април 2019

Открит STEM урок „Експедиция в Африка“ – по стъпките на древните египетски открития

На 11.04.2019г. в ОУ „Цар Симеон I“ – Варна г-жа Радостина Николова, гл. учител по география и икономика, проведе открит STEM урок с учениците от Vб клас на тема „Експедиция в Африка“ в партньорство с ученици от III ПМГ „Акад. Методий Попов“. Събитието бе уважено от представители на РУО – Варна: Р. Лазарова – ст. експерт ОНГОР, В. Радев – ст. експерт технологии и предприемачество, директори и учители от професионални и профилирани гимназии, председателя на Училищното настоятелство.

В урока географското познание бе интегрирано с учебните предмети история и цивилизации, математика и информационни технологии, човекът и природата, технологии и предприемачество. Финализирана бе работата на учебен проект, по който учениците работят от м. март, разделени в 4 екипа: „Организатори на експедиция“ - с консултант г-жа Ирина Стойкова, ст. учител по математика и ИТ; „Археолози“ - с консултант г-н Владимир Николов, учител по история и цивилизации; „Еколози“ - с консултант г-жа Здравка Димитрова, ст. учител по човека и природата; „Инженери“ - с консултант г-жа Теодора Балканска, ст. учител по технологии и предприемачество.

Поставени в реални житейски ситуации, учениците извършиха изследователски и практически мисии по поречието на река Нил, в пустинята Сахара, следвайки древната египетска цивилизация. Приложиха умения и компетенции, необходими за съответните професии. Открития от далечното минало намериха образ в модерното настояще чрез облачните технологии, приложението Google Maps и мобилни телефони. Всеки екип разработи своята мисия в експедиционен дневник и презентира работата си.

„Организаторите“ съставиха план на експедицията – определиха най-подходящия период за проучванията, времетраене, изготвиха списък с вещи, изчислиха необходимите финансови средства и ги конвертираха в египетска валута, изготвиха маршрут с помощта на Google Maps и вградиха картата в уеб страницата на мисията си.

„Археолозите“ проучиха тайната на Големия сфинкс в Гиза, извършиха археологически разкопки под скулптурата и в една от галериите откриха древни артефакти.

„Еколозите“ демонстрираха експеримент – филтриране на замърсена вода от река Нил, способ, който древните египтяни познавали и използвали.

„Инженерите“ конструираха с необичайни материали три макета на „шадуф“ – древноегипетско изобретение за напояване, прототип на съвременния кран и кладенец. Фотографите на екипите успешно публикуваха снимки в уеб страниците на мисиите си в приложението Share Point като доказателство за извършената изследователска дейност. Екипите самооцениха работата си чрез електронна карта, изготвена с помощта на приложението Forms.

Работата по учебния проект „Експедиция в Африка“ приключва в края на м. април с провеждането на видеоконференция на младите изследователи със световноизвестния български египтолог Васил Добрев.

За високите научни постижения и умения всички участници получиха грамоти и награди от Директора на училището г-жа Велянова, а техните учители - благодарност за проявения професионализъм в изготвянето на нестандартния урок.

Реализацията на интересната иновативна STEM идея в училищен урок бе доказателство за непреходността на изследователския дух да търси, открива и изобретява от миналото до днес.

Открит урок по Информационни технологии в ОУ „Цар Симеон I“ на тема:

„Да се представим за една минута“

На 24.04.2019г. в ОУ „Цар Симеон I“ – Варна г-жа Ирина Стойкова, старши учител по математика и информационни технологии, проведе открит урок с група ученици от V, VI и VII клас на тема „Да се представим за една минута“. Събитието бе уважено от Лидия Стойчева – ст. експерт по математика, д-р Елена Колева – ТУ Варна и д-р Севдалина Георгиева – ШУ "Епископ Константин Преславски", ДИКПО- Варна, Т. Стоянова председател на Училищното настоятелство, Пл.Гидикова председател на Обществения съвет, директорът и учители от училището.

За да бъдат учениците „Успешни личности“ е много важно да могат да се представят пред различна аудитория. Качеството на презентиране влияе пряко върху начина на възприемане на посланието от публиката. Затова обучението в презентационни умения е важна част от образователния процес.

Презентацията би било добре да се представи не само с текст, но и с различни видове илюстрации. В училище това могат да бъдат плакати, рисунки, аудио записи и други средства от ИТ.

Най-често ползваният инструмент за изграждане на презентации е PowerPoint. Но има и други програми, които могат да се ползват и са уеб базирани и не изискват предварителна инсталация. Единственото условие е регистрация с имейл.

В урока участваха 4 екипа с координатор г-жа Ивелина Илиева, ст. учител по математика и информационни технологии, които имаха определена задача, свързана с прилагането на умения и различни знания за изработване на продукт, с който да се представят. Всички екипи разполагаха с време 20 мин. за изпълнение на задачата си.

Екип "Продуценти" – чрез програмите Filmora и Adobe Spark изработиха видеоклип.

Екип "Презентатори" – спазвайки правилата за изработване на презентация работиха с програмите PowerPoint и Sway.

Екип „Редактори“ – чрез сайтове за QR Code и Wordcloud изработиха баркод и облаци от думи, с цел реклама.

Екип "Програмисти" – Чрез Scratch и Microbit показаха, че има и друг начин за представяне на информацията.

За високите научни постижения и умения всички участници получиха грамоти от Директора на училището г-жа Велянова, а техните учители - благодарност за проявения професионализъм в изготвянето на нестандартния урок.

„Училище за успешни личности“ – дни на отворените врати

На 24 и 25 април 2019г., в навечерието на Патронния празник на училището, се проведоха Дни на отворените врати, посветени на дейностите по проекта за иновации „Училище за успешни личности“. В работата по проекта, стартирал в началото на учебната година, са обхванати всички второкласници и учениците от 5а и 5б клас. Идеята за осъществяване на събитието е да направи родителите на участниците съпричастни към техните постижения и да покаже напредъка в уменията им.

Подредената изложба впечатлява с богатия снимков материал от проведените екипни дейности и с изработените от ученическите екипи продукти. Интересни решения на детското творчество са намерили образ в модели и макети, реализирани в учебни проекти с учениците от втори клас: „Капитани“, „Куклите“ и „Моята първа книжка“; сборник с митове и легенди „Богове и герои на Елада“ и макети на египетски шадуф, изработен по STEM проект „Експедиция в Африка“ от петокласниците.

В продукцията на детските експонати са вложени много усърдие и талант от малките създатели и увереност, труд и търпение, които са им вдъхнали техните учители.