февруари 2019

„Среда и условия на живот“ – открит урок по Човекът и природата

На 15.02.2019 г. в кабинет 310 учениците от III д клас и г-жа Даринка Владимирова изнесоха открит урок по Човекът и природата на тема: Среда и условия на живот.

Учениците бяха подготвили изненада за своите гости – учители и родители. Всеки получи малък плик с картичка и любопитна, малко известна информация за животни и растения, обитаващи различни кътчета на Земята. Децата участваха с желание и нескрит интерес при изпълнение на задачите в екипна работа. Часът започна с попълване на Диаграмата на Venn. Учениците търсеха, откриваха и анализираха прилики и разлики в предложени изображения; попълваха мисловна карта. Така се актуализираха знанията за тела, живи организми и жизнени процеси. Научиха кои са видовете среда на живот и необходимите условия на живот за всеки жив организъм, какво е приспособяване. Подреждаха изречения в текст и се запознаха с „визитките“ на организми, които обитават различни среда и условия на живот. Притихнали изгледаха филмче за странното растение росянка, което се храни с мушици. Търсеха отговори на проблемни въпроси, правеха изводи. Екипите подреждаха върху постер резултатите от изпълнението на задачите си.

Мултимедийна презентация разкри разнообразието в средата на живот, значението на всяко от условията на живот и неразривната връзка между нежива и жива природа. Разнообразните методи на работа предоставиха възможност децата да проявят желание и активност при работа, съсредоточеност и много добро представяне в час.

Екипна работа в открит урок по Български език и литература

На 14.02.2019г. госпожа Ирена Янева проведе поредния от планираните открити уроци по проекта „Училище за успешни личности“. Освен знания по български език и литература по темата ,,Число на съществителното име‘‘, учениците от II а клас показаха и умения за спазване на правилата за работа в екип чрез оказване на взаимопомощ и сътрудничество за решаване на екипни задачи. В урока бяха включени разнообразни иновативни методи на работа, които повишават интереса и ангажират с дейности учениците в учебния процес. Второкласниците демонстрираха отлични умения при работата си с електронната платформа ,,Енвижън‘‘. Работата с нея дава възможност на всяко дете да участва активно в урока при наличие само на един компютър и много мишки. Урокът премина в приятна творческа атмосфера и бе уважен с присъствието на много учители и родители.

Приключи работата по учебен проект „Успелите българи на нашето време“

В началото на м. февруари 2019 г. стартира изследователската дейност на учениците от 5а и 5б клас с класни ръководители г-жа Ирина Стойкова и г-жа Радостина Николова по учебен проект „Успелите българи на нашето време“ като част от проекта за иновации „Училище за успешни личности“.

В продължение на три месеца учениците събираха и споделяха с училищната общност откритата информация за успелите българи на съвременността, за техните успехи и качества, които са допринесли да станат лидери в своята област. В галерията от образи на достойните българи се наредиха имената на велики учени, писатели, спортисти, хора на изкуството, прославили името на България по целия свят. За повечето от тях се знае малко, а за постиженията им няма информация в учебниците.

Петокласниците представиха своята изследователска дейност в часа на класа, изготвиха презентации и визитни картички за успелите българи на нашето съвремие, които експонираха в изложба, за да споделят наученото с всички ученици от училището.

С голямо вълнение, учениците се включиха в провеждането на видеоконференция с известния френски египтолог от български произход Васил Добрев, който е завършил Сорбоната и работи във Френския археологически институт (IFAO) гр. Кайро. Роденият в гр. Варна изследовател на гробници, извършва археологически разкопки в платото Сакара, а откритията му го нареждат сред водещите световни имена в науката египтология. Благодарение на съвременните технологии чрез осъществената видеовръзка, ученият сподели интересни факти и хипотези, свързани с Големия сфинкс, за новоткрити гробници на жреци и забравени фараони, за следи от египетско присъствие в българските земи в древността и търговски контакти с местното население.

Работата по проекта приключи в деня на Патронния празник на училището - 30 април 2019г. с финална среща на петокласниците с друг наш съгражданин и приятел на училището – г-н Християн Облаков, изследовател на историята на Варна и автор на 7 книги, посветени на варненските архитекти. Разказвайки за избрания и не лек път на своя житейски избор, младият краевед сподели пред децата, че той самият не се определя като успял, а по-скоро се чувства щастлив и удовлетворен от постигнатото. В края на разговора увери присъстващите, че успехът се постига с много труд, амбиция, вяра в собствените сили и възможности, насочени в правилната посока.

Нужно е само да откриеш своята мечта и да я последваш!