2018 - 2019 г.

Ученици от ОУ „Цар Симеон I" в град Варна се присъединиха към киберскаутската общност

Петнадесет ученици от Vа и Vб клас от ОУ „Цар Симеон I“ град Варна преминаха успешно двудневното обучение по програма „Киберскаут“ на 13 и 14 май 2019г.

През първия ден учениците дискутираха най-големите опасности за деца и млади хора в интернет и се запознаха с различни начини за тяхното предотвратяване, както и с методи за разпознаване на дезинформация в мрежата.

През втория ден киберскаутите се обучаваха на методи за работа с връстници. Учениците упражняваха даването на съвети на свои връстници при проблем в интернет. Киберскаутите упражниха и как да подготвят, организират и провеждат дейности, насочени към повишаване на познанията на техни връстници за рисковете онлайн и начините за реакция.

През следващите два месеца, новите киберскаути ще имат възможност да сформират свои отряди и да участват в национално състезание между отрядите на обучените през 2020г. Учениците, провели трите най-добри дейности, ще участват в тържествена церемония по награждаването им в международния Ден за безопасен интернет в София.

Заедно с учениците в двудневното обучение участва и г-жа Ирина Стойкова, която ще подпомага децата в по-нататъшното развитие на проекта.

Ученици от 5а и 5б клас станаха „Кибермагьосници“

От 15-ти до 19-ти юли малчуганите от пети клас ръководени от г-жа Ирина Стойкова преминаха през едноседмични занятия. Образователният проект се реализира от Дирекция „Образование и младежки дейности“ на Община Варна и Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Той е в изпълнение на Програмата за стимулиране на дейности и изяви на учениците и цели да развие техните умения в областта на информатиката, математиката, изкуствата и най-вече безопасното и сигурно използване на интернет-средата. Кибермагьосниците са част от клуб за занимания по интереси в областта на информатиката и информационните технологии през учебната година, в ОУ „Цар Симеон I“.

Изключително интересна беше програмата на „Кибермагьосниците“, разработена от водещите преподаватели от катедра „Информатика“ на ВСУ „Черноризец Храбър“. Децата се научиха да шифрират и дешифрират тайни съобщения, да анализират информация, скрита в снимки, в текстове и в звуци. Те сами изработиха шифроващи устройства и машини. Поиграха с бинарни и шестнадесетични кодове, а с дигиталния микроскоп изследваха цветове. В края на обучението те можеха да създават неразбиваеми пароли и да предават шифровани съобщения дори без дигитални устройства.

Полезно и интересно беше обучението за видовете отпечатъци и информацията, която крият. Бъдещите киберексперти се научиха и как да разчитат емоциите на човешкото лице. Поговориха за положителните емоции и за заплахите. Обсъдиха какво са лични данни и как да ги защитават.

"Подай ръка – предай нататък"-урок по доброта