април 2018

Проект: Чудният свят на науката

И тази година учениците от V, VI и VII класове работят по проект Чудният свят на науката. Целта на проекта е да направи науката интересна за децата. Чрез правене и ангажиране учениците създават интерактивни постери по зададените теми по математика, информационни технологии, физика, биология и химия, с които се направи изложба.

Среща с актьор

По утвърдена вече традиция във връзка със Световния ден на театъра в духовния център на нашето училище – библиотеката, се проведе вълнуваща среща с актрисата от Драматичен театър „Стоян Бъчваров” – Варна Милена Кънева. Домакин на срещата беше г-жа Неда Попова, която прочете стихове, посветени на театралното изкуство. Животът в театъра е тайнствена магия, която достига дълбоко до сетивата и оставя след себе си красиви спомени. „Пазете детето в себе си - безгрижно, любознателно, истинско.”- пожела на своите събеседници Милена Кънева – волна като вятъра, женствено-небрежна, излъчваща енергия като малък атомен реактор, безгранично любопитна.

Срещата беше вълнуващо преживяване за изкушените от магията на сцената почитатели на сценичното изкуство от VІ б и VІІ б кл. и техните учители г-жа Десислава Илиева и г-жа Росица Поптомова.

Работата на второкласниците по проекта „Вълшебството на кукления театър“ продължава.

Приказките оживяха в изложбата от кукли, които учениците от втори клас, съвместно със своите учители г-жа Т. Петкова, г-жа К. Минчева, г-жа А. Атанасова, г-жа Д. Димитрова, г-жа Д. Владимирова подредиха във фоайето на училището. Представени са избрани експонати от любими детски приказки, ръкавични кукли, марионетки, кукли на маса, както и осъвременени варианти на кукли.

Куклите са част от ежедневието на децата от начална училищна възраст, присъстват в обучението и нашепват на всички позабравени вълшебни истории, в които доброто винаги побеждава.

Нови приключения на „откривателите“ в миналото на Стара Варна

Групата по извънкласна дейност „Откриватели на съкровища“ по проект „Твоят час“ продължава своята изследователска дейност в недалечното и не толкова известно минало на родния ни град. В поредица от занятия участниците проследиха развитието на Варна преди и след Освобождението, научиха безкрайно интересни истории за превръщането на града от типично ориенталски в модерен европейски град, емблематични събития и личности, оставили следа в развитието на морската ни столица.

Видният варненски краевед Християн Облаков поведе децата по стъпките на арх. Дабко Дабков с интересна беседа за личността на един от най-големите архитектурни творци, оставил след себе си сгради, които днес са символ на града и гордост за неговите жители. С посещенията в музеите за история на Варна и музей „Стара Варна“, учениците се докоснаха до духа на онази съзидателна епоха, белязана с ентусиазма на варненци за модерна промяна, която мнозина признават, че безспорно е превърнала Варна в „ царицата на Черноморието“.

Тези интересни истории, подкрепени със стари фотографии, любопитни факти, децата вложиха в проекти, които представиха в продукция на групата на 23.03.2018г. Интерес към събитието проявиха родители, ученици и учители, а онези, които не успяха да присъстват могат да се потопят в тайнството на отминалата епоха чрез изложбата, посветена на Стара Варна.