октомври 2020

Интегриран урок „Митологичен модел на света. Вярвания на древните хора.“

На 23 октомври 2020г. се проведе открит урок с учениците от 5б клас. Кремена Николова, учител по история и цивилизация, и Грозданка Ноева, учител по български език и литература, подготвиха и изнесоха интегриран урок на тема „Митологичен модел на света. Вярвания на древните хора.“

Децата, макар и малки и притеснени, се представиха по един достоен начин. Направиха прекрасно впечатление със своите знания, с готовността да реагират, с точните и верни отговори. Чудесно бе да се видят одухотворените личица, облъхнати от вдъхновението на познанието. Освен наученото в часовете, учениците лансираха широка обща култура и интереси. Областта, в която се представиха, е сама по себе си сложна, трудна, отдалечена по време, със затормозяващи понятия. Но нищо не уплаши нашите „войничета“. Със знания, с чудесно подредени изрази, с точна терминология и бързи реакции постигнаха висока интензивност на работа в часа, благодарение на което темата бе разгърната в широта и всички аспекти бяха откроени. Урокът по вид бе урок за обобщение, а се превърна спонтанно в творческо упражнение. Любопитен извод е, че миналото и древността носят особено привлекателна сила и провокират интереса в малкия човек. А това е чудесно!

Урокът имаше магическо въздействие върху участниците и им разкри какво удоволствие и радост носи знанието.

Облечени с белите ризи, стегнати, спретнати, загрижени да се представят добре, учениците от 5б клас дадоха заявка за висока когнитивност, отзивчивост към учебния труд и хармоничен колективен живот.

Урок по доброта

На 28 октомври 2020 г. се проведе открит урок с учениците от II б клас. Г-жа М. Гинева, начален учител, представи пред присъстващите урок по български език и литература на тема „Дар от сърце“. Учениците показаха нивото на четивната си техника, знанията си за народните приказки, овладяването на понятията „епизод“, „литературни герои“.

„Дар от сърце“ е приказка, която провокира учениците да разсъждават. Много добро впечатление направи умението на немалка част от второкласниците да изразяват свободно своите мисли, да анализират постъпките на героите. Макар и малки, учениците вече имат усет към истински стойностните неща в живота.

Този час би могъл да се нарече и Урок по доброта, тъй като е малка стъпка от дългия житейски път за овладяване на нравствени качества. Часът завърши с изготвяне на табло от човешки добродетели, подбрани от учениците.

На гости в „Дома на книгите“

Какво са хубавите книги

Какво са хубавите книги?

В житата пойни чучулиги

и ручейчета бистроструйни,

бълбукащи в букаци буйни.

Какво са хубавите книги?

Фиданки плодни, погледни ги:

израстват в плодните градини

на радостните ни години.

И кораби с платна развети,

и най-вълшебните ракети,

с които носат се мечтите

от страниците към звездите!

Това са хубавите книги.

Ако не вярваш – прочети ги.

Асен Босев

На 12.10.2020 г. децата от ПГ с г-жа Д. Милкова си направиха разходка под наслов „На гости в дома на книжките“ с посещение в училищната библиотека. Госпожа Н. Попова, училищен библиотекар, ги запозна с многообразието от книги, правилата за съхранението и опазването им, с „Молбата на книгата“. Малките ученици не скриха своето възхищение и обещаха да посещават често този вълшебен дом.

Изложба „Здраве от есента“

Есента е пъстра палитра, оцветила короните на дърветата. Есента е опияняващ аромат на узряла земя. Есента е преливащо здраве в плодове и зеленчуци. Есента е тук и щедро раздава от своя уют. В седмицата на „Здраве от есента“, вдъхновени от есенните багри и играта им в листата,

децата от ПГ със своите родители приеха предизвикателството за изработване на забавни фигури и образи от плодове и зеленчуци. Вложиха въображение, талант, умение и желание в обща творческа дейност. Изработиха красиви вкусотийки, с пожелание всички деца и възрастни да ги хапват редовно.

Европейска седмица на програмирането в ОУ „Цар Симеон I“

Ученици от V, VI и VII клас и учителите Ирина Стойкова и Ивелина Илиева от ОУ „Цар Симеон I“ се включиха от 12 до 16 октомври в CodeWeek 2020.


Европейската седмица на програмирането, която се провежда от 10 до 25 октомври, е инициатива, насочена към гражданите, която има за цел да представи програмирането и цифровата грамотност на всички по забавен и развлекателен начин.


Учениците научиха за първия компютър и неговия създател, за възникването на интернет и развитието му във времето. Запознаха се със същността на кодирането като метод за представяне на сведенията в един или друг стандартен вид. Вникнаха в една от основните задачи при кодирането на информация – създаване на методи за бързо и надеждно предаване на информацията. Децата се научиха да шифрират и дешифрират тайни съобщения, да анализират информация, скрита в снимки, в текстове и в звуци. Поиграха с бинарни и шестнадесетични кодове. Развихриха фантазията си и сътвориха интересни проекти, като рисуваха в Pixilart и кодираха на Scratch.