Медичне обслуговування

Про обов’язкові медичні профілактичні огляди учнів

Періодичні обов’язкові медичні профілактичні огляди учнів закладів загальної середньої освтіи проводяться згідно з чинним наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16.08.2010 № 682 «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів».

Відповідно до цього наказу обов’язковий медичний огляд проводиться щорічно згідно з чітко прописаною схемою проходження періодичних медичних оглядів для виявлення у дітей захворювань, подальшого їх спостереження, планового лікування чи реабілітації та запобігання масовим колективним інфекціям. Огляди проводяться у присутності батьків лікарями первинної ланки, з якими раніше підписали декларацію.

У 6 років, перед вступом до школи, потрібно звернутися до свого сімейного лікаря або педіатра, з яким підписана декларація, і лікар має видати направлення на огляд вузькими спеціалістами, а саме: дитячий ортопед-травматолог, офтальмолог, стоматолог, інші спеціалісти за показаннями (якщо дитина знаходиться на диспансерному обліку у вузького спеціаліста). Крім того, проводяться лабораторні дослідження: кліничний аналіз крові, інші – по показникам. Після закінчення медогляду, батькам дитини для передачі у заклад освіти надають форму 086-1/о (для дітей, які йдуть до 1 класу, – обов’язково перед початком навчального року).

Діти 11-ти, 14-ти років повинні оглядатися лікарями-спеціалістами: дитячі хірург, ортопед-травматолог, офтальмолог, стоматолог, інші спеціалісти за показаннями (якщо дитина знаходиться на диспансерному обліку у вузького спеціаліста). Крім того, проводяться лабораторні дослідження: аналіз крові (гемоглобін).

Діти 14-16-ти років проходять флюорографічне дослідження легень, повинні оглядатися лікарями-спеціалістами: дитячі стоматолог, ортопед-травматолог, гінеколог (за показаннями), інші спеціалісти за показаннями (якщо дитина знаходиться на диспансерному обліку у вузького спеціаліста).

Такі медогляди для мелітопольських школярів проводяться централізовано, впродовж навчального року, із залученням необхідних вузьких спеціалістів на базі ВП «Лікувально-діагностичний центр», за попередньо узгодженим графіком для учнів певного року народження окремо для кожного закладу освіти.

Медогляди решти дітей, а саме 7, 8, 9, 10, 12, 13 років проводяться вже не комісійно, а самостійно сімейним лікарем або лікарем-педіатром 1 раз на рік (за показниками) ближче до свого дня народження. Тобто, при необхідності лікар скеровує дитину на консультацію до вузького спеціаліста з метою запобігання розвитку можливих патологій у школярів.

Наголошуємо, медична довідка форми 086-1/о є обов’язковою при зарахуванні дитини до закладу освіти.

Нормативно-правовими актами визначається перелік кабінетів, в яких обов’язково має розміщуватися медична аптечка.

Це ті навчальні приміщення, в яких існує підвищений ризик травматизації учнів під час занять або завдання іншої шкоди здоров’ю. Адже в кабінетах хімії, фізики, біології, майстернях учні працюють над різними дослідами, використовують обладнання та взаємодіють із речовинами, верстатами, через необережне поводження з якими можна завдати шкоди власному здоров’ю або здоров’ю інших учнів.

Аптечка в кабінеті інформатики не вимагається. Наказом МОН “Про затвердження Положення про кабінет інформатики та інформаційно-комунікаційних технологій навчання загальноосвітніх навчальних закладів” це не передбачено.

ПОРЯДОК МЕДИЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ - відповідно до Порядку здійснення медичного обслуговування учнів закладів загальної середньої освіти, затвердженого постановою КМУ від 20.01.2021 № 31.

Здійснює медобслуговування здобувачів освіти медичний працівник, який входить до штату закладу освіти.

Якщо медпрацівника немає, то заклад може укласти договір про медичне обслуговування учнів із:

  • закладом охорони здоров’я, що провадить господарську діяльність з медичної практики: сестринська справа, педіатрія, загальна практика — сімейна медицина;

  • закладом з надання первинної медичної допомоги — територіальним центром первинної медико-санітарної допомоги;

  • фізичною особою — підприємцем, що провадить господарську діяльність з медичної практики.

У закладі освіти мають бути запроваджені наступні заходи :

1. Організація проведення:

— обов’язкових профілактичних медоглядів;

— профілактичних щеплень згідно з календарем після лікарського огляду;

— профілактичних та оздоровчих заходів у закладі освіти.

2. Моніторинг стану здоров’я;

3. Надання у закладі освіти медичної допомоги учням, які перебувають у невідкладному стані.

Періодичність та місце проведення медогляду :

обов’язкові профілактичні медогляди учні проходять щороку. Їх проводять:

  • медпрацівники у закладах охорони здоров’я за місцем медичного обслуговування учня у присутності його батьків або законних представників;

  • медпрацівники закладів охорони здоров’я у закладах освіти на підставі рішення відповідних структурних підрозділів з питань охорони здоров’я.


Батьки учня або законні представники надають інформовану згоду на проведення медогляду згідно з формою первинної облікової документації, встановленою МОЗ.

Порядок проходження медогляду :

під час обов’язкових профілактичних медоглядів лікарі:

  • оглядають і проводять обстеження учнів;

  • роблять висновок про стан їхнього здоров’я, який оформляють згідно з формою первинної облікової документації, встановленою МОЗ;

  • визначають групу для занять фізичною культурою;

  • надають рекомендації для додаткових обстежень, лікування (за наявності показань), профілактичних щеплень, режиму харчування та здійснення інших заходів.


За місцем медичного обслуговування учня за результатами обов’язкового профілактичного медогляду та за результатами щеплень видають довідки за формами, встановленими МОЗ, які батьки або законні представники надають у заклад освіти.

Надання медичної допомоги в закладі освіти можуть здійснювати :

  • медичний працівник, який працює у закладі освіти, входить до штату та відповідає кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ;

  • медичний працівник закладу охорони здоров’я, що провадить господарську діяльність із медичної практики;

  • фізична особа – підприємець, який провадить господарську діяльність з медичної практики на підставі укладеного із закладом освіти договору про медичне обслуговування учнів.

Обов’язки медпрацівника закладу освіти

Медпрацівник, який працює у закладі освіти та входить до штату закладу освіти або відповідного закладу охорони здоров’я, щороку доводить до відома педпрацівників і керівника закладу освіти узагальнену інформацію за результатами щорічних обов’язкових профілактичних медоглядів щодо загального стану здоров’я учнів та зобов'язаний:

  • проводити антропометрію, термометрію, оцінювати загальний стан розвитку учнів;

  • проводити періодичні огляди на педикульоз;

  • здійснювати профілактичні та оздоровлювальні заходи під час навчання;

  • брати участь у медико-педагогічному контролі за фізичним вихованням учнів;

  • ізолювати учнів, які мають ознаки інфекційної хвороби, та негайно інформувати батьків або законних представників учнів; спостерігати за учнями, які контактували з інфекційним хворим;

  • надавати медичну допомогу учням у невідкладному стані, викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги та невідкладно інформувати про це батьків або законних представників дитини;

  • брати участь в організації харчування учнів закладу освіти;

  • контролювати своєчасність проходження учнем профілактичного медогляду та вакцинації, інформувати про це батьків або законних представників;

  • проводити з педпрацівниками, батьками та учнями просвітницьку та консультаційну роботу щодо здорового способу життя, турботи про психічне здоров’я, виховання здорової дитини;

  • інформувати учасників освітнього процесу з питань вакцинації, профілактики інфекційних та неінфекційних захворювань, збереження репродуктивного здоров’я, протидії поширенню серед учнів звичок, небезпечних для їхнього фізичного та психічного здоров’я;

  • співпрацювати з працівниками психологічної служби закладу освіти, інклюзивно-ресурсних центрів, закладів охорони здоров’я, а також соціального захисту;

  • брати участь в організації та контролі проведення поточної дезінфекції та санітарних і протиепідемічних заходів.