Охорона праці та безпеки життєдіяльності

Охорона праці та безпеки життєдіяльності

матеріали щодо алгоритму дій у надзвичайних ситуаціях, розміщені на сайті освітнього омбудсмена України:

ˉ Обізнаність та тренування підвищують рівень захисту – звернення освітнього омбудсмена до влади | Освітній омбудсмен України (eo.gov.ua);

ˉ Дії учасників освітнього процесу в разі надзвичайних ситуацій | Освітній омбудсмен України (eo.gov.ua);

ˉ (Аби бути в безпеці. Як підготувати дітей до надзвичайних ситуацій, не лякаючи | Нова українська школа (nus.org.ua);

ˉ Як діяти, якщо навчальний заклад заміновано. Інструкції та правила евакуації | Нова українська школа (nus.org.ua).


Як діяти у разі надзвичайної ситуації або війни

Нормативно-правова база з охорони праці

Витяги з законодавства з питання ОП та ППБ

Закон України"Про освіту"

Закон України"Про охорону праці"

Закон України"Про професійні спілки,їх права та гарантії діяльності"

Закон України"Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"

Закон України"Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення"

Закон України"Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності"

Закон України"Про колективні договори і угоди"

Постанова КМУ від 30.11.2011 №1232"Деякі питання розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві"

Постанова КМУ від 27.06.2003 №994"Про затвердження переліку заходів та засобів з охорони праці, витрати на здійснення та придбання яких включаються до витрат"

Постанова КМУ від 23.05.2001 №559"Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок"

Постанова КМУ від 22.03.2001 №270"Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру"

Постанова КМУ від 21.02.2001 №163"Про затвердження Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня"

Постанова КМУ від 17.11.1997 №1290"Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці"

Постанова КМУ від 01.08.1992 №442"Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці"

Кодекс цивільного захисту України

Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд

Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту

Положення про розробку інструкцій з охорони праці

Правила охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин

Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті

Наказ Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 15.11.2004 №255"Про затвердження Типового положення про службу охорони праці"

Наказ Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 01.10.1997 №254"Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання України"

Наказ МОН від 18.04.2006 №304"Про затвердження Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України

Наказ МОН від 31.01.2001 №616"Про затвердження Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах"

Наказ МОН від 01.08.2001 №563"Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах"

Наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 09.01.1998 №4"Про затвердження Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів"

Наказ МНС України від 12.12.2012 №1398"Про затвердження Правил охорони праці для працівників бібліотек"

Кодекс цивільного захисту України

Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд

Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту

Положення про розробку інструкцій з охорони праці

Правила охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин


ТЕКСТ СПІЛЬНОГО ЗВЕРНЕННЯ ДО БАТЬКІВ

Шановні батьки!

Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області, управління освіти та науки облдержадміністрації, управління освіти Луцької міської ради стурбовані великою кількістю випадків травмування і загибелі дітей під час пожеж. Незабаром літні канікули і, як свідчить статистика, різко зросте ймовірність трагічних випадків через безпечне поводження на воді, з газом, пустоті дітей з сірниками, порушення правил експлуатації електричних приладів та поводження з вибухонебезпечними предметами, тощо.

Біда трапляється тоді, коли дітей залишають напризволяще, там, де на кожному кроці на них чатує небезпека. Діти не завжди відчувають небезпеку, а тому часто стають жертвами незнання елементарних правил безпечної поведінки - першопричини сумних та трагічних наслідків.

Дбайте про безпеку своїх дітей, дотримуючись правил безпечної поведінки в побуті. Це варто зусиль!

Виховуйте у дітей навички культури безпечної поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність у поводженні з вогнем, газом, водою, побутовою хімією, ліками, електричними приладами. Не залишайте дітей без нагляду, ховайте від них сірники, не дозволяйте користуватись піротехнічними виробами! Знайдіть декілька хвилин на цікаву, відверту розмову з дітьми про необхідність поважного ставлення до правил особистої безпеки, навчіть її вірним діям на випадок побутових надзвичайних подій. Пам'ятайте, що вимірюватимуться ці хвилини ціною життя. А для того, щоб неочікувана мить не стала початком великої біди, необхідно давати дітям чіткі рекомендації, як діяти в тій чи іншій ситуації.

Пам'ятайте, що життя наших дітей залежить тільки від нашого вміння навчити їх правил безпеки, а телефон служби порятунку - «101»!

Правила поведінки з незнайомцями

Дорогі діти! У вашому житті також зустрічаються небезпечні люди. Таких людей називають злими або непорядними. Зовні ці люди такі ж як усі. Це тільки в казках розбійника, шахрая, злодія легко впізнати. А справжнього злодія іноді не відрізнити від звичайної людини. Але в душі він жорстокий і злий. Тому з дитинства вам слід знати, що люди різні і мати справу необхідно тільки з тими, кого ви знаєте, з ким познайомили вас батьки. Всі інші — це незнайомі люди.

Якщо ви на вулиці:

  • найголовніше - ніколи не розмовляти з незнайомими людьми;

  • нікуди не варто ходити зі сторонніми, особливо, якщо ті пропонують подарувати цукерку чи іграшку. Такі подарунки - лише хитрощі, щоб заманити в пастку;

  • не можна сідати в чужу машину, навіть якщо усміхнений дядько просить лише потримати за кермо або натиснути педаль. Якщо ж сторонній виявляє наполегливість і намагається доторкнутися до вас, то відразу ж починайте кричати, зчинивши якнайбільше галасу;

  • не слід заходити в незнайомий під’їзд або квартиру, ходити в безлюдних місцях із незнайомими людьми, навіть якщо вони просять допомоги;

  • при загрозі, якщо раптом хтось тягне вас за собою, - виривайтеся, кусайтеся. І головне - кричіть. Краще кричати такі слова: «Залишіть мене! Я вас не знаю! Мене крадуть! Це — чужа людина! Він - не мій батько!» Такі фрази швидше привернуть увагу людей;

  • не можна сідати в ліфт із незнайомим людьми — краще пройтися пішки сходами або почекати.

Під час розмови по телефону

Розмовляти потрібно тільки зі знайомим. А якщо зателефонували незнайомі, треба сказати, що батьки не можуть підійти до телефону; не називайте адресу своєї квартири; ніколи не називайте номер свого телефону; не розмовляйте з незнайомцями довго, тим більше не говоріть, що батьків немає вдома.

Якщо вам подзвонили у двері:

не можна відкривати двері, якщо дзвонить незнайома людина;на всі прохання незнайомців слід відповідати «Ні!», а краще - зовсім не розмовляти; якщо незнайомець намагається силоміць відкрити ваші двері, треба зателефонувати в міліцію на номер 102; якщо немає телефону, покликати на допомогу через вікно.

Також треба пам’ятати, що небезпечними можуть бути не тільки чоловіки, але й жінки, бабусі, молоді хлопці та дівчата.

Правила поведінки у натовпі

Мабуть найспокійніша людина може піддатися паніці у місті, переповненому людьми. Якщо ви збираєтеся на мітинг, концерт, стадіон, будьте готові до того, що скупчення людей в будь-який момент може перетворитися у натовп. Статистика свідчить, що у місцях, де збирається дуже багато людей, наприклад, у школі, кінотеатрі, на стадіоні, некеровані панічні дії можуть викликати навіть людські жертви.

Щоб не загинути у натовпі, найкраще - не потрапляти в нього або обминути.

Потрібно пам’ятати, що найнебезпечніше - бути затиснутим і затоптаним у натовпі!

Люди в паніці не помічають тих, хто перебуває поряд. Кожен думає про особистий порятунок та поривається вперед, до виходу. Найбільша тиснява буває у дверях, перед сценою, біля арени.

Не можна наближатися до вітрин, стін, скляних дверей, металевих парканів, до яких можуть притиснути і роздушити. Якщо натовп захопив — не слід чинити йому опору. Необхідно глибоко вдихнути, зігнути руки в ліктях, підняти їх так, щоб захистити грудну клітку. Також важливо не тримати руки у кишенях, не чіплятися ні за що руками - їх можуть зламати. Якщо є можливість, потрібно застібнути одяг, зібрати волосся. Високі підбори також можуть коштувати життя, так само, як і розв’язаний шнурок. Позбавтесь від речей, які заважають вашим рухам, - перш за все від окулярів, краваток, шарфів. Фотоапарат, відеокамери, парасолька теж можуть бути смертельно небезпечними у некерованому натовпі. В екстремальній ситуації небезпечна навіть авторучка або гребінець у нагрудній кишені. Застебніть блискавки і ґудзики на одязі, закрийте усі кишені. Якщо щось впало, ні в якому разі не намагайтесь підняти — життя дорожче.