Поради

 Як підтримати дитину, батьки якої на фронті?


Дітям непросто дати собі раду, коли близькі йдуть захищати Україну. 

Тому їм потрібна особлива підтримка. Декілька порад, які допоможуть дитині легше пережити розлуку та хвилювання:

                                                           ДО УВАГИ БАТЬКІВ!


Небезпечний молодіжний рух "Редан". Що про нього потрібно знати.


Останнім часом серед молоді набуває популярності молодіжний рух "Редан".

"ПВК Редан" - так називають нову агресивну субкультуру, яка останнім часом поширюється в Україні. Її учасниками часто стають підлітки і влаштовують масові бійки. Ця субкультура пішла з популярного японського підліткового аніме Hunter x Hunter, де було бандитське угруповання "Редан".

Цей рух зародився в росії, де підлітки влаштовували масові заворушення у торгових центрах. Тоді, 24-25 лютого, було затримано близько 300 неповнолітніх порушників.

Нерідко представники субкультури мають довге волосся, одяг із зображенням павуків та цифрою 4. "Реданівці" перебувають у конфронтації із так званими "оффніками" (футбольні фанати). Їхні Telegram-канали та чати наповнені дописами про "оффніків" та погроз на їхню адресу, саме із ними "ПВК Редан" намагаються влаштовувати масові бійки. Члени ПВК "Редан" збираються у великі групи і влаштовують масові бійки з національними меншинами або представниками інших субкультур.

Так, подібні зібрання молодих людей були помічені і в Україні: в Києві, Львові, та Харкові. Учора буковинські поліцейські не допустили провокації масових бійок серед молоді і підлітків і у Чернівцях. З дітьми, які приходили до попередньо визначеного місця, правоохоронці провели профілактичні бесіди. До поліції не надходили звернення щодо вчинення хуліганських дій за участі молоді.

Заклики збиратись на "сходки" розповсюджуються в телеграм. В Україні останнім часом з’явились безліч регіональних каналів, які координують дії підлітків.

Батьків закликають бути пильними та перевірити, чи не цікавиться дитина діяльністю так званої "ПВК Редан".


Ювенальна поліція надала декілька порад:

- Спокійно, відкрито і прямо спілкуйтеся з дитиною. Надайте їй можливість говорити, коли вона буде до цього готова. Не підганяйте її. 

- Якщо дитина розповідає куди вона ходить та як проводить свій час. Проявіть якомога повнішу обізнаність в обговорюваній темі; виявляйте терпіння, наполегливість, доброзичливість для уникнення емоційного дискомфорту, недовіри чи агресії з боку підлітка.

- Опановуйте Інтернет-технології, майте власний акаунт і станьте другом своїй дитині в соціальних мережах.

- Щотижня аналізуйте вміст сторінок дитини, уважно читайте її публікації, вивчайте групи, до яких вона приєдналася.

- «Познайомтеся» з її віртуальними друзями, звертайте увагу на фото й відео, що викликають інтерес дитини, зокрема ті, що збережені, поширені або вподобані.

- Покажіть дитині, що вона вам небайдужа, що ви піклуєтеся про неї та запропонуйте спільно провести час.

- Зосередьтеся на тому, щоб показати дитині її переваги, знайдіть у неї сильні сторони, допоможіть їй побачити себе унікальною особистістю.

- Після встановлення контакту та виявлення підлітком довіри до вас, слід пояснити згубність і безперспективність деструктивної поведінки, підкріплюючи це фактами, які добре відомі підліткові; допомогти підлітку зрозуміти ступінь ризику від деструктивної поведінки і невідворотної відповідальності за скоєне (зокрема у випадку вчинення булінгу або іншого правопорушення).


ПАМ’ЯТАЙТЕ, що в зону ризику проявів деструктивної поведінки потрапляють підлітки, яким бракує батьківської уваги і підтримки, а також ті, чиє перебування в мережі.  Інтернет не контролюється.




ІНТЕРНЕТ, СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ ТА ЕМОЦІЙНЕ БЕЗПЕКА ДІТЕЙ

Інтернет-технології стали природною складовою життя дітей і сучасної молоді. Комп′ютер є не тільки розвагою, але й засобом спілкування, самовираження та розвитку особистості. Самостійне пізнання інформаційного світу дозволяє розширити коло інтересів дитини і сприяє її додатковій освіті, спонукає до кмітливості, привчає до самостійного розв′язання задач. Крім того, в світовій мережі є велика кількість непристойної та аморальної інформації, яка може негативно впливати на несформовану психіку дитини. Інтерактивне спілкування потрібно обов’язково поєднувати з реальним. Важливо, щоб відповіді на свої питання дитина знаходила у першу чергу у батьків, а не на сумнівних сайтах.

За результатами всеукраїнського дослідження, проведеного у співпраці з ЮНЕСКО, 96% українських дітей та підлітків віком 10-17 років користуються Інтернетом, з них 51% не мають уявлення про небезпеки, що чатують на них у всесвітній мережі.

На думку фахівців із безпечної поведінки в Інтернеті, у соціальних мережах, чатах та сайтах для знайомств щодня сидить близько 750 000 (!) зловмисників. Тому, якщо ви спілкуєтеся у соціальних мережах, потрібно дотримуватися певних заходів обережності.


Основні загрози безпеки дітей в Інтернеті:

Рекомендації для батьків

Щодо медичного огляду

Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України №1/9-406 від 29.07.2020 р. перед початком навчального року необхідно пройти щорічний медичний огляд працівниками закладу освіти та щорічний обов'язковий профілактичний медичний огляд учнів!

Діти і батьки на карантині

Продовжується карантин. Існує багато думок щодо його тривалості, але найвірніша одна – вона залежить від того, як швидко знайдуть ефективну протидію вірусу. Тому нам залишається тільки пристосуватися до нових для нас умов і зробити своє життя наповненим та цікавим далеко від гурту друзів, однодумців та колег.

Для дитини-дошкільника перебування вдома, в ізоляції від інших дітей – також травматична ситуація. Тому, обов’язок батьків – щонайбільше згладити ситуацію, дати дитині можливість відчути повноцінне життя в обмеженому просторі.

Насамперед, хочу ще раз нагадати і наголосити на тому, що дуже важливим є дотримання режиму дня – це сприяє не тільки фізичному здоров’ю, але й психічному. Дотримання щоденних ритуалів, таких, як обов’язкова процедура вмивання, зарядка, казка перед сном – створює для дитини обстановку стабільності, а, відтак, і спокою. Намагайтеся дотримуватися часу для прогулянки, денного сну, прийому їжі. Це дасть змогу і батькам виділити для себе вільний час, відпочити і набратися сил. Знаю зі свого досвіду – важко дотримуватися режиму дня тільки на початку, далі це стає звичкою.

Отож, намагаємося прокидатися в один і той же час. Це буде можливим, якщо ми будемо лягати в один і той же час, дотримуючись ритуалів - вечірнє вмивання, чашка теплого трав’яного чаю, неспішна розмова, провітрювання кімнати або й прогулянка перед сном, читання казки. Основне – в один і той же час. Після сну – знову ритуали. Це може бути легенький масаж в ліжку, потягування, обов’язкова усмішка за будь-якої погоди. Зарядка – один із тих ритуалів, які варто запровадити і дотримуватися їх. Щоб дитині було цікаво виконувати рухи, можна скористатися рекомендаціями таких сайтів: 

- https://www.youtube.com/user/SonechkoProject; 

- https://www.youtube.com/watch?v=7pGnVGCLSsk&list=PLElG6fwk_0UmWfbppU9Y_Qp8kOGDOvfDs. 

Цікаві дитячі пісеньки та мелодії, зразки рухів і танцювальні па – все це, безумовно, зацікавить дитину, підніме настрій і Вам також.

Але, хочу застерегти – для дошкільників провідна діяльність – гра. Тому не зловживайте ґаджетами. Провідні спеціалісти наголошують на тому, що найдовший час, який можна присвятити перегляду передач та роликів з мережі Інтернет – 1 година на день.

Однак, існують цікаві сайти та канали в мережі, які можуть зацікавити не лише дошкільника, але й батьків – і тоді відбудеться спільний сімейний перегляд. Можливо, він трішечки перевищить ліміт одноразового перегляду, але ще більше об’єднає сім’ю, дасть відчути єдність і тепло рідних людей.

Дивіться ютуб-канал «Цікава наука»:

https://www.youtube.com/channel/UCMIVE71tHEUDkuw8tPxtzSQ/videos

Слухайте казки народів світу, озвучені відомими українцями:

https://kazky.suspilne.media/list.php

До кожної казки цього проєкту є ілюстрації, які зробили Женя Гайдамака і Маша Фоя. Ці картинки можна завантажити та розмалювати разом з дитиною.

https://kazky.suspilne.media/rozmalyovky.php

Розвиваючі ігри з малюками:

https://www.youtube.com/user/reverslink/videos

Вчимо скоромовки:

https://www.moirebenok.ua/materialy-na-ukrainskom-yazyke/rozvivayemo-diktsiyu-45-skoromovok-dlya-ditej-vid-2-rokiv/

Незвичні способи малювання:

https://shotam.info/chym-zayniatysia-z-dit-my-pid-chas-karantynu-top-5-veselykh-rozvah/

Виготовляємо цікаві саморобки разом з дітьми

Цікаві саморобки з паперу:

https://www.youtube.com/channel/UCpKlZnl88hGmT363eG4mtEg

Орігамі метелик для дітей:

https://www.youtube.com/watch?v=DfgOMx31Ht8

Прості та швидкі орігамі для дітей. Звірі з паперу.:

https://www.youtube.com/watch?v=JLV8_RZ-WEA

Ліпимо з пластиліном:

https://www.youtube.com/watch?v=XZgpcWXs7ec&list=PLElG6fwk_0UkVY50JOJxntVz739M4pUsB

Пластилін своїми руками:

Якщо пластилін закінчився, ви можете самі зробити тісто плейдо за таким рецептом:

1 склянка борошна

1 стакан крохмалю (картопляний або кукурудзяний)

2 ст. ложки рослинної олії

1 склянка окропу

2 ст. ложки соку лимона

харчовий барвник

Борошно і крохмаль змішайте в мисці. Вмішайте дві ложки рослинної олії. У склянку окропу капнути барвник і лимонний сік. Виливаємо все це в миску і активно перемішуємо, після чого вимішуємо на рівній поверхні. Якщо тісто липне – додайте ще борошна.

Мультики українською мовою

https://www.youtube.com/channel/UCQ-E7PHQi8o6gxWUd70HBcQ

ЮНІСЕФ та Міністерство освіти і науки України рекомендують кілька загальних порад для батьків

Уже сьогодні вам слід відібрати та сховати половину іграшок: ніхто не знає, скільки це триватиме, але можливість час від часу діставати зі схованки «нову» іграшку вам дуже допоможе.

Під час цієї вимушеної перерви намагайтеся підтримувати незмінність денного розпорядку. Насамперед це стосується повсякденних занять. Час підйому, прийому їжі, післяобіднього сну тощо мають бути звичними. Діти прагнуть передбачуваності; не менш важливою вона є і для їхніх піклувальників (довгий день з малюком пережити набагато простіше, якщо розбити його на коротші, більш «керовані» періоди).

Невелике нагадування: у дитячому садочку вашим дітям зазвичай дозволяють бути трохи бешкетливими під час ігор. Вам теж доведеться піти на такі «поступки»: дитина не зможе розслабитися та позбавитися від зайвої енергії, якщо їй доведеться весь час думати про створюваний нею безлад вдома, Нехай спільне прибирання та складання речей на місце після ігор увійде до звички. Діти також дуже добре знають це правило.

Іграшки можна використовувати по-різному: наприклад, машинки можуть не тільки «їздити»: їх можна сортувати за кольором, відправляти їх на «автомийку» тощо. Можна склеїти докупи кілька аркушів паперу та намалювати на них дороги і будинки – тоді ви отримаєте «місто», яким можна «їздити». Це ж стосується й інших іграшок.


Кроки до професійного самовизначення


Підлітковий вік -  вік Вашої дитини, дуже відповідальний для її подальшого розвитку, становлення.  Саме в цей період дитина  починає ставати дорослою: визначається у світі цінностей,  активно набуває досвід спілкування,  відкриває  та стверджує свою унікальну й неповторну особистість.Саме в цьому віці важливо зробити свідомий вибір орієнтирів свого майбутнього, картинка цього  бажаного майбутнього повинна стати   більш чіткою та особистісною. Для цього потрібно визначитися й у виборі професійного напрямку.

Сподіваємось, що надана Вам інформація допоможе зорієнтуватися  в   цій ситуації, зрозуміти, яким чином Ви можете допомогти Вашій дитині.

1. Спостерігати за  інтересами, здібностями, темпераментом, особливостями  пам’яті, уяви сина (дочки).

2. Прислухатися до їхніх  відчуттів, бажань, інтуїції.

3.Визначити  професійний напрямок, або кілька професій, які подобаються, до яких є потяг, існують принципові можливості успішного їх освоєння та працевлаштування.

4.Шукати якнайбільше інформації про цей напрямок,  професії, знайомитися з людьми, які їх представляють.

5.Спробувати знайти можливість для спостережень дитини за  діяльністю  спеціалістів.

6. Визначити фізичні  характеристики та психологічні якості, необхідні для кожної з  цих професій.

7.„Приміряти” на свою дитину  ці види діяльності.

8.Скласти список суттєвих можливостей професій (наприклад, можливість спілкування з багатьма людьми, поїздки за кордон, висока платня, тощо), та складнощів (високе навантаження, ненормований робочий час,  значне фізичне навантаження, тощо) і допомогти  проаналізувати сину (дочці) їх, співвіднести з життєвою метою, очікуваннями, мріями. Порівняти, зважити всі „плюси” й „мінуси”.

9.Зробити остаточний  вибір.

10.Розпланувати кроки до бажаного, продумавши й запасний варіант та впевнено разом  йти до мети.

Познайомтесь з типовими помилками  підлітків в ситуації вибору професії для того, щоб їх уникнути :

Шановні батьки!

Дуже часто можна почути від дорослих людей про своїх друзів: «Ми товаришуємо з дитинства». Вони цінують цю дружбу, тому що вона безкорислива та найміцніша. Але, коли мова заходить про наших дітей, про їх вибір друзів, дорослі перестають  розуміти свою дитину, її почуття та бажання.

«Мій син зв’язався з поганою компанією?», «Чому дочка товаришує з цими поганими дівчатами?».Такі скарги батьків можна почути досить часто.

Для початку змінимо постановку запитання: замість  «у дитини погані друзі» будемо говорити «його друзі мені не подобаються». Навіть, якщо вам дійсно не подобаються   друзі Вашої дитини, не поспішайте  вимагати розриву відносин

.1.Є сенс замислитися: чому друзі доньки чи сина  нам неприємні, чи дійсно  ці  стосунки  є небезпечними. Можливо ви боїтесь втратити свій авторитет, прагнете повністю контролювати дії, контакти дитини. Не дивно, що в цій ситуації вона бунтує, конфліктує, або зростає несамостійною. 

2.Спробуйте зрозуміти, чому Ваша дитина обирає  саме такого друга. Було б дуже добре  познайомитись  нею ближче, з її сім’єю. Можливо, це багато що вам прояснить у становленні особистості сина чи доньки.

3.Якщо ви впевненні, що такі друзі для Вашої дитині можуть стати  провокуючою ситуацію. Обов’язково обговорюйте ваші побоювання. Показуйте дитині всі плюси та мінуси даної ситуації. Частіше говоріть «Я впевнений, що ти в будь – якій ситуації  ти поведеш себе гідно. Я довіряю тобі».

4.Можна піти іншим шляхом – докласти всіх зусиль для того, щоб  у Вашої дитини з’явилися нові друзі - її мама і тато. Ви можете зайняти важливе місце в житті підлітка, налагодити з ним психологічний контакт. Для цього потрібно не так багато, і не так мало, а саме: постійне бажання зрозуміти, відчути свою дитину, прийняти її точку зору, нехай неправильну, з розумінням вести розмови з дня в день, не зриваючись на крик і образи, говорити з нею так, як  Ви б хотіли, щоб Вона говорила з Вами.

5.Не слід забувати, що спільнота однолітків – це дуже важливий середовище розвитку дитини,  канал життєво важливої інформації. Зміни, які відбуваються з дитиною під час контакту з друзями, закономірні. Важливо виховувати особистість, яка критично мислить, відкрито і доброзичливо відноситься до оточуючого світу. А це запорука життєвого успіху, в тому числі і дружби.