7 порад для ефективного підвищення кваліфікації

1️⃣Окресліть мету

Професійний розвиток – це навчальний процес, який ми організовуємо для себе або наших колег. Кожне заняття має мати чітку структуру, яка починається з головного: формулювання бажаного результату, визначення мети та розуміння того, що ми хочемо вдосконалити. Коли мета сформульована – не відкладайте її далеко. Ви повинні регулярно звертатися до цілей, тримати перед собою картинку ідеального результату. 

2️⃣Не складайте довгих списків!

Будьте раціональними, не беріться за все одразу. Довгий список задач лише відволікає увагу і негативно впливає на продуктивність. Для кожного семестру оберіть одне або два навчальні завдання, які ви прагнете виконати. Не більше! Головний секрет ефективності – послідовність і регулярність. 

3️⃣Фіксуйте час і прогрес

Важливо не тільки бачити мету, а й шлях до її досягнення. Яким він буде, як плануєте пройти? Щоб все було простіше і зрозуміліше, намалюйте часову шкалу або інтелект-карту. Опишіть точку відліку: з якого рівня починаєте роботу, скільки часу знадобиться для переходу до наступного кроку. І пам'ятайте: ніщо не відбувається швидко, на все потрібен час. А для самостійного навчання і поготів! А щоб процес не затягнувся, визначте проміжки часу, за які ви плануєте виконати кожен крок.

4️⃣Практикуйте

Ось вона, чарівна пігулка педагогчної майстерності. Практика, практика і ще раз практика! Теоретичні відомості важливі, але насичений практичний досвід набагато цінніший. Пообіцяйте собі, що кожен корисний вебінар, цікава конференція чи стаття, яку ви прочитаєте, буде впроваджено у вашу практику викладання протягом 72 годин. 

5️⃣Діліться досвідом

Співпрацюйте з колегами, активізуйте знання! Діліться власним досвідом та станьте професійно багатшими. Подумайте, як ваш досвід може допомогти іншим педагогам. Чим саме точно варто поділитися? Тепер вирішіть, як це зробити. Ви можете запросити колег на відкрите заняття, виступити з доповіддю під час педради або організувати цікаву лекцію. Зрештою, вибір формату передачі знань залежить лише від вас! 

6️⃣Об'єднуйтесь у предметні спільноти

Якщо у першому пункті ви вирішили покращити викладання свого предмету, а не просто «підтягнути» soft skills – ця порада точно для вас. Зверніть увагу на предметні конференції. Проаналізуйте, наскільки досвід і навички колеги будуть вам корисні. Як ви покращите власну практику та зробите заняття цікавішими.

7️⃣Підтримуйте інших та не цурайтеся просити про допомогу

Чи трапялося так, що ви «захопилися» якоюсь ідеєю, але її реалізація здавалася незрозумілою або складною? Було б чудово, якби поруч опинялася педагогічна фея, яка б допомогла розкласти стратегію на зрозумілі кроки та дала б відповіді на ваші запитання. Ця фея потрібна не лише для молодого педагога. Іноді кожному з нас потрібна підтримка. Тож ви можете стати для когось доброю феєю!

Однак підтримка не повинна обмежуватися похвалою і компліментами. Неупереджена думка чи навіть справедлива оцінка колег буде дуже корисною. 

Які б труднощі не траплялися з вами на педагогічному шляху, любіть і приймате себе такими, якими ви є! Іноді так легко підтримати інших і так складно допомогти собі. Продовжуйте відстежувати прогрес і хваліть себе за будь-які покращення. Самовдосконалення і самопідтримка мають іти разом.