5 кроків для організації роботи з підвищення кваліфікації

КРОК 1: Визначтеся з напрямом підвищення кваліфікації

Шлях до педагогічної майстерності починається з першого кроку. І саме цей крок визначає напрямок подальшого руху. Це надзвичайно важливо! Тому слід розуміти, куди ми йдемо, що ми хочемо вдосконалити і навіщо нам це потрібно. Як визначитися з напрямами, які потребують уваги? 

1. Оцініть рівень власної професійної майстерності, фахових і загальних компетентностей. Таке самооцінювання допоможе зрозуміти, в якому напрямку нам слід рухатися. 

2. Вирішить, чого саме потребуєте: отримати нові навички чи поглибити раніше здобуті компетентності? Можливо, щось змінилося у вашому професійному житті: ви стали класним керівником чи взагалі директором; до групи приєднався учень з ООП; чи потрібно оперативно боротися з випадками булінгу? І тут вам можуть знадобитися нові знання! 

3. Зверніться за порадою до колег. Адже інколи зі сторони таки видніше. 

Якою може бути форма підвищення кваліфікації? 

Інституційна (очна, заочна, дистанційна, мережева), дуальна, на робочому місці тощо. Крім того, ви можете їх поєднувати. 

А от основними видами підвищення кваліфікації є навчання за програмою підвищення кваліфікації (зокрема участь у семінарах, практикумах, тренінгах, вебінарах, майстер-класах тощо), а також стажування. Більш того, ви маєте право поєднувати форми підвищення кваліфікації та підвищувати кваліфікацію у різних суб'єктів. 


КРОК 2: Розрахуйте обсяг

Не намагайтеся охопити все і відразу! Зосередьтеся на 2-3 аспектах педагогічної діяльності і починайте працювати. Розрахуйте свої сили, чітко визначте мету і сформулюйте покроковий план дій. 

Розпишіть свої професійні плани на найближчі 5 років, потім розподіліть їх на роки та семестри. 20% залиште на імпровізацію, оскільки можуть виникнути термінові питання, які вимагатимуть негайного вирішення та нових знань. Це нормально! 

Плануйте навантаження заздалегідь і не перестарайтеся – в період активної підготовки до конкурсів, олімпіад, семестрових і річних контрольних робіт доцільніше приділяти учням ще більше уваги. Рівномірно розподіляйте час на професійний розвиток. 

Головне пам’ятати, що ви повинні щорічно підвищувати кваліфікацію, а загальна кількість академічних годин для підвищення кваліфікації протягом 5 років не може бути меншою за 150 годин. Зверніть увагу: на вдосконалення знань, умінь і навичок роботи з учнями з особливими освітніми потребами має бути відведено не менше 10% від загальної кількості годин.


КРОК 3: Оберіть суб'єкт підвищення кваліфікації

Наразі вибір суб'єктів підвищення кваліфікації досить широкий. Тому ви точно знайдете цікаві курси, які задовольнять ваші потреби. Основним питанням має стати вивчення, аналіз та оцінка програм підвищення кваліфікації, якість послуг професійного розвитку та перелік очікуваних результатів. 

Хто може підвищувати кваліфікацію педагога?  

Будьте уважні до вибору, не підходьте до цього формально. Цифри, документи, години – це добре, але є й інші важливі моменти. Проаналізуйте можливості, які відкриваються перед вами з отриманням нових знань. Оберіть ті види підвищення педагогічної кваліфікації, які підходять саме вам. Вебінари, семінари, інтенсиви, конференції чи курси? Вибір є! Також шукайте інформацію про суб'єкта підвищення кваліфікації – позитивні рекомендації відіграють важливу роль! 

КРОК 4: Перевірте документи про підвищення кваліфікації

Відповідно до частини четвертої статті 51 Закону про ПЗСО, за результатами успішного підвищення кваліфікації педагог має отримати відповідний документ. Але він має відповідати певним вимогам. Звісно, досвідчені суб’єкти підвищення кваліфікації навряд чи припустяться помилки, однак, ви також маєте знати, якими мають бути документи. Отже, документ про підвищення кваліфікації має містити наступну інформацію:  

Будьте уважні! Ви маєте обов’язково інформувати керівництво закладу освіти про стан своїх справ у плані підвищення кваліфікації у поточному році, і це має статися не пізніше 25 грудня. Слід додати копії документів про підвищення кваліфікації (сертифікатів, свідоцтв тощо) – їх зберігатимуть у вашій особовій справі.

КРОК 5: Оформіть визнання результатів підвищення кваліфікації

Ви пройшли курси, переглянули цікаві вебінари, взяли участь у важливих конференціях… Саме час оформити все офіційно! Якщо ви підвищували кваліфікацію у суб'єктів, що провадять освітню діяльність за акредитованою програмою, то отримані від них документи не потребують окремого визнання та підтвердження. 

Але якщо ви підвищували кваліфікацію в інших суб'єктів освітньої діяльності, фізичних та юридичних осіб, вам доведеться дочекатися рішення педагогічної ради. Порядок визнання результатів встановлюється педагогічною радою. 

Педрада має заслухати педагога, оцінити якість засвоєння та реалізації програми підвищення кваліфікації. Після цього приймається рішення про визнання або невизнання результатів підвищення кваліфікації. Однією з головних умов визнання є набуття педагогом нових умінь або вдосконалення наявних компетентностей (знань, умінь, навичок тощо).