Gymnázium Jána Chalupku v Brezne (Grammar School of Jan Chalupka in Brezno) (SLOVENSKO)

Naša škola sa nachádza v Brezne, v malom meste v strede Slovenska. Na Gymnáziu Jána Chalupku momentálne študuje 297 žiakov a vyučuje 25 pedagógov. Školský vzdelávací program je rozdelený na dva samostatné programy – pre 1. až 4. ročník osemročného štúdia – 105 žiakov vo veku 11 až 14 rokov a pre 1. až 4. ročník štvorročného štúdia a 5. – 8. ročník osemročného štúdia – 192 žiakov vo veku 15 – 19 rokov. Gymnázium je všeobecnovzdelávacia škola, ktorá pripravuje svojich žiakov predovšetkým na ďalšie vzdelávanie na všetkých typoch vysokých škôl a zároveň aj na uplatnenie sa v praxi a na osobný a sociálny život. Absolventi gymnázia študujú na rôznych popredných univerzitách a mnohí z nich sa stali úspešnými vedcami, lekármi, učiteľmi alebo manažérmi v špičkových spoločnostiach.

Cieľom školského vzdelávacieho programu je, aby študenti získali kľúčové kompetencie v oblastiach cudzích jazykov, prírodných vied a IKT. Vzdelávací systém na Slovensku umožňuje školám využiť disponibilné hodiny na rozšírenie obsahového a výkonového štandardu zvoleného vyučovacieho predmetu alebo na vytvorenie nového vyučovacieho predmetu ako napríklad seminárov a cvičení zameraných na riešenie praktických úloh v laboratóriách a na podporu bádateľských aktivít žiakov. Vytvára sa tak priestor pre projektové vyučovanie, uplatnenie medzipredmetových vzťahov a využitie prierezových tém. Žiaci pracujú na rôznych výskumných projektoch, medzi najúspešnejšie patrí napríklad monitoringu vody v miestnej rieke Hron. V rámci tohto projektu – Rieka Hron – naše kultúrne a prírodné dedičstvo riešia žiaci problematiku vody s dôrazom na jej – environmentálny, ekonomický a sociálny prínos. Dlhoročná spolupráca s Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici podporuje implementáciu bádateľsky orientovaného vzdelávania a inovatívnych technológií a metód do vyučovacieho procesu prírodovedných predmetov a stala sa základom pre vstup našej školy do národného projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie. Cieľom projektu je motivácia žiakov vzdelávať sa v oblastiach, s ktorými sa uplatnia na trhu práce, podpora IT- vzdelávania, podpora IT- technológii v prírodovedných predmetoch.

Záujem o prírodné vedy sme v poslednom období zvýšili aj vybudovaním Záhrady, ktorá učí v priestoroch školského dvora. Jednotlivé prvky záhrady sú vyučovacie pomôcky, ktoré umožňujú priamo v prírode skúmať a dokazovať prírodovedné zákony a napomáhajú rozvíjať tvorivé a bádateľské myslenie žiakov. Pridanou hodnotou projektu je rozvoj tímovej spolupráce, kritického myslenia, finančnej gramotnosti žiakov pri budovaní záhrady. Od októbra 2016 sa v rámci programu Zelená škola venujeme projektu Jedlá zmena. Je to medzinárodný projekt, ktorý reaguje na rastúci záujem o zodpovednú spotrebu potravín (napr.: predchádzanie plytvaniu jedlom, zníženie spotreby mäsa, vyhýbanie sa palmovému oleju, problematika dovozu potravín...). Našim prioritným cieľom bolo zvýšiť záujem žiakov a ich rodičov o lokálne produkty a tak prispieť k zníženiu uhlíkovej stopy.

Zapojením sa do projektu SUSDI (Trvalo udržateľná strava) máme možnosť porovnať názory mladých ľudí zo zahraničia na zodpovedné stravovanie a získať nové skúsenosti s riešením tohto globálneho problému.

Motiváciou školy zapojiť sa do projektu SUSDI (Trvalo udržateľná strava) je:

(1) zlepšiť jazykové kompetencie študentov a ich vedomosti v prírodovedných predmetoch prostredníctvom bádateľsky orientovaného spôsobu vyučovania,

(2) posilniť kreativitu a podnikanie študentov prostredníctvom navrhovania a implementácie projektov za účelom trvalo udržateľného rozvoja,

(3) rozvíjať kritické myslenie žiakov, podporovať riešenie problémov každodenného života a podporovať účasť žiakov pri riešení globálnych problémov

(4) poskytnúť študentom príležitosť spolupracovať na národnej, ako aj medzinárodnej úrovni,

(5) zdôrazňovať potrebu ovládania cudzích jazykov.

Hlavnými účastníkmi projektu sú PaedDr. Jana Chlebušová, učiteľka chémie a matematiky s 25 ročnou praxou, ktorá je koordinuje a zodpovedá za všetky prebiehajúce projekty zamerané na prírodné vedy, PhDr. Tatiana Kudrnová, učiteľka anglického jazyka a občianskej náuky s 34 ročnou praxou, ktorá koordinovala alebo participovala na projektoch zaoberajúcich sa globálnymi problémami a Mgr. Viktória Veverková, učiteľka anglického jazyka, ktorá sa zaoberá riešením jazykových záležitostí, keďže je tento projekt medzinárodný.