Veebitekstide koostamise põhialused

Tutvu erinevate kodulehtega. Milliseid lehti on parem lugeda? Miks?

Sisuteksti kirjutamise olulisemad põhimõtted

See artikkel räägib veebiteksti koostamisest

Artikli alguses käib kokkuvõte, mis selgitab lühidalt, millest siin artiklis räägitakse ja millist infot võib siit leida. Heaks eeskujuks on ajakirjanduses artiklite sissejuhatused.

Artikli algus.

Skänniv silm

Inimesed loevad internetist tekste trükimeediast erinevalt

Arvuti monitorilt on silmale ebamugavam teksti haarata. Seetõttu on inimestel kujunenud harjumus sisu pigem „skännida“ kui sõna-sõnalt lugeda. Selleks, et „skännivat“ silma aidata, tuleb veebi jaoks tekste teisiti koostada kui trükimeedia jaoks. Allpool mõned punktid, mida tasub jälgida tekstide koostamisel veebilehele.

Kirjutage lihtsalt, selget ja lühidalt

  • Veebilehe sisu tarbijad on väga erinevate teadmiste ja tasemega.
  • Katsuge tekstid koostada nii, et sellest saaksid aru nii nooruk, eriala spetsialist kui ka pensionär.
  • Vältige artiklites slängi, kantseliiti või reklaamilikku keelt.
  • Kirjutage lühidalt. Vältige võimalusel keerulisi lauseehitusi ja pikki sõnu. Kasutage pigem otsest kõneviisi.

Jaotage tekst lõikudeks

  • Äärest-ääreni kirjutatud pikad ja liigenduseta tekstid ei kutsu „skännivat“ silma. Liigendage artikkel selgeteks lõikudeks.
  • Üks lõik võiks sisaldada ühte mõtet ja see võiks olla lühidalt kokku võetud lõigu pealkirjas.

Pikemate artiklite puhul kasutage alapealkirju

Teinekord ei piisa ainult lõikudest. Kui artikkel on väga pikk, siis võiks kasutada liigendamiseks ka alapealkirju.

Tähistage lõigus olulised märksõnad paksus kirjas

„Skänniv“ silm otsib sisust teatud märksõnu. Te aitate silmal kiiremini need märksõnad leida, kui kirjutate need paksus kirjas (Bold). Oletame, et antud lõik räägib märksõnadest. Järelikult tasub „märksõna“ teha selles lõigus paksult. Seda tuleks kasutada mõõdukalt, sest muidu muutub üldine pilt kirjuks ja aitamise asemel ajate kasutaja hoopis segadusse.

Kasutage linkimisel kirjeldavaid sõnu

Väga levinud on viitamine sõnadega "vaata siit", "lisainfo siit" jne. See on halb tava kahel põhjusel.

  • Link on tekstis tavaliselt esile toodud (allajoonitud, teise värviga vms) ja on kasutaja silmale kiiremini haaratav. Kui lingiks on kasutatud sõna „siit“, peab kasutaja lugema lingi eest või tagant lisainfot, et mõista, kuhu see link viitab.
  • Lingid on olulised otsingumootoritele.
  • Lihtsustatult öeldes on iga link internetis „hääl“. Kui teie veebilehe poolt „hääletavad“ paljud lingid õige märksõnaga, siis võib juhtuda, et selle märksõnaga on teie veebileht ka otsingutulemustes hea koha peal. Võite arvata, kui palju kasu on olla otsingumootorites leitav sõnaga „siit“.

Halb näide: Lõputööde hinded leiate siit.

Hea näide: Siit leiate lõputööde hinded.

Loetelude puhul kasutage täpploendeid (bulletid) või tabeleid

Erinevate nimekirjade ja loetelude puhul tasub alati kasutada täpploendeid (bulletid) või tabeleid. Nii esitatud infot on lugejal oluliselt kergem haarata.

Sõnade arv ühes artiklis võiks olla 350-450

Loomulikult tuleb oma mõte arusaadavalt väljendada, aga kui artikkel venib liiga pikaks, tasub mõelda, kas teemast saab kirjutada kaks artiklit.


Allikas: https://www.ttu.ee/tugistruktuur/veebitugi-4/sisuloome-tugi/sisuteksti-koostamine-2/

Veebiteksti vormindamise head tavad

Nagu muus kirjalikus suhtluses, on ka veebitekstide kirjutamise ja vormindamise puhul välja kujunenud mõned üldiselt järgitavad head tavad.

  • Kasuta tekstis mitte rohkem kui kahte fonti.
  • Kui soovite lauses mõnda sõna selle paremaks märgatavuseks esile tuua, kasutage selleks paksu kirja ehkbold`i.
  • Sõna rõhutamiseks ei ole soovitatav kasutada läbivalt SUURI TÄHTI (CAPS LOCK), allajoonimist või kaldkirja (Italic).
  • Kui kopeerite mõnes teises programmis (nt Word, Excel) loodud teksti, ei pruugi see ühilduda veebiformaadiga ning võib juhtuda, et teksti sisse jäävad erinevad kirjastiilid ja –suurused. Nii jääb tekst ebaühtlane ja halvasti loetav. Selle vältimiseks tuleks tekst eelnevalt puhastada. Kui eelnevalt valmis tehtud vormingu säilitamine pole oluline, avage arvutis programm Notepad, kopeerige tekst sinna ning sealt omakorda veebi redaktoraknasse. Seejärel vormindage tekst redaktoraknas uuesti.

Neid nippe kasutades jätab teie veebitekst ühtse ja korrektse mulje ning külastajal on seda meeldiv ja mugav lugeda.

Allikad:

Harjutame!

Harjutus 1

Ava tekst, tee endale koopia ja töötle see vastavalt nõuetele. Lisa ka sobivad pildid.

Originaaltekst: https://www.redwall.ee/blogi/135-kuidas-kirjutada-head-veebiteksti

Pildid kodulehel

Kodulehe tekstid on väga olulised Sinu kodulehe külastajale (ka otsingumootorile), kuid sellest ei pruugi tihti piisada kodulehe eesmärkide täitmiseks. Kodulehed ilma fotodeta on igavad ja raskemini loetavad. Seega, kindlasti kasuta oma kodulehel ka pilte! Kodulehed mis sisaldavad endas palju teksti, vajavad kindasti illustreerivad fotosi – emotsioon müüb!

Kodulehed koos optimeeritud pildiga

Kõike pilte mida kodulehed sisaldavad, saab optimeerida otsimootorite jaoks. See tähendab, et lisades pildile nime ja ALT Text’i. Pildi nimi või tihti olla näiteks “JPG51512” – see aga ei ütle Googlele midagi selle pildi kohta. Kui aga pildi nimeks panna “Liuguksed” ja pildil ka antud toode on, siis Google oskab viia “otsad kokku”. ALT Text’i on lisainfo Googlese, seda näed (kui ALT Text määratud) kui arvutihiirega pildi kohale lähed,siis ilmub eraldi kastike tekstiga. Optimeeritud pilt annab sulle palju erinevaid lisandväärtusi:

  • Tõstab kodulehe kvaliteeti
  • Parandab tulemusi otsingumootorites
  • Pilt tuleb esile Google pildi otsingus
  • Tekitab emotsiooni ja aitab rohkem müüa

Kodulehed – millist pilti kasutada

Kui tegemist on toodete piltidega, siis kindlasti tasub kasuta enda firma toodete pilte (mitte varastada neid konkurentide lehelt :)). Kel võimalik küsida pilte tarnijatelt, maaletoojatelt, emafirmast jne. Kui kuskilt pole küsida, siis võib ise korralikud pildid teha.

Kvaliteetseid illustreerivaid pilte leiab kindlasti ka pildipankadest (N: www.pixabay.com) Sellistes pildipankades on tipp-fotograafide pildistatud pildid. Ühte pilti on võimalik tellida erineva suurusega (resolutsiooniga). Nii et alati vaata hoolikalt järgi, millise suurusega sul seda pilti vaja on. Siin tasub ka mainida, et lihtsalt googledades pilte otsida ja leitut kasutada on üldjuhul seadusevastane.

Kodulehed koos kvaliteetse emotsioonipildiga

Emotsioon on väga tähtis. Kasuta suuri ka kvaliteetseid fotosi selle loomiseks. Kodulehed koos kvaliteetse pildiga – suur lisandväärtus sinu kodulehel.

Ekraanipilt autoremodi kodulehest

Kodulehed koos sisu iseloomustava pildi galeriiga

Kindlasti tasub lisada kodulehe tekstide juurde illustreerivaid pilte fotogaleriina. Väiksed pildid loovad juba hea ülevaata ja kui klient soovib pilti suuremalt/lähemalt vaadata siis annab galerii kasutamine selleks mugava võimaluse.

Mis pilte soovivad külastajad Sinu lehel näha?

Fotod peaksid

  • veebilehe külastajale rääkima sinu lugu;
  • kutsuma veebikülastajas esile emotsionaalset reaktsiooni;
  • andma edasi kogemusi, miljööd ja väärtusi.

Uuring (TripAdvisor avaldas raporti) näitab, et näiteks majutusasutused, kes on nende süsteemis lisanud oma hotelli tutvustusele enam kui 20 fotot, on saanud keskmiselt 150% rohkem tähelepanu, broneeringuid, hinnapäringuid jne.

Kas inimestega pildid või ilma?

Kui inimene või inimesed fotol aitavad tuua selgelt välja seda, mida müüakse, siis on kõik ok. Tihti arvatakse, et kuna inimesed aitavad tähelepanu tõmmata, siis peaksid olulistel veebilehtedel alati inimesed olema – tegelikult ei pea.

Näiteks kui hotell soovib avalehel näidata luksuslikust, siis fookus võib olla sisustusel ja detailidel. Täpselt sama kehtib ka numbritubade fotode kohta, sest külastajat huvitab selle sisu ja disain.

Õppetund: Kui müüd toodet, siis näita toote pilti

Näiteks T-mobiili veebileht lisas Catherine Zeta Jones oma müügilehele. Testiti külastajate liikumist ja küsiti tagasisidet ning saadi teada, et iga kord kui modelli pilt hüppas välja, tekitas see tähelepanu hajumist toodetelt ja frustratsiooni külastajates, kuna nad ei saanud aru, kuhu peab vajutama, et saaks toodet täpsemalt näha.

Seega toote lehel, näita toote pilte.

Missugused on Sinu veebilehe olulised pildid?

  • Tehtud tööd
  • Meeskond
  • Kontor
  • Asukohakaart
  • Võimalusel pilt teie majast
  • Rahulolevad kliendid
  • Suured pildid tootest
  • Pildid teenuse osutamisest
  • Enne ja pärast stiilis fotod
  • Pildid töötajatest
  • Pildid teie siseruumidest
  • Pea meeles, et kõik sinu fotod:
  • Peaksid edasi andma sinu brändi identiteeti.

Lisaks

  • Olema vabad ja puhtad kõikvõimalikust prügist, juhtmetest, tuhatoosidest, prügikorvidest, elektriliinidest, bänneritest, plakatitest ja kõigest sellest, mis võiks silma häirida.
  • Olema piisavalt suured ja kvaliteetsed, et tekitaks soovitud emotsiooni.
  • Olema mahult väikesed, et ei koormaks liigselt lehe avanemise kiirust. On ka mitmeid veebipõhiseid mahu vähendamise programme, näiteks http://www.imageoptimizer.net või https://compressor.io/ Nii mõnedki pildid saad mahult 3 korda väiksemaks visuaalset kvaliteeti kaotamata.


Allikad:

Lisamaterjal huvilistele

Videoloeg sisuloome koolitusest. Raimo Matvere

Loome väikese veebilehe. Google Sites

Google abiga on võimalik endale hõlpsalt koduleht luua. Veebileht on seotud Google’i kontoga ja asub aadressil http://sites.google.com/.

Lehte saad koostada ja muuta veebirakenduse abil. Väga mugav on seda täiendada sõltumata kohast - peab olema vaid internetiühendusega arvuti ja oma Google kasutajakonto. Ühele kontole saad teha mitmeid erinevaid kodulehti.

Google Sites

Harjutus 2 - kodutöö!

Kirjuta omaloodud veebilehele üks veebitekst (tutvusta oma töökohta, oma hobi, mingit toodet, loo mingi kasutusjuhend vm). Kasuta kõiki nõuandeid, millest eespool juttu oli. Teksti pikkus on min 100 sõna. Lisa kindlasti ka pilte!

Jaga veebilehte koolitajaga.

Valik keeletehnoloogia rakendusi