Teachers & Staff
Bluenose Academy Staff
2023-2024
Principal
Marija Abramenko
Vice Principal
Cathy Shaw
Administrative Assistants
Sarah Jane Collins
Lori Nickerson
School Counsellor
Andrea Baker-Rawding
Learning Support Teachers
Kody Dagley - Grade Primary - 4
Joline Gaudet - Grade Primary - 6 (French Immersion)
Sarah Gates - Grade 5- 9
Learning Centre Teacher
Nicole Wamboldt - Grade Primary - 9
Behaviour Support Teachers
Bev Langley - Grade Primary - 9
Andrew Himmelman - Grade Primary - 3
Kajtek Jaskowiak - Grade 4 - 6
Kara Gallacher - Grade 7 - 9
Transition Room Teachers
Evelina Pace
Phys. Ed. Teachers
Phys. Ed. Website: https://sites.google.com/gnspes.ca/physed
Andrew Himmelman - Grade Primary - 6
Jeff Nodding - Grade Primary - 9
Nicole Wamboldt - Grade 2 & 3
Greg Scott - Grade 5 - 9
Music, Band & Drama Teachers
Mark Currie - Grade 6 - 9 Band
Angela Lake: Grade Primary - 5 Music & Grade 7-9 Drama
Pre-Primary Staff
Samantha Sarty samanthasarty@gnspes.ca
Tina Smith tinasmith@gnspes.ca
Megan Young meganyoung@gnspes.ca
Sherry Goede sherrygoede@gnspes.ca
Lyz Hiltz
Jayne MacKenzie
Elementary Teachers
Jean Perry -Grade Primary (French Immersion)
Julie Wentzell - Grade Primary
Cynthia D'Souza- Grade Primary/1
Alisa Johnson- Grade 1 (French Immersion)
alisaj@gnspes.ca Mme. Alisa's Website
Angela Andrews - Grade 1
Dawn Pearl - Grade 1
Tia Wamboldt - Grade 1/2
Kaitlin Yeaton - Grade 2 (French Immersion)
Barbara Chapman - Grade 2
Christina Wissler - Grade 2
Patricia Hughes - Grade 2/3 (French Immersion)
Andrea Coreschi - Grade 3
David VanDeMoortele - Grade 3
davivand@gnspes.ca Mr. V's Website
Christa Conrad - Grade 4
Nina Matthews - Grade 4
Jason Wood - Grade 4/5 (French Immersion)
Melissa Hallett - Grade 5
Stephanie Hunt - Grade 5
Lauren Marchand - Grade 5/6 (French Immersion)
Mark Currie - Grade 6
Jacob Niford- Grade 6
Reading Recovery Teachers
Dawn Pearl
Evelina Pace
Junior High Teachers
John LeCain - Grade 7 & 9 English
Kim Tibert - Grade 7 & 8 Math
Jennifer Langford - Grade 7 Math
Kajtek Jaskowiak - Grade 8 Healthy Living,
Grade 9 Citizenship & Grade 7-9 Outdoor Education
jaskowiakk@gnspes.ca Mr. J's Webpage
Erin Seamone - Grade 8 English , Grade 7 Social Studies
Grade 6-9 Visual Arts
Graham King - Grade 7, 8 & 9 Integrated French
Erin Creaser- Grade 7 English & Science, Grade 8 Social Studies
Christina Bower- Grade 7 English Grade 9 Health and Citizenship
Mike Chapman- Grade 8 Social Studies and
Grade 4, 5, 7, 8 & 9 Core French
Sarah Gates - Grade 7 Health
Kara Gallacher - Grade 9 Math & Science
Geoff Marshall - Grade 6, 7 & 8 Science and Grade 9 Health
Greg Scott - Grade 7-9 Technology Education
Teaching Assistants
Denise Baker
Melanie Collins
Arien Keeping
Judy McGrath
Lynn Nowe
Diane Tanner
Tina Tanner
Ashley Young
Michelle Feener
Alishia McCarthy
Adam Campbell
Matt Kozma
Custodial Staff
Donald Whynot - Head Custodian
David Bracey
Stephanie Bell
Kim Morey
Cafeteria (Galley) Staff
Mellissa Fraser - Food Service Manager
Christina Smith
Additional Staff & Supports
Jennifer Newell - Computer Technician
TBA - School Psychologist
Stephanie Cook - LD Services
Charlotte Griffiths - Speech Language Pathologist
Claire Burnett- Library Technician
Melissa Chiasson - Schools Plus
Lori Davis - Student Support Worker
Shannon Fox - Math Interventientalest
Calee Blanchard - ESL Support
Astrid Seidel - ESL Support