LEKCJA 4- 03.04.

Witam ;)

Mam nadzieję, że dajecie sobie radę z zadaniami. Sądząc po tym jak sumiennie je wysyłacie, myślę, że mogę powiedzieć- można na Was polegać jak na Zawiszy:) Wiem również doskonale jak wiele pomocy uzyskujecie od rodziców. Myślę, że warto jakoś podziękować za tę pomoc. Bardzo Was proszę pomóżcie rodzicom wykonać choć jedną pracę związaną z obowiązkami domowymi (posprzątajcie swój pokój, odkurzcie, pościerajcie kurze, zapytajcie po prostu w czym możecie pomóc). Wiem, że niektórzy z Was robią to na co dzień. Myślę jednak, że wyjście ponad zwyczajowe obowiązki w tym trudnym czasie da Waszym rodzicom nieco wytchnienia i sprawi im troszkę radości. Z pewnością na to zasługują. Wierzę w to, że staniecie na wysokości zadania.

Teraz kolejna lekcja.

Dzisiaj dowiecie się jak działał kościół w średniowieczu (kto wie w jakich wiekach trwało?). Jakie słynne zakony wtedy powstały oraz czym się zajmowali zakonnicy.

Będziemy korzystali z podręcznika (strony 148-152)

Temat lekcji: Kościół w średniowieczu. Jaką rolę pełnili w tej epoce duchowni?

W średniowieczu każda osoba wywodząca się ze stanu rycerskiego, mieszczańskiego, chłopskiego mogła stać się duchownym (czyli np. księdzem, zakonnikiem).

Tworzyli oni odrębny stan - duchowieństwo.

Osoba, która chciała stać się częścią tej grupy społecznej musiała zdobyć odpowiednie wykształcenie i przyjąć święcenia. Zupełnie tak samo jest dzisiaj, prawda?

W średniowieczu duchowieństwo było najbardziej wykształconą grupą społeczną. Zwykli ludzie w zdecydowanej większości nie potrafili czytać i pisać.

Ze względu na swoją wiedzę, znajomość łaciny stawali się często doradcami władców lub nauczycielami ich dzieci. Mieli przez to pewien wpływ na ich decyzje i działania.

Jeśli pamiętacie temat o sporze papieża z cesarzem to wiecie już, że duchowni podlegali papieżowi.

Średniowieczny świat był zdominowany przez Boga. Wszystkie dziedziny życia w tym okresie były z nim powiązane.

Ludzie bardzo często się wtedy modlili, postępowali zgodnie z naukami kościoła. Często praktykowali ascezę.

Polegała ona na wyrzekaniu się wygód, a nawet zadawaniu sobie cierpień. Ludzie wierzyli, że dzięki temu łatwiej dostąpią zbawienia.

W średniowieczu powstawały zakony. Osoba, która do nich wstąpiła stawała się zakonnikiem. Zakonnicy musieli przestrzegać zasad obowiązujących w danym klasztorze. Zbiór takich zasad (przepisów) to tzw. reguła zakonna.

Życiem w klasztorze kierował opat.

Przeczytajcie teraz regułę zakonu franciszkanów.

W średniowieczu powstały cztery wielkie zakony.

Zajmowali się prowadzeniem szkół, szpitali, badaniami naukowymi. Przepisywali też całe księgi (w średniowieczu nie znano druku). Stąd wzięło się powiedzenie- benedyktyńska cierpliwość. Spróbujcie przepisać książkę;)

Uprawiali ziemię i hodowali zwierzęta. Rozwijali średniowieczne rolnictwo.

Żyli w ubóstwie. Utrzymywali się z tego, co ofiarowywali im wierni. Dlatego nazywamy ich zakonem żebraczym.

Ten zakon też był zakonem żebraczym.

Sporo tego- wiem ;) Teraz trochę się rozluźnijcie. Zaśpiewajcie w przerwie piosenkę, którą zna tylko nasza klasa pt. "Biały przedłużacz. na, na, na, na, na ";) Śpiewaliśmy ją kiedyś wracając do klasy z sali gimnastycznej.

Wstańcie na chwilę i poruszajcie ramionami ;)

Na ilustracji powyżej widzicie zakonnika kopistę. Zajmował się on przepisywaniem ksiąg. Domyślacie się pewnie, że była to żmudna praca. Specjalne pomieszczenie, w którym wykonywał swoja pracę to skryptorium. Wiecie, że przepisywanie takiej księgi trwało kilka miesięcy, a nawet lat? Przeczytaliście o tym na stronie 151?

Duchowni średniowiecza organizowali w tym czasie szkolnictwo. Gdybyście żyli w średniowieczu, uczylibyście się w kościołach.

Uwaga- uwaga!

Koniec lekcji ;)

Teraz zadanie domowe. Przypominam o tym, że w jednej wiadomości przysyłacie dwa zadania, jedno z poprzedniej lekcji. (przypominam):

(zadanie 1 ze strony 144).

Odpowiedz na pytanie:

Jak zabezpieczano średniowieczne miasta przed atakiem nieprzyjaciela?

I drugie- dzisiejsze:

Odpowiedz na pytania:

  • Kim był opat?

  • Gdzie mieściła się główna siedziba benedyktynów?

  • Kim był kopista?

I żebym wiedział, czy czytacie to, o czym tu piszę odpowiedzcie jeszcze na ostatnie pytanie:

  • Jaką piosenkę mieliście zaśpiewać dla rozluźnienia w czasie tej lekcji? ;)

Odpowiadajcie krótko i konkretnie, nie rozpisujcie się. Wierzcie mi- mam tyle prac do sprawdzania, że szok. Ale będę jak Zawisza:) Proszę piszcie starannie.

Praca domowa nie jest trudna, więc będzie jedna ocena za oba zadania.

Pozdrawiam Was- trzymajcie się. Mam nadzieję, że szybko się spotkamy ;)