LEKCJA 11- 06.05.

Witam.

Sprawdzian już za nami. Nie był chyba trudny. Otrzymaliście aż 9 ocen celujących. Brawo! Napisaliście go bardzo dobrze. Przyjemnie się sprawdzało i cieszę się z tego powodu.

Są jednak takie osoby, które nie wysłały go w terminie. Wiem też od innych nauczycieli, że podobnie jest z zadaniami na ich przedmiotach. W związku z takimi sytuacjami jestem zmuszony ( niestety ) wystawiać oceny niedostateczne tym z Was (inni nauczyciele uczynią podobnie), którzy nie oddają prac w terminie. Jeśli jest on przekroczony znacząco (o tydzień), to nie skreślę już jedynki, a ocenę, którą dostaniecie po wyznaczonym czasie wpiszę obok traktując ją jako poprawę.

Przykro mi bardzo, ale okres kwarantanny jest ustawowo związany z obowiązkiem realizacji zajęć szkolnych w systemie zdalnym. Pomimo trudności, które mamy, większość z Was doskonale radzi sobie z systematyczna pracą. Proszę- zrozumcie, że nie jesteśmy na wakacjach.

Zdecydowana większość klasy Va wykorzystuje ten czas do zdobywania ocen bardzo dobrych. Jest ich naprawdę dużo i to jest super. Mamy sporo osób, którym wychodzi teraz 6 z historii na drugi semestr ;) Gdyby nie stopnie z pierwszego, byłoby pięknie, prawda?

Na koniec roku będą też oceny z zachowania. Pamiętajcie o tym. Przy jej wystawianiu z pewnością wezmę pod uwagę, to jak wywiązujecie się z obowiązków ucznia w tym trudnym dla nas wszystkich okresie. Być może, to, co teraz tu napiszę, będzie dosyć drastycznym stwierdzeniem, ale uważam, że postawa, jaką przyjmujecie w tym czasie, świadczy o jakości Waszych charakterów i osobowości . Widać je jak na dłoni.

Próbujcie więc pracować samodzielnie na ile tylko się da.

Starajcie się nie zrzucać wszystkich Waszych szkolnych obowiązków na rodziców.

Bądźcie silni, systematyczni i starajcie się nie zniechęcać do pracy zbyt szybko.

Zadbajcie o to, by rodzice nie musieli bezustannie zmuszać Was do odrabiania zadanych lekcji.

Wiem doskonale, że to jest bardzo trudne, ale sytuacja, która nas spotkała nie jest końcem świata.

Musimy to przetrzymać. Mam wielka nadzieję, że niebawem wrócimy do szkoły.

Jeszcze raz bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy sumiennie pracują. Brawa i ukłony z mojej strony :). Większość z Was wspaniale zdaje ten egzamin. Chodzi o to, by były to jednak wszystkie osoby.


Koniec spraw wychowawczych.

Teraz przejdźmy już do bardzo ważnego tematu.

Dzisiaj dowiecie się jak doszło do tego, że Polska stała się królestwem i kto był pierwszym królem naszej ojczyzny.

Zapiszcie do zeszytu:

Temat lekcji: Polska Bolesława Chrobrego

Po śmierci Mieszka I władzę objął jego syn- książę Bolesław Chrobry. Nazwano go tak, bo słynął z waleczności i odwagi.

To wyobrażenie Jana Matejki (wybitnego XIX wiecznego polskiego malarza) na temat wyglądu Bolesława Chrobrego. Pamiętajcie, że w czasach Piastów sztuka malarska nie była na takim wysokim poziomie.

Zwróćcie jednak uwagę na dwa bardzo ważne elementy tego portretu- koronę i włócznię. Wrócimy jeszcze do nich.

Nowy chrześcijański władca Polski za jeden ze swych głównych celów uważał szerzenie wiary w jednego Boga na inne ludy. Z tego powodu wsparł wyprawę misyjną swojego przyjaciela, czeskiego biskupa Wojciecha, na tereny plemienia Prusów (tak nawiasem mówiąc to ziemie, na których my obecnie mieszkamy).

Początkowo wyprawa przebiegała pomyślnie. Zakończyła się jednak tragicznie. Biskup Wojciech został zamordowany przez lud pogański.

Wg Galla Anonima (który opisywał to wydarzenie w swoich kronikach) książę Bolesław musiał zapłacić Prusom za zwłoki swojego przyjaciela- męczennika (tak nazywano osoby, które poniosły śmierć w czasie gdy niosły wiarę w Jezusa Chrystusa) tyle złota ile ważyło ciało Wojciecha. Sporo, prawda?

Bardzo szybko biskup Wojciech został uznany prze papieża za świętego, a szczątki jego ciała za relikwie. Miało to wielkie znaczenie dla młodego chrześcijańskiego państwa.

Św. Wojciech stał się patronem Polski.

Przeczytajcie tekst poniżej.

Znaczenie kanonizacji (ogłoszenia świętym) biskupa męczennika było tak wielkie, że największy władca ówczesnych czasów, cesarz niemiecki Otton III postanowił udać się w pielgrzymkę do grobu św. Wojciecha. Jego szczątki znajdowały się w Gnieźnie.

Spotkanie Ottona III z Bolesławem Chrobrym odbyło się w 1000 roku (bardzo ważna data) i jest nazywane zjazdem gnieźnieńskim.

Oprócz pielgrzymki cesarz Otton III miał jeszcze jeden cel. Chciał ocenić księcia Bolesława i jego poddanych. Miał bowiem plan zjednoczenia wszystkich europejskich chrześcijańskich państw.

Bolesław Chrobry zrobił na cesarzu tak ogromne wrażenie, że ten zdjął własną koronę i włożył ją na głowę księcia Bolesława. Było to symboliczne ( na razie) określenie naszego księcia jako godnego sprawowania władzy królewskiej. Nieźle, prawda.

Widać tutaj wyraźnie, że Bolesław był bardzo dobrym, bystrym władcą.

Oprócz tego ogłoszono, że w państwie Bolesława zostanie utworzone arcybiskupstwo w Gnieźnie, oraz biskupstwa w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu.

Znaczenie Polski znacznie wzrosło. Polska staje się w pełni samodzielnym państwem.

Dodatkowo- warunkiem koronacji na króla było przyjecie jej z rąk biskupa. Widzicie jak niedaleko już do koronacji?

Teraz tradycyjnie coś bardzo ważnego. Przeczytajcie uważnie.

Czy poznajecie tę włócznię? Myślę, że tak. To właśnie ją trzyma w dłoni Bolesław Chrobry na obrazie Matejki.


Niestety- cesarz Otton III szybko po zjeździe gnieźnieńskim zmarł. Koronacja Bolesława na króla oddaliła się na aż 25 lat :(

Książę Bolesław rządził mądrze i walecznie. Przyłączył do Polski ziemie Słowian- Milsko i Łużyce. Podporządkował sobie na pewien czas Czechy, Morawy i Słowację. W 1018 roku zorganizował wyprawę na Ruś. Pokonał jej władcę Jarosława Mądrego i przyłączył do Polski Grody Czerwieńskie.

Przeczytajcie tekst źródłowy.

Zapiszcie, proszę do zeszytu odpowiedź na pytanie 2 do tekstu źródłowego. Nie wysyłajcie jej do mnie. Sprawdzę ją po powrocie do szkoły.

Spójrzmy teraz na mapę.

Widać z niej jak bardzo bohater dzisiejszej lekcji powiększył (choć częściowo i tylko czasowo) obszar państwa. To kolejny dowód na jego wielkość i doskonałe predyspozycje do tytułu króla, na który z pewnością zasługiwał.

Po takich staraniach musiało w końcu dojść do koronacji. Doszło do niej w 1025 roku. Polska stała się królestwem ;)

Stąd korona na głowie Bolesława na obrazie Matejki.

Jednak liczne wojny jakie prowadził król Bolesław Chrobry doprowadziły do kryzysu po jego śmierci (dwa miesiące po koronacji- niestety).

Pomimo tego uznajemy Go za jednego z najwybitniejszych polskich władców. Jego zasługi dla naszej ojczyzny są bardzo duże. Polacy bardzo to doceniają.

Przeczytajcie, proszę.

Zadanie do tej lekcji.

Odpowiedzcie w zeszytach na pytania 1, 2, i 3 ze strony 174.

Uwaga!


To bardzo ważne! Ze względu na to, że macie już sporo ocen, odpowiedzi przyślą do mnie tym razem tylko następujące numery z dziennika:

1, 5, 10, 15, 20.

Pozostali wpisują odpowiedzi do zeszytu. Sprawdzę je po powrocie do szkoły (wyrywkowo). Następnym razem inne numery.

Pozdrawiam.