Problemstilling: Hvordan kan man forklare begreberne synd og tilgivelse i et kristent perspektiv og ift. det moderne samfund?
Læringsmål for de tre lektioner:
· Du kan redegøre for forskellen på GT og NT
· Du kan fortolke og forstå udlægningen af bibelske fortællinger i Metallicas musikvideo.
· Du har viden om skabelsesberetningen fra biblen og forstår begreberne synd og tilgivelse i et kristent perspektiv.
· Du kan sætte begreberne synd og tilgivelse ind i en moderne sammenhæng.
Lektion 1
Noter jer undervejs, hvilke referencer fra biblen, I kender. Hvem fandt flest?
Opgave 1 - makkerpar:
1.1: Brainstorm på ordene SYND og TILGIVELSE - både ift. kristendommen (1/2 side) og ift. det moderne samfund (1/2 side)
1.2: På arket: "GT og NT - ord" (nederst på sitet): Sæt ring om de ord, I mener, der hører til GT og kryds på de ord, der hører til NT
1.3: Sammenlign jeres brainstorm (med ordene synd og tilgivelse ift. kristendommen) med arket "GT og NT - ord".
- Er der nogle ord, der er ens?
- Hvilke ord fra jeres brainstorm hører til GT og hvilke til NT?
- Hvis I skal sætte begreberne SYND + TILGIVELSE på GT/NT, hvordan ville det så se ud?
- Lever vi efter de ti bud i dag?
- Synes du, de er vigtige, eller er nogle af dem ligegyldige i vores tid?
- Opfatter du det som syndigt, hvis du overtræder et af budene?
Læs bjergprædiken
Hvad betyder det at være salig?
Hvem er salig ifølge Jesus?
Jesus siger i bjergprædiken, at det ikke kun er syndigt, hvis du overtræder de 10 bud. Det er også syndigt, hvis du bare tænker på at gøre det. Hvad mener du om det? Er det realistisk?
Står der noget om tilgivelse i de 10 bud og i bjergprædiken?
Lav en sammenligning af de to billeder. Hvad udtrykker de?
Etik
I de to testamenter er der to forskellige etiske grundholdninger.
Det gamle testamente: Det er handlingen, der vurderes rigtig eller forkert. Det kan man kalde konsekvensetik.
Det nye testamente: Det er tanken bag handlingen, der vurderes rigtig eller forkert. Det kan man kalde sindelagsetik.
Hvilken etik lever vi mest efter i dag?
Hvilken etik er du personligt mest tilhænger af?
Opgave 3:
Læs nedenstående tekst. Se derefter på billedet samt tilhørende opgaver.
Synd betyder i Biblen at vende sig bort fra Gud. Det, at Eva lod sig lokke til at spise frugten fra træet til kundskab om godt og ondt, er ofte blevet betegnet som den første synd i verden, fordi Gud havde forbudt Adam og Eva at spise frugt fra netop det træ. Da seksualiteten samtidig kom ind i verden i forlængelsen af syndefaldet, er sex og synd op igennem historien ofte blevet koblet sammen, selv om der ingen steder i biblen står, at man skal afholde sig fra at få børn.
Tværtimod lover Gud flere gange dem, der tror på ham, et afkom svarende til mængden af sandkorn i ørkenen og stjerner på himlen. Synd og sex har altså ikke nødvendigvis noget med hinanden at gøre. Nogle ville ligefrem mene, at du er det tætteste på Gud, når man er i et kærlighedsforhold med en anden. Andre vil mene, at man glemmer Gud, hvis man er optaget af et mennesket – herunder af sex. Uanset hvad spiller nogle reklamer fortsat på den gamle sammenhæng (at det går op for Adam og Eva, at de er nøgne, da de synder)
Kilde: Kunst og kristendom – eller jagten på den hemmelige kode, Rydahl, s. 38.
Se på billedet og diskuter, hvori det syndige består, og om der er en relation til Biblens syndefaldsberetning – i givet fald hvilken?
Lektion 2
Opgave 1 - opsummering fra sidst:
- Hvad ved I om GT og NT og om begreberne synd og tilgivelse?
Opgave 2 - grupper på klassen - konkurrence:
Se Metallica musikvideo: Until it Sleeps
Gruppeopgave til musikvideoen:
Fortællingen, hvor Adam og Eva drives ud af paradiset, kaldes for syndefaldsmyten. Gud havde skabt mennesket – Adam og Eva – i sit eget billede og sat dem i Paradisets Have. Her skulle de så leve i ro og fred i al evighed, men sådan kom det ikke til at gå.
Opgave 1: En bid af æblet
Se scenen, hvor Eva tager æblet (ca. 2:04-2:59).
Hvorfor bliver Eva og Adam syndige, da de spiser æblet?
Undersøg, hvad æblet som symbol står for?
Opgave 2: Straffen
Læs teksten Syndefaldet og uddrivelsen af Edens have, 1. Mos, 3, hvor Eva og Adams bid af æblet er beskrevet.
Hvad er straffen for at spise æblet fra "Træet til kundskab om godt og ondt"?
Opgave 3: Hvad sker der med Adam og Eva?
Se billederne. På videoen er det ved 2:55-2:56.
Beskriv, hvad der sker med Adam og Eva, efter æblet er plukket. Hvordan ser de ud, og hvad gør de? Hvad skal det udtrykke?
Opgave 4: Gud spørger Adam
I syndefaldsmyten kan man læse, at Gud siger ”Hvor er du?” til Adam, som har gemt sig. Hvordan hænger beskrivelsen af synd sammen med Guds spørgsmål til Adam?
Opgave 5: Jesus og Tornekronen
Blandt jøderne var der en forestilling om en frelser, der ville gendanne storhedstiden fra Kong Davids tid (fra Det Gamle Testamente) og smide romerne ud af Palæstina med magt.
Jesus blev af mange i sin samtid betragtet som den længe ventede frelser. De, der troede på det, dannede trosretningen kristendom. Ordet kristendom refererer til Jesus’ tilnavn Kristus.
Hvordan kan man se i videoen, at mange betragtede Jesus som en "skuffelse" og ikke den store leder, de håbede på?
Opgave 6: Jesus på korset
Se scenen, hvor Jesus hænger på korset (4:24).
Læs Rom 5, 12-15 og Johannes´ første brev, 9 og 10.
Hvad er korsfæstelsen af Jesus tilgivelse for?
Hvordan kan Jesus beskrives som Kristus – frelseren?
Opgave 3: Travlhed som synd eller dyd?
Gruppearbejde/pararbejde:
Læs artiklen ”De travle har gjort sundheden til en selvstændig værdi”, Kristlig Dagblad - Diskuter efterfølgende sammen:
Hvordan kommer travlheden ifølge artiklen til udtryk i hverdagen?
Hvorfor er motion så vigtig for de travle danskere?
Overvej, om denne travlhed går ud over nogen. I så fald hvem? Er travlhed en moderne synd?
I Bibelen står der, at man skal komme hviledagen i hu (Det 3. bud – 2. Mosebog, kap. 20, vers 8). Altså at man skal huske at slappe af.
o Er det stadig et godt råd?
o Forklar, hvorfor det er vigtigt at slappe af og hvile sig.
o Er det en moderne synd ikke at slappe af?
Opgave 4: Refleksionsrunde i grupper:
Forhold jer til de 5 citater – er I enige? Hvad mener I om citaterne?
"At fejle er menneskeligt; at tilgive er guddommeligt." (Alexander Pope - engelsk digter)
"Ham, der ikke kan tilgive andre, ødelægger broen, som han selv er nødt til at passere, hvis han nogensinde skal i himmelen; for alle har behov for at blive tilgivet." (George Herbert - walisisk præst og poet)
"Uden synd, ingen frelse." (Russisk ordsprog.)
"Andre menneskers synder er foran vores øjne, vores egne bag vores ryg." (Seneca - romersk filosof, forfatter og statsmand)
"Den, der efterstræber hævnen, burde grave to grave." Kinesisk ordsprog.
Lektion 3
Læringsmål:
· Du har viden om begrebet tilgivelse i et kristent perspektiv, og kan tilmed forholde dig til begrebet ud fra din egen livsverden og i et nutidigt perspektiv.
· Du kan forstå og forklare, hvordan næstekærlighed kommer til udtryk i kristendommen.
· Du kan forholde dig til, hvem du mener, der er din næste.
· Du ved, hvad en lignelse er, og har kendskab til ”Den barmhjertige samaritaner”, ”Fjendekærlighed” og ”Den fortabte søn”.
1. Læreroplæg:
Opgave 1: Læs ”Den barmhjertige samaritaner” (Lukas 10, 25-37) og tal om følgende:
o Hvad prøver Jesus at fortælle med lignelsen?
o Giver Jesus os svaret på, hvem næsten er?
o Hvem er de 4 personer i lignelsen?
o Bør man hjælpe en røver?
o Lav et dramastykke, hvor I viser barmhjertighed i et nutidigt perspektiv
Hvem er så min næste?
Spørgsmålet om, hvem man kan kalde sin næste, diskuteres ivrigt i kristen sammenhæng. Nogle teologer mener ikke, at man kan elske alle sine medmennesker i almindelighed, men at næsten er din nærmeste, den, der lige præcis nu og her trænger til din hjælp. Andre udvider begrebet og mener, at der i næstekærlighedsbegrebet også ligger omsorg for andre mennesker i fjerne lande.
Opgave 2: Læs alene artiklen ”Gælder næstekærlighed kun vores naboer?” og bliv enig med dig selv om:
Hvem er MIN næste? Find passager fra artiklen der understøtter DIN holdning/livssyn og skriv dem ned.
· Herefter bliver eleverne inddelt i grupper og skal her diskuter/dele deres egne holdninger.
· Plenum: Placer dig i hjørnerne i lokalet alt efter, om du er enige i, at min næste er:
1) alle 2) kun dem jeg møder på min vej 3) nærmeste i mit liv 4) jeg har ikke nogen næste.
Opgave 3: Skal jeg også elske min fjende?
Læreroplæsning af Lignelsen om fjendekærlighed. Diskuter kravene om tilgivelse og næstekærlighed:
· Er det rimelige krav?
· Er det muligt at opfylde dem?
· Er der tilfælde, hvor de ikke gælder? Skal man f.eks. også tilgive massemordere eller terrorbombemænd?
Artikel til inspiration: Fjendekærlighed er absurt svært af praktisere
Opgave 4: Læs lignelsen om den fortabte søn og diskuter følgende i grupper:
· Hvad prøver Jesus at fortælle med denne lignelse?
· Hvad skal der til for at tilgive?
· Fjerner tilgivelsen skylden, eller genopretter den forholdet mellem mennesker på trods af skylden? Tror I den vil gøre det for sønnen her? Eller vil forholdet mellem familien være genoprettet?
· Hvad sker der, hvis mennesker ikke kan tilgive? Hvad var der sket med sønnen? Hvad sker der med broderen, hvis han fortsætter med at føle sig urimelig behandlet?
· Har du oplevet situationer, hvor du endnu ikke har kunnet eller kan tilgive?
Lektion 4
Lav en lille fremlæggelse på 5 min., hvor du undersøger følgende problemstilling. (I skal fremlægge for en anden gruppe)
Hvordan kan man forstå synd i kristendommen og i et moderne sekulært samfund?
Vælg 3 kilder, der viser hvordan man kan forstå synd i kristendommen. Husk at være kildekritisk.
Du kan fx bruge disse kilder
Artikler
Sådan opfattes synd i verdensreligionerne
Synd er blevet et fremmedord for moderne danskere
Billeder
Kilde: csr.dk
Kilde: aadl.org