I dette forløb skal du læse tre noveller fra din egen levetid. Du skal bruge 5 strategier til at forstå teksterne.
Mål
Du træner strategier for at opsamle om sammensætte informationer i en tekst.
Du øver dig i at være tekstnær i din tolkning af en tekst.
Du øver dig i at formulere dig om informationerne i teksten og om din tolkning af teksten.
De 5 læsestrategier
Forventning
Hvilke forventninger har du inden, du læser teksten?
Du kan få viden ud fra din viden om
Forfatteren
Tiden
Titlen
Anslaget
Længden
Den indre film
Se teksten for dig som en film
Fortæl om det du ser til en makker
Argumenter for det, du ser for dig ud fra teksten
Den grafiske model
Find de vigtigste informationer i teksten
Organiser dine informationer. Det kan f. eks. være
Tidsforløbet
Personerne/relationer
Steder/miljø
Handlingsforløbet
Fortællerforhold
Lav din egen grafiske model for informationerne
At stille spørgsmål
Stil spørgsmål til det, du ikke forstår eller det, du undrer dig over
Sorter dine spørgsmål i konkrete og dybe spørgsmål
Ved konkrete spørgsmål står svarene på linjerne
Ved dybe spørgsmål står svarene mellem linjerne
Forsøg at finde svar på dine spørgsmål. Det kan være ved at nærlæse eller ved at snakke med en makker.
Det fortolkende resumé
Lav en opsamling af den viden, du har fra de første 4 strategier
Afprøv om dine forventninger til teksten blev indfriet
Formuler din egen tolkning af teksten ud fra din nye viden. Dette kan være mundtligt eller skriftligt.
Først læser vi Jesper Wung-Sung - At gøre sit bedste slår ingen mand af hesten.
Vi følges ad. Jeg har skrevet de tanker, jeg har gjort mig ud fra strategierne:
Forventning
Jeg kender flere tekster af Jesper Wung-Sung. Han skriver ofte ud fra et drengeperspektiv og beskriver ofte en lidt hård verden mellem drenge. Jeg har set filmen En to, tre, nu, som handler om en kræftramt pige, med der er også skildringer af to drenge. Jesper Wung-Sung skriver ofte nutidigt og i et ret ungdommeligt sprog. Teksten er fra 2009, så jeg regner også med at denne tekst er forholdsvis moderne og nutidig.
Jeg lægger mærke til titlen. Den spiller på et ordsprog, der lyder: Lige ved og næsten slår ingen mand af hesten". Det betyder, at man skal gøre sit bedste, hvis man vil lykkes med noget. Det betyder også, at hvis man fejler lidt, får man ikke noget ud af det. Her vender Jesper Wung-Sung ordsproget helt rundt, og i titlen må det nærmest betyde det modsatte af ordsproget. Måske har det noget med "perfektionisme" at gøre? "Perfektionisme" er ofte et tema i nutidig litteratur, hvor man snakker om 12-tals-piger, stress og angst.
Den indre film
Jeg læser de første tre linjer og forsøger at se det for mig. Jeg kan tydeligt se billedet er et hovede, der stikker op af jorden og nogle børn, der står omkring. Hovedet, der stikker op ad jorden skriger.
Det virker ret brutalt, men på en måde er situationen også lidt komisk fordi, det er fortalt på en meget ligefrem måde.
Jeg ved ikke, hvem Vorte-Morten er, eller hvorfor de kalder ham det. Jeg ved heller ikke, hvem "de" er, eller hvorfor de har begravet Vorte-Morten. Hvordan mon situationen er opstået? Mon det er en leg eller en prank, der er gået over gevind? Eller er det mon overlagt mobning?
Den grafiske model
Jeg vil i første omgang lægge mærke personerne, stedet og årsagen til handlingen.
Jeg er også nysgerrig på, hvor gamle personerne er.
Indtil videre har jeg ingen idé om, hvad temaet eller "moralen" er. Det vil jeg også lægge mærke til.
Jeg vil skrive det i sådan et skema:
Holder skemaet stadig, når du har læst mere af novellen?
Skal det laves om?
At stille spørgsmål
Drengene er alene hjemme i 14 dage. Hvor gamle mon de er?
Hvilken familie er det, når drengene ikke ved, hvor deres forældre er, og at der ikke er nogle voksne, der tager sig af dem?
Hvorfor skændes de om udgravningen af hulen?
Drengene ser film, spiller spil og spiser. Hvad siger det om dem?
Hvad er "Det lille hus på prærien"?
Hvem er personerne i "Det lille hus på prærien"?
Hvorfor græder de, da de ser den?
Hvem er "Charles Ingalls" og hvorfor ændrer drengene sig fuldstændigt efter have set ham?
Hvad sker der med Vorte-Morten?
Det fortolkende resumé
Skriv dit eget korte resumé af novellen, hvor du forklarer, hvad der sker, og hvad du får ud af at læse den.
Nu skal du selv bruge strategierne, mens du læser Pia Juuls - En flinker fyr
Læs og lav analyse og fortolkning af Kim Fups Aakeson - Sex
Brug disse spørgsmål som udgangspunkt
Spørgsmål til Sex af Kim Fupz Aakeson
1. Novellen starter med sætningen: ”Jeg var den sidste af pigerne, han lagde an på.”
Den starter bare lige på uden nogen forklaring. Hvad kalder man det med et
danskfagligt begreb?
2. I linje 4 og 5 lyder sætningen sådan: ”Han havde drukket som de andre, alt muligt, hvad der var.” I denne sætning skriver forfatteren med sine egne kommaregler.
Dette sker også i sætningen lige efter. Hvad gør det ved sproget?
3. I linje 8 og i linje 12 bruges ordet ”vi” som stedord. Hvilken virkning har det? Hvorfor bruges der ikke ”jeg” i linje 8?
4. Fra linje 14-18 beskrives en situation fra dansegulvet. Hvordan er stemningen mellem personerne? Hvordan kan du se det i teksten?
5. Beskriv kort, hvordan drengen lægger an på pigen fra linje 24-44
6. På linje 50-51 vinker fortælleren, men de andre vinker ikke tilbage. Hvad siger det om situationen?
7. Fra linje 60-74 lægger drengen igen an på fortælleren. Hvordan gør han det?
8. Hvad tænker du om den dialog, de har fra linje 93-134?
9. I linje 133 bemærker fortælleren: ”Jeg vidste udmærket hvad der nu skulle ske. Jeg var ikke dum? Hvad mener hun med det?
10. I linje 137 står der: ”Det gik stærkt”, sagde jeg. ”Du ved hvordan det er,” mumlede han. Hvad siger det om stemningen?
11. Hvad er det sket med fortælleren i linje 157-160?
12. Giv eksempler på humor i novellen.
13. Giv eksempler på genretræk i novellen.
14. Perspektiver til sproget i ”At gøre sit bedste slår ingen mand af hesten” og ”En flinker fyr”.
15. Hvad er temaet i novellen?
Når du har svaret på spørgsmålene, skal du “sortere” dem i kategorier. Det kan f. eks. være “sprog”, “humor” eller “personkarakteristik”. Brug spørgsmålene og dine svar til at lave en fremlæggelse, hvor du sammenhængende fortæller om novellen i 10 min. Fremlæggelsen foregår to og to. Du må meget gerne tage dine egne observationer med i fremlæggelsen.