LAK-ÕPPE KURSUSE SÜND JA INSPIRATSIOON

Iga aasta lõpetab põhikooli umbes 200 teise emakeelega HEV-noort (EHIS, 2023), kelle vanemad otsivad noortele edasiõppimise võimalusi. Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse vastuvõtu meeskond märkas muukeelsete noorte vanemate kõnede arvu kasvu ning kuna keskuses õpetatakse ainult eesti keeles, siis paraku tuli teise emakeelega vanematele, kelle noored ei osanud piisaval tasemel eesti keelt, anda õppimatuleku kohta eitav vastus. 

Lisaks vanemate suurenenud huvile andis keelekümbluse kursuse katsetamise ideele hoogu ka vene emakeelega õppija Edgar Kukuškin, kes vaatamata oma toevajadusele suutis eesti keele selgeks õppida ning täita oma unistuse - tulla Astangule õppima


Videos räägib Edgar, kuidas ta Astangule õppima tuli ning mis talle keskuses meeldis.

2021. aastal sai hoos sisse Euroopa Sotsiaalfondi toetatud pilootprojekt, mille raames hakkasime katsetama, kuidas pakkuda eesti keele õppe tuge teise emakeelega noortele.

EDGARI RÜHMA KOOSSEIS JA TAUST

LAK-õppe kohanemiskursuse Edgar 1. lend alustas 2022. aasta sügisel kaheksa õppijaga, alates oktoobri lõpust jäi rühma seitse õppijat. Rühma koosseisus oli viis noormeest ja kaks neiut. Nendest õppijatest viis olid lõpetanud põhikooli lihtsustatud õppekava alusel ning kaks tavaõppekava ehk riikliku õppekava alusel. Tavaõppekava alusel õppinud õppijate hulgas oli üks Ukrainast saabunud noormees, kes ei olnud enne 2022. a sügist eesti keelega kokku puutunud. 

Sisseastumiskatsetel tehti õppijatega venekeelne sisseastumisvestlus, viidi läbi matemaatika tund, eesti keele kui teise keele tund, kehalise kasvatuse tund, kunsti tund ja praktiliste igapäeva oskuste tund Astangu keskuse õppeköögis. Katsete käigus tuli välja, et kandidaatide eesti keele oskus oli alguses oodatust madalam: enamik õppijaid mõistis ainult üksikuid sõnu ja lihtsaid fraase ning ei osanud eesti keelt iseseisvalt kasutada isegi igapäevastel teemadel suhtlemiseks. 

Enamikul „Edgari“ rühma õppijatest puudus eestikeelne keskkond väljaspool Astangu keskust, kuna pereliikmete ja sõpradega suhtlesid nad ainult vene keeles. Ühel õppijal oli kakskeelne pere ning vastavad võimalused kuulata ja kasutada eesti keelt pere ringis. Veel üks õppija elas sotsiaalkeskuses, kus suhtluskeskkond oli eestikeelne. Tuleb tõdeda, et nende kahe õppija puhul oli ka märgata kuulamis- ja rääkimisoskuste kiiremat arengut.


2022/23. õ-a keelekümbluse kohanemiskursuse Edgar õppijad.

Astangu Keskus kui „Edgari“ õppijate tugisüsteem


Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus alustas ettevalmistusega „Edgari“ õppijate vastuvõtmiseks 2022. a kevadel, mil hakati arendama kursuse visiooni ja õppekava. Enne õppeaasta algust sai korraldatud kahepäevane LAK-õppe koolitus kogu õpetajate meeskonnale. Koolituse käigus tutvustati õpetajatele LAK-õppe põhimõtteid ja LAK-õppe metoodika rakendamist, st õppetöö kavandamist ja õppevara valimise ja kavandamise põhimõtteid. Teisel koolituspäeval keskendusid „Edgari“ kohanemiskursuse õpetajad ainete kirjelduse ülevaatamisele, pöörates tähelepanu õpiväljundite sõnastamisele ja lisades keelelisi õpiväljundeid ainealaste õpiväljundite juurde. Selline koostegevus aitas kujundada aineõpetajate arusaamu sellest, mil määral ja kuidas nad peavad tegelema eesti keele õpetamisega oma tundides. See aitas samuti ühtlustada ettekujutust õppijatelt eeldatavast eesti keele tasemest: mis keeletaset on vaja selleks, et järgida õpetaja juhiseid, täita ülesandeid, osaleda tunnitegevuses, teha praktilisi ülesandeid erinevates ainetundides jne. 

Õpetajad arutasid ka, millist tuge vajavad õpilased füüsilises õppekeskkonnas: millised sõnasildid võiksid olla nähtavad kogu aeg, milliseid plakateid ja silte lisatakse õppekeskkonda konkreetseks tunniks või tegevuseks. Koosõppimise ja -arutelu päevad kogu meeskonnaga andsid ka võimaluse arutada „Edgari“ rühma õpilasi puudutavaid asutusesiseseid kokkuleppeid, nt seda, et Astangu keskuse töötajad suhtlevad nende õppijatega eesti keeles, ning kuidas nad saavad võimalusel neid õppijaid toetada (nt osaledes erinevates suhtlemisülesannetes jms.)


„Edgari“ eesti keele õppe mured ja rõõmud


Vastavalt eelpool kirjeldatule olid „Edgari“ õppijatel teatud raskused eesti keele õppimisel ja eestikeelses aineõppes. Allpool on need raskused toodud koos praktiliste lahendustega, mille õpetajate meeskond arendas ja kasutusele võttis.