Svečana akademija povodom 65 godina rada Ogranka

Post date: May 1, 2018 4:11:40 PM

U karlovačkom gradskom kazalištu Zorin dom 11. travnja 2018. bilo je vrlo svečano za sve sudionike akademije organizirane u povodu obilježavanja 65 godina rada Ogranka. Nakon višemjesečnih priprema održana je središnja godišnja aktivnost kojom prilikom se prisjetilo svih generacija članova Ogranka koji su svojim radom stvarali povijest Ogranka. U uvodnom dijelu sudionike je pozdravio voditelj Uprave šuma Podružnice Karlovac Marin Svetić koji je ujedno bio i izaslanik predsjednika Uprave Hrvatskih šuma Krunoslava Jakupčića. Između ostaloga u svom govoru naglasio je da će Ogranak u karlovačkoj podružnici i dalje imati najvećeg podupiratelja u radu. U ime gradonačelnika grda Karlovca Damira Mandića skup je pozdravila predsjednica Gradskog vijeća mr. sc. Marijana Tomičić. Zahvalila je šumarima na njihovoj inicijativi za imenovanje dviju šetnica u arboretumu Šumarske i drvodjeljske škole Karlovac po dvojici znamenitih šumara Franji Šporeru i Jurju Lipovšćaku. Posebno su pozdravljeni najstariji članovi Ogranka kojima početak članstva seže u pedesete godine prošloga stoljeća: Anica Mrzljak, Ivan Mrzljak, Stjepan Mikuc, Ivan Puškar i Vlado Lemić.

O proteklih 65 godina djelovanja Ogranka govorio je predsjednik mr. sc. Ivan Grginčić sljedećim riječima:

"Kad govorimo o 65 godina rada karlovačkog ogranka, važno je napomenuti da je Hrvatsko šumarsko društvo osnovano prije 172 godine, točnije davne 1846. godine. S ponosom se prisjećamo ovog događaja, jer je jedan od inicijatora i osnivača bio uvaženi šumar, Karlovčanin Franjo Šporer. Inače, ovaj veliki šumarski stručnjak i veliki domoljub, iako rodom iz Karlovca, tijekom svoje bogate šumarske službe nikada nije radio na karlovačkom području.

Hrvatsko šumarsko društvo prvenstveno ima ulogu promocije i popularizacije šumarske struke, a ujedno otvoreno i kritički ukazuje na nedostatke u struci i svemu vezanom sa strukom s ciljem poboljšanja. Može se reći da je Društvo savjest struke. Svojim stavovima želi biti glasnogovornik brojnim šumarima koji prvenstveno samozatajno rade u šumama diljem Lijepe naše. Mnogobrojne generacije ostavile su svoj pečat u prirodnim i potrajno gospodarenim šumama kojima se danas dičimo na skoro polovici površine Republike Hrvatske.

Karlovački ogranak Hrvatskoga šumarskog društva osnovan je u ožujku 1953. godine pod nazivom Šumarski klub Karlovac. Osnivač i prvi tajnik Kluba bio je Dragutin Majer. Klub je brojio 25 članova, od čega 13 šumarskih inženjera i 12 šumarskih tehničara. Tijekom 65 godina djelovanja Ogranak je mijenjao imena do 1998. godine od kada nosi današnji naziv. Intenzivnija djelovanja Ogranka odnose se na razdoblja od 1956. do 1969. godine i od 1996. do 2018. godine. Malo više od posljednja dva desetljeća stabilno i kontinuirano djeluje unutar Hrvatskoga šumarskog društva kao jedinstvene udruge, ali i unutar zajednice kojoj pripada na prostoru od Duge Rese do Topuskog i od Žumberka do Plitvičkih jezera. Od osnutka, na čelu Ogranka izmijenilo se devet predsjednika, od kojih većina u više mandata: Nikola Vrančić, Ferdinand Šulentić, Stjepan Lukačić, Ivan Mrzljak, Stjepan Mikuc, Mladen Tonković, Dujo Pavelić, Oliver Vlainić i moja malenkost.

U svojim redovima okuplja prvenstveno inženjere i tehničare šumarstva i drvne tehnologije, ali i stručnjake drugih struka koji su zaposleni u tim djelatnostima. Među 19 ogranaka Hrvatskoga šumarskog društva, koji ukupno imaju 2.579 članova, najbrojniji smo ogranak s trenutno 332 člana. Većina članova zaposlena je u Hrvatskim šumama d.o.o. Upravi šuma Podružnica Karlovac, a dio i u ostalim organizacijskim jedinicama Hrvatskih šuma (Direkcija u Zagrebu i druge podružnice). Ostali članovi zaposleni su u obrazovnim i znanstvenim institucijama (Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac, Drvodjeljska škola Zagreb, Veleučilište u Karlovcu, Hrvatski šumarski institut i Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), licenciranim šumarskim obrtima i trgovačkim društvima, ministarstvima, javnim ustanovama za zaštitu prirode, te ostalim organizacijama. Značajan broj članova su i umirovljenici koji su radili u šumarstvu. Ovom prilikom zahvaljujem se svim generacijama članova koje su svojim djelovanjem kroz punih 65 godina stvarale i razvijale Ogranak te zadužile buduće generacije da ostvare bar jednako, ako ne i više u cilju boljitka šume i šumarstva.

Naš ogranak pripada među najaktivnije ogranke Društva. Svake godine organiziramo razne aktivnosti za svoje članove (stručna usavršavanja u vidu predavanja, radionica, okruglih stolova, stručno-turističkih izleta i ekskurzija, ekološke i radne akcije te kulturne i sportske aktivnosti), ali i edukativno-promidžbene aktivnosti za pripadnike raznolikih dobnih skupina od djece najmanjeg uzrasta do umirovljenika (projekt "Škola u šumi, šuma u školi", foto izleti, likovne kolonije, izložbe fotografija i slika). Ogranak je također ostvario suradnju s raznim institucijama i udrugama prvenstveno iz područja ekologije i zaštite prirode. U publicističkom dijelu izdao je nekoliko knjiga, kataloga i brošura. Ima vlastitu knjižnicu s velikim brojem knjiga i časopisa koji su na raspolaganju članstvu. Knjižnica i arhiva Ogranka smješteni su u prostorima Šumarskog kluba koji Ogranku služi za nesmetan rad, a nalazi se na adresi Ogranka. Na vlastitoj internetskoj stranici zapisani su brojni podaci o Ogranku, tekstualno i fotografski zabilježene mnoge aktivnosti, ali i povijest djelovanja Ogranka koja se zapravo stvara i povećava svake godine.

Organizirali smo postavljanje šest spomen-ploča, najviše od svih ogranaka Hrvatskoga šumarskog društva, a u planu imamo postavljanje još njih nekoliko. Inicijatori smo imenovanja šetnica po poznatim šumarima Franji Šporeru i Jurju Lipovšćaku u Karlovcu. Želja nam je i imenovanje Trga karlovačkih šumara, budući se Karlovac smatra kolijevkom hrvatskoga šumarstva u kojemu je osnovana prva uprava šuma 1765. godine. Od te godine, s manjim prekidima, uvijek je u Karlovcu postojala organizirana šumarska institucija koja je vodila brigu o šumama užeg i šireg područja Karlovca, ponekad čak i do Jadranskog mora.

Dozvolite mi da uputim nekoliko riječi pozdrava, izraza zahvalnosti onima koji su pomogli u organizaciji ovog skupa, onima koji su dali financijsku potporu i time omogućili održavanje istog, te vama dragim sudionicima koji ste se odazvali pozivu na sudjelovanje u obilježavanju jubilarne 65. godišnjice kontinuiranog rada karlovačkog ogranka Hrvatskoga šumarskog društva. Našu zahvalu na pomoći danas ćemo iskazati zahvalnicama koje ćemo uručiti podupirateljima i suradnicama. Također ćemo priznanjima zahvaliti i vlastitim članovima, osobama i institucijama bez kojih puno toga ne bi bilo napravljeno čime se danas ponosimo. Čestitam svim danas nagrađenima s nadom da ćemo u sljedećim obljetnicama moći zapljeskati novim generacijama koje će stasati u krilu Ogranka i Društva. Svim članovima čestitam obljetnicu.

Na kraju, želja mi je, uz rečeno, podijeliti s vama neskrivenu radost i ponos ovoga velikog događaja – 65 godina rada za šume i šumarstvo karlovačkog ogranka Hrvatskoga šumarskog društva."

Akademija je iskorištena za prezentaciju upravo izašle monografije o povijesti Ogranka od osnutka do danas pod nazivom "Hrvatsko šumarsko društvo ogranak Karlovac 1953. - 2018. / 65 godina djelovanja za šume i šumarstvo". Knjigu je predstavio njen autor Oliver Vlainić koji je na njoj radio od 2013. godine. Nastala je na temelju prvih tekstova o povijesti Ogranka iz 1996. (povodom 150 godina HŠD-a) i 2003. godine (članak u Šumarskom listu povodom 50 godina Ogranka). Nastavak je istraživanja povijesti šumarstva karlovačkog područja nakon monografije "Šumsko gospodarstvo Karlovac 1960. – Uprava šuma Podružnica Karlovac 2010." stvarane od 2007. do 2012. godine. Doprinos je svim šumarskim obljetnicama posljednjih godina: 250 godina hrvatskoga šumarstva 2015. godine, 170 godina HŠD-a i 120 godina izlaženja Šumarskog lista 2016. godine te 120 godina izgradnje Hrvatskog šumarskog doma i početka rada današnjeg Šumarskog fakulteta u njemu 2018. godine. Prvo izdanje ima samo 25 primjeraka u tiskanom obliku. Kao elektronička knjiga može se čitati na web stranici Ogranka www.sumari.hr/karlovac. Sastoji se od četiri osnovna poglavlja: razdoblje 1846. – 1952. godine, razdoblje 1953. – 2018. godine, podaci o ogranku i aktivnosti kroz fotografije. Ima 256 stranica, 1 kartu, 11 tablica te 399 fotografija (38 crno-bijelih fotografija i 361 kolor fotografija).

Na akademiji su dodijeljene zahvalnice i priznanja, a po prvi put i odličja – medalje „Franjo Šporer“. Ukupno je podijeljeno 60 zahvalnica i 45 priznanja.

Zahvalnice su zaslužili: AB studio dizajn Barjaković Karlovac, Ante ugostiteljsko-šumarski obrt Duga Resa, Autoprijevoznički obrt Vuksan Lasinja, Autopromet d. d. Slunj, Babić Arbor d. o. o. Viškovo, Botanik Karlovac, Božo Žilić Jastrebarsko, Car design Ribnik, Cedar d. o. o. Kastav, Cortex d. o. o. Karlovac, Digitalni tisak Karlovac, DIR - Drvna industrija Rubinić d. o. o. Jastrebarsko, Drvoproizvod d. d. Jastrebarsko, Drvošped d. o. o. Karlovac, Ena d. o. o. Karlovac, FM Karlovac, Forest Jastrebarsko, Foto klub "Klik" Sveta Nedjelja, G.M.T. Mario Žeger Karlovac, Geomin d. o. o. Zagreb, Gerard d. o. o. Vrbovsko, Gradska knjižnica "Ivan Goran Kovačić" Karlovac, GTP Šoštarić Jastrebarsko, Hrvatska komora inženjera šumarstva i drvne tehnologije, Hrvatsko šumarsko društvo ogranak Bjelovar, Hrvatsko šumarsko društvo ogranak Gospić, Hrvatsko šumarsko društvo ogranak Požega, Hrvatsko šumarsko društvo ogranak Zagreb, Igor Čepurkovski, Japa d. o. o. Slunj, Javna ustanova "Natura Viva" Karlovac, Javna ustanova "Zaštita prirode" Popovača, KA Travel d.o.o. Karlovac, Kolečaj j. d. o. o. Barilović, Lovački dom Muljava, Marta Janeš Butina, Nacionalni park Plitvička jezera, Obrt za marketing "Mario" Severin na Kupi, Obrt za usluge u šumarstvu "Mali" Karlovac, Općina Barilović, Općina Ribnik, Općina Vojnić, Orah d. o. o. Ozalj, Poljoprivredna zadruga Belaj, Požgajec d. o. o. Desna Martinska Ves, PPS Galeković Mraclin, Restoran Žganjer Jaškovo, Rips Karlovac, Rudy Karlovac, SIP Žganjer Ozalj, "Srce prirode - Srakovčić" Ribnik, Studentski centar Karlovac, Šerif export-import d. o. o. Zagreb, Šumarstvo i sječa šuma Stjepan Šebečić Ozalj, Tehnodiv-servis Križevci, Tiskara & Copy centar Žalac Karlovac, Udruga "Zraka" Draganić, Unima d. o. o. Karlovac, Zdravko Bijonda i Zelenilo d. o. o. Karlovac.

Priznanja organizacijskim jedinicama Ogranka za najveći doprinos u radu po godinama dobili su: Šumarija Topusko za 2014. godinu, Šumarija Duga Resa za 2015. i 2016. godine te Stručne službe UŠP Karlovac za 2017. godinu.

Priznanje – srebrni prsten s poveljom dobili su sljedeći članovi Ogranka: Alen Benković, Krunoslav Bišćan, Dragana Bjelac, Marica Britvec Šetek, Vlatka Conjar, Vesna Frketić, Mario Jazbec, Nikola Magdić, Predrag Magdić, Josip Maradin, Vesna Martišković, Dorica Matešić, Sanja Perić, Zdravko Petretić, Željko Rendulić, Mirna Sertić i Marin Svetić.

Brončanom medaljom "Franjo Šporer" nagrađeni su Ana Bašić, Mario Jazbec, Predrag Magdić, Dorica Matešić, Marinko Matešić, Lucija Vargović, Ines Paunović i Dujo Pavelić.

Srebrnom medaljom "Franjo Šporer" nagrađeni su Josip Bezjak, Dubravko Halovanić, Tomislav Katić, Tomislav Kranjčević, Milan Orešković, Zvonko Pinušić, Dubravka Rade Jagaš i Mile Radočaj.

Zlatnom medaljom "Franjo Šporer" nagrađeni su Ivan Grginčić, Vesna Rukavina, Zoran Sabljarić, Oliver Vlainić, Hrvatske šume d.o.o. Uprava šuma Podružnica Karlovac, Hrvatsko šumarsko društvo, Šumarija Slunj te Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac.

Akademiju je vodila Anamarija Radočaj, a u kulturnom dijelu nastupili su Tomislav Špehar na violini i Filipa Špehar na klaviru te s recitalom učenik Šumarske i drvodjeljske škole Bojan Kljajić. Nakon akademije sudionici su nastavili druženje na ručku u restoranu upravne zgrade UŠP Karlovac.