Povijest ogranka

Šumarski klub Karlovac 1953. - 1960.

Hrvatsko šumarsko društvo utemeljeno je kao Šumarska sekcija Hrvatsko-slavonskog gospodarskog društva 26. prosinca 1846. godine u Prečecu kod Ivanić Grada. Društvo je djelovalo do 1856. godine kada zbog teških političkih prilika dolazi do osipanja članstva i zamire rad društva. Obnovljeni rad društva nastavlja se 1876. godine skupštinom u Zagrebu te od tada traje do današnjih dana.

Od osnutka društvo je bilo centralistički ustrojeno i tek 1950. godine dolazi do osnivanja šumarskih klubova po terenu. Šumarski klub Karlovac osnovan je u ožujku 1953. godine, a osnivač i prvi tajnik kluba bio je Dragutin Majer, dipl. ing. šum. Klub je brojio 25 članova, od čega 13 šumarskih inženjera i 12 šumarskih tehničara. Pošto nije pronađen zapisnik s osnivačke Skupštine ne zna se ime prvog predsjednika kluba, ali kako se u 1954. godini kao predsjednik kluba spominje Nikola Vrančić, dipl. ing. šum., direktor DIP-a Karlovac pretpostavka je da je on izabran i 1953. godine. Rad kluba odnosio se najviše na organizacijske promjene u šumarstvu gdje je dominirao stav o osnivanju poduzeća za uzgoj i iskorištavanje šuma pošto su se dotada iskorištavanjem bavila drvno industrijska poduzeća. Osim stručnih predavanja bilježi se i sudjelovanje na raznim akcijama u gradu Karlovcu i tadašnjem kotaru.

Na godišnjoj skupštini 1956. godine izabrano je novo rukovodstvo na čelu s predsjednikom Ferdom Šulentićem, dipl. ing. šum. Pored rada na praćenju i predlaganju organizacijskih promjena u šumarstvu po prvi put je održana Šumarska zabava u Hrvatskom domu u Karlovcu.

U siječnju 1957. godine održana je godišnja skupština koja je trajala 2 dana. Klub je tada brojio 79 članova (31 šumarskog inženjera, 36 šumarskih tehničara i 12 ostalih članova). Te godine organizirana je stručna ekskurzija u Sloveniju u trajanju od 6 dana.

Sljedeće 1958. godine nastavljaju se aktivnosti na pripremanju organizacijskih promjena, održavaju se predavanja s raznim stručnim temama, organiziraju se tečajevi za lugare, te pomaže osnivanje Lugarskog kluba.

Na Skupštini kluba u 1959. godini brojno stanje iznosilo je 86 članova (34 šumarska inženjera, 43 šumarska tehničara i 9 ostalih). I dalje je dominantno nastojanje da dođe do organizacijskih promjena u cilju stvaranja integralnog Šumskog gospodarstva.

U svibnju 1960. godine došlo je do izbora novog predsjednika kluba Stjepana Lukačića, dipl. ing. šum., a to je i godina značajna po osnivanju Šumskog gospodarstva Karlovac. Te godine je zabilježena slabija aktivnost zbog prezaposlenosti članova na novim poslovima u gospodastvu.

Šumarsko društvo Karlovac 1961. - 1990.

Skupština kluba 1961. godine bilježi 92 člana (36 šumarskih inženjera, 52 šumarska tehničara i 4 ostala člana). Šumarski klub mijenja naziv u Šumarsko društvo Karlovac, a za predsjednika je izabran Ivan Mrzljak, dipl. ing. šum.

Sljedeće dvije godine 1962. i 1963. društvo djeluje s promjenjivim uspjehom, a 1963. godine osnivaju se podružnice Šumarskog društva Kotara Karlovca u Karlovcu, Ogulinu i Gospiću. Za predsjednika društva bira se Nikola Vrančić, dipl. ing. šum.

Za društvo je značajna 1964. godina kad se u Karlovcu 27. i 28. lipnja održala 83. redovna skupština Saveza šumarskih društava Hrvatske na kojoj je promijenjen naziv Saveza u Savez inženjera i tehničara šumarstva i drvne industrije Hrvatske.

U razdoblju od 1965. do 1969. bilježi se manja aktivnost koja se očituje u predavanjima, stručnim ekskurzijama i raspravama o unapređenju rada u šumarstvu i preradi drva. Predsjednik Društva bio je Stjepan Lukačić, dipl. ing. šum.

Razdoblje od 1969. do 1974. ispunjeno je stručnim ekskurzijama u Austriju, Švicarsku, Italiju i Francusku, seminarima s naglaskom na uzgoju kultura četinjača, radom na donošenju Zakona o šumama i ustavnim amandmanima. U goste su primljeni kolege iz Vinkovaca i Osijeka. Brojno stanje na kraju razdoblja iznosilo je 125 članova.

Na Skupštini društva 1974. godine za predsjednika je izabran Stjepan Mikuc, dipl. ing. šum. O aktivnostima Društva u razdoblju od 1974. godine od 1990. nema mnogo pisanih dokumenata što je posljedica velikih organizacijskih promjena (osnivanje SOUR-a). Po riječima predsjednika u razdoblju od 1984. godine Mladena Tonkovića, dipl. ing. šum. jedine aktivnosti u tom razdoblju bile su stručne ekskurzije po Hrvatskoj i jedna u tadašnju Čehoslovačku. Bilo je problema s registracijom Društva zbog toga što je tadašnje Šumsko gospodarstvo Karlovac bilo podijeljeno na više Zajednica općina, pa je registracija bila moguća samo u Republičkom sekretarijatu za Upravu i pravosuđe, gdje su više puta to odbijali.

Šumarsko društvo Karlovac 1991. - 1995.

Od stvaranja Republike Hrvatske i ratnih zbivanja u razdoblju od 1991. do 1995. godine rad je Društva skoro potpuno zamro. Samo na stranicama Šumarskog lista spominje se postojanje Društva u Karlovcu i sudjelovanje šumara iz Karlovca u pojedinim aktivnostima HŠD-a. Završetkom Vojno-redarstvene operacije „Oluja“ i oslobađanjem najvećeg dijela do tada okupiranog područja Republike Hrvatske stvaraju se povoljniji uvjeti za nastavak svih aktivnosti, a tako i djelovanja šumarske udruge.

Hrvatsko šumarsko društvo Šumarsko društvo Karlovac 1996. - 1997.

1996. godina

Predstavnici UŠ Karlovac Dujo Pavelić, dipl. ing. šum. i Zvonimir Pavlina, dipl. ing. šum. prisustvovali su zajedno s predstavnicima UŠ Nova Gradiška, Sisak i Zagreb radnom dogovoru 12. veljače 1996. u Šumarskom domu u Zagrebu vezano za aktiviranje rada područnih društava. Tajnik HŠD-a Hranislav Jakovac, dipl. ing. šum. upoznao ih je s poviješću djelovanja Društva te je nakon provedene rasprave zaključeno da se obnovi rad društava po upravama šuma, održe skupštine društava, upiše članstvo i obavi registracija društava te HŠD-u dostave izvješća sa skupština s brojnim stanjem članstva obnovljenih društava.

Nakon tog sastanka upravitelj UŠ Karlovac Josip Maradin i šef Plansko-analitičkog odjela UŠ Karlovac Dujo Pavelić sazvali su Inicijativni odbor za aktiviranje i registraciju Šumarskog društva Karlovac. Inicijativni odbor, koji su činili Dujo Pavelić, dipl. ing. šum., Zvonimir Pavlina, dipl. ing. šum., Mirko Frketić, šum. teh., Branka Goršćak, dipl. iur., Josip Halinčić, dipl. ing. šum., Dražen Kratofil, dipl. ing. šum., Slavica Radeka, šum. teh., Vesna Rukavina, dipl. ing. šum. i Mladen Tonković, dipl. ing. šum., sastao se 21. veljače 1996. u upravnoj zgradi UŠ Karlovac, odredio zadatak za prikupljanje članstva i oformio radne grupe za izradu akata, odabir obilježja te izradu iskaznica Društva. Mladen Tonković, posljednji izabrani predsjednik, upoznao je prisutne s radom Društva od 1988. godine:

Nitko nije dolazio na sastanke, jedina aktivnost su bila putovanja, registracija nije bila moguća u Karlovcu zato što je Šumsko gospodarstvo Karlovac bilo podijeljeno na više Zajednica općina. Registracija je bila moguća samo u Republičkom sekretarijatu za upravu i pravosuđe u Zagrebu gdje su odbili Statut – imaju puno sportskih društava za registraciju, mi dolazimo poslije toga.

Dana 19. travnja 1996. u prostorima upravne zgrade Uprave šuma Karlovac održana je obnoviteljska Izborna skupština Šumarskog društva Karlovac. Izabran je Upravni odbor od 11 članova kojega čine predsjednik Dujo Pavelić, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠ Karlovac), dopredsjednik Zvonimir Pavlina, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠ Karlovac) te članovi Zdravko Pavlešić, dipl. ing. šum. (Šumarija Cetingrad), Željko Moškun, dipl. ing. šum. (Šumarija Topusko), Višnja Šamec, dipl. ing. šum. (Šumarija Jastrebarsko), Ozren Gojšić, dipl. ing. šum. (Šumarija Krašić), Berislav Požar, dipl. ing. šum. (Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac), Ivan Krivačić, viši šum. teh. (Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac), mr. sc. Božidar Joha, dipl. ing. šum. (Zelenilo Karlovac), Mirko Frketić, šum. teh. (Šumarija Duga Resa) i predstavnik drvne industrije koji nikad nije imenovan. Pristupnicu Društvu potpisao je 181 član (165 iz JP Hrvatske šume, Uprava šuma Karlovac, 3 iz JP Zelenilo Karlovac i 13 iz Šumarske i drvodjeljske škole Karlovac). Vesna Rukavina, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠ Karlovac) izabrana je za tajnicu i blagajnicu. U Nadzorni odbor izabrani su: predsjednik Mladen Tonković, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠ Karlovac) te članovi Josip Baćurin, viši šum. teh. (Zelenilo Karlovac) i Zdenka Radočaj, šum. teh. (Stručne službe UŠ Karlovac). Za predstavnike na 100. Skupštini HŠD-a izabrani su Dujo Pavelić, Zvonimir Pavlina i Mladen Tonković.

Jubilarna 100. skupština HŠD-a održana je u Zagrebu 24. travnja 1996. i na njoj su sudjelovali delegati obnovljenog Društva:

U radu su sudjelovali svi članovi Upravnog odbora i Nadzornog odbora HŠD-a, delegacije područnih šumarskih društava: Bjelovara, Buzeta, Dalmacije, Delnica, Gospića, Karlovca, Našica, Nove Gradiške, Ogulina, Osijeka, Požege, Senja, Siska, Slavonskog Broda, Varaždina, Vinkovaca i Zagreba, te predstavnici J.P. „Hrvatske šume“, Croatiadrvo i drugi gosti - ukupno 94.

Predsjednik HŠD-a prof. dr. Slavko Matić u svom izvješću o radu dotaknuo se i djelovanja područnih društava:

Zadovoljni smo, ako smo pomogli da ponovno rade Šumarska društva: Karlovac, Virovitica, Varaždin, Gospić, Nova Gradiška, a želja nam je ponovno aktivirati rad Š.D. Kutina koje je prije postojalo. Iako još nismo dobili sve popise (pa stoga nismo još u mogućnosti tiskati popis članova), ali imamo prilično točno brojno stanje pa zaključujemo da HŠD broji preko 2.700 članova.

Želeći čvršće povezati i koordinirati rad i dokumente Društava tijekom proljeća 1996. održani su radni sastanci sa čelnim ljudima Društava: u Đakovu (Š.D. Osijek, Vinkovci, Slavonski Brod, Požega, Našice), Zagrebu (Š.D. Zagreb, Sisak, Karlovac, Nova Gradiška), Bjelovaru (Š.D. Bjelovar, Koprivnica, Varaždin, Virovitica) i Delnicama (Š.D. Delnice, Ogulin, Senj, Gospić, Split i Buzet). Na sastancima su vođene rasprave o Statutu HŠD-a i statutima područnih Društava u cilju usklađenja i dopuna istih prije donošenja novog Zakona o udrugama građana, koji je upravo u Saborskoj proceduri. Dogovoreno je ujednačavanje vođenja evidencije i dokumentacije. Naime, ovaj rat nas je opomenuo, između ostalog, da treba pisati i pisanu riječ imati pohranjenu na barem dva mjesta (u Društvu, ali i u HŠD-u). Posebno je konstatirano, da Društva trebaju biti aktivnija u promicanju struke, te da se ne bi trebalo dešavati, da se mnoge važne odluke u privredi donose bez sudjelovanja struke.

Svečano obilježavanje 150-te obljetnice HŠD-a i 120-te obljetnice Šumarskog lista održano je od 9. do 11. listopada 1996. u Zagrebu. Na svečanom obilježavanju 9. listopada u zagrebačkom Hrvatskom narodnom kazalištu sudjelovali su i brojni članovi iz Karlovca.

Te godine ŠD Karlovac je organizirao središnju proslavu Dana državnosti u Karlovcu s likovnom kolonijom i nastupom folklornih skupina iz Karlovca i okolice, te stručnu ekskurziju Upravnog odbora na područje oslobođenih šumarija.

1997. godina

Aktivnosti u 1997. godini obilježio je rad na registraciji Društva i usklađivanju akata, pomoć oko obilježavanja 470 godina Cetinskog sabora te organizacija nastupa KUD-a „Šumari“ iz Vinkovaca u Karlovcu.

O aktivnosti u Cetingradu u Šumarskom listu izvijestio je predsjednik Društva Dujo Pavelić:

Šumarsko društvo Karlovac uključilo se putem članstva, a uz pomoć Uprave šuma Karlovac, u akciju čišćenja stabala, grmlja i korova prostora staroga hrvatskog grada Cetina, dajući na taj način svoj skroman doprinos rasvjetljavanju stare hrvatske povijesti, u koju je značajno utkan baš ovaj drevni grad.

Akcija je krenula u sklopu priprema proslave 470-te godišnjice Hrvatskoga sabora održanog u ovome gradu, što će se obilježiti održavanjem prvoga okruglog stola u mjestu Cetingrad, na dan 12. studenog 1997. godine, pod visokim pokroviteljstvom Hrvatskoga sabora.

Da bi članstvo Hrvatskoga šumarskog društva i čitateljstvo Šumarskoga lista proširilo svoja saznanja o povijesnim zbivanjima na prostoru oko grada Cetina, te legendarne Petrove gore na koju se taj prostor nadovezuje. Pripremamo za objavu napis o povijesnim događanjima o tim za hrvatsku povijest značajnim prostorima.

Na 101. Skupštini HŠD-a, održanoj 9. svibnja 1997. u Zagrebu, povodom obilježavanja 150 godina rada HŠD-a i 120 godina izlaženja Šumarskog lista, priznanje za višegodišnji rad na dobrobiti šumarske struke (pismeno priznanje i srebrnjak Kralj Tomislav) dobili su članovi karlovačkog društva mr. sc. Ivan Mrzljak, dipl. ing. šum., Stjepan Lukačić, dipl. ing. šum., Stjepan Mikuc, dipl. ing. šum., Dujo Pavelić, dipl. ing. šum. i Andrija Kusanić, šum. teh.

Zbog novog Zakona o udrugama bilo je potrebno uskladiti se s njim te je sazvana skupština Društva koja je održana 5. prosinca 1997. u Karlovcu. U odnosu na prošlu godinu izabran je Upravni odbor od 11 članova u nešto izmijenjenom sastavu: predsjednik Dujo Pavelić, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠ Karlovac), dopredsjednik Nikola Janjanin, dipl. ing. šum. (Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac), mr. sc. Božidar Joha, dipl. ing. šum. (Zelenilo Karlovac), Ivan Krivačić, viši šum. teh. (Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac), Mirko Frketić, šum. teh. (Šumarija Duga Resa), Zdravko Pavlešić, dipl. ing. šum. (Šumarija Cetingrad), Višnja Šamec, dipl. ing. šum. (Šumarija Jastrebarsko), Dražen Matičić, viši lov. teh. (Stručne službe UŠ Karlovac), Željko Moškun, dipl. ing. šum. (Šumarija Topusko), Josip Jovica, dipl. ing. šum. (Šumarija Karlovac) i predstavnik Šumarske škole koji nikad nije imenovan. Vesna Rukavina je ostala tajnica i blagajnica. Nadzorni odbor je ostao u istom sastavu. Uz predstavnike za skupštinu HŠD-,a izabrane u 1996. godini Duju Pavelića i Mladena Tonkovića, dodatno su izabrani Ivan Krivačić, viši šum. teh. i mr. sc. Ivan Grginčić, dipl. ing. šum. (Odjel za uređivanje šuma UŠ Karlovac).

U Zagrebu krajem godine, 18. prosinca 1997., održana je Izvanredna skupština HŠD-a na kojoj su sudjelovali predstavnici Društva. Razlog održavanja izvanredne skupštine bilo je novo ustrojstvo HŠD-a uvjetovano Zakonom o udrugama (NN 70/97 i 106/97):

Predsjednik poziva tajnika HŠD-a Hranislava Jakovca da prikaže slijed radnji koje su prethodile ovoj Skupštini od stupanja na snagu Zakona o udrugama do danas. Tajnik HŠD-a ukratko obrazlaže:

Hrvatsko šumarsko društvo je do donošenja Zakona o udrugama bilo društvena organizacija i pravna osoba kao udruženje (savez) područnih Šumarskih društava (njih 19), također pravnih osoba. Prema Zakonu o udrugama (čl. 8.) Hrvatsko šumarsko društvo moglo se ustrojiti kao savez ili zajednica udruga pravnih osoba (dosadašnjih područnih šumarskih društava) ili kao jedinstvena udruga, koja je pravna osoba s ustrojstvenim oblicima (ograncima, podružnicama, klubovima i sl.) koje nisu pravne osobe. Na 13. sjednici Upravnog odbora HŠD-a (vidi zapisnik odnosne sjednice), a zatim na sastancima tajnika i članova Upravnih odbora HŠD-a s članovima Upravnog odbora, Nadzornog odbora i područnim Šumarskim društvima na uvid, kako bi mogli dati svoje primjedbe. U Statutu je trebalo posebno istaći samostalnost ogranaka u aktivnostima (sukladno sa Statutom), uključujući i samostalnost u vezi s imovinom. Statut je sačinjen i dostavljen područnim Šumarskim društvima, koja su nakon rasprave na Upravnom odboru i skupštinama područnih društava dostavila svoje primjedbe na Statut. Povjerenstvo za Statut razmotrilo je primjedbe i izvršilo dopunu članaka Statuta, uzevši u obzir one primjedbe za koje je smatralo da će predstavljati poboljšanje Statuta, a koje nisu u suprotnosti s osnovnim ciljevima udruge i Zakonom o udrugama. Tako popravljen Statut dostavljen je ponovno područnim Šumarskim društvima na uvid, a u svrhu pripreme za ovu Skupštinu. Prema izvješćima sa Skupština područnih Šumarskih društava sva područna šumarska društva donijela su odluku da se Hrvatsko šumarsko društvo ustroji kao jedinstvena udruga, koja je pravna osoba s ograncima koje nisu pravne osobe.

Na temelju toga, predsjednik poziva predstavnike (delegate) područnih šumarskih društava i ostale članove Skupštine da glasuju o načinu ustroja Hrvatskoga šumarskog društva.

Glasovanjem predstavnika (delegata) Skupštine jednoglasno je donesena odluka da se Hrvatsko šumarsko društvo ustroji kao jedinstvena udruga čiji su ustrojstveni oblici ogranci (za sada njih 19 sa preko 2.800 članova).

Nakon usvajanja novog statuta pristupilo se izboru tijela HŠD-a, novog Upravnog i Nadzornog odbora:

U ime Kandidacijskog povjerenstva Adam Pavlović zaključuje kako su na temelju čl. 24. i čl. 36. upravo izglasanog Statuta i odluka Skupština ogranaka, predsjednici ogranaka već po svom položaju članovi Upravnog odbora. On ih poimence navodi i to onim redom kako su održane Skupštine ogranaka: Mario Stipetić, Zvonko Rožić, Herbert Krauthacker, llija Gregorović, Ivan Đukić, Milan Presečan, Damir Delač, Branko Belčić, Željko Marman, Dujo Pavelić (predsjednik HŠD-a ogranka Karlovac, nap.aut.), Vlado Topić, Vladimir Bogati, Ivica Fliszar, Berislav Vinaj, Damir Matošević, Ivan Pentek, Zvonko Kranjc, Luka Radošević i Milan Krmpotić.

Hrvatsko šumarsko društvo - Ogranak Karlovac 1998. - 2018.

1998. godina

Od 1998. godine ŠD Karlovac postaje ogranak unutar jedinstvene udruge Hrvatskoga šumarskog društva u Zagrebu koje je upisano u Registar udruga Republike Hrvatske 15. siječnja 1998. Puni naziv ogranka je Hrvatsko šumarsko društvo ogranak Karlovac.

Rad u toj godini se sastojao od sudjelovanja na stručnim skupovima u organizaciji središnjice Društva, a samostalno je upriličen posjet Međunarodnom sajmu drvne industrije i šumarstva u Klagenfurtu te obnovljena suradnja s ograncima Nova Gradiška i Ogulin. Ogranak broji 150 članova.

102. skupština HŠD-a održana je 16. srpnja 1998. u Zagrebu.

1999. godina

Tijekom 1999. godine pokušala se obnoviti suradnja sa slovačkim šumarima što na kraju nije rezultiralo zajedničkim susretima. Na području Šumarije Slunj (Rastoke) ugostili su se kolege iz ogranka Osijek. Održano je predavanje o Finskoj. Po prvi put članovi ogranka prisustvovali su natjecanju šumara skijaša u Sloveniji, Alpe-Adria.

103. skupština HŠD-a 25. lipnja 1999. u Ogulinu u sklopu Dana hrvatskoga šumarstva (Bjelolasica)

2000. godina

U 2000. godini započele su rasprave o budućnosti šumarstva Hrvatske gdje je i ogranak dao svoj doprinos. Uz pomoć ogranaka iz Osijeka i Vinkovaca ostvarena je stručno-turistička ekskurzija na područje Baranje, istočne Slavonije i zapadnog Srijema uz posjet Vinkovačkim jesenima. U sklopu godišnje Skupštine organizirano je predavanje na temu iskorištavanja šuma (mr. sc. Željko Zečić sa Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu).

104. skupština HŠD-a održana je 20. lipnja 2000. u Zagrebu.

2001. godina

Prva godina 21. stoljeća, 2001., bila je obilježena raspravom o početku procesa izrade studije o restrukturiranju Hrvatskih šuma i Nacionalne šumarske politike i strategije. Organizirana je ekskurzija u Nacionalni park Paklenica i Nacionalni park Kornati, sudjelovalo se u organizaciji Dana hrvatskoga šumarstva, a nastavilo se sa sudjelovanjem u prvenstvu europskih šumara u skijaškom trčanju u Austriji. Članstvo u ogranku popelo se na 181 člana.

105. skupština HŠD-a održana je 13. lipnja 2001. u Zagrebu.

2002. godina

Na Izbornoj skupštini 23. svibnja 2002. na mandat od četiri godine izabrana su nova tijela ogranka. Za predsjednika je izabran Oliver Vlainić, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), za dopredsjednika Dražen Kratofil, dipl. ing. šum. (Šumarija Draganić), a za ostale članove jedanaestočlanog Upravnog obora Zdravko Pavlešić, dipl. ing. šum. (Šumarija Cetingrad), Marinko Matešić, dipl. ing. šum. (Šumarija Gvozd), Zvonko Pinušić, dipl. ing. šum. (Šumarija Krnjak), Leon Milinković, dipl. ing. šum. (Šumarija Ozalj), mr. sc. Dubravka Rade Jagaš, dipl. oec. (Stručne službe UŠP Karlovac), Slavenka Kovačić, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), Marijan Dančulović, dipl. ing. šum. (Odjel za uređivanje šuma UŠP Karlovac), Dujo Pavelić, dipl. ing. šum. (Umirovljenici) i Nikola Janjanin, dipl. ing. šum. (Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac). U Nadzorni odbor izabrani su: predsjednik Šime Rončević, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac) te članice Ana Kranjčević, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac) i Vesna Paunović, dipl. oec. (Stručne službe UŠP Karlovac). Za tajnika je izabran Zoran Sabljarić, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac). Vesna Rukavina (Direkcija) ostala je na funkciji blagajnice. Nakon obnove rada ogranka prvi put je izabran Sud časti u sastavu Mile Radočaj, dipl. ing. šum. (Šumarija Slunj), Đurđica Janjanin, dipl. ing. drv. teh. (Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac) i Josip Vinski, ing. str. (Unima Karlovac). Temeljem Statuta HŠD-a da svaki ogranak ima pravo na jednog predstavnika u Skupštini HŠD-a na 50 članova ogranka, za predstavnike sljedeće četiri godine izabrani su Dujo Pavelić, Dubravka Rade Jagaš, Mile Radočaj i Josip Halinčić, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac).

Predstavnici ogranka sudjelovali su na 106. izbornoj skupštini HŠD-a održanoj 20. lipnja 2002. u Zagrebu. Predsjednik ogranka Oliver Vlainić po svom položaju postao je član Upravnog odbora HŠD-a. U tematskom dijelu skupštine prezentirane su dvije teme: 1. Pomoć Zemaljske gospodarske komore za poljoprivredu i šumarstvo Štajerske privatnim šumovlasnicima, predavač dipl. ing. Helmut Spitzer, voditelj Šumarskog odjela. i 2. Korištenje biomase kao energetskog izvora, predavač dipl. ing. dr. Horst Jauschnegg, voditelj referade za energetiku u istoj Komori.

Tijekom te godine aktivnost ogranka je bila usmjerena na zbivanja vezana uz promjene u šumarstvu (restrukturiranje Hrvatskih šuma, Nacionalna šumarska politika i strategija, novi Zakon o šumama), posjete drugim ograncima te sudjelovanje članova u drugim aktivnostima (posjet Interforstu u Münchenu, uzgojni radovi, ekološke akcije, skijaško trčanje i planinarenje). Unutar ogranka osnovane su sekcije. Nakon pune 44 godine obnovljena je Šumarska zabava u Karlovcu. Krajem godine ogranak je brojio 241 člana (84 šumarska inženjera, 119 šumarskih tehničara i 38 članova drugih struka).

2003. godina

Jubilarna pedeseta godina postojanja ogranka, 2003. godina, bila je ispunjena raznim aktivnostima. Tijekom godine raspravljalo se o promjena u Hrvatskim šumama i donošenju Nacionalnog standarda za certificiranje šuma, obavila su se četiri uzgojna rada, sudjelovalo se na dvije ekološke akcije, putovalo se na stručno-turističke ekskurzije u Požegu, Brijune, Zeleni vir i Vražji prolaz, susretalo s kolegama iz šest ogranaka, ugostilo šumovlasnike iz Švedske, u suradnji s UŠP Karlovac organiziralo Dane hrvatskog šumarstva i populariziralo šumarstvo kao struku te učestvovalo u drugim aktivnostima (obnova creta, skijaško trčanje, planinarenje, tenis). Otvoren je Šumarski klub za druženja članova na Šumarskom četvrtku. Po prvi put tiskan je vlastiti zidni kalendar, ali i financijski pomoglo dječjem domu u Karlovcu. Na kraju godine ogranak je brojio 264 člana (91 šumarskog inženjera, 129 šumarskih tehničara i 44 člana drugih struka).

2004. godina

Sljedeće 2004. godine nastavljeno je djelovanje u raznovrsnim aktivnostima. Rad na promjenama hrvatskog šumarstva je zastao što se odrazilo i u djelovanju ogranka na tom planu. Zato su drugi segmenti rada bili zastupljeni. Na redovitoj Skupštini prvi put je izabran Sud časti. Nastavljeno je s održavanjem dana hrvatskoga šumarstva u Karlovcu. Nakon dužeg vremena organizirana je međunarodna stručno-turistička ekskurzija u Francusku u trajanju od sedam dana. Ekskurzija je provedena u suradnji s ogrankom Požega. Unutar Hrvatske putovalo se u Nacionalni park Mljet i Dubrovnik te na Bjelolasicu. Razmijenjeni su stručni izleti s ogrankom Nova Gradiška, a ugošćena je i šumarija Skrad. U suradnji s UŠP Karlovac uređena je i otvorena poučna staza „Kozjača“. Održana su dva predavanja, dva uzgojna rada i ekološka akcija na Žumberku. Natjecalo se i družilo se u više sportskih aktivnosti: tri malonogometna turnira (Istra, Bjelovar i Karlovac), skijaško trčanje, planinarenje i tenis. Godina je završena s 276 članova: 98 šumarskih inženjera, 131 šumarski tehničar i 47 članova drugih struka.

2005. godina

Jedna od najznačajnijih godina u djelovanju ogranka bila je 2005. godina. Te godine u Karlovcu su održani Dani hrvatskoga šumarstva (11.-18. lipnja) kao generalna manifestacija za cijelu Hrvatsku pod motom „240 godina organiziranoga šumarstva i 145 godina šumarske nastave u Hrvatskoj“. U sklopu toga održana je 109. redovita Skupština HŠD-a i 33. natjecanje šumarskih radnika. Među brojnim zbivanjima vrijedno je istaknuti otkrivanje spomen-ploče na rodnoj kući u Dubovcu Franji Šporeru, jednom od suosnivača HŠD-a 1846. godine. Ogranak je za uloženi trud u organizaciji dobio zahvalnicu od središnjice društva. Godina će biti upamćena i po sedmodnevnoj stručno-turističkoj ekskurziji u Irsku. U stručnoj posjeti bili su slovački, poljski i mađarski šumari. Na domaćem planu razmijenjen je posjet s ogrankom Našice i održani su tradicionalni malonogometni turniri u Istri, Bjelovaru i Karlovcu. Društvene aktivnosti odvijale su se i preko radnih akcija, predavanja, šumarske zabave te čak i sudjelovanjem na karlovačkom i riječkom karnevalu. Nastavljajući humanitarno djelovanje financijski se pomoglo dječji dom u Karlovcu. Osim zidnog kalendara izdan je i stolni kalendar s opisom uzgojnih radova, ali i brošura o poučnoj stazi „Kozjača“. Knjižnica u sklopu Šumarskog kluba popunila se s dosta knjiga i časopisa. U tom klubu održana je i jedna sjednica Nadzornog odbora Hrvatskih šuma d.o.o. Na kraju godine doneseni su temeljni šumarski zakoni: Zakon o šumama i Zakon o lovu. Članstvo je dosegnulo brojku od 293 člana među kojima su 107 šumarskih inženjera, 132 šumarska tehničara i 54 člana drugih struka. Na 19. sjednici Upravnog odbora 31. svibnja 2005. zbog ostavke dopredsjednika ogranka Dražena Kratofila za dopredsjednicu je izabrana Dubravka Rade Jagaš.

2006. godina

Nakon jedne godine iznimno bogate zbivanjima, 2006. godina je bila nešto manje intenzivna u djelovanju ogranka. Izborna skupština ogranka održana je 8. lipnja 2006. u lovačkoj kući LD Srnjak Vukmanić na kojoj je za predsjednika ogranka u drugom mandatu izabran Oliver Vlainić, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), koji je kasnije na izbornoj 110. Skupštini HŠD-a izabran i za dopredsjednika HŠD-a, (za predsjednika je izabran mr. sc. Petar Jurjević, dipl. ing. šum.) dok je Josip Maradin, dipl. ing. šum. izabran za pričuvnog člana Nadzornog odbora. Broj članova Upravnog odbora ogranka povećan je s 11 na 13. Osim predsjednika Upravni odbor čine: dopredsjednik Zoran Sabljarić, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), dopredsjednica mr. sc. Dubravka Rade Jagaš, dipl. oec., (Stručne službe UŠP Karlovac), Marinko Matešić, dipl. ing. šum., (Stručne službe UŠP Karlovac), mr. sc. Ivan Grginčić, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), Josip Bezjak, dipl. ing. šum. (Odjel za uređivanje šuma UŠP Karlovac), Dražen Kovačić, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), Mile Radočaj, dipl. ing. šum. (Šumarija Slunj), Milan Orešković, dipl. ing. šum. (Šumarija Jastrebarsko), Alen Samaržija, dipl. ing. šum. (Šumarija Karlovac), Ines Paunović, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), Milka Konta, dipl. ing. šum. (Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac) i Dubravko Halovanić, brig. u mir. (Umirovljenici). U Nadzorni odbor izabrani su: predsjednik Zvonko Pinušić, dipl. ing. šum. (Šumarija Krnjak), članovi Leon Milinković, dipl. ing. šum. (Šumarija Ozalj) i Vesna Paunović, dipl. oec. (Stručne službe UŠP Karlovac) te zamjenica člana Ljiljana Bajac, dipl. oec. (Stručne službe UŠP Karlovac). Tajnica ogranka postala je Ana Kranjčević, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac). Blagajnica ogranka ostala je i dalje Vesna Rukavina, dipl. ing. šum. (Direkcija). Za Sud časti odabrani su Marijan Dančulović, dipl. ing. šum. (odjel za uređivanje šuma UŠP Karlovac), Davorin Andrijašević, dipl. ing. šum. (Šumarija Gvozd) i Damir Plavetić, šum. teh. (Šumarija Karlovac). Predstavnici u Skupštini HŠD-a su mr. sc. Josip Skenderović, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), Tomislav Kranjčević, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), Josip Maradin, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), Željko Šimunović, dipl. ing. šum. (Šumarija Topusko), Dražen Kratofil, dipl. ing. šum. (Šumarija Karlovac) i Đurđica Janjanin, dipl. ing. drv. teh. (Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac).

To je bila godina dviju obljetnica, 160 godina osnutka HŠD-a i 130 godina izlaženja Šumarskog lista. Na svečanosti povodom ovih jubileja priznanja HŠD-a za višegodišnji rad na dobrobiti struke dobili su Oliver Vlainić, dipl. ing. šum. i Vesna Rukavina, dipl. ing. šum. Te je godina osnovana i Hrvatska komora inženjera šumarstva i drvne tehnologije u kojoj su članovi ogranka bili dosta aktivni na samom početku rada. Organizirane su dvije međunarodne ekskurzije. Prva je, u suradnji s ogrankom Gospić, bila u Bosni i Hercegovini za vrijeme europskog prvenstva šumara u nordijskom skijanju, a druga, u suradnji s ograncima Delnice i Gospić, na međunarodni sajam šumarstva u Münchenu. Krajem godine otvoren je, od UŠP Karlovac, obnovljeni lovački dom Muljava na Petrovoj gori tako da je dio aktivnosti bio vezan za to područje, od radnih akcija, izrade projekata (poučne staze), primanja domaćih (ogranak Zagreb) i stranih ekskurzija (poljski šumari). Podignuta je još jedna spomen-ploča, ovaj put na šumariji Slunj, njenom bivšem upravitelju Ivi Franjkoviću, dipl. ing. šum. Broj članova je nastavio rasti do 322 pa je ogranak postao najbrojniji među 19 ogranaka HŠD-a. Članstvo se sastojalo od 126 šumarskih inženjera, 139 šumarskih tehničara, 6 drvarskih inženjera i 51 člana drugih struka.

2007. godina

Najznačajnije aktivnosti u 2007. godini bile su brojne radne akcije na Petrovoj gori i aktivnije djelovanje u radu Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije. Na redovitoj Skupštini donijet je Pravilnik o priznanjima i odličjima ogranka na temelju čega je dodijeljeno prvih 18 priznanja. Makedonija i Slovačka bile su države u koje se putovalo na stručno-turističke ekskurzije. Domaćinstvo se pružilo ograncima Buzet, Bjelovar, Gospić, Slavonski Brod i Vinkovci. Zadržan je i nivo ostalih aktivnosti od sudjelovanja na predavanjima, savjetovanjima, okruglim stolovima, izložbama fotografija, sportskim susretima i zabavama. Prvi put je izdan trojezični prospekt (hrvatski, engleski i njemački jezik) o HŠD-u u cjelini i o ogranku. Dopredsjednik ogranka Zoran Sabljarić u 2007. godini dobio je godišnje javno priznanje Karlovačke županije za svoj rad u 2006. godini, kao i Medalju Grada Karlovca. Broj članova ogranka tijekom godine povećao se s 322 na 334 tako da je ogranak krajem godine imao 133 diplomirana inženjera šumarstva, 7 diplomiranih inženjera drvne tehnologije, 132 šumarska tehničara i 62 člana drugih struka.

2008. godina

U 2008. godini ogranak je obilježio 55 godina svoga djelovanja u sastavu Hrvatskoga šumarskog društva. Zbog toga je i redovita Skupština održana u ožujku na spomen osnivanja Šumarskog kluba Karlovac u tom mjesecu 1953. godine, a tom prigodom promovirana je zbirka pjesama u vlastitoj nakladi pod nazivom „Zrcalo duše“, autorice Dubravke Rade Jagaš, dopredsjednice ogranka.

Na 112. Skupštini HŠD-a 17. lipnja 2008. član ogranka Tomislav Kranjčević primio je priznanje s prigodnom plaketom za sudjelovanje, a članovi Ivan Grginčić, Zoran Sabljarić i Oliver Vlainić zahvalnice s prigodnom plaketom za višegodišnju podršku natjecanju hrvatskih šumara na europskim natjecanjima u nordijskom skijanju.

Povodom Dana hrvatskoga šumarstva organiziran je foto-izlet i likovna kolonija na Petrovoj gori. Najuspješnije fotografije izložene su u rujnu na izložbi u karlovačkoj Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“, a nakon toga u Koprivnici u organizaciji tamošnjeg foto-kluba čiji su članovi sudjelovali u izletu.

U listopadu je s nekoliko aktivnosti obilježen Europski tjedan šuma koji se obilježavao diljem Europe.

Pored navedenog rad ogranka tijekom godine bio je dosta raznolik te se sastojao i od predavanja, znanstvenih savjetovanja, okruglih stolova, radnih akcija, stručnih izleta, sportskih aktivnosti, zabava i druženja s drugim ograncima. Jubilarna 10. šumarska zabava održana je 9. veljače 2008. u karlovačkom restoranu „Kristal“.

Jedna od novijih aktivnosti je i sudjelovanje u radu Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije osnovane 2006. godine, a čije je djelovanje postalo značajnije tek protekle godine.

Ogranak je i dalje s 345 članova ostao najveći ogranak po članstvu unutar HŠD-a Članstvo se sastoji od 138 diplomiranih inženjera šumarstva, 7 diplomiranih inženjera drvne tehnologije, 10 inženjera lovstva i zaštite prirode, 133 šumarska tehničara i 77 ostalih članova. Zbog prelaska na posao i prebivalište u Vinkovce tajnica ogranka Ana Kranjčević tražila je razrješenje s funkcije te je na Skupštini ogranka 28. ožujka 2008. za tajnika izabran Dražen Kovačić, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac). Umjesto njega na istoj Skupštini u Upravni odbor izabran je Goran Burić, šum. teh. (Šumarija Gvozd). Josip Bezjak iz osobnih razloga tražio je razrješenje dužnosti člana Upravnog odbora ogranka što je usvojeno na 13. sjednici Upravnog odbora 19. svibnja 2008., a njegovo mjesto nije popunjeno do sljedeće izborne skupštine.

2009. godina

Redovita godišnja Skupština ogranka održana je 28. svibnja 2009. u lovačkom domu Muljava. Na Skupštini je usvojeno izvješće o radu i financijskom poslovanju u 2008. godini te je verificiran program rada i financijski plan za 2009. godinu. Usvojena su izmijenjena i dopunjena Pravila ogranka. Također je prihvaćen prijedlog obilježavanja 50 godina od osnutka Šumskoga gospodarstva Karlovac.

Članovi ogranka sudjelovali su na redovitoj 113. Skupštini Hrvatskoga šumarskog društva koja je održana 5. lipnja 2009. u Koprivnici u sklopu 5. dana hrvatskoga šumarstva. Tema Skupštine bila je „Studija restrukturiranja Hrvatskih šuma d.o.o.“ izrađena od Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. O navedenoj studiji na okruglom stolu organiziranom 22. rujna 2009. u Karlovcu raspravljali su i članovi ogranka koji su većinom zaposleni u Hrvatskim šumama.

Organizirana je trodnevna stručno-turistička ekskurzija u Bosnu i Hercegovinu od 8. do 10. listopada 2009. kojoj su domaćini bili članovi Hrvatskoga šumarskog društva BiH Mostar. Osim ekskurzije organizirana su i dva izleta na području varaždinskog i osječkog ogranka HŠD-a.

Područja šumarija Draganić, Jastrebarsko i Topusko 3. rujna 2009. posjetila je delegacija središnjice HŠD-a i ogranka Zagreb. Cilj posjete bio je obilazak obnovljenih šuma hrasta lužnjaka u posljednjih šest godina.

Šumari irskoga šumarskog društva na sedmodnevnoj ekskurziji u Hrvatskoj 11. rujna 2009. posjetili su područje šumarija Slunj, Topusko i Vojnić gdje su obišli Rastoke te vidjeli obnove hrastovih i bukovih sastojina. U posjetu ogranku bili su šumari iz Šumsko-privrednog društva „Unsko-sanske šume“ i njihovog Udruženja šumarskih inženjera i tehničara Unskosanskog kantona „Grmeč“ Bihać. Posjet je organiziran 27. listopada 2009. u Karlovcu i na Petrovoj gori. Cilj posjeta bio je mogućnost uspostavljanja suradnje u zajedničkim prekograničnim projektima koji se financiraju iz predpristupnih fondova EU na čemu bi trebalo raditi u 2010. godini.

Ogranak je 25. travnja 2009. organizirao foto izlet u zaštićeni krajolik kanjona Slapnice na Žumberku te su sve fotografije s izleta objavljene u katalogu i prikazane na izložbi u prostorima Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu od 1. do 12. rujna 2009.

Ogranak je i ove godine pomogao UŠP Karlovac u organizaciji 2. međunarodne atletske utrke „Kralj Petar Svačić“ od Vojnića do Muljave koja se održala 3. listopada 2009.

Osim na 6. bjelovarskom salonu fotografije „Šuma okom šumara“ na kojem tradicionalno sudjeluju, članovi ogranka protekle godine među 52 autora sa 110 fotografija izabranih s prvih pet bjelovarskih salona fotografije našli su se i Željko Baćurin te Oliver Vlainić sa svojim fotografijama. Njihove fotografije izložene su u Finskoj (Helsinki) na izložbi pod nazivom „Šuma okom hrvatskih šumara“ („Forests Through The Eyes Of Croatian Foresters“). Izložba je otvorena 1. lipnja 2009. u organizaciji Veleposlanstva Republike Hrvatske u Finskoj, Šumarskog instituta Jastrebarsko i Hrvatskoga šumarskog društva ogranka Bjelovar.

Tijekom godine radilo se na prikupljanju materijala za izradu monografije povodom 50-te obljetnice osnutka Šumskoga gospodarstva Karlovac. Prikupljene su fotografije i razni tekstualni materijali iz raznih izvora.

Početkom godine u ogranku je bilo 345, a na kraju godine 349 članova.

2010. godina

Izborna redovita Skupština ogranka održana je 12. ožujka 2010. godine u lovačkom domu Muljava. Na Skupštini je usvojeno izvješće o radu u razdoblju od 2006. do 2009. godine, izvješće o financijskom poslovanju u 2009. godini te je dana razrješnica tijelima ogranka u proteklom mandatnom razdoblju.

Skupština je izabrala za predsjednika u trećem mandatu Olivera Vlainića, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), za dopredsjednike Tomislava Kranjčevića, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac) i mr. sc. Dubravku Rade Jagaš, dipl. oec. (Stručne službe UŠP Karlovac), za tajnika Alena Samaržiju, dipl. ing. šum. (Šumarija Karlovac) i za blagajnicu u petom mandatu Vesnu Rukavinu, dipl. ing. šum. (Direkcija). Za preostale članove trinaestočlanog Upravnog odbora izabrani su mr. sc. Ivan Grginčić, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), Mile Radočaj, dipl. ing. šum. (Odjel za uređivanje šuma UŠP Karlovac), Milan Orešković, dipl. ing. šum. (Šumarija Jastrebarsko), Ivan Pavličić, dipl. ing. šum. (Šumarija Rakovica), Damir Kozmar, dipl. ing. šum. (Šumarija Gvozd), Tomislav Katić, dipl. ing. šum. (Odjel za uređivanje šuma UŠP Karlovac), Lucija Vargović, dipl. ing. šum. (Šumarija Slunj), Goran Burić, šum. teh. (Šumarija Gvozd), Đurđica Janjanin, dipl. ing. drv. teh. (Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac) i Dubravko Halovanić, brig. u mir. (Umirovljenici). U Nadzorni odbor su izabrani predsjednik Zvonko Pinušić, dipl. ing. šum. (Šumarija Vojnić), članovi Leon Milinković, dipl. ing. šum. (Šumarija Ozalj) i Ljiljana Bajac, dipl. oec. (Stručne službe UŠP Karlovac) te zamjenica člana Ivana Ognjenović, bacc. ecc. (Stručne službe UŠP Karlovac). Novi Sud časti su Marinko Matešić, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), Stjepan Stavljenić, dipl. ing. šum. (Šumarija Draganić) i Damir Rožman, dipl. ing. šum. (Radna jedinica Transport i mehanizacija Karlovac). Među sedam predstavnika ogranka za Skupštinu HŠD-a izabrani su mr. sc. Josip Skenderović, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), Željko Šimunović, dipl. ing. šum. (Šumarija Topusko), Damir Gnjilac, dipl. ing. šum. (Šumarija Krašić), Dorica Matešić, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), Željko Rendulić, dipl. ing. šum. (Šumarija Slunj), Slaven Vladić, ing. lov. i zašt. prir. (Šumarija Ozalj) i Ante Golek, šum. teh. (Šumarija Cetingrad). Verificiran je program rada i financijski plan za 2010. godinu.

Izborna redovita 114. Skupština Hrvatskoga šumarskog društva održana je 16. lipnja 2010. godine u Zagrebu. Za predsjednika HŠD-a u drugom uzastopnom mandatu izabran je mr. sc. Petar Jurjević, dipl. ing. šum. Članovi ogranka Oliver Vlainić, dipl. ing. šum. i Josip Maradin, dipl. ing. šum. također su drugi put zaredom izabrani na svoje dotadašnje funkcije, dopredsjednika HŠD-a i pričuvnog člana Nadzornog odbora HŠD-a. Tema Skupštine bila je „Prva nacionalna inventura šuma u Republici Hrvatskoj“ izrađena od Šumarskog fakulteta u Zagrebu.

Protekle godine u organizaciji ogranka održana su četiri predavanja koja su ujedno poslužila kao stručno usavršavanje ovlaštenih inženjera šumarstva.

U 2010. godini ogranak je organizirao dvije međunarodne stručno-turističke ekskurzije u Austriju i Bosnu i Hercegovinu te dva domaća izleta u Slavonski Brod i Liku. U organizaciji drugih posjećena je u dva navrata Bavarska i poznati šumarski sajam „Interforst 2010“ u Münchenu.

U delegaciji UŠP Karlovac koja je posjetila Šumsko-privredno društvo „Unsko-sanske šume“ d.o.o. Bosanski Kupres bili su također članovi ogranka.

Ogranak je 29. lipnja 2010. godine povodom obilježavanja 50 godina od osnutka Šumskog gospodarstva Karlovac 1960. godine otkrio četiri spomen-ploče. Dvije ploče su postavljene u Karlovcu: na upravnoj zgradi UŠP Karlovac Srećku Vanjkoviću, diplomiranom inženjeru šumarstva, prvom i dugogodišnjem tehničkom direktoru Šumskog gospodarstva Karlovac, nositelju organizacijskog i stručnog stvaranja gospodarstva i zaslužnom članu Hrvatskoga šumarskog društva, te na adresi Banija 29 u spomen upravne zgrade ŠG Karlovac u Karlovcu gdje je gospodarstvo djelovalo 30 godina.

Dvije spomen-ploče postavljene su na Petrovoj gori u predjelu Muljava. Na zgradi lovačkog doma Muljava postavljena je spomen-ploča u čast vrsnom uređivaču i uzgajivaču hrvatskih šuma Iliji Lončaru te upravitelju šumarije Vranovina koja je gospodarila dijelom Petrove gore. Posljednja spomen-ploča postavljena je na kamenu ispred lovačkog doma i posvećena je Šumariji Petrova gora osnovanoj 1765. godine za šume tadašnje Slunjske pukovnije i dijela Ogulinske pukovnije.

Tijekom godine završavani su radovi na ornitološkoj poučnoj stazi u sklopu Ornitološkog parka Petrovac. Ogranak je u svrhu sufinanciranja dijela poučne staze za osobe s posebnim potrebama „Kraljev put“ kandidirao projekt na natječaj Ministarstva turizma „Turizam bez zapreka“ i krajem godine dobio sredstva u iznosu od 20.000 kn koja su iskorištena za izgradnju dijela ograde.

U posjeti UŠP Karlovac bila je šumarska udruga iz Finske sa svojim hrvatskim domaćinom Hrvatskim šumarskim institutom iz Jastrebarskog koji su posjetili područje Petrove gore.

U okviru Europskog tjedna u Karlovačkoj županiji te u sklopu projekta „Živjeti s parkom“ ogranak je 9. svibnja 2010. godine organizirao dendrološku radionicu u Vrbanićevom perivoju.

Treću godinu zaredom organiziran je foto izlet i to ovaj put u Slunju na temu „Krš i voda“. Izlet je održan 16. listopada 2010. godine na izvoru Slunjčice i rijeci Mrežnici na izletištu Vrelo Mrežnice. Sve pristigle fotografije bile su izložene na izložbi u prostorima Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu od 17. do 31. siječnja 2011. godine, a bit će postavljene i u Slunju od 25. veljače 2011. godine.

Ogranak je i ove godine pomogao UŠP Karlovac u organizaciji 3. međunarodne atletske utrke „Kralj Petar Svačić“ od Vojnića do Muljave koja se održala 9. listopada.

Početkom godine u ogranku je bilo 349, a na kraju godine 355 članova, čime je ogranak i dalje najbrojniji ogranak unutar čitavog HŠD-a.

Planirani završetak monografije o 50-toj obljetnici osnutka ŠG Karlovac nažalost nije uslijedio u 2010. godini te je prolongiran za kasnije. Ipak, tijekom godine puno je rađeno na prikupljanju podataka, što u karlovačkom i zagrebačkom arhivu, što u arhivu UŠP Karlovac, a posebno raduje prikupljena foto-arhiva nekadašnjih i sadašnjih zaposlenika što je upotpunilo monografiju te ostaje trajno sačuvano za sljedeće generacije.

2011. godina

S posebnim ponosom treba istaknuti da su hrvatski šumari svojom inicijativom 2005. godine pokrenuli proglašenje 2011. godine Međunarodnom godinom šuma. Tadašnja glasnogovornica Hrvatskih šuma Tihana Belužić bila je inicijator ideje kojom su Hrvatske šume potaknule Vladu Republike Hrvatske da preko svoje diplomatske misije u Ujedinjenim narodima inicira takvu odluku. Rezolucijom Generalne skupštine UN-a broj 61/193 od 20. prosinca 2006. godine došlo je do proglašenja 2011. godine Međunarodnom godinom šuma s motom „Šume za ljude“.

Službeni početak obilježavanja Međunarodne godine šuma dogodio se u sjedištu UN-a u New Yorku za vrijeme 9. zasjedanja Foruma za šume (2. i 3. veljače 2011.). Tada je i otvorena izložba fotografija hrvatskih autora. Postav se sastojao od izbora 50 fotografija od 1.500 dotada prikazanih u sedam održanih bjelovarskih salona fotografije. U tom uskom izboru našlo se i dvoje članova ogranka: Oliver Vlainić s tri i Ines Paunović s jednom fotografijom.

Temeljem hrvatske uloge u obilježavanju Međunarodne godine šuma Hrvatsko šumarsko društvo organiziralo je za članove Upravnog i Nadzornog odbora ekskurziju u New York od 28. ožujka do 2. travnja 2011. na kojoj su sudjelovala dva člana ogranka.

Hrvatsko šumarsko društvo izradilo je dvije replike newyorške izložbe koje su tijekom godine bile postavljene 21 put u 15 mjesta. Zahvaljujući ogranku prvo postavljanje bilo je na našem području, točnije u OŠ Draganić, gdje je izložba stigla u sklopu suradnje s Udrugom Zraka iz Draganića te je trajala od 5. do 9. travnja 2011. Nakon toga bila je postavljena u Pučkom otvorenom učilištu u Slunju od 4. do 10. svibnja 2011., u Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu od 21. do 30. lipnja 2011. te u prostoru Šumarskog kutića UŠP Karlovac na 25. Karlovačkim danima piva od 26. kolovoza do 3. rujna 2011. gdje je službeno otvorena od potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra regionalnoga razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva mr. sc. Božidar Pankretić, koji je nazočio i otvorenju originalne izložbe u zgradi Ujedinjenih naroda. Članica ogranka Ines Paunović dizajnirala je i katalog izložbe koji ju je pratio tijekom izlaganja čitave godine.

Redovita Skupština ogranka održana je 18. veljače 2011. u velikoj dvorani upravne zgrade UŠP Karlovac. U radu Skupštine usvojeno je izvješće o radu i financijskom poslovanju u 2010. godini te je verificiran program rada i financijski plan za 2011. godinu. Priznanje za najveći doprinos u radu ogranka tijekom 2010. godine dodijeljeno je Šumariji Jastrebarsko. Povodom 20. obljetnice stvaranja HV-a i 19. obljetnice održana je u režiji člana ogranka i Upravnog odbora Dubravka Halovanića, brig. u mir., 17 minutna prezentacija o ratnim zbivanjima u Karlovcu tijekom 1991. godine.

Redovita 115. Skupština Hrvatskoga šumarskog društva održana je 17. lipnja 2011. u Bjelovaru uz sudjelovanje 10 predstavnika ogranka. Tema Skupštine bila je „Reforma nastavnog programa na Šumarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu“ koju je prezentirao dekan fakulteta prof. dr. sc. Milan Oršanić.

Ogranak je nastavio s organizacijom predavanja, koja su ujedno i stručna usavršavanja ovlaštenih inženjera šumarstva. Ukupno je održano sedam predavanja.

U 2011. godini ogranak je organizirao jednu međunarodnu stručno-turističku ekskurziju u Italiju te tri domaća izleta na područje Petrove gore, Velebita i Vukovara.

Dani hrvatskoga šumarstva za područje čitave države organizirani su u Bjelovaru 17. i 18. lipnja 2011. Ogranak je obilježavajući Dane hrvatskoga šumarstva i Međunarodnu godinu šuma u Karlovcu organizirano predavanje o šumarstvu za učenike OŠ Grabrik. Predavanje je održano 7. lipnja 2011. u karlovačkoj Knjižnici i čitaonici za mlade.

U šumariji Duga Resa odrađene su dvije uzgojne akcije.

Područje djelovanja ogranka posjetili su članovi ogranka Varaždin i Osijeka. Osim ovih ogranaka tijekom godine surađivalo se i družilo s kolegama iz ogranaka Bjelovar, Gospić, Koprivnica, Požega, Vinkovci i Zagreb.

Održana je 10. šumarska zabava za redom, a ukupno trinaesta te tradicionalni blagdanski domjenak za umirovljene članove ogranka.

Članovi ogranka nastupili su na 43. EFNS-u (europskom natjecanju šumara u nordijskom skijanju) u Švedskoj (Östersund) od 5. do 12. ožujka 2011.

Nastupilo se na malonogometnim turnirima u Bjelovaru, Karlovcu i Kutini.

Četvrti foto izlet „Pokupski bazen 2011.“ održan je 17. travnja 2011. u posebnom ornitološkom rezervatu Crna Mlaka. Fotografije su dva puta izložene, prvi put u restoranu „Avium“ od 1. do 15. rujna 2011., a drugi put u Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu od 17. do 31. siječnja 2012. godine. Na 8. bjelovarskom salonu fotografije „Šuma okom šumara“ od 10. lipnja do 10. srpnja 2011. svojim radovima sudjelovalo je četvero članova ogranka.

Ogranak je i ove godine pomogao UŠP Karlovac u organizaciji 4. međunarodne atletske utrke „Kralj Petar Svačić“ od Vojnića do Muljave koja se održala 8. listopada 2011.

Početkom godine u ogranku je bilo 355, a na kraju godine 364 člana.

Rad ogranka minule godine odvijao se u svim segmentima u kojima se i dosada manifestirao. Ipak obilježavanje Međunarodne godine šuma ostat će trajno zapisano kao najznačajniji događaj u 2011. godini. I ogranak je svojim aktivnostima doprinio tom obilježavanju.

Najviše vremena i energije potrošeno je na pisanje tekstova i uobličavanje monografije o 50 godina djelovanja ŠG/UŠP Karlovac. Prvobitno planiranih dvjestotinjak stranica narasli su na preko šesto tako da će monografija biti značajan doprinos rasvjetljavanju povijesti karlovačkog šumarstva. Monografija će svjetlo dana ugledati u 2012. godini.

2012. godina

Godinu 2012. obilježio je intenzivan rad na završetku monografije o ŠG/UŠP Karlovac. Monografija je izašla iz tiska krajem godine, točnije 20. prosinca 2012. Osim toga odvijale su se uglavnom redovite i tradicionalne aktivnosti (stručna predavanja, stručne ekskurzije i izleti, foto izlet, druženja s drugim ograncima i slično) tijekom godine koje su postale zaštitni znak djelovanja ogranka.

Redovita Skupština ogranka održana je 30. svibnja 2012. U radu Skupštine usvojeno je izvješće o radu i financijskom poslovanju u 2011. godini te je verificiran program rada i financijski plan za 2012. godinu. Donesena je odluka da umirovljeni članovi ogranka i dalje ne plaćaju članarinu. Šumariji Duga Resa dodijeljeno je priznanje za najveći doprinos u radu ogranka tijekom 2011. godine.

Redovita 116. Skupština Hrvatskoga šumarskog društva održana je 20. lipnja 2012. u Zagrebu uz sudjelovanje 15 predstavnika ogranka. U stručnoj temi Skupštine predsjednik Uprave Hrvatskih šuma mr. sc. Ivan Pavelić izlagao je „Aktualni trenutak Hrvatskih šuma d.o.o.“ nakon čega je održana rasprava.

Javna rasprava za članstvo na temu „Aktualna pitanja šumarstva u Republici Hrvatskoj“ održana je 16. veljače 2012. u Karlovcu. Raspravljalo se o brisanju imena šumarstva iz naziva resornog ministarstva, najavi smanjenja naknade za općekorisne funkcije šuma, mogućnosti koncesija na šume i Naturi 2000. Zaključci s rasprave poslani su središnjici HŠD-a.

U protekloj godini u organizaciji ogranka održana su četiri predavanja, a u suradnji s ogrankom Gospić jedno tematsko predavanje. Sva predavanja su ujedno bila i stručna usavršavanja ovlaštenih inženjera šumarstva učlanjenih u Hrvatsku komoru inženjera šumarstva i drvne tehnologije.

U 2012. godini ogranak je organizirao jednu međunarodnu stručno-turističku ekskurziju u Republiku Irsku i Sjevernu Irsku te tri domaća izleta u Bjelovar-Daruvar, Koprivnicu te Odransko polje i Moslavačku goru.

Tijekom godine surađivalo se i družilo s kolegama iz ogranaka Bjelovar, Gospić, Koprivnica, Požega i Zagreb.

Blagdanski domjenak za umirovljene članove ogranka održan je 20. prosinca 2012.

44. europsko prvenstvo šumara u nordijskom skijanju EFNS održano je u Todtnau, Schwarzwald, Njemačka od 27. veljače. do 4. ožujka 2012. Ogranak je na njemu sudjelovao s jednim natjecateljem i jednim članom delegacije hrvatske šumarske ekipe.

Ogranak je sa svojom nogometnom ekipom tijekom godine sudjelovao na četiri turnira.

Četrdesetak članova Društva inženjera i tehničara šumarstva iz Novog Mesta (Slovenija) posjetilo je 12. listopada 2012. područje UŠP Karlovac.

Izložba fotografija s 4. foto izleta „Pokupski bazen 2011.“ bila je postavljena u Gradskoj knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac od 17. do 31. siječnja 2012.

Peti foto izlet „Draganički lugovi 2012.“ održan je 25. ožujka 2012. na području Draganičkih lugova, a bio je posvećen 21. ožujku, Svjetskom danu zaštite šuma. Izlet je organiziran u suradnji s Udrugom Zraka iz Draganića, koja provodi projekt „Promocija i očuvanje Natura 2000 područja u općini Draganić“ financiranog od strane Ministarstva kulture RH. Sve prispjele fotografije bile su izložene u ulaznom hodniku upravne zgrade UŠP Karlovac gdje su se mogle razgledati od 17. prosinca 2012. do 3. veljače 2013. godine.

Ogranak je peti put zaredom pomogao UŠP Karlovac u organizaciji međunarodne atletske utrke „Kralj Petar Svačić“ od Vojnića do Muljave koja se održala 6. listopada 2012.

Početkom godine u ogranku je bilo 364, a na kraju godine 365 članova koje su činili 151 diplomirani inženjer šumarstva, 7 diplomiranih inženjera drvne tehnologije, 134 šumarska tehničara te 73 člana ostalih struka.

Monografija povodom 50-te obljetnice osnutka Šumskog gospodarstva Karlovac rađena šest godina dovršena je tijekom godine i izašla iz tiska 20. prosinca 2012. Digitalno izdanje našlo se je na web stranici HŠD-a tjedan dana ranije 13. prosinca 2012. (http://www.sumari.hr/biblio/knjiga.asp?id=14257). Rad na tom djelu bio je dugotrajan i dosta sveobuhvatan jer prije toga nisu postojali temelji na kojima bi se moglo nadograditi ovo izdanje. Zbog toga je njegova vrijednost još veća. Ideju za izdavanje monografije dao je početkom 2007. godine član ogranka mr. sc. Ivan Grginčić, dipl. ing. šum. Ogranak je preuzeo rad na istraživanju povijesne građe, prikupljanju materijala-tekstova, fotografija i karata, dok je UŠP Karlovac financijski pomogla to istraživanje. Autori urednici bili su mr. sc. Jadranka Šalek-Grginčić, dipl. ing. šum. i Oliver Vlainić, dipl. ing. šum., koji su napisali i uredili najveći dio monografije, a u dijelu teksta autori su bili Dubravko Halovanić, brig. u mir. i Dražen Matičić, mag. ing. agr. Kompletnu grafičku pripremu i dizajniranje monografije napravila je članica ogranka Ines Paunović, dipl. ing. šum. Financijska sredstva za tiskanje monografije priskrbili su Hrvatske šume d.o.o. UŠP Karlovac, Hrvatsko šumarsko društvo, Hrvatska komora inženjera šumarstva i drvne tehnologije, Drvoproizvod d.d. Jastrebarsko, Zelenilo d.o.o. Karlovac, Ena d.o.o. Karlovac te zaposlenici i umirovljenici ŠG/UŠP Karlovac.

2013. godina

Ogranku je 2013. godina bila 60-ta godina od osnutka pod nazivom Šumarski klub Karlovac, tada u sklopu Šumarskog društva NR Hrvatske. Punih šest desetljeća šumari karlovačkog područja djelovali su ponekad većim, ponekad manjim intenzitetom i uspjehom unutar struke, ali i unutar zajednice čiji su sastavni dio.

Redovita Skupština ogranka održana je 9. svibnja 2013. u Karlovcu. U radu Skupštine usvojeno je izvješće o radu i financijskom poslovanju u 2012. godini te je verificiran program rada i financijski plan za 2013. godinu. Stručnim službama UŠP Karlovac dodijeljeno je priznanje za najveći doprinos u radu ogranka tijekom 2012. godine.

Redovita 117. Skupština Hrvatskoga šumarskog društva održana je 18. lipnja 2013. u Zagrebu uz sudjelovanje 12 predstavnika ogranka. Stručnu temu Skupštine, pod naslovom „Izazovi hrvatskoga šumarstva nakon ulaska u Europsku uniju“, prezentirao je predstavnik Sektora šumarstva i lovstva iz Ministarstva poljoprivrede Marko Tomljanović, dipl. ing. šum.

Ogranak je te godine organizirao ukupno sedam predavanja. To je nešto veći broj predavanja nego što je bilo uobičajeno godišnje, a razlog tome su dva predavanja u siječnju koja se nisu uspjela održati u prosincu prethodne godine. Sva predavanja su ujedno bila i stručna usavršavanja ovlaštenih inženjera šumarstva učlanjenih u Hrvatsku komoru inženjera šumarstva i drvne tehnologije.

U 2013. godini ogranak je organizirao jednu petodnevnu međunarodnu stručno-turističku ekskurziju u Poljsku kojom prilikom je posjećeno područje Regionalne direkcije državnih šuma u Poznanju čiji su predstavnici bili u posjetu Karlovcu 2006. godine. Organiziran je i jedan jednodnevni domaći izlet na Plitvička jezera gdje se planinarilo po Poučno rekreativnoj stazi Čorkova uvala.

U posjetu ogranku bili su kolege iz ogranaka Koprivnica, Senj i Zagreb, članovi Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije, međunarodne ekskurzije sudionika 45. europskog prvenstva šumara u nordijskom skijanju, predstavnici estonskog šumarstva te austrijski šumari iz pokrajine Koruška.

Blagdanski domjenak za umirovljene članove ogranka, dvanaesti za redom, održan je 20. prosinca u velikoj dvorani upravne zgrade UŠP Karlovac uz logističku potporu UŠP Karlovac.

Te godine hrvatski šumari bili su domaćini 45. europskom prvenstvu šumara u nordijskom skijanju (EFNS) koje je održano je u Gorskom kotaru, od 17. do 23. veljače 2013. Natjecanja su održana na Vrbovskoj poljani, a većina drugih zbivanja u Delnicama. Stručne ekskurzije za sudionike EFNS-a bile su od Istre do Plitvičkih jezera. Ogranak je u svemu sudjelovao s jednim natjecateljem, dvama članovima u Odboru za stručne ekskurzije i predavanja te prijemom sudionika dviju ekskurzija u Slunju.

Ogranak je sa svojom nogometnom ekipom tijekom godine sudjelovao na četiri turnira gdje su, kao i prethodne godine, sudjelovale ekipe ogranaka Bjelovara, Gospića i Zagreba.

Izložba fotografija s 5. foto izleta „Draganički lugovi 2012.“ bila je postavljena u ulaznom holu uprave zgrade UŠP Karlovac do sredine siječnja do početka veljače.

Na 10. bjelovarskom salonu fotografije „Šuma okom šumara“ od 14. lipnja do 12. srpnja 2013. sudjelovao je jedan član ogranka.

Povodom Svjetskog dana zaštite šuma 21. ožujka u prostorima Šumarske i drvodjeljske škole od 18. do 22. ožujka 2013. bila je postavljena replika newyorške izložbe „Šuma okom šumara“.

Članovi ogranka sudjelovali su u ekološkoj akciji „Zelena čistka“ koja je održana 20. travnja 2013. u organizaciji UŠP Karlovac na području šumarija Karlovac i Rakovica.

Ogranak je šesti put zaredom pomogao UŠP Karlovac u organizaciji međunarodne atletske utrke „Kralj Petar Svačić“ od Vojnića do Muljave koja se održala 6. listopada 2013..

U cilju promidžbe i popularizacije šumarstva na Hrvatskom radiju Karlovac u emisiji „Karlo i gosti“ 25. listopada 2013. na temu „Šume“ sudjelovali su Oliver Vlainić i Dorica Matešić te upoznali slušatelje sa specifičnostima hrvatskih šuma i šumarstva, projektom „Škola u šumi, šuma u školi“ te aktivnostima koje provode Hrvatske šume d.o.o. i HŠD ogranak Karlovac.

Projekt „Škola u šumi, šuma u školi“ započele su početkom školske godine 2013./2014. Hrvatske šume d.o.o. kao dio proširenog projekta koji već godina provodi UŠP Zagreb i to uz suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH. Članovi ogranka na svojim radnim mjestima u UŠP Karlovac prihvatili su se s voljom rada na projektu te je do kraja godine devet koordinatora na 13 održanih aktivnosti u školama i šumi educiralo oko 560 učenika osnovnih škola prvenstveno s područja Karlovačke županije.

U suradnji s turističkim zajednicama grada Karlovca i Karlovačke županije obavljeni su dogovori koji su rezultirali uvrštenjem obnove poučne staze „Kozjača“ u plan 2014. godine te će se dobar dio radova financirati iz sredstava turističkih zajednica.

Početkom godine u ogranku je bilo 365, a na kraju godine 358 članova. To je prvi put od 2002. godine da je smanjen broj članova. Struktura članstva sastojala se od 151 diplomiranog inženjera šumarstva, 6 diplomiranih inženjera drvne tehnologije, 129 šumarskih tehničara i 72 člana drugih struka.

Promocija monografije, izdana povodom 50-te obljetnice osnutka Šumskog gospodarstva Karlovac koja je izašla iz tiska 20. prosinca 2012., održana je 31. siječnja 2013. u Ilirskoj dvorani Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“ u nazočnosti velikog broja posjetitelja što šumara, što ostalih uzvanika i zainteresiranih gostiju. Još jedna promocija za članove Upravnog i Nadzornog odbora HŠD-a održana je 15. ožujka 2013. na 1. sjednici u Ogulinu. Monografija, čija je naklada 600 komada, skoro je u potpunosti podijeljena i razmišlja se o dodatnom tiskanju.

Količina ostvarenih aktivnosti zadržana je na uobičajenoj razini, makar se kao i prijašnjih godina nisu ostvarile sve planirane aktivnosti, ali zato je bilo još više realizirano onih neplaniranih.

2014. godina

Za Hrvatsko šumarsko društvo, a tako i za ogranak Karlovac, 2014. je bila izborna godina. No, prvenstveno godinu je obilježila najava i djelomično restrukturiranje Hrvatskih šuma d.o.o., državnog poduzeća koje gospodari šumama u vlasništvu RH, u kojemu je zaposlen najveći dio članstva HŠD-a. Najavljene promjene išle su u smjeru smanjenja broja zaposlenih, a na što je HŠD iznijelo svoj stav poslovodstvu HŠ d.o.o. o posljedicama predloženog restrukturiranja.

Redovita izborna Skupština HŠD-a ogranka Karlovac za 2014. godinu održana je 29. svibnja 2014. u Karlovcu. Skupština je za mandat od 2014. do 2018. godine izabrala za predsjednika mr. sc. Ivana Grginčića, dipl. ing. šum. (Šumarija Duga Resa), za dopredsjednike Tomislava Katića, univ. spec. silv. (Odjel za uređivanje šuma UŠP Karlovac) i mr. sc. Luciju Vargović, dipl. ing. šum. (Šumarija Duga Resa), za tajnika Olivera Vlainića, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac) i za blagajnicu Vesnu Rukavina, dipl. ing. šum.

Također je izabran novi Upravni odbor u koji su osim predsjednika i dvoje dopredsjednika izabrani: Marin Svetić, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), Dorica Matešić, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), Mario Jazbec, dipl. ing. šum. (Šumarija Slunj), Marica Britvec-Šetek, dipl. ing. šum. (Šumarija Pisarovina), mr. sc. Mirna Sertić, dipl. ing. šum. (Šumarija Karlovac), Alen Benković, dipl. ing. šum. (Šumarija Vojnić), Predrag Magdić, dipl. ing. šum. (Šumarija Gvozd), Zdravko Petretić, ing. znr. (Šumarija Draganić), Vlatka Obrovac, dipl. ing. šum. (Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac) i Dubravko Halovanić, brig. u mir. (Umirovljenici). U Nadzorni odbor su izabrani: predsjednik Tomislav Kranjčević, dipl.ing.šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), članovi Alen Samaržija, univ. spec. silv. (Stručne službe UŠP Karlovac) i Ljiljana Bajac, dipl. oec. (Stručne službe UŠP Karlovac) te zamjenica članova Ivana Ognjenović, bacc. ecc. (UŠP Zagreb). Sud časti čine: Damir Gnjilac, dipl. ing. šum. (Šumarija Krašić), Ante Grubišić, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac) i Marijana Horvat Vuljanić, dipl. ing. šum. (Šumarija Krašić). Za osam predstavnika ogranka na Skupštini HŠD-a odabrani su: mr. sc. Mile Radočaj, dipl. ing. šum. (Stručne službe UŠP Karlovac), mr. sc. Dubravka Rade Jagaš, dipl. oec. (Stručne službe UŠP Karlovac), Milan Orešković, dipl. ing. šum. (Šumarija Jastrebarsko), Željko Šimunović, dipl. ing. šum. (Šumarija Topusko), Josip Halinčić, dipl. ing. šum. (Šumarija Pisarovina), dr. sc. Sanja Perić (Hrvatski šumarski institut), mr. sc. Nikola Magdić, dipl. ing. šum. (nacionalni park Plitvička jezera) i Tihomir Cegur, ing. lov. i zašt. prir. (Šumarija Draganić). Verificiran je program rada i financijski plan za 2014. godinu. Priznanje za najveći doprinos u radu ogranka tijekom 2013. godine dodijeljen je Šumariji Slunj, a za nesebičan rad, zalaganje i višegodišnje aktivno sudjelovanje i pomaganje u radu HŠD-a ogranka Karlovac dodijeljeno je 11 pojedinačnih priznanja.

Redovita izborna 118. Skupština Hrvatskoga šumarskog društava održana je 16. lipnja 2014. u Zagrebu. Za predsjednika HŠD-a u novom mandatu izabran je, dugogodišnji predsjednik karlovačkog ogranka Oliver Vlainić, dipl. ing. šum. Stručna tema skupštine bila je „EU fondovi u šumarstvu“.

Ogranak je u 2014. godini organizirao ukupno pet predavanja. Sva predavanja ujedno su bila i stručna usavršavanja ovlaštenih inženjera šumarstva učlanjenih u Hrvatsku komoru inženjera šumarstva i drvne tehnologije.

U 2014. godini ogranak je organizirao dvije međunarodne stručno-turističke ekskurzije: jednodnevni međunarodni stručno-turistički izlet u Sloveniju – Novo Mesto i Cerknica te četverodnevnu stručno-turističku ekskurzija u Češku s posjetom Mendelovom sveučilištu u Brnu i upoznavanjem s Fakultetom šumarstva i drvne tehnologije. Neka putovanja na kojima su sudjelovali članovi ogranka bila su u tuđoj organizaciji poput međunarodnog šumarskog sajma „Interforst 2014“ u Münchenu. Na području Hrvatske organizirana je dvodnevna stručno-turistička ekskurzija na područje ogranka Senj (Krk, Novi Vinodolski i Senj).

U posjetu UŠP Karlovcu i ogranku bili su kolege šumari iz Slovenije te Bosne i Hercegovine. Surađivalo se i družilo s kolegama iz ogranaka Bjelovar, Gospić, Požega i Zagreb.

Tradicionalno u sklopu Karlovačkih dana piva gosti našeg ogranka bili su članovi Središnjice HŠD-a (predsjednik, dopredsjednik i tajnik) te predsjednik Akademije šumarskih znanosti. Blagdanski domjenak za umirovljene članove ogranka, trinaesti za redom, održan je 22. prosinca 2014. u zgradi UŠP Karlovac.

Na 46. europskom prvenstvu šumara u nordijskom skijanju (EFNS), koje je održano u Finskoj od 17. do 21. ožujka 2014., nastupio je jedan član našeg ogranka. Ogranak je sa svojom nogometnom ekipom tijekom godine sudjelovao na dva turnira (Bjelovar i Gospić).

Izradom okvira za panoe, novih odmarališta i prijelaza Šumarija Karlovac je obnovila poučnu stazu „Kozjača“.

Šumarija Topusko bila je domaćin sudionicima 6. foto izleta „Blatuša 2014.“ (17. svibnja 2014.). Za odabrane fotografije s izleta napravljene su dvije izložbe. Prva izložba bila je u Topuskom u suradnji s Top Termama Topusko i Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Sisačko – Moslavačke županije od 21. srpnja do 25. rujna 2014. Druga izložba fotografija bila je u gradskoj knjižnici Ivan Goran Kovačić u Karlovcu od 29. rujna do 11. listopada 2014. Povodom dana općine Draganić 20. i 21. lipnja, u kulturnom centru Draganić, postavljena je izložba fotografija s 5. foto izleta „Draganički lugovi 2012.“.

U sklopu obilježavanje Svjetskog dana zaštite šuma (21. ožujka) ogranak je organizirao predavanja u devet škola, a u sklopu projekta „Škola u šumi šuma u školi“ koji su započele Hrvatske šume d.o.o. uz suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH.

Retrospektivna izložba „10 bjelovarskih salona fotografije Šuma okom šumara“ održana je u Bjelovaru od 13. lipnja do 4. srpnja 2014., a tom prigodom izdana je i monografija svih nagrađenih i pohvaljenih fotografija s dosadašnjih 10 salona te s popratnim DVD-om svih izloženih fotografijama među kojima su se našle fotografije 10 članova ogranka.

Početkom godine u ogranku je bilo 358, a na kraju godine 356 članova čime je nastavljen trend smanjenja članstva započet 2013. godine. Članstvo čine 151 šumarski inženjer, 129 šumarskih tehničara, 5 drvarskih inženjera i 71 član drugih struka.

Iako je 2014. godina trebala biti obilježavanja dvodnevnom manifestacijom povodom Dana hrvatskoga šumarstva godina nije protekla u nimalo slavljeničkoj atmosferi, zbog katastrofalne poplave u Slavoniji.

Veći dio godine provlačila se neizvjesnost potaknuta izmjenom postojećeg Zakona o šumama i najavama reorganizacije trgovačkog društva Hrvatske šume o čemu ipak ovisi sudbina najvećeg broja članova ogranka, kao članova čitavog HŠD-a.

2015. godina

Vrlo značajna godina za čitavo šumarstvo države i za Hrvatsko šumarsko društvo, a tako i za ogranak Karlovac, bila je 2015. godina jer je čitava protekla u znaku obilježavanja 250 godina hrvatskog šumarstva (1765. – 2015.).

Redovita Skupština HŠD-a ogranka Karlovac za 2015. godinu održana je 15. srpnja 2015. u Karlovcu. Kako je još 2014. godine mr. sc. Lucija Vargović, dipl. ing. šum. na vlastiti zahtjev razriješena s mjesta dopredsjednice ogranka, za novu dopredsjednicu ogranka izabrana je Dorica Matešić, dipl. ing. šum., članica Upravnog odbora ogranka i zaposlenica Stručnih službi UŠP Karlovac. Krajem godine, 1. prosinca 2015., održana je još jedna redovita Skupština ogranka, a razlog su bili promijenjeni zakonski i podzakonski propisi temeljem kojih najviše tijelo udruge mora donijeti progam rada i financijski plan za sljedeću kalendarsku godinu.

Tijekom 2015. godine održane su dvije elektroničke skupštine HŠD-a, a redovita 119. Skupština Hrvatskoga šumarskog društva održana je 12. prosinca 2015. u Zagrebu.

U 2015. godini ogranak je organizirao jednu trodnevnu međunarodnu stručno-turističku ekskurziju u Vojvodinu te jedan jednodnevni stručno-turistički izlet na području HŠD-a ogranka Virovitica (Virovitica i Park prirode Papuk). U organizaciji drugih dio članova je bio na austrijskom sajmu „Austrofoma 2015“ i na 10. Hrvatskim danima biomase u Našicama.

Dana 23. veljače, prije 250 godina, 1765. godine, završen je sastanak mješovitog povjerenstva u Karlovcu na kojemu je osnovana uprava šuma karlovačkoga generalata sa šumarijama u Krasnu, Oštarijama i Petrovoj gori. Ovaj datum smatra se početkom hrvatskoga šumarstva. Zbog toga je čitava 2015. godina protekla u znaku velikog jubileja. Točno na taj datum 2015. godine u Vojniću ogranak je organizirao stručno-popularni skup „250 godina šumarstva na karlovačkom području“. Osim navedenog skupa 18. veljače 2015. održana je konferencija za medije u cilju upoznavanja s cjelogodišnjim obilježavanjem 250 godina šumarstva u Hrvatskoj i 25 godina djelovanja Hrvatskih šuma, predsjednik HŠD-a Oliver Vlainić gostovao je 19. veljače 2015. u emisiji „Gost dana“ na Trend radiju i TV 4r, povodom Svjetskog dana šuma 21. ožujka 2015. u radio emisiji Radio Slunja gostovali su Oliver Vlainić i Mario Jazbec, a ogranak je organizirao i dan otvorenih vrata 9. svibnja 2015. Većina aktivnosti koje je provodio naš ogranak bile su poveznica s 250 godina hrvatskog šumarstva.

Dane hrvatskoga šumarstva i obilježavanje 250 godina hrvatskoga šumarstva Hrvatsko šumarsko društvo u suradnji s Hrvatskim šumama d.o.o. organizirali su 12. i 13. lipnja 2015. u Otočcu i Baškim Oštarijama. Naš ogranak organizirao je 13. lipnja posjet danima šumarstva u Otočcu s dobrim odazivom naših članova.

Predavanja i terenska vođenja u sklopu projekta „Škola u šumi, šuma u školi“, koji su započele Hrvatske šume d.o.o. uz suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH, u više osnovnih škola i na terenu održali su članovi našeg ogranka.

Šumarija Duga Resa bila je domaćin sudionicima 7. foto izleta „Korana – Tounjčica – Mrežnica 2015.“ (24. travnja). Za odabrane fotografije s izleta napravljene su tri izložbe. Prva izložba bila je u Studenskom centru Veleučilišta u Karlovcu, druga u osnovnoj školi u Bariloviću, a treća u gradskoj knjižnici Ivan Goran Kovačić u Karlovcu.

Na izložbi 11. bjelovarskog salona fotografija „Šuma okom šumara“ našle su se i fotografije članova našeg ogranka.

Surađivalo se i družilo kao i prethodne godine s kolegama iz ogranaka Bjelovar, Gospić, Požega i Zagreb.

Od sportskih aktivnosti ogranak je sudjelovao na 21. Alpe Adria, šumarskom natjecanju u zimskim sportovima, koje se održalo u talijanskoj pokrajini Friuli Venezija Giulija i na 47. europskom prvenstvu šumara u nordijskom skijanju (EFNS) u Švicarskoj.

Ogranak je sa svojom nogometnom ekipom tijekom godine sudjelovao na dva turnira, najprije u Bjelovara, te kao domaćin u Karlovcu.

Blagdanski domjenak za umirovljene članove ogranka održan je 23. prosinca 2015. u novom restoranu Feniks unutar upravne zgrade UŠP Karlovac.

Početkom godine u ogranku je bilo 356, a krajem 2015. godine 353 člana. U članstvu se nalazi 145 diplomiranih inženjera šumarstva, 5 diplomiranih inženjera drvne tehnologije, 125 šumarskih tehničara i 78 članova ostalih struka.

Ogranak je tijekom godine dao značajan doprinos obilježavanju značajne dva i pol stoljetne obljetnice šumarske struke čime se pridružio središnjici koja je bila nositelj svih važnijih aktivnosti na nivou države.

Iako slavljenička godina, veći dio godine provlačila se neizvjesnost u najavljenoj i djelomično provedenoj reorganizaciji trgovačkog društva Hrvatske šume o čemu ipak ovisi sudbina najvećeg broja članova ogranka.

2016. godina

Nakon velike obljetničke 2015. godine i 2016. godina bila je vrlo značajna za Hrvatsko šumarsko društvo, a tako i za Ogranak Karlovac jer je cijela godina protekla u znaku obilježavanja 170 godina osnutka Hrvatskoga šumarskog društva (1846. – 2016.) i 140 godina neprekidnog izlaženja Šumarskog lista (1877. – 2016.).

Godišnja skupština Ogranka za 2016. godinu održana je 2. prosinca 2016. u Karlovcu.

Tijekom 2016. godine održana je jedna elektronička skupština HŠD-a, a jubilarna 120. redovita skupština Hrvatskoga šumarskog društva održana je 9. prosinca 2016. u Šumarskom domu u Zagrebu. Ogranak je s brojnom delegacijom sudjelovao na Skupštini. Kao punopravni članovi Skupštine sudjelovalo je osam predstavnika Ogranka: predsjednik HŠD-a Oliver Vlainić, predsjednik Ogranka mr. sc. Ivan Grginčić i šest delegata: mr. sc. Nikola Magdić, Milan Orešković, mr. sc. Lucija Vargović, Predrag Magdić, Tomislav Kranjčević i Dražen Kovačić te kao gosti još tri člana: mr. sc. Ivan Mrzljak, Josip Maradin i Davorin Andrijašević. Lucija Vargović izabrana je u radno predsjedništvo Skupštine kao i nekadašnja članica Ogranka Ana Bašić, sada dopredsjednica vinkovačkog ogranka. Nakon Skupštine u koncertnoj dvorani Muzičke akademije održana je svečana akademija povodom obilježavanja 170 godina osnutka HŠD-a i 140 godina izlaženja Šumarskog lista. Na kraju akademije dodijeljena su priznanja za višegodišnji rad na dobrobit šumarske struke. Iz Ogranka priznanja su dobili Lucija Vargović, Predrag Magdić i Oliver Vlainić.

Ogranak je organizirao ukupno četiri predavanja koja su ujedno bila i stručna usavršavanja ovlaštenih inženjera šumarstva učlanjenih u Hrvatsku komoru inženjera šumarstva i drvne tehnologije.

Izvan Hrvatske održana je petodnevna međunarodna stručno-turistička ekskurzija u Crnu Goru i Albaniju, a unutar Hrvatske jednodnevni izlet s posjetom Nacionalnom parku Risnjak i središnjem dijelu Gorskoga kotara (područje Ogranka Delnice). Posjećeni su i 11. Hrvatski dani biomase u Našicama.

Na području Ogranka u posjetu su bili članovi Ogranka Virovitica (uzvratni posjet nakon našeg posjeta Virovitici 2015. godine) i Ogranka Požega.

Predstavnici Ogranka sudjelovali su u lipnju na znanstveno-stručnom skupu u organizaciji Središnjice s temom „Posljedice katastrofalnog ledoloma u veljači 2014. godine na šume Gorskog kotara“.

U cilju upoznavanja s cjelogodišnjim obilježavanjem 170 godina HŠD-a, 140 godina izlaženja Šumarskog lista, te obilježavanja Međunarodnog dana šuma (21. ožujka 2016.) predsjednik HŠD-a Oliver Vlainić gostovao je na karlovačkom Trend radiju u emisiji o Međunarodnom danu šuma te na TV 4 rijeke u prilogu o šumama. Trend radio 12. svibnja 2016. imao je radijsku emisiju udruge Eko Pan o nelegalnoj sječi i otpadu u šumi. Također, na televizijskoj postaji TV 4 rijeke 30. srpnja 2016. emitirana je emisija „Žumberački zov“ posvećena 8. foto izletu „Žumberak 2016.“ Gost emisije bio je predsjednik Hrvatskoga šumarskog društva Oliver Vlainić. Na Radio Slunju, kao član HŠD-a ogranka Karlovac, gostovao je Mario Jazbec u radio emisiji „Okrugli stol“. Aktivnosti našeg Ogranka redovno su popraćene i u tiskovnim medijima grada Karlovca.

Na znanstvenom skupu Odjela za prirodoslovlje i matematiku Matice hrvatske „Hrvatski prirodoslovci 25“, članak Olivera Vlainića pod nazivom „Franjo Šporer – promicatelj šumarskog obrazovanja u Hrvatskoj“ 21. listopada 2016. u Karlovcu prezentirala je Lucija Vargović.

U suradnji s Hrvatskim filatelističkim društvom Karlovac, Ogranak je inicirao izdavanje prigodne poštanske dopisnice i žiga povodom 210. obljetnice rođenja Franje Šporera.

Predavanja u sklopu projekta „Škola u šumi, šuma u školi“ u više osnovnih škola održali su članovi Ogranka i to u deset navrata tijekom godine.

Predstavnici Ogranka sudjelovali su na 19. zimskom Alpe-Adria skijaškom natjecanju šumara u mjestu Petzen/Bleiburg (Koruška, Austrija). Malonogometna ekipa sudjelovala je na turniru u Velikoj Gorici gdje je održan jubilarni 15. malonogometni turnir četiriju ogranaka HŠD-a (Bjelovara, Gospića, Karlovca i Zagreba), koji se međusobno natječu i druže od 2011. godine.

Tradicionalno u sklopu Karlovačkih dana piva gosti Ogranka bili su članovi Središnjice HŠD-a i Šumarskog lista. Blagdanski domjenak za umirovljene članove Ogranka, petnaesti za redom, održan je 23. prosinca 2016. u zgradi UŠP Karlovac.

Šumarije Krašić i Ozalj bile su domaćin sudionicima 8. foto izleta „Žumberak 2016.“ (5. lipnja 2016.). Za pristigle fotografije s izleta napravljene su dvije izložbe: u Studentskom centru Veleučilišta u Karlovcu i u Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu. Iznimno, u istoj godini održan je i 9. foto izlet „Ribnik 2016.“ s temom „Srce prirode“ (23. listopada 2016.) na imanju-integralnom hotelu „Srce prirode“ u vlasništvu obitelji Srakovčić. Prva izložba s ovog foto izleta održana je u karlovačkoj Gradskoj knjižnici.

U katalogu i na izložbama 12. bjelovarskog salona fotografije „Šuma okom šumara“ ponovno su se našle fotografije člana Ogranka Olivera Vlainića, koji je dobio i treću nagradu za pojedinačnu fotografiju pod nazivom „Plava meta“.

Početkom godine u Ogranku je bilo 353 člana, a na kraju godine 333 člana, čime je nastavljen trend smanjenja članstva uslijed raznih razloga (neplaćanja članarine, prelaska u druge Ogranke radi promjene mjesta zaposlenja, nezainteresiranosti za sudjelovanjem u radu Ogranka i smrti starijih članova). Struktura članstva sastojala se od 138 diplomiranih inženjera šumarstva, 6 diplomiranih inženjera drvne tehnologije, 124 šumarska tehničara i 65 članova ostalih struka.

Tijekom i ove godine Ogranak je svojim brojnim i raznolikim aktivnostima održao visoki nivo rada, a također znatno pridonio i sudjelovao u dostojnom obilježavanju 170 godina osnutka Hrvatskoga šumarskog društva.

2017. godina

Ova godina protekla je u nizu redovitih aktivnosti, ali i u pripremi za obilježavanje 65 godina djelovanja Ogranka u 2018. godini.

Godišnja skupština Ogranka održana je 6. prosinca 2017. u Karlovcu. Na skupštini su, osim programa rada i financijskog plana za 2018. Godinu, usvojena Pravila Ogranka usklađena sa Statutom HŠD-a usvojenim u rujnu 2015. godine. Donesena je i odluka da se ubuduće obrojčavaju sjednice Skupštine nastavno na dosada evidentirane Skupštine, kojih je prema dostupnim arhivskim materijalima bilo 33. Tako je tekuća sjednica Skupštine obrojčana kao 34. u nizu. Tijekom godine održana je jedna elektronička skupština HŠD-a, a redovita 121. skupština Hrvatskoga šumarskog društava održana je 13. prosinca 2017. u Zagrebu.

Ogranak je tijekom godine organizirao pet predavanja koja su ujedno bila i stručna usavršavanja ovlaštenih inženjera šumarstva učlanjenih u Hrvatsku komoru inženjera šumarstva i drvne tehnologije.

Ogranak je organizirao jednu stručno-turističku ekskurziju i jedan izlet unutar Hrvatske. Trodnevna stručno-turistička ekskurzija u Dalmaciju organizirana je od 22. do 24. rujna 2017. s posjetom nacionalnim parkovima Paklenica i Kornati, parkovima prirode Telaščica i Vransko jezero te gradovima Ninu, Biogradu na Moru i Zadru. Na jednodnevnom izletu 20. svibnja 2017. u Zagorju posjećen je Značajni krajobraz Zelenjak – Risvička i Cesarska gora, spomenik hrvatskoj himni, muzej „Staro selo“ u Kumrovcu, muzej krapinskih neandertalaca u Krapini kao i sam grad Krapina te na kraju Krapinske Toplice. Dana 30. svibnja 2017. organiziran je posjet špilji Vrlovci uz rijeku Kupu. Domaćin izleta bio je Ogranak Zagreb.

Međunarodni dan šuma, 21. ožujka, obilježen je raznoliko na više mjesta: sadnjom sadnice najvećeg hrasta lužnjaka iz Prašnika pred zgradom Šumarije Vojnić, radionicom u OŠ „Vladimir Nazor“ u Dugoj Resi, predavanjima o šumarstvu u OŠ „Banija“, OŠ „Švarča“ te srednjoj Šumarskoj i drvodjeljskoj školi Karlovac. Predavanja i terensku nastavu u sklopu projekta Hrvatskih šuma „Škola u šumi, šuma u školi“ u više osnovnih škola, ali i dječjih vrtića i srednjih škola, održali su članovi Ogranka u 12 navrata. Na području Šumarije Karlovac tijekom ožujka i travnja novim sadržajem proširena je Poučna staza „Kozjača“ postavljanjem putokaza na stazi za nordijsko hodanje.

Dan hrvatskoga šumarstva održan je 20. lipnja 2017. na Šumarskom fakultetu sa stručnim skupom o stanju u privatnim šumama u Hrvatskoj.

Članovi Ogranka sudjelovali su 8. i 9. rujna 2017. u Našicama na 12. Hrvatskim danima biomase i Državnom natjecanju šumskih radnika sjekača.

Nakon šest godina prekida u održavanju šumarske zabave u organizaciji Ogranka, nova 14. šumarska zabava održana je 3. ožujka 2017. u lovačkom domu Muljava. U sklopu Karlovačkih dana piva održano je tradiconalno druženje sa Središnjicom HŠD-a, a blagdanski domjenak za umirovljene članove Ogranka održan je 22. prosinca 2017.

S ciljem upoznavanja karlovačke javnosti sa znamenitim šumarima, krajem godine pokrenuta je inicijativa s prijedlogom za imenovanje šetnica po šumarima Franji Šporeru i Jurju Lipovšćaku u arboretumu Šumarske i drvodjeljske škole Karlovac. Prijedlog za imenovanje šetnica poslan je Gradskom vijeću Grada Karlovca te se usvajanje i realizacija ideje očekuju u prvom kvartalu 2018. godine.

Izložba fotografija s 9. foto izleta „Ribnik 2016.“ održana je u galeriji Studentskog centra Karlovac i u integralnom hotelu obitelji Srakovčić „Srce prirode“ u Ribniku. Jubilarni 10. foto izlet „Jaškovo 2017.“ sa stručno-turističkom temom održan je 3. rujna 2017., a obuhvaćao je fotografiranje mlade sastojine hrasta lužnjaka, obilazak samostana Svetice, te posjet 2. ŠtrudlaFestu u Jaškovu. Fotografije s ovog izleta izložene su također u galeriji Studentskog centra Karlovac. Retrospektivna izložba devet održanih foto izleta prezentirana je s pobjedničkim fotografijama od 25. kolovoza do 2. rujna 2017. na 31. Karlovačkim danima piva u sklopu Šumarskog kutića. Fotografije članova Ogranka našle su se i na 13. bjelovarskom salonu fotografije „Šuma okom šumara“.

U sportskim aktivnostima nastavljeno je sudjelovanje na 20. natjecanju šumara Alpe-Adria u Sloveniji, 49. EFNS-u u Latviji, 18. malonogometnom turniru „Mijo Kovačević“ u Utiskanima te 16. malonogometnom turniru bjelovarskog, gospićkog, karlovačkog i zagrebačkog ogranka u Gospiću.

Početkom godine u Ogranku je bilo ukupno 333 člana, a na kraju godine 330. Članstvo se sastojalo od 135 diplomiranih inženjera šumarstva, 6 diplomiranih inženjera drvne tehnologije, 115 šumarskih tehničara i 74 člana ostalih struka.

Većinu aktivnosti Ogranka popratili su lokalni mediji, a pojedine i državni.

Osim navedenih aktivnosti, godinu je obilježila i promjena vodstva Hrvatskih šuma d.o.o., državne tvrtke koja gospodari šumama u vlasništvu RH, u kojemu je zaposlen najveći dio članstva HŠD-a. Promjene su išle u smjeru poboljšanja odnosa između Uprave HŠ d.o.o. Zagreb i HŠD-a te ponovne pretplate na Šumarski list.

2018. godina

Aktivnosti slavljeničke godine započele su održavanjem sjednice Upravnog odbora Ogranka 23. siječnja i pripremama za organizaciju svečane akademije povodom 65 godina Ogranka. U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ 25. siječnja povezane su tri aktivnosti: predavanje o općekorisnim funkcijama šuma i uslugama šumskih ekosustava, retrospektivna izložba deset održanih foto izleta te otvorenje izložbe fotografija s 10. foto izleta „Jaškovo 2017.“. Članovi Ogranka sudjelovali su od 28. siječnja do 3. veljače na jubilarnom 50. EFNS-u u Italiji (Južni Tirol, Antholz) gdje je ujedno bio i jubilarni 20. nastup hrvatske šumarske ekipe. Tajnik Ogranka Oliver Vlainić gostovao je u radijskoj emisiji Prvog karlovačkog (Hrvatski radio Karlovac) s temom o fotografiji (foto izleti Ogranka i bjelovarski salon fotografija „Šuma okom šumara“).