נושא השיעור: העשרת אוצר המילים באמצעות השיר "מילים אחיות "/ מילים נרדפות
מטרה מרכזית בשיעור:
הילד יעשיר את אוצר המילים שלו באמצעות השיר "מילים אחיות".
מהלך השיעור:
פתיחה: הצגת השיר מלים אחיות מתוך אתר הכיתה על גבי המקרן והקראתו במטרה לזהות את המילים האחיות.
מליאה: הצגת הנושא בפני הלומדים, היום נכיר עוד מילים נרדפות.
אשאל: ילדים מי יכול לומר לי במה עוסק השיר?
לאחר שהילדים יענו מה הן מילים נרדפות,
אשאל: מי יכול דוגמאות למילים נרדפות?
הילדים יתנו מספר דוגמאות למילים נרדפות (בע"פ).
קימת חריזה בשיר וכן חזרה - אֶפְשָׁר לְהַגִּיד - נֹאמַר וְאֶפְשָׁר לוֹמַר - נַגִּיד.
לאחר שנתנסה היום יחד בפעילות עם מילים נרדפות נוכל להגדיר מהן מילים נרדפות. או בשם נוסף (נרדף) מילים אחיות,
התנסות
במליאה: לאחר שפגשנו במילים נרדפות נוכל לשחק בהתאמת מילה למילה הנרדפת שלה.
הסבר: כעת נשחק משחק התאמת מילים נרדפות. אחלק לכם כרטיסים - בכל כרטיס כתובה מילה.
בכל פעם אזמין ילד עם כרטיס מילה, יהיה עליו לקרא את המילה ולהצמידה ללוח ולאחר מכן תבדקו האם המילה שבידיכם היא המילה הנרדפת למילה שחברכם הצמיד ללוח.
ישום- עבודה אישית, הכנת משחק זיכרון למילים נרדפות
הסבר: כעת אחלק לכם דף ליצירת משחק זיכרון. עליכם לקרא את הדף קריאה דמומה ואח"כ נקרא אותו קריאה קולית.
ילד המכיר מילה נרדפת למילים המוצגות יצביע ונשמע את דבריו. אני אחזור על המילה שאמר, אדגיש את צליליה ואכתוב אותה על הלוח.
המשחק: על התלמידים יהיה לכתוב במקום הריק בטבלה את המילה המתאימה.
בסיום השלמת הטבלה הילדים יוכלו לגזור את המילים ולשחק בהן עם חבר מהכתה, משחק בזוגות.
סיכום: בשיעור שוחחנו על כך שיֵשׁ בְּעִבְרִית מִלִּים אֲחָיוֹת, שֶׁאוֹמְרוֹת אוֹתוֹ הַדָּבָר וְלַמְרוֹת שֶׁהֵן אוֹמְרוֹת אוֹתוֹ הַדָּבָר, אַף אַחַת מֵהֶן לֹא מְיֻתֶּרֶת, כִּי הֵן אוֹמְרוֹת אוֹתוֹ הַדָּבָר קְצָת אַחֶרֶת. וְלָכֵן, אֶפְשָׁר לְהַגִּיד - נֹאמַר וְאֶפְשָׁר לוֹמַר - נַגִּיד. וככל שנשתמש בהן יותר כך השפה שלנו תהיה עשירה יותר.
למדתי היום ש....
המשגה –שחקו את המשחק בבית שוב עם בני המשפחה.
הכנסו לאתר גלים דרך אתר הכתה דתיה בן דור ושחקו את משחק השלמת המילים הנרדפות (הדגמה תנתן בכתה)