Depresja

Szara depresja, szary smog …wyjście to…. zmiana  swojej postawy!

 

Dzisiaj w naszej szkole oglądaliśmy apel dotykający swą tematyką dwóch spójnych i bliskich nam  problemów:  depresji  i zanieczyszczenia środowiska.  Depresja może dotknąć każdego…  A zanieczyszczenia powietrza dało  nam się szczególnie we znaki tej zimy…

Apel nawiązywał do dwóch  ważnych wydarzeń występujących w kwietniu.

 Są to:    Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Ziemi.

 Warto przypomnieć, że nasza szkoła bierze udział w projekcie „Nie truj sąsiada”, podczas realizacji którego szczególnie piętnujemy  palenie w piecach i ogniskach  „byle czym”  bo potem z tego  powodu wdychamy zanieczyszczenia do płuc.   Apel  był bardzo pouczający i poruszał naprawdę  ważne aspekty naszej codzienności.

 

 

          Smutek i przygnębienie są emocjami, których doświadcza każdy człowiek wielokrotnie w trakcie swojego życia. Ich pojawienie się nie jest przyjemne, ale zazwyczaj dość szybko przemija. Czasem jednak zdarza się, że emocje te są objawami depresji, zwłaszcza gdy towarzyszą dodatkowo inne objawy m.in. poczucie braku energii, niemożność przeżywania radości, niska ocena własnej wartości oraz gdy trwają odpowiednio długo: ponad 2 tygodnie.

         Badania epidemiologiczne prowadzone na całym świecie wskazują, że w ciągu całego życia na depresję choruje ok. 17% populacji ogólnej. Wśród osób zgłaszających się do lekarza pierwszego kontaktu 12-25% cierpi z powodu depresji. Stwierdzono ponadto, że u połowy chorych na depresję i leczących się u lekarzy ogólnych choroba ta nie zostaje nigdy zdiagnozowana.

         Biorąc pod uwagę te dane Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w tym roku skupiła się na tym schorzeniu. Głównym założeniem kampanii jest wskazanie, jak ważne jest mówienie o depresji, ponieważ sama rozmowa o depresji stanowi istotny element procesu dochodzenia do zdrowia. Stygmatyzacja chorób psychicznych, w tym depresji, nadal dla wielu osób na całym świecie stanowi barierę uniemożliwiającą szukanie pomocy. Poruszenie tematu depresji i rozmowa z członkiem rodziny, przyjacielem lub pracownikiem opieki zdrowotnej czy też w większej grupie, na przykład w szkole, miejscu pracy czy miejscach spotkań towarzyskich albo w przestrzeni publicznej, np. w mediach informacyjnych, w blogach czy w mediach społecznościowych, pomoże przełamać stygmatyzację i w efekcie zachęci większą liczbę osób do szukania pomocy.

         Szkolne Koło PCK działające w naszej szkole,  7 kwietnia - w Światowym Dniu Zdrowia - przygotowało apel, podczas którego uczniowie mogli dowiedzieć się, czym jest depresja, jak można jej zapobiegać i jak ważna dla chorego jest rozmowa.