Nasze projekty/programy 2023/2024


Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.


"Szkoła pamięta"

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

118_wspomaganie-nauczania-polskiego-i-w-jezyku-polskim-za-granica-men.pdf

„Wspomaganie nauczania języka polskiego i w języku polskim za granicą” – informator MEN


Chcesz dowiedzieć się więcej kliknij tutaj

ESA-plany-na-rok-2023_2024.pdf

Nasza Szkoła w OSE

Czym jest OSE?

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) to program dający szkołom z całej Polski dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu. Jest odpowiedzią na wyzwania współczesnej edukacji – kształtującej kompetencje cyfrowe i otwartej na nowoczesne technologie.

Program został zaprojektowany na mocy Ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Esa Nask

Nasza Szkoła przystąpiła do do projektu "Mierzymy się ze smogiem".

W ramach akcji „ESA dla OSE – 1200 czujników smogu” 1200 szkół z całej Polski otrzyma bezpłatne urządzenia pomiarowe do monitorowania jakości powietrza oraz będzie aktywnie uczestniczyć w projekcie ESA. 

Na bieżąco można sprawdzić aktualne pomiary smogu na wyświetlaczu umieszczonym na murach szkoły oraz na stronie tutaj


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Planowany budżet Programu na lata 2021-2025 wynosi blisko 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł z budżetu państwa.

Wsparcie uczniów z  Ukrainy

Celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów z Ukrainy, uczących się w szkołach podstawowych na terenie gminy Krzyżanowice, poprzez zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych – translatory mowy.

Wsparcie w ramach projektu pozwoli na organizację zajęć przy pomocy nowoczesnych sprzętów dydaktycznych, podnosząc tym samym jakość edukacji w placówce oraz zmniejszy bariery w komunikacji wśród uczniów z Ukrainy.

Czas realizacji: 01.09.2022 r. – 31.03.2023 r.

Całkowita wartość projektu: 26 437,50 PLN

Dofinansowanie EFS: 22 471,87 PLN

Wkład własny Gminy: 2 643,75 PLN

W ramach realizowanego projektu, uczniowie z Ukrainy uczęszczający do naszej szkoły zostali wyposażeni w translatory

Projekt „Wsparcie dla uczniów z Ukrainy’ współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny) dla osi priorytetowej: XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego dla działania: 11.1. Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego i średniego dla poddziałania: 11.1.6. Wzrost dostępności do edukacji ogólnej dla uczniów z Ukrainy – tryb nadzwyczajny

Erasmus +


Erasmus+ – program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu – to kontynuacja europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Do udziału w programie są zatem uprawnione także instytucje i organizacje publiczne i prywatne wspierające edukację formalną oraz uczenie się pozaformalne i nieformalne osób w każdym wieku. Europejski budżet programu na lata 2021–2027 wynosi 26,2 miliarda euro. Wraz z nową perspektywą finansową poszerzono założenia Erasmusa+, który w rezultacie stał się bardziej innowacyjny i inkluzywny, a także bardziej cyfrowy. Będzie miał też kluczowe znaczenie dla planowanego do 2025 r. utworzenia Europejskiego Obszaru Edukacji, dzięki któremu Unia Europejska zamierza m.in. zapewnić wszystkim młodym ludziom dostęp do edukacji i szkoleń jak najwyższej jakości, umożliwić osobom uczącym się łatwe przemieszczanie się między systemami edukacji w różnych krajach, a także dać im możliwość znalezienia pracy w całej Europie.

Narodową Agencją Programu Erasmus+ i jego realizatorem w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Żródło: https://erasmusplus.org.pl/o-programie

Bieg po zdrowie

Bieg po zdrowie - program antytytoniowej edukacji zdrowotnej

„Bieg po zdrowie” to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami.

To na osobach dorosłych spoczywa odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.

Główne cele programu:

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców.  Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów.

Podczas cyklu zajęć dzieci będą:

Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów uczniów, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.


Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

„Deutsch AG”


Od 4 września 2023 roku, nasz Szkoła bierze udział w kolejnej edycji projektu „Deutsch AG”

W ramach projektu oferowane są dwie dodatkowe lekcje języka niemieckiego, organizowane bezpłatnie na terenie szkoły po zakończeniu regularnych zajęć. 



 „Lekki tornister”

Akcja skierowana jest do dyrektorów szkół podstawowych, uczniów oraz ich rodziców i ma na celu uświadomienie adresatom, iż działając wspólnie mogą skutecznie zapobiegać problemom zdrowotnym wynikającym z nadmiernego obciążenia kręgosłupa tornistrami szkolnymi. W ramach akcji został opracowany i wydany plakat edukacyjny.

Zalecenia dotyczące tornistrów szkolnych

Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie  dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.

W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku, z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy. Rozpoczynając naukę, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia spędzając w szkolnej ławce – w pozycji siedzącej – dziennie powyżej 4 godzin. Dodatkowo w wieku 6–9 lat organizm wykazuje ogromną biologiczną potrzebą ruchu, co prowadzi do częstej zmiany pozycji podczas lekcji.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Lekki Tornister.mp4

Program dla szkół

W roku szkolnym 2023/2024 nasza Szkoła ponownie uczestniczy w Programie dla szkół, który ma na celu promowanie wśród uczniów zdrowej diety poprzez udostępnianie dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych oraz działania edukacyjne realizowane w szkołach. W programie mogą uczestniczyć uczniowie klas I-V szkoły podstawowej.

Głównym celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci, poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania.


Źródło: https://spksawerow.pl/program-dla-szkol,151,pl

Poznaj Polskę - edycja 2023

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra w odrębnym komunikacie w każdym roku realizacji przedsięwzięcia. W ramach tych obszarów Minister ogłasza na swojej stronie podmiotowej wykazy punktów edukacyjnych dla trzech grup wiekowych (klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe).


Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/poznaj-polske

Wycieczka do Warszawy zrealizowana w ramach projektu „Poznaj Polskę” dofinansowanego przez MEiN



Od 23 do 30 września w naszej szkole odbywać się będzie Europejski Tydzień Sportu. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja aktywności fizycznej oraz integracja społeczna różnych grup wiekowych. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem #BeActive. 

"Sprzątamy dla Polski" - 6 edycja

Akcja „Sprzątamy dla Polski”, która odbędzie się w piątek, 21 kwietnia na terenie całego kraju. Przedsięwzięcie organizuje Stowarzyszenie „Dla Polski”.


Celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro.