Zachraňme lípu Stefanii

Zdroj: "Stefanie of Belgium" by Unknown - Unknown. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stefanie_of_Belgium.jpg#/media/File:Stefanie_of_Belgium.jpgÚvodem: Pokud stojíte naproti vchodu do kostelu, vidíte po levé straně lípu Rudolf a vpravo Stefanii

1.       Lípy před kostelem umírají díky neodborné péči o ně

Neodbornou „péčí“ (ořez větví atd.) o lípy před kostelem, (zejména o lípu Rudolf), postupně degradovala jejich funkční a estetická hodnota. Lípy Stefanie a Rudolf měly v době výsadby a poté až do devadesátých let minulého století podstatně lepší životní podmínky, zejména dostatek vody. Po realizaci betonového chodníku okolo lip ve výše zmiňovaných letech se však jejich stanovištní podmínky výrazně zhoršily. Malá plocha pro vsakování a poškození kořenů stavbou chodníku v jejích bezprostředním blízkosti a zhutnění půdy se zatravněním plochy mělo za následek, že lípy (hlavně lípa Rudolf) ztratily životní vitalitu. Travnatá plocha okolo lip do sebe navíc nasaje zbytečně moc vody, a hned ji odpaří. Ke kořenům lip se tak skoro nic nedostane. Tráva je v době nedostatku srážek stává konkurentem dřevin, odebere jim velké množství vody. Poškození kořenů by tedy nebylo rozhodující pro ztrátu vitality stromů, kdyby měly dostatek vody. V kombinaci s nedostatkem srážek v posledních letech však vznikla spirála odumírání, ze které se lípa Rudolf již nedokázala vzpamatovat. Strom byl v lepším zdravotním stavu, než jaký vykazuje nyní, ještě v roce 2011. O dalších poškozeních se dá pouze spekulovat.

2.       Dáme Stefanii společně šanci?

Je vhodné kácet pouze jeden strom, lípa Stefanie se kácet nemusí. Skutečnost, že Rudolfova lípa ztratila svou vitalitu, by neměla být důvodem pro to, aby se kácela i lípa druhá. Podmínkou je však provést ošetření stromu předem dohodnutým odborníkem (arboristou), nikoli pracovníkem s motorovou pilou (snížení části koruny). Neodborné řezy lip v minulosti byly natolik necitlivé, že způsobily podstatné defekty (kombinace hniloby a tlakového větvení). Stefanie má sice, na rozdíl od lípy Rudolf, výraznější biomechanické poškození, kombinace defektů však není pro její další život nikterak zásadní. Pokácením této lípy by došlo k dalšímu zločinu.

3.       Je třeba zajistit odbornou péči o ponechaný strom

Vitalita Stefanie je lepší než u lípy Rudolf, takže má schopnost se s uvedenými defekty vyrovnat. Vzhledem k tomu, že stanoviště Stefanie je také veřejně exponované (v nedávné době na ni byly dokonce zapáleny vyvěšené plakáty), bude třeba provést zmíněné odborné úpravy části koruny, aby se zajistila bezpečnost koruny. Strom by takový zásah měl zvládnout bez problémů. Dalším opatřením je šetrné rozšíření záhonu a také narušení zhutnění půdy stlačeným vzduchem. Hlavním přínosem by bylo vysázení pokryvných plazivých keřů kolem lípy. Tyto keře mají výrazně menší konkurenční spotřebu vody než tráva, navíc zvyšují propustnost zeminy a zajistí, aby lidé půdu nesešlapávali a dál nezhutňovali jako doposud. Uvedená opatření jsou funkční a finančně nenáročná. Vliv vhodně upraveného stanoviště viditelně prospívá nedaleké lípě za pomníkem Mistra Jana Husa.

4.       Zachování souslednosti výsadby

Kulturně historická hodnota obou lip je nenahraditelná. Vzhledem k tomu, že dominantu náměstí tvoří kostel, je výhledově pro tento prostor jeden strom kompozičně přijatelný. Skutečnost, že se lípa Rudolf vykácí a na jejím místě se vysadí strom nový, zajistí zachování kontinuity (souslednosti) výsadby. Řešení z doby baroka, kdy bylo potřeba modelovat krajinu a přesně zachovávat například osy alejí, je minulostí. Dnes už se na stromy ve veřejném prostoru díváme jinak. Osovost v tomto případě není důvod pro to, aby se kácel i druhý strom. Dokud nedosáhne nově vysazená lípa velikosti dospívajícího až dospělého stromu, bude ponechaná lípa Stefanie plnit funkci solitéru v prostoru náměstí. 

 

Tento text vznikl na základě rozhovoru s Evropsky Certifikovaným arboristou Davidem Horou. Zjištění dále dokládáme jeho odborným posudkem. Ze šetření uskutečněného na stanovišti výše zmiňovaných lip byl pořízen rovněž zvukový záznam.

Přílohy: Odborný posudek Evropsky Certifikovaného Arboristy Davida Hory

Martin Donda, člen výboru Občanského sdružení Stroupinská Lípa

Za součinnosti Dětí Země-Klub Krajina a památky Křivoklátska a SODALES SOLONIS o.s.

V Žebráku dne 11. září 2015