Варіанти корумпованої поведінки

Механізм корупції може передбачати два варіанти корумпованої поведінки:

1) в одному випадку має місце взаємодія двох суб'єктів, кожний із яких за допомогою корумпованого зв'язку прагне задовольнити свій інтерес (в окремих випадках — інтерес тільки однієї сторони корумпованих відносин, інтерес іншої сторони з точки зору правової оцінки вчи­неного може, так би мовити, не проглядатися),

2) в іншому — корупційна діяльність зводиться до дій лише однієї особи (корупціонера — особи, уповноваженої на виконання функцій держави), яка самостійно (без взаємодії з іншим суб'єктом) задовольняє свій особистий інтерес або інтерес іншої особи (осіб) за допомогою наданих їй влади чи посадових повноважень.

Отже, механізм корупції – це:

- двостороння угода, за умови якої особа, яка перебуває на державній службі або виконує функції, нелегально “продає” свої службові повноваження або послуги, основані на авторитеті посади, і пов’язані з ними можливості, фізичним і юридичним особам, групам (у тому числі організованим злочинним формуванням), а “покупець” дістає можливість використовувати державну або іншу структуру у своїх цілях;

- вимагання службовцем хабара, додаткової винагороди;

- активний підкуп службовців, пов’язаний з одночасним потужним психічним впливом на них (притаманно організованій злочинності).

Якщо спробувати описати ці варіанти механізму корупції за допомогою схематичного зо­браження корумпованої поведінки, то вони виглядатимуть так.

1.«Ти мені — я тобі» (взаємодія суб'єктів корумпованих відносин здійснюється на матеріальній основі). Це найбільш поширена, найбільш типова і найбільш ефективна з точки зору досягнення злочинного результату схема корумпованих відносин.

2. «Ти мені — я тобі» (взаємодія суб'єктів корумпованих відносин здійснюється на нематеріаль­ній основі). Також досить поширена схема корумпованих відносин, яка, на відміну від попередньої, характеризується, як правило, більш слабкою мотивацією дій суб'єктів такої взаємодії. Хоча в окремих випадках, особливо коли це стосується вирішення життєво важливих для таких суб'єктів питань (наприклад, вступу дітей до вузу, влаштування родичів на роботу, просування по службі тощо), мотиви такого роду корумпованої поведінки за силою спонукання можуть не поступатися корисливій мотивації.

3.«Я— тобі».Ця схема характеризується тим, що задоволення особистих інтересів суб'єктів корупційних відносин здійснюється в односторонньому порядку: 1) або шляхом неправомірного використання особою, уповноваженою на виконання функцій держави, наданих їй офіційних повноважень, — задовольняється тільки інтерес інших осіб, 2) або в такий спосіб задовольняється інтерес самої особи, що одержує незаконну матеріальну винагороду чи вигоди нематеріального характеру.

4.«Я— собі».При такого роду корумпованій поведінці особа, уповноважена на виконання функцій держави, використовуючи владні повноваження, задовольняє свій інтерес самостійно, без взаємодії з іншими суб'єктами. Характерним видом такої поведінки, що вписується в зазначену схему, є розкрадання чужого майна з використанням посадового становища. Цією схемою охоплюються також випадки використання вказаною особою в особистих або інших неслужбо­вих цілях державних коштів, наданих їй у службове користування приміщень, засобів зв'язку, транспорту, іншого майна.

Зазначений механізм працює на різних рівнях, складаючи загрозу для всіх, без виключення, об’єктів забезпечення національної безпеки.