Як не втратити своє житло

Конец формы

Щоб не втратити житло

Найбільш поширеним способом отримати житло безплатно є дарча. Досить часто дарують квартири самотні і хворі люди похилого віку, стурбовані перспективою старості без сторонньої допомоги в умовах подорожчання життя. Через довірливість, незнання законодавства, проблеми зі здоров’ям ці нещасні люди оформляють дарчі в надії на те, що ті, кому вони дарують свої метри, про них подбають. На жаль, часто надії самотніх виявляються марними. Отримавши квартиру в подарунок, «опікуни» ухиляються від виконання даних зобов’язань. У таких випадках потрібно звертатися до суду, оскільки закон на боці обманутих «дарувальників». …Наприклад, суд обгрунтовано задовольнив позов гр-ки Ю. до гр-на Б. про визнання дарчої недійсною. Що ж з’ясувалося в ході судового розслідування? Позивачка виявилася самотньою, безграмотною жінкою похилого віку, котра потребувала догляду й утримання. Фактично дарчу на квартиру гр-ка Ю. обумовлювала довічним утриманням. Те ж саме довелося визнати і відповідачу — гр-ну Б.

Іноді, маючи на меті довічне утримання, сторони оформляють договір купівлі-продажу квартири, це теж небезпечно.

Суд розглянув позов гр-ки Б. до гр-на Г. про визнання договору купівлі-продажу квартири недійсним. У справі встановлено, що самотня, літня позивачка продала квартиру, котра належала їй, за 170 грн., вважаючи, що відповідач із дружиною доглядатимуть за нею до смерті. Та після укладання договору подружжя Г. не лише залишило бідолашну жінку без якоїсь допомоги, а й виписали з квартири. Суд справедливо дійшов висновку: договір було укладено у результаті помилки старої жінки, котра вважала продаж квартири гарантією довічного утримання.

Людям похилого віку, котрі бажають використати квартиру для забезпечення своєї старості, у жодному разі не слід оформляти дарчу або договір купівлі-продажу. Потрібно оформити відповідно до ст. 425 Цивільного кодексу договір довічного утримання. Такий договір можна розірвати, якщо обов’язки з утримання не виконуються. Коли такий договір з якихось причин не подобається, то можна скласти на особу, котра доглядатиме за літнім власником, заповіт, предметом якого буде квартира.

— За яких ще обставин договір купівлі-продажу може бути небезпечним?

— Його не можна укладати в ситуації, коли необхідно швидко зібрати значну суму грошей. Звичайним у таких випадках є договір позики. Але через незнання цього нюансу зневірені люди іноді укладають саме договір купівлі-продажу квартири в надії, що його буде анульовано кредитором після погашення боргу. Нерідко сума позики значно менша за вартість квартири. Це тим більше небезпечно, адже судова практика з таких питань невідпрацьована!