Waiting for the Material
Čakanie na materiál

Waiting for material, 2014, site-specific installation, videoprofil, 10:43min

Also for this project explores Jana Kapelová possibilities of creative self-realization of man, in conditions that inhibit creativity or significantly limits. The main protagonist of the short video and co-creator of the architectural components of the installation is the author's father Ján Kapel.

Short video with a mild hyperbole represents Ján Kapel as a DIY master which already forty years creates and transforms the inner disposition and interior of the house in Trnava. The video is designed as a profile of the artist and his work. Kapelová creatively put to use its experience in creating similar video portraits, which implemented a web platform for Artyčok.TV. Is not only a symptom substitution shots speaker and creator pertracted part of his work, but also the gradual uncovering of written tracks - signatures and dates that apply to various phases of his work. Signed and dated It is important discursive practice arts institution.

A key element of video installation and a life story the protagonist is a socio-political background. Inventiveness of the creator is initially motivated (as well as braking) lack of socialist culture and combating prescribed Uniform - to some extent therefore reiterates our creating alternative art scene of those years - and just as she realizes this is also the author in private premises. In the capitalist present, the creativity of Ján Kapel nourishes the culture of excess, but again inclines towards what we might call alternative - consists only of what others fired.

Title Waiting for material covers both historical and political period. Act of waiting is both motivated and coded differently in each activity but is waiting defiance to resist the prescribed and normative mode of existence. Part video installation is a little austere architecture assembled from waste material provisions of the copyright signatures, inside is placed a single seat, on which you can sit and wait ... The room can be seen in the light of the life narrative of Ján Kapel as a sort of waiting room, but also as a "sacred "space where empty waiting time (the material) converted to time creative defiance.

Nóra Ružičková

---

Čakanie na materiál, 2014, site-specific inštalácia, videoprofil, 10:43min

Aktuálna práca Jany Kapelovej nadväzuje na jej predošlý umelecký výskum. Aj tu skúma možnosti tvorivej sebarealizácie človeka, v podmienkach, ktoré tvorivosť potláčajú alebo značne limitujú. Hlavným protagonistom krátkeho videa a spolutvorcom architektonickej zložky inštalácie je autorkin otec Ján Kapel. Dielo možno vnímať ako pendant práce Moja pamäť je zrkadlo, na ktoré mi dýchli, v ktorej Kapelová spracovala životný príbeh svojej matky.

Krátke video s jemnou nadsádzkou predstavuje domáceho majstra Jána Kapela, ktorý už štyridsať rokov tvorí a pretvára vnútornú dispozíciu a interiér rodinného domu v Trnave. Video je koncipované ako profil umelca a jeho diela, autorka tu tvorivo zúročila svoje skúsenosti s tvorbou podobných videoportrétov, ktoré realizovala pre webovú platformu Artyčok TV. Príznakové je nielen striedanie záberov hovoriaceho tvorcu a pertraktovaných častí jeho diela, ale aj postupné odkrývanie písaných stôp – signatúr a datácií, ktoré sa vzťahujú k rôznym fázam jeho tvorby. Signovanie a datovanie je totiž dôležitou diskurzívnou praktikou inštitúcie umenia.

Kľúčovým prvkom videoinštalácie a aj životného príbehu protagonistu je socio-politické pozadie. Vynaliezavosť tvorcu je spočiatku motivovaná (ale aj brzdená) socialistickou kultúrou nedostatku a bojom proti predpísanej uniformite – do istej miery teda pripomína tvorbu našej alternatívnej umeleckej scény tých rokov – a rovnako ako ona realizuje sa aj tento autor v súkromnom priestore. V kapitalistickej súčasnosti sa tvorivosť Jána Kapela vyživuje z kultúry nadbytku, ale opäť sa prikláňa k tomu, čo by sme mohli nazvať alternatívou – tvorí totiž výlučne z toho, čo iní vyhodili. Názov videoinštalácie Čakanie na materiál zastrešuje obe historicko-politické obdobia. Akt čakania je v oboch motivovaný a kódovaný odlišne, v oboch je však čakanie aktivitou vzdoru, vzpierania sa predpísanému a normatívnemu spôsobu existencie. Súčasťou videoinštalácie je aj malá asketická architektúra zmontovaná z odpadového materiálu a opatrená autorskou signatúrou, vnútri je umiestnené jednoduché sedadlo, na ktoré sa dá posadiť a čakať... Priestor môžeme vnímať vo svetle životného naratívu Jána Kapela ako akúsi čakáreň, ale aj ako „sakrálny“ priestor, kde sa prázdny čas čakania (na materiál) premieňa na čas tvorivého vzdoru.

Nóra Ružičková