Kunsthalle - A global report on the state of the institution
Kunsthalle - súhrnná správa o stave ustanovizne

photo: Gabriel Kuchta

Kunsthalle - A global report on the state of the institution, 2011-2012, 6-channel projection, 2:22:28

The staged multifaceted dialogue directed by the author on the theme of the Kunsthalle is a fictional meeting of eighteen male and female protagonists. In a flowing conversation, they share their perspective on the processes of entering the Slovak Kunsthalle in the space of the House of Art. The project included a voluminous 6-channel installation consisting of video documentation of interviews with political representatives (employees of the Ministry of Culture of the Slovak Republic), artists, and theorists who have been active since 1997 in the issue of establishing a state-funded Kunsthalle and in positive or negative in a sense they participated in this ongoing project. At the same time, the work maps the opinions of the art community itself and points to the contradictions and problems of the professional sphere itself (insufficient space for criticism and its low quality, self-centeredness and isolation from the wider international discourse). In this and in other directions, research has mainly self-knowledge value and at the same time fulfills the function of a comprehensively elaborated view, which is chronically lacking in our conditions. This oral history as an immediate record and document of practical local politics is important as a tool and material at the same time. It also bears the signs of committed regionalism, in a positive sense, as the research and project concerns the Slovak environment and is addressed to domestic viewers. The meeting is a summarization that provides a summary report on a specific way of solving the problem in the Slovak environment.

---

Kunsthalle - súhrnná správa o stave ustanovizne, 2011-2012, 6-kanálová projekcia, 2:22:28

Inscenovaný mnohostranný dialóg v réžii autorky na tému Kunsthalle je fiktívnym stretnutím osemnástich protagonistov a protagonistiek. V plynúcom rozhovore zdieľajú svoj pohľad na procesy vniku slovenskej Kunsthalle v priestore Domu umenia. Projekt zahŕňal objemnú 6-kanálovú inštaláciu pozostávajúcu z video dokumentácie rozhovorov s politickými predstaviteľmi (pracovníkmi a pracovníčkami Ministerstva kultúry SR), umelcami, umelkyňami, teoretičkami a teoretikmi, ktorí a ktoré aktívne pôsobili od roku 1997 v otázke založenia štátom financovanej Kunsthalle a v pozitívnom či negatívnom zmysle sa podielali na tomto pretrvávajúcom projekte. Zároveň dielo mapuje názory samotnej výtvarnej komunity a ukazuje na rozpory a problémy samotnej odbornej sféry (nedostatočnosť priestoru pre kritiku a jej nízka kvalita, sebastrednosť a izolácia od širšieho medzinárodného diskurzu). Výskum má v tomto i v ďalších smeroch najmä sebapoznávaciu hodnotu a zároveň plní funkciu komplexne prepracovaného pohľadu, ktorý v našich podmienkach chronicky chýba. Táto orálna história ako bezprostredný záznam a doklad praktickej lokálnej politiky je dôležitá ako nástroj a materiál zároveň. Nesie taktiež príznaky angažovanej regionálnosti a to v pozitívnom zmysle, kedže výskum a projekt sa týka slovenského prostredia a je adresovaný domácemu divákovi a diváčke. Stretnutie je sumarizovaním, ktoré podáva súhrnnú správu o špecifickom spôsobe riešenia problému v slovenskom prostredí.

report from the exhibition
reportáž z výstavy

Protagonisti a protagonistky vo videu:

Blažej Baláž, výtvarný umelec, Výzva slovenských výtvarníkov a teoretikov (1997 - 2001)
Zuzana Bartošová, historička a kritička umenia, Výzva slovenských výtvarníkov a teoretikov (1997 - 2001)
Juraj Čarný, teoretik umenia, kurátor, prezident Slovenskej sekcie AICA (2009 - 2014 )
Vladimír Červenák, generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK SR (2005 - 2006)
Tomáš Džadoň, výtvarný umelec, iniciatíva Dvadsať rokov od Nežnej neprebehlo (2010 - 2012 )
Jana Geržová, teoretička a kritička umenia, prezidentka Slovenskej sekcie AICA (2000 - 2008)
Richard Gregor, teoretik a kritik umenia, kurátor, nezávislý expert na problematiku galérií MK SR (2005 - 2006)
Jozef Jankovič, výtvarný umelec
Darina Kárová, predsedníčka OF Zachráňme kultúru (1996 - 1998), generálna riaditeľka Sekcie umenia MK SR (1998 - 2001)
Michal Moravčík, výtvarný umelec, iniciatíva Dvadsať rokov od Nežnej neprebehlo (2010 - 2012)
Janka Motyčková, štátna radkyňa MK SR v odbore umenia (2005 - 2008), riaditeľka Odboru umenia MK SR (2008 - 2010), generálna riaditeľka Sekcie umenia a štátneho jazyka MK SR (2010 - 2012)
Michal Murin, výtvarný umelec, kurátor
Boris Ondreička, výtvarný umelec, kurátor, riaditeľ tranzit SK (2002 - 2011)
Branislav Rezník, riaditeľ Odboru vizuálnych umení MK SR (1999 - 2003), zastupujúci generálny riaditeľ Sekcie umenia MK SR (2001 - 2003), generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK SR (2010 - 2012)
Martin Sarvaš, generálny riaditeľ Sekcie umenia MK SR (2006 - 2008)
Rudolf Sikora, výtvarný umelec
Erika Trnka, poverená riaditeľka Kunsthalle (2005 - 2006)
Andrej Zmeček, generálny riaditeľ Sekcie umenia MK SR (2002 - 2005)