Postrach wampirów

Werbena

Werbena ma bogatą rodzinę ok. 230 gatunków roślin werbenowatych. Rośliny werbenowate możemy najczęściej spotkać ( w środowisku naturalnym) na obszarach tropikalnych - strefa podzwrotnikowa i strefa międzyzwrotnikowa. Głównie Ameryka Południowa.

Werbena Żyłkowana to najpopularniejsza z tych, które tam występują. Ma około 30-40 centymetrów i jest hodowana głównie ze względu na jej walory estetyczne.

Jest też rodzaj werbeny ogrodowej, która przydatna jest w lecznictwie. Pędy tych roślin mają malutkie włoski, mają podłużne i karbowane listki, a ich kwiaty tworzą gęste kwiatostany.

Można wymienić pięć głównych kolorów płatków tych kwiatów, a są to czerwony, biały, błękitny, fioletowy i różowy.

Możemy je podzielić na takie o pędach wzniesionych do góry i zwisających - takich, które hoduje się często na balkonach w mugolskich mieszkaniach.

Spotykamy tę roślinę przy warzeniu następujących eliksirów:

  • Mikstury Bezlęku,

  • Amortencji,

  • Miłosnego Napoju Cygańskiego,

Werbena jest także dobrym środkiem obrony przed wampirami. Nie znoszą one jej zapachu, a spożycie jej je znacznie osłabia (znane są przypadki uodpornienia się na werbenę). Chroni także przed zauroczeniami wampirzymi.

Najlepszą glebą do uprawy werbeny jest gleba wysoko próchnicza, dobrze nasłoneczniona i dobrze przepuszczalna.

Proces jej sadzenia jest dość ciekawy - w przełomie lutego i marca dobrze zacząć wysiew szklarniowy. Kiedy rośliny zaczynają kiełkować, wkłada się je do palet wielodoniczkowych, a po 2-3 tygodniach rozwoju trzeba przycinać im wierzchołki pędów, by pobudzić wzrost.

Jeżeli chodzi o pielęgnację werbeny, nie trzeba wiele wysiłku - trzeba ją wielokrotnie podlewać, a także stawiać w miejscu pełnym słońca. Wtedy pięknie się rozwinie.

Trzeba koniecznie także pilnować jej nawozu, ponieważ nie może on zawierać za dużo azotu, który spowoduje, ze werbena będzie miała więcej liści niż kwiatów, a to skutkuje utratą walorów estetycznych.

Czosnek