Основи роботи в Internet


Електронний освітній ресурс ДНЗ "Запорізьке вище професійне училище"

Урок № 3

Тема: Відкриття і перегляд WEB - сторінок

Мета:

  • навчальна: актуалізувати знання учнів про принципи адресації та основні послуги глобальної мережі Інтернет; ознайомити учнів з призначенням програм-браузерів, їх інтерфейсом та режимом роботи, підключенням до Інтернету за допомогою браузера, способами завантаження Web-сторінок;
  • розвиваюча: розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
  • виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.

Тип уроку:

урок засвоєння нового матеріалу.

ХІД УРОКУ.

І. Організація уроку

1) Привітання

2) Повідомлення теми і мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Повторення
  2. Що таке Інтернет?
  3. Яке призначення мережних протоколів ТСР і ІР?
  4. У чому полягає технологія клієнт-сервер?
  5. З якою метою здійснюється віддалене керування комп’ютером у локальній мережі?
  6. Що таке ІР-адреса? Яка її структура?

2. Виконання завдання за допомогою сервісу Веб 2.0 LearningApps.org


ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Яка програма забезпечує доступ до ресурсів Інтернету?

Браузер – це програма, призначена для перегляду веб-сторінок і розміщених на них текстових, графічних та мультимедійних даних (відео, музики тощо). Назва браузер походить від англ. browse – переглядати. Програми-сервери, які забезпечують роботу служби WWW, називають Веб-серверами. Програми-клієнти, які забезпечують прийом та відтворення Веб-документів, називаються Веб-браузерами, або навігаторами. Нині існує багато альтернативних програм-браузерів. Наприклад, Internet Explorer, NetscapeNavigator – комплекс програм для роботи з Веб-сторінками. Якщо комп’ютер працює з ОС Windows, до її складу вбудовано браузер Internet Explorer.

Структура веб-сайтів та різновиди веб-сторінок

Структура веб сайтів, різновиди веб сторінок.mp4

Браузер Internet Explorer входить до складу операційної системи Windows 7. інші браузери встановлюються на комп’ютер додатково.

Зазвичай при завантаженні браузера відкривається програмне вікно і в його робочому полі відображається домашня сторінка.

Домашня (головна) сторінка сайта – це веб-сторінка, що призначена для початку перегляду сайта.

Як користуватися браузером Internet Explorer?

Вікно браузера Internet Explorer, крім стандартних елементів програмного вікна, містить рядок адреси, у який можна вводити або вибирати зі списку адресу потрібної веб-сторінки.

Основні елементи робочого вікна браузера (демонстрація):

Робоче поле. Містить образ активного Веб-документа.

Рядок заголовка. Під час роботи тут відображається титульна назва Веб-сторінки.

Рядок меню.Виконує три функції: надає засоби для налагодження програми, засоби для навігації в Інтернеті та засоби для роботи з файлами одержаних і раніше збережених документів.

Панель інструментів.Містить командні кнопки для швидкого виконання операцій, пов'язаних із навігацією у WWW і роботою з Веб-документами.

Адресний рядок.Відображається URL-адреса активного Веб-документа.

Додаткова панель.Надає зручні додаткові засоби навігації в WWW. Якщо робоча станція має монітор невеликого розміру, то від додаткових панелей, як правило, відмовляються.

Рядок стану.Виконує важливу інформаційну функцію: в ньому відображається хід завантаження Веб-сторінки. Також у ньому можна прочитати URL-адреси, до яких ведуть гіперпосилання, що містяться на Веб-сторінці. Для цього достатньо навести покажчик миші на гіперпосилання.

Способи завантаження документа за допомогою:

  • адресного рядка (набір з клавіатури);
  • списку адрес (вибір із запропонованих адрес);
  • вказівки Файл/Відкрити;
  • журналу (адреси раніше використовуваних Веб-документів);
  • закладок (пункт Вибране).

При цьому корисними будуть підказки у вигляді копій екрану для кожного зі способів, наприклад:

  1. Вибір потрібної URL-адреси зі списку адрес.

2. Вибір Веб-документа зі списку, що міститься в журналі, з яким користувач працював протягом поточного сеансу роботи або раніше.

3. Вибір потрібної адреси зі списку сторінок, адреси яких містяться в папці Обране

Поради щодо завантаження:

  1. команда Файл/Створити/Вікно використовується для одночасного перегляду кількох документів;
  2. коли Веб-документ завантажується до браузера, його копія розміщується до кеш-памяті комп’ютера, що дає змогу пізніше до нього звернутися;
  3. у разі розбіжності кодування кирилиці (укр. та рос. текстів), потрібно скористатися командою Вид/Вид кодування.

Увага!

При завантаженні документів слід звернути увагу на такі важливі практичні поради:

  1. Якщо необхідно переглянути одночасно кілька документів, то для цього використовується команда меню Файл/Створити/Вікно. На екрані комп'ютера при цьому відображається точна копія вікна Internet Explorer усіма елементами управління, до якого можна завантажити інший Веб-документ.
  2. Коли Веб-документ завантажується до браузера, його копія розміщується до кеш-пам'яті комп'ютера. Це дає змогу при наступному зверненні до такого документа викликати його з кеш-пам'яті, а не копіювати документ з WWW, і тим самим прискорити процес завантаження сторінки.
  3. У разі розбіжності кодування кирилиці (українського і російського текстів), що викликає появу на екрані «незрозумілих» символів, необхідно скористатися пунктом меню Вид/Вид кодування. Для правильного відображення тексту кирилиці необхідно вибрати один із можливих варіантів кодування: Кирилиця (Windows), Кирилиця (ISO), Кирилиця (КОІ8-R), Кирилиця (КОI8-У).

Процес завантаження Веб-сторінки складається з трьох етапів, які зовні відрізняються повідомленнями у рядку стану:

1. У системі DNS виконується пошук IP-адреси вузла за його іменем.

Якщо в посиланні вказана помилкова, тобто неіснуюча адреса сервера, то з’явиться повідомлення про те, що Internet Explorer не може знайти такого вузла.

Іноді система DNS також дає перебої, тому доцільно спробувати викликати сторінку ще раз.

2. Встановлюється з'єднання з сервером.

При цьому у рядку стан відображаються надписи типу: «З'єднання з вузлом..., Вузол знайдено Встановлюється з 'єднання, очікується відповідь....!»

Саме на цьому етапі можуть відбуватися тривалі затримки.

3. Коли сервер «відгукнувся» і розпочав надсилати дані, в рядку стану з'являється надпис Відкривання сторінки..., який означає, що здійснюється передавання даних.

Якщо отримання документа займає, як правило, довше двох секунд, цей надпис змінюється набором повідомлень про те, як іде завантаження окремих частин документа: тексту, графічних зображень, інших об'єктів. Усі файли розбиваються WWW-сервером для посилання на фрагменти, які найчастіше доходять до користувача по черзі. Тому надписи типу Залишилося 20 с., Завантаження малюнка..., які повідомляють про ступінь готовності, загальний обсяг і швидкі передавання даних для кожного з файлів, змінюють одна одну в рядку стану у міру того, як із мережі завантажуються фрагменти різних файлів.

Нарешті, коли все, що було потрібно, прийнято з мережі або зчитано з кеш-пам'яті, в рядку стану відображається надпис Готово.

Це означає, що процес обміну інформацією з мережею закінчився. При цьому індикатор, що розташовується у правому верхньому куті, перестає «рухатися». У цей момент кнопка Stopна панелі інструментів гасне (стає недоступною), оскільки всі процеси, які можна було б обірвати, вже закінчилися. Тепер у процесі читання документів можна знову ставити курсор миші на гіпертекстові посилання, вибираючи, куди «відправитися» далі у Всесвітній павутині.

Процес приймання Веб-документа можна перервати в будь-який час за допомогою кнопки Зупинити. Поновити приймання (спочатку) можна за допомогою кнопки Оновити.

Увага!

Якщо лінії перевантажені й передавання даних проходить дуже повільно, доцільно кілька разів зупинити процес та запустити його спочатку. Ситуація в мережі швидко змінюється, і не виключено, що при черговій спробі дані можуть бути відправлені за іншим маршрутом переміщення, який обійде перевантажену ділянку мережі.

Якщо згодом користувач передумає і вирішить все ж отримати Веб-сторінку, завантаження якої він перед цим зупинив, необхідно клацнути по кнопці Оновити(мал. 2.9). Цією ж кнопкою можна скористатися і для того, щоб повністю прочитати Веб-сторінку, завантаження якої припинилося не з вини користувача, а наприклад через обірвання зв’язку.

Поновити поточну сторінку можна також за допомогою команди Вигляд/Оновити.

Завантаження документа можна вважати закінченим лише тоді, коли в рядку стану з'явиться надпис Готово.

IV Підсумок уроку

Обговорюємо

  1. Назвіть відомі вам служби Інтернету та поясніть їх призначення. Які протоколи розроблені для кожної служби?
  2. За якими властивостями можна класифікувати комунікаційні служби Інтернету? Наведіть приклади служб кожної групи.
  3. Які можливості надає користувачу ІР-телефонія?
  4. Які служби дають змогу організовувати телеконференції? Назвіть спільні риси та відмінності цих служб.
  5. Порівняйте поняття телеконференція та відеоконференція.

Рефлексія

    • Що нового сьогодні дізналися?
    • Чого навчилися?
    • Що сподобалось на уроці, а що ні?
    • Чи виникали труднощі?