Унеможливити знищення історичних памяток в місті Києві (№13)
Автор:
Арсеній Фінберг
Дата:
08 жовтня 2015
Відповідальна посадова особа:
Старостенко Ганна Вікторівна
Відповідальна постійна комісія Київської міської ради:
з питань культури, туризму та інформаційної політики
СТАН РЕАЛІЗАЦІЇ:
07.12.2015
на виконання доручення Київського міського голови від 13.11.2015 №Б-29181 відбулося засідання постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування.
На засіданні було ухвалено:
Делегувати депутатів Київської міської ради – членів постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування Бродського В.Я., Назаренка В.Е. та Негрича М.М. для участі у роботі робочої групи, створеної 03.12.2015 постійною комісією Київської міської ради з питань культури, туризму та інформаційної політики для розгляду петиції щодо унеможливлення знищення історичних пам’яток в місті Києві.
17.03.2016
Постійна комісія Київської міської ради з питань культури, туризму та інформаційної політики, спільно з Управлінням збереження історичного середовища та охорони об’єктів культурної спадщини Департаменту культури КМДА, Київським науково-методичним центром по охороні, реставрації та використанню пам’яток історії, культури і заповідних територій та представниками громадських організацій, в межах своєї компетенції та функціональної спрямованості надає висновки і рекомендації.
Деталі у вкладеному файлі:
18.04.2016
Відповідь на петицію:
Для дотримання норм, визначених статтею 23-1 Закону України «Про звернення громадян», відповідно до рішення Київської міської ради від 08.10.2015 №103/2006 «Про затвердження Положення про порядок подання та розгляду електронних петицій» ініційовану Вами та підтриману територіальною громадою міста Києва електронну петицію «Щодо унеможливлення знищення пам’яток у м. Києві» (від 13.11.2015 №Б-29181) розглянуто та повідомляємо наступне.
Під час розгляду зазначеної петиції на засіданні постійної комісії Київської міської ради з питань культури, туризму та інформаційної політики відповідно до статті 14 Положення про постійні комісії Київської міської ради, затвердженого рішенням Київської міської ради від 19.06.2014 №9/9, було створено робочу групу під головуванням депутата - члена комісії Березницької Л.І., до складу якої увійшли депутати постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування, постійної комісії Київської міської ради з питань місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв’язків, представники управління правового забезпечення діяльності Київської міської ради, Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), управління охорони нерухомої культурної спадщини та заповідників Міністерства культури України, громадськості та ви як автор петиції.
Зазначаємо, що робоча група продовжує свою роботу з метою напрацювання рішення для розв’язання юридичних колізій щодо створення публічної бази даних інвентаризації об’єктів культурної спадщини.
З огляду на важливість викладених в електронній петиції проблем та суспільну занепокоєність питанням збереження у столиці пам’яток культурної спадщини відповідним службам доручено розглянути питання про створення окремого структурного підрозділу – Департаменту охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Також вивчаються питання про:
- затвердження положення про громадських інспекторів з охорони культурної спадщини з можливістю залучення волонтерського руху в пам’яткоохоронній сфері та висвітлення їхньої роботи на муніципальному сайті;
- створення цільового фонду фінансування охорони культурної спадщини, який би, в тому числі, поповнювався за рахунок надходжень від штрафних санкцій за порушення правил використання об’єктів культурної спадщини, а також платежів за користування (володіння) об’єктами культурної спадщини, земельними ділянками історико-культурного призначення, розміщення реклами на/в таких об’єктах тощо;
- створення служби ведення моніторингу Історико-архітектурного опорного плану та міського реєстру об’єктів культурної спадщини при Київському науково-методичному центрі по охороні, реставрації та використанню пам’яток історії, культури і заповідних територій, наділивши останній відповідними повноваженнями та передбачивши для цього відповідне фінансування;
- створення офіційного муніципального сайту з метою висвітлення на ньому актуальної інформації для громадської спільноти міста Києва стосовно нерухомих об’єктів культурної спадщини Києва і службу ведення такого сайту при Київському науково-методичному центрі по охороні, реставрації та використанню пам’яток історії, культури і заповідних територій, наділивши останній відповідними повноваженнями та передбачивши для цього відповідне фінансування.
20.12.2016
На пленарному засіданні сесії Київської міської ради 80 депутатів підтримали проект рішення Київської міської ради «Про створення єдиної інформаційної бази пам’яток культурної спадщини міста Києва».
Підготовлено та подано на розгляд постійним комісіям Київської міської ради проект рішення Київської міської ради «Про деякі питання діяльності виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (08/231-728/ПР від 10.03.2016), в якому передбачено утворення Департаменту охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
01.03.2017
Своїм окремим дорученням №08/3766 Київський міський голова визначив відповідальну посадову особу за реалізацію електронної петиції – Старостенко Г.В.
05.04.2017
Проект Плану заходів, спрямованих на реалізацію порушених в електронній петиції питань подано на підпис Київському міському голові.
11.10.2017
Під час чергового засідання постійної комісії Київської міської ради з питань культури 11 жовтня заслуховувався звіт щодо стану реалізації успішної петиції, яка однією із перших після запуску сервісу електронних петиції набрала на свою підтримку необхідний мінімум у десять тисяч підписів, а саме “Унеможливити знищення історичних пам'яток в місті Києві”.
Актуальний стан реалізації по кожному пункту петиції озвучував відповідальний фахівець - головний спеціаліст відділу інспекції державного контролю об'єктів культурної спадщини та архітектурного нагляду Управління збереження історичного середовища та охорони об'єктів культурної спадщини Департаменту культури КМДА Азатьян Вартан. Тож, станом на 11 жовтня по кожній із вимог петиції здійснено та/або заплановано такі заходи:
Вимога “Поновити та актуалізувати реєстр історичних пам'яток та архітектури в м. Києві”. Розробляється електронна база пам’яток. На сьогодні зареєстровано 3597 таких об'єктів.
Вимога “Розробити сайт, що буде розповідати про них”. В процесі реалізації петиції було прийнято рішення не створювати окремий сайт, а відображати інформацію у зазначеній електронній базі, яка розробляється на основі “Київ інформаційний”. Наразі КП ГІОЦ розробляє інформаційний модуль, а Управлінням підготовлено матеріали в електронному вигляді, оскільки реєстр пам'яток ведеться в паперовому форматі. Як зазначив заступник директора КП ГІОЦ Вячеслав Новохацький, який також брав участь у засіданні, дослідний зразок програмного забезпечення буде презентовано 06 листопада, а до кінця року буде здійснено повноцінне введення в експлуатацію.
Вимога “Дослідити всі шляхи через які руйнували історичні пам'ятки минулі роки та закрити законодавчо таку можливість в майбутньому”. Відділом інспекції підготовлені та направлені до Міністерства культури, народних депутатів України та до Київської міської ради в рамках законодавчої ініціативи, зміни до чинного законодавства. Відповідальні виконавці зобов'язалися також до запуску тестового електронного реєстру пам'яток підготувати інформаційні матеріали стосовно шляхів руйнування пам'яток культурної спадщини.
Вимога “Зробити дослідження стану історичних пам'яток”. Зазначено, що це - постійна робота органу охорони пам'яток. Постійно ведеться оновлення бази пам'яток що знаходяться в аварійному стані.
Вимога “З власниками, що доводять пам’ятку до руйнації розірвати договори оренди та зобов’язати їх відшкодувати місту шкоду і відновити історичні будівлі”. Під час розгляду цього питання спільно із Департаментом комунальної власності, комісією запропоновано найближчим часом скласти перелік таких об'єктів.
Під час заслуховувався звіту, активну участь в обговоренні брав автор петиції Арсеній Фінберг, який наполягав:
- Створити таблицю стосовно інформації для розміщення в реєстрі пам'яток, де буде зрозуміло яка інформація буде оприлюднена, а яка з певних обставин не може бути опублікована.
- Узгодити точні терміни запуску зазначеного електронного ресурсу.
- Підготувати інформаційні матеріали стосовно шляхів руйнування пам'яток культурної спадщини.
- Оприлюднювати звіти про результати роботи Управління збереження історичного середовища та охорони об'єктів культурної спадщини.
- Скласти список об'єктів культурної спадщини, які доводяться до руйнації
18.01.2018
У січні 2018 року на виконання плану заходів, спрямованих на реалізацію питань, порушених у підтриманій електронній петиції №13 «Унеможливити знищення історичних пам’яток в місті Києві» (автор Арсеній Фінберг) презентовано електронну базу пам’яток міста Києва.
Зазначена петиція однією з перших після запуску сервісу електронних петицій до Київської міської ради набрала на свою підтримку необхідний мінімум у десять тисяч голосів і 13 листопада 2015 року була взята до розгляду, а згодом і на реалізацію.
Для усестороннього розгляду порушених у петиції питань було створено робочу групу у складі депутатів постійних комісій Київської міської ради з питань культури, туризму та інформаційної політики, з питань містобудування, архітектури та землекористування, з питань місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв’язків, представників управління правового забезпечення діяльності Київської міської ради, Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), управління охорони нерухомої культурної спадщини та заповідників Міністерства культури України, громадськості та автора петиції.
Для виконання однієї з вимог петиції, 20 грудня 2016 на пленарному засіданні сесії Київської міської ради 80 депутатів підтримали проект рішення Київської міської ради «Про створення єдиної інформаційної бази пам’яток культурної спадщини міста Києва» (рішення Київської міської ради від 20.12.2016 р. №774/1778).
Відповідно до зазначеного рішення і було створено електронну базу пам’яток міста Києва що являє собою відповідний програмний модуль «Інформаційно-аналітичної системи «Управління майновим комплексом територіальної громади міста Києва». Метою створення інформаційної системи є забезпечення відкритого доступу громади до повних даних щодо пам´яток культурної спадщини міста Києва, одночасно з висвітленням діяльності виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підзвітних та підконтрольних їй органів в частині пам´яткоохоронної діяльності. Інформація, що вноситься до цієї бази містить: назву об’єкту, історичну довідку, датування, місцезнаходження, вид об’єкту, тип об’єкту, його технічний стан, охоронний номер, номер та дату рішення органу охорони культурної спадщини про взяття об’єкту на облік, форму власності, наявність охоронного договору, дозволи на розміщення реклами, фотографії об’єкту, рішення відповідних органів щодо фіксації порушень пам’яткоохоронного законодавства, відомості про судові спори, дозволи на проведення будь-яких видів робіт на об’єкті та інше.
Сервіс знаходиться в дослідній експлуатації, але вже у вільному доступі за посиланням https://gis.kievcity.gov.ua/