Запишіть у зошит
Дистанційне навчання
Восьме листопада
Тема уроку. Жуль Верн. «П’ятнадцятирічний капітан». Тема духовного випробування у романі Жуль Верна «П’ятнадцятирічний капітан».
Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Жуля Верна, показати його внесок у створення жанру науково-пригодницького роману, новаторство письменника в поетизації романтики подорожей, величі науки й знань; розкрити особливості сюжету й композиції твору; здійснити текстуальний аналіз перших двох розділів роману; з'ясувати особливості науково-пригодницького роману; сприяти формуванню в учнів сталого потягу до опанування основ наук, які допоможуть у подальшій соціалізації особистості; активної життєвої позиції школярів.
Обладнання: відеопрезентація «Жуль Верн», фрагмент фільму «П'ятнадцятирічний капітан».
(запишіть у зошит епіграф) Єдине благо - знання...
Діоген
Перебіг уроку
Діти, уявіть, що ви бачите такі предмети: корабель, перо, книга, глобус.
— Як вони пов’язані між собою? Якій людині вони можуть належати? (Підказка - Людині, що любить мандри, книги.)
— Такі речі могли належати й відомому французькому письменникові Ж. Верну, який розповідав у своїх творах про подорожі й пригоди, про розумних та сміливих людей.
(Прочитайте уважно дану інформацію, запам ятайте! )
Отже, Жуль Верн запрошує у мандрівку сторінками своєї книги «П'ятнадцятирічний капітан». Що ж нам відомо про автора? До французького портового міста Нант, де він народився, приходили кораблі з різних країн. Дивлячись на них, хлопчик мріяв про таємничі острови і незвичайні пригоди. Але мрії мріями, а життя життям. Батько майбутнього письменника твердо вирішив,, що його син стане юристом, і відправив його до Парижа, в університет. Однак Жуль Верн не зрадив мрії свого дитинства. Часто голодуючи, працюючи дрібним урядовцем за мізерну зарплату, він все ж таки був твердо переконаний, що стане письменником, і став ним. Він багато і наполегливо працював! У своїх творах передбачив багато відкриттів і винаходів задовго до того, як вони з'явилися в житті. В його книгах змальовані підводний човен, літак, аеростат, радіо, телебачення, кіно, електродвиґуни. Він передбачив і космічні польоти, і проникнення в таємниці океану, і пересадку органів.
Творчість Жуля Верна ще за його життя була відома в світі. В Україні творчість Жуля Верна була відома завдяки перекладам Марка Вовчка, котра була особисто знайома з письменником.
1. Жуль Верн народився 1828 року у Франції, місті Нант. У Нанті пройшло його дитинство і юність. Тут же на березі річки Луари розташований і музей Жуля Верна, в якому знаходяться особисті речі письменника.
2. Жуль Верн народився с сім’ї адвоката П’єра Верна. За задумом батька, його первісток мав успадкувати адвокатську контору. Тому Жуль змушений був вчитися юриспруденції (спочатку у Нанті, а згодом у Парижі). У 1849 році Жуль Верн отримав ступінь ліценціата права. Але юридичної кар’єри Ж.Верн так і не зробив.
3. З дитинства Жуль мріяв стати моряком. Його мати, Софі Верн була спадкоємицею стародавнього роду нантських кораблебудівників і судновласників. В 11 років таємно від батьків хлопчик влаштувався юнгою на трищоглову шхуну «Коралі», що вирушала до Індії, та батькові вдалося наздогнати і повернути сина додому. Юний Жуль пообіцяв батькові, що буде подорожувати лише у мріях, та вже дорослою людиною письменник здійснив безліч мандрівок на власній яхті.
4. Першим талант письменника у Ж. Верні побачив Олександр Дюма. Після зустрічі з О. Дюма, письменник вигукнув «Те, що він зробив для історії, я зроблю для географії!». Ці слова стали пророчими. Ж. Верн зумів поєднати у своїх творах пригоди і наукові знання. Його серія «Незвичайні подорожі» включає 62 романи та 18 оповідань і повістей. Жуль Верн вважається одним з основоположників наукової фантастики.
5. У 1857 році Жуль Верн одружився з Онориною де Віане, молодою вдовою з двома доньками.
6. У 1861 році у подружжя народився син Мішель Жуль Верн. Хлопчик ріс неврівноваженим, часто влаштовував істерики і скандали. Лікарі вбачали у його поведінці психічні відхилення. Коли ж у шаленого Мішеля наставали моменти душевної рівноваги, Жуль Верн брав його з собою на прогулянки морем на яхті «Сент-Мішель», названої на честь хлопчика.
7. Саме сину Мішелю Жуль Верн подарував роман «П’ятнадцятирічний капітан». Головний герой роману – п’ятнадцятилітній Дік Сенд мав стати для Мішеля прикладом для наслідування, взірцем юнацької відваги, мужності і цілеспрямованості.
8. Книга «П’ятнадцятирічний капітан» була тричі екранізована. Першим екранізатором творів письменника став його син Мішель, який у 1912 році заснував кінокомпанію Le Film Jules Verne. Взагалі твори Ж .Верна екранізовано більше 200 разів.
Літературна спадщина Жуля Верна налічує понад 1000 томів. Де тільки не побували хоробрі й благородні його герої! Про їхні незвичайні пригоди красномовно свідчать самі, назви жульвернівських книг: «П'ять тижнів на повітряній кулі», «Навколо світу за 80 днів», «Таємничий острів», «Двадцять тисяч льє під водою», «Із Землі до Місяця», «Подорож до центру Землі». Герої його романів — безстрашні мандрівники, вчені, дослідники. Вони потрапляють у дивовижні й нестандартні ситуації: розшукують корабель, який зазнав катастрофи («Діти капітана Гранта»), вирушають у подорож на підводному човні морями і океанами, досліджуючи підводний світ («Двадцять тисяч льє під водою»), мандрують на повітряній кулі («П'ять тижнів на повітряній кулі»), здійснюють експедицію в Арктику на завоювання на той час ще не дослідженого Північного полюсу («Пригоди капітана Гаттераса»).
Знайомство з романом «П’ятнадцятирічний капітан».
— Сьогодні ми розпочинаємо знайомство з одним із найвідоміщих науково-пригодницьких романів Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан», який разом із романами «Діти капітана Гранта» й «Таємничий острів» складають знамениту так звану географічну трилогію уславленого письменника. Перш за все з'ясуємо, в чому полягають жанрові, сюжетні та композиційні особливості цього твору, а потім розпочнемо його текстуальне дослідження, адже вибір жанру та його побудова приховують у собі ключі до розуміння головного в творі, сенсу авторського задуму, тобто того послання, з яким він звернувся до читачів.
Робота зі словником літературознавчих термінів. Запам ятай!
Роман — великий за обсягом і складний за будовою твір, часто зі значною кількістю дійових осіб, у якому докладно зображаються життєві події чи явища. Роман дає змогу автору показати історію формування того чи іншого характеру, дослідити певну проблему та вільно пересуватися у просторі й часі.
Пригодницький роман — один із різновидів роману, що наповнений великою кількістю пригод та надзвичайних подій. Йому притаманний напружений, динамічний сюжет, насичений таємницями, загадками, незвичайними подіями і несподіваними поворотами у їхньому розвитку.
Географічний роман — науково обґрунтований роман, в основі сюжету якого лежить географічна помилка.
З'ясування рівня первинного сприйняття учнями Тексту роману Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан» (відповідайте на питання вголос, розповідайте мамі, татові, братикам, сестричкам , бабусям, дідусям)
—Чи читав ти повний текст роману? А може читав тільки фрагменти, вміщені у підручнику?
— Поділіться враженнями від прочитання роману Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан». Які події вас привабили найбільше? Чим?
— Які герої викликали ваші симпатії, а які — обурення? Чому?
— Що для себе ви відкрили нового В ОПИСІ подій? (Використання наукової інформації.)
— Чи є щось у тексті, що потребує додаткового пояснення? (Морська термінологія, наукова термінологія.)
ІV. Аналіз І розділу роману Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан»
Учитель. Запрошую вас на борт «Пілігрима». Ми розпочинаємо аналітичне дослідження твору, йдучи «слідом за автором». Сьогодні місцем нашої мандрівки є І розділ роману «ГІ'ятнадцятирічний капітан».
- Пригадайте, яку назву має цей розділ та про що в ньому йдеться?
- Поміркуйте, чим є І розділ роману з точки зору композиції? (Це своєрідний пролог і зав'язка сюжетної лінії. Автор знайомить читача з кораблем, його капітаном та пасажирами.)
- Виразно прочитайте перше речення першого розділу. Як ви думаєте, чому Жуль Верн розпочинає роман з точної вказівки часу й місця перебування шхуни- бригу «Пілігрим»?
- Який корабель називають «шхуною-бригом»? Знайдіть пояснення в підручнику або в повному виданні твору.
- Які науки використовують вказівку на координати («на 43° 37" південної широти і 165° 19" західної довготи (від Грінвічського меридіана)»)? (Географія, геодезія, навігація.)
- Знайдіть у тексті І розділу описи шхуни-бригу «Пілігрим»? З'ясуйте призначення корабля. (Китобійна шхуна.) Доведіть, використовуючи ключові слова, що «Пілігрим» був одним із кращих вітрильників свого часу.
Словникова робота.
Запамятайте!
Слово «пілігрим» має два значення:
1. Богомолець, прочанин, що мандрує по святих місцях.
2. Мандрівник.
- У якому значенні це слово вжите в якості назви шхуни-бригу?
- Поясніть, як було організовано щорічне полювання на китів. Чому такою малочисельною була постійна команда? Доведіть цитатами з тексту, що китобійний промисел був дуже небезпечною справою. (Описані події відбуваються у 1873 році, коли людині вполювати кита було надзвичайно важко й небезпечно.)
- Доведіть текстом, що головним на «Пілігримі» був Капітан Халл.
- Які важливі проблеми відразу порушує в своєму творі Жуль Верн? (Хижацьке винищення китів з метою наживи.)
- У чому пролягала проблема тогорічного полювання на китів для команди «Пілігрима»?
- Поясніть, чому на борту китобійної шхуни опинилися жінка, дитина, вчений та стара негритянка?
- Знайдіть в тексті І розділу інформацію про місіс Уелдон. Що це була за жінка?
- Що ви дізналися про сина місіс Уелдон?
- Хто Такий кузен Бенедікт? Які новаторські художні засоби використовує Жуль Берн для того, щоб познайомити читачів з цим дивакуватим героєм? (Використання наукової інформації.)
- У сферу яких наук вводить автор читача під час знайомства з кузеном Бенедіктом?
- Поясніть, як вй розумієте характеристику кузена Бенедікта: «в усій довжелезній особі кузена Бенедікта вгадувався вчений, одна з отих сумирних і добрих натур, які все своє життя — ба навіть у сто років! — залишаються дітьми»?
- Хто з вас читав інші романи Жуля Верна? Якого персонажа-науковця вам нагадує кузен Бенедікт? Чим вони схожі? (Це образ географа Паганеля. Обидва вчені одержимі своєю сферою науки й зовсім не пристосовані до життя.)
- Доведіть, що кузен Бенедікт був одержимий своєю роботою? («...кузен Бенедікт застрахував свою колек-цію, заплативши високий внесок. Він уважав її ціннішою за весь китовий жир і вус у трюмі «Пілігрима».)
- Як перебування на борту «Пілігрима» місіс Уелдон та її супутників змінило плани Капітана Халла?
V. Підсумок.
(Запиши у зошит головну для тебе інформацію) Розвиток науки і техніки в наші дні далеко випередив найсміливіші фантазії Жуля Верна. Нам, власникам мобільних телефонів і персональних комп'ютерів, користувачам Інтернету, сучасникам атомних підводних човнів, корабель капітана Немо не здається чудом. І про космічні польоти ми знаємо сьогодні набагато більше, ніж герої роману Жуля Верна «Із Землі до Місяця». Але книги письменника і сьогодні залишаються серед найулюбленіших: у них живуть і діють люди сміливого, допитливого розуму і благородного серця. Люди, які щиро вірять в перемогу добра і всіма силами душі ненавидять зло. Саме тому сьогоднішні читачі завжди готові вирушити в будь-яку далеку мандрівку разом із героями Жуля Верна — безстрашним Гаттерасом, веселим Мішелем Арданом, розгубленим Паганелем, благородним Діком Сендом.
Домашнє завдання:
Знати зміст ІІ-ХІІІ розділів І частини роману Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан».
У робочих зошитах записати перелік пригод, які сталися з героями роману на морі.
Прослідкуйте на фізичній карті світу маршрути, яким щорічно ходив «Пілігрим»? Чому ці мандрівки були такими довгими за кілометражем та часом?