Přinášení

zvěře pernaté, srstnaté a lišky

X. PŘINÁŠENÍ ZVĚŘE PERNATÉ, SRSTNATÉ A LIŠKY

(1) Časový limit 10 minut.

(2) Účelem disciplíny přinášení zvěře je vyzkoušet schopnost psa a jeho ochotu k přinášení zvěře. Aby bylo možné tuto schopnost co nejobjektivněji posoudit, je zapotřebí získat co nejvíce pomocných známek z přinášení. Známky z přinášení zvěře pernaté (a to i vodní), srstnaté a lišky, včetně poznámek z přinášení na vlečkách, se průměrují a aritmetický průměr je výsledná známka z přinášení zvěře pernaté (a to i vodní), srstnaté a lišky.

(3) Aby pes na zkouškách obstál, nesmí dostat ani jednu 0 z přinášení. Přinášení je součástí disciplíny přinášení lišky přes překážku a přinášení kachny z hluboké vody, při hodnocení těchto disciplín se chyby v přinášení promítají v celkovém hodnocení disciplíny.

(4) Pro hodnocení této disciplíny na PZ by měl být střelen alespoň 1 kus (druh) zvěře před každým psem. Je-li v daných podmínkách méně zvěře, měl by se střelit alespoň 1 kus (druh) zvěře v každé skupině.

(5) Pro hodnocení této disciplíny na VZ a memoriálech by měl každý vůdce nebo přidělený střelec před zkoušeným psem ulovit alespoň jeden kus pernaté nebo srstnaté zvěře.

(6) K disciplíně přinášení zvěře se pes vypouští s povelem k přinesení. Za každý další povel k přinesení se snižuje známka o jeden stupeň. Vidí-li pes po výstřelu zvěř padat, může ji bez povelu přinést a nepovažuje se to za chybu. Musí zvěř rychle uchopit do plné mordy, bez těžkostí přinést, posadit se před vůdce a až na jeho rozkaz pustit. Tichý povel k usednutí může dát vůdce pouze na PZ.

(7) Rozhodčí se musí přesvědčit, zda pes drží zvěř pevně, nemačká a nepouští ji předčasně bez rozkazu. Při hodnocení musí rozhodčí brát v úvahu: počasí, únavu psa, vzdálenost, ze které musel pes zvěř přinést a podobně.

(8) Dostane-li pes na PZ k přinesení zvěře více než čtyři povely, může obdržet za tento výkon nejvýše známku 1. Zvěř však musí přinést do 10 ti minut. To neplatí při posuzování disciplíny dohledávka střelené a pohozené pernaté a srstnaté zvěře, kdy nelze dát více jak 3 povely k přinesení.

(9) U psa, který prokazatelně o zvěři ví (ověří, poponese) nebo tuto prokazatelně zapírá, má rozhodčí právo přikázat vůdci, aby dal povel k přinesení. Donese-li pes zvěř po prvním povelu, může být hodnocen nejvýše známkou 2, při dalším povelu získává pes známku 1.

(10) Při přinášení pernaté zvěře držení jen za peří, u srstnaté za běhy nebo srst může pes obdržet na PZ nejvýše známku 2, na VZ a memoriálech jen známku 1.

(11) Chyby: neochotné uchopení zvěře, mačkání, pohrávání a pohazování, vypuštění zvěře před vůdcem při odevzdání, časté pokládání zvěře, opakování povelů k přinesení (každý další povel snižuje známku o jeden stupeň).