Vlečka

s liškou

XX. VLEČKA S LIŠKOU V LESE

(1) Časový limit: 10 minut.

(2) Vlečka s liškou se zakládá tažením lišky v lesním porostu nebo na lesních pasekách s dvěma oblouky na vzdálenost 300 kroků. Protože jsou stopní dráhy předem vyznačené, nemůže být v lese striktně dodržen požadavek zakládat vlečku po větru. Vzdálenost mezi všemi stopními drahami (vlečkami) v jednom směru je nejméně 100 kroků a to v celé délce stopní dráhy. Zvěř k založení vlečky musí být vyspělá a nezávadná. Vlečku zakládá rozhodčí a účast další jedné je osoby možná pouze na požádání vůdce. Dotyčná osoba musí jít před rozhodčím. Rozhodčí, který vlečku zakládá, ponechá zvěř ležet přesně na konci stopní dráhy, odejde v přímém směru a ukryje se tak, aby ho pes neviděl ani nenavětřil (to platí i pro osobu doprovázející na požádání vůdce rozhodčího).

(3) Pořadatelé vyznačí všechny dráhy liščí stopy (na přední straně stromů od nástřelu) vápnem, barvou nebo připevněnými papírky.

(4) Na vyzvání rozhodčího přiloží vůdce vylosovaného psa na nástřel označený srstí nebo vlnou. Vůdce může vést psa na šňůře nebo vodítku nejvýše 20 kroků od nástřelu. Potom ho volně vypustí s posledním povelem k přinesení zvěře. Vůdce po vypuštění psa nesmí pokračovat ve směru vlečené zvěře, pokud tak učiní, snižuje se výsledná známka o jeden stupeň.

(5) Při vypouštění může pes dostat poslední povel k přinesení zvěře a vůdce jej nesmí dalšími povely ovlivňovat. Začne-li pes po prvním nasazení bloudit, může jej vůdce znovu nasadit na stopu. Za nové nasazení na stopu je považováno opětovné přivedení psa na nástřel a jeho vypuštění po stopě a dále všechny povely (hlasité i tiché), které vedou psa k vypracování stopní dráhy.

(6) Vůdce může psa nasadit na stopu nejvýše čtyřikrát, avšak za každé další nasazení nebo každý další povel se snižuje známka o jeden stupeň.

(7) Hodnotí se, s jakou dychtivostí a ochotou přijde pes ke zvěři, uchopí ji, a co nejrychleji přinese vůdci. Není důležité, zda pes dráhu vlečky přesně sleduje nebo jde takzvaně pod větrem ve směru vlečky. Měl by však vlečku kopírovat a ne dráhu vlečky vypracovávat jako dohledávku. Vypracuje-li pes vlečku jako dohledávku bez občasného kontaktu s dráhou vlečky, sníží rozhodčí známku o jeden stupeň.

8) Rozhodčí na konci stopní dráhy sleduje výkon psa a po dohodě může signálkou nebo jiným komunikačním zařízením (telefonem, vysílačkou atd.) dávat znamení, zda pes prokazatelně u zvěře byl (ověřil zvěř, uchopil zvěř a krátce poponesl zvěř). Povel signálkou musí být rozhodčím dán tak, aby nerušil výkon psa.

(9) Aby pes obstál, musí přinést zvěř do 10 minut bez ohledu na to, byl-li nasazen jednou nebo čtyřikrát (čas se počítá vždy od prvního nasazení).

(10) Nepřinese-li zvěř ani po čtvrtém nasazení, obdrží známku 0 bez ohledu na čas.

(11) Známku 4 obdrží pes, přinese - li zvěř vůdci do 4 minut včetně a pes nebo vůdce neporuší některé ustanovení, které ovlivní hodnocení.

(12) Známku 3 obdrží pes, přinese - li zvěř vůdci do 6 minut včetně a pes nebo vůdce neporuší některé ustanovení, které ovlivní hodnocení.

(13) Známku 2 obdrží pes, přinese - li zvěř vůdci do 8 minut včetně a pes nebo vůdce neporuší některé ustanovení, které ovlivní hodnocení.

(14) Známku 1 obdrží pes, přinese - li zvěř vůdci do 10minut včetně a pes nebo vůdce neporuší některé ustanovení, které ovlivní hodnocení.

(15) Známku 0 obdrží pes, který zvěř nedonese po 4 nasazení (první nasazení + 3 opravy), nebo překročí limit 10 ti minut.

(16) Vlečka je hodnocena od vypuštění psa z nástřelu až po donesení zvěře do dosahu vůdce. Způsob přinesení a odevzdání zvěře se hodností poznámkou do disciplíny „Přinášení zvěře“.