Сторінка сестри медичної старшої

Як уберегтися від кишкових інфекцій під час походів та прогулянок?

 

    З настанням літнього сезону більшість громадян мріє про відпочинок, відпустки, пов’язані з ними розмаїття вражень і приємних спогадів. Похід в ліс або до озера дозволяє відпочити від повсякденних проблем. Пікнік — це завжди хороша можливість відпочити на природі з близькими людьми та друзями.  Але навіть такий безневинний похід вимагає ретельного планування харчування. У цю пору можна розширити раціон вживання різноманітних фруктів та овочів, наситити організм вітамінами. Та водночас саме влітку зростає ризик виникнення харчових отруєнь та гострих кишкових інфекційних хвороб.

 

Що таке кишкові інфекції і звідки вони беруться?

    До гострих кишкових інфекцій належить велика група захворювань, що протікають з ознаками інтоксикації і ураження шлунково-кишкового тракту. Збудниками кишкових інфекцій є окремі групи бактерій (шигели, сальмонели тощо), умовно-патогенні мікроби (стафілококи, протей), віруси (ротавіруси, ентеровіруси тощо), гельмінти (лямблії, амеби). Найпоширенішими кишковими інфекціями є: дизентерія, сальмонельоз, харчові токсикоінфекції, ротавірусна і ентеровірусні інфекції.

     Збудники кишкових інфекцій тривалий час існують в ґрунті, воді, столовому посуді, продуктах харчування, особливо при порушенні температурного режиму, швидко розмножуються в молочних продуктах, м'ясному фарші, холодці, киселю а також у воді.

     В організм здорової людини збудники кишкової інфекції потрапляють разом з їжею, водою або через брудні руки. Найчастіше факторами передачі кишкової інфекції  стають готові  страви, молоко і молочні продукти, кондитерські вироби,  які готуються «із запасом», що призводить до накопичення у продуктах збудників інфекційних захворювань. Необхідно відзначити, що харчові отруєння найчастіше виникають раптово, нерідко захоплюючи значний контингент осіб. 

   

     Основною причиною є елементарне недотримання правил особистої гігієни, технології приготування страв, умов та термінів зберігання сировини та готових страв, вживання неякісних харчових продуктів, які містять в собі збудник захворювання, залучення до приготування страв випадкових осіб, котрі не обізнані з елементарними правилами особистої гігієни, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму.

При гострих кишкових інфекційних захворюваннях та харчових отруєннях ефективність профілактичних заходів залежить від рівня гігієнічних знань населення та дотримання гігієнічних правил.

З метою профілактики харчових отруєнь та гострих кишкових інфекцій необхідно виконувати такі заходи профілактики:

 

- Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, ставків, невідомих підземних джерел водопостачання, поверхневих вод тощо; для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання, кип’ячену або бутильовану питну воду.

- Не купатися в непроточних водоймах, у місцях несанкціонованих пляжів та рекреаційних зонах відпочинку, уникайте заковтування води під час купання.
- Дотримуватися правил особистої гігієни (перед приготуванням їжі та перед її вживанням, після відвідування вбиральні обов’язково мити руки з милом).
- Не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб. При купівлі будь-якого харчового продукту вимагати в продавця документи,  що підтверджують його якість та безпеку. Звертати увагу на терміни та умови зберігання продуктів харчування.

- При приготуванні їжі дотримуватись технології виготовлення, умов та термінів зберігання готових страв. Не вживати страви після тривалого зберігання.
- Під час подорожі не брати в дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодження при зберіганні).

- При харчуванні у непристосованих умовах (відпочинок в природних умовах) виключати контакт продуктів з грунтом та піском.

- Не вживати невідомі гриби, дикорослі ягоди, трави та інші рослини.

- На відпочинку виключати приготування багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо).

- При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною проточною водою, а для споживання дітям – додатково обдати окропом.

- Під час відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни, дорослим необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб діти не споживали незнайомі дикорослі ягоди, гриби та інші продукти невідомого походження.

- Захищати харчові продукти від випадкових забруднень, від комах, гризунів та інших  тварин. Для надійного захисту продуктів слід зберігати їх у щільно закритих банках (контейнерах).

    Пам'ятайте про те, що процес приготування їжі в поході не повинен викликати складнощів і забирати багато сил та енергії. Зробіть цей процес легким, щоб ви повністю могли насолодитися туристичним маршрутом.

    Виконання цих нескладних правил та порад допоможе уникнути захворювання та зберегти Ваше здоров'я та здоров'я Ваших близьких!

 

   Новоукраїнське районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

   в Кіровоградській області

 


Система управління безпречністю харчових продуктів (НАССР) Вимоги законодавства щодо постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР 

Стрімкий розвиток сучасних технологій, ріст харчового виробництва та поширення асортименту продуктів харчування призводять до підвищення вимог споживчого ринку до якості й критеріїв безпеки харчових продуктів. Саме ці обставини призвели до впровадження в усіх розвинутих країнах світу найдосконалішої системи управління безпекою харчової продукції – програми НАССР. Кожний план НАССР – це вузькоспеціалізований документ, призначений для забезпечення виготовлення та безпечного споживання конкретного харчового продукту.

 На сайті основні нормативні документи, які регламентують діяльність ЗДО як оператора ринку у цій галузі. 

ЗАКОНИ УКРАЇНИ

 Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів

 Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин

 Про відходи ДСТУ ІSO 22000:2007 Система управління безпечністю харчових продуктів, Вимоги до будь-яких організацій харчового ланцюга (ISO 22000:2005, IDT) 

НАКАЗИ ТА ЛИСТИ 

Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)

 Про затвердження форм акта, складеного за результатами проведення заходу державного контролю у формі аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР

 Про затвердження форм акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу деравного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоровя та благополуччя тварин 

Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів

 Лист Міністерства аграрної політики та продовольства України від 24.11.2017 № 37-32-10/26051 "Розяснення щодо необхідності реєстрації харчоблоків закладів освіти" 

Лист державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 01.08.2019№11.1.1-5/12329 "Щодо впровадження системи НАССР"

Система управління безпечністю харчових продуктів НАССР

 Впровадження системи «ХАССП» (англ. "НАССР") в закладах дошкільної освіти, закладах загальної середньої освіти, лікарнях – є гарантом якості в громадському харчуванні. В закладах дошкільної освіти та освітніх установах – це не просто міра для проходження перевірок контролюючих органів, а важливий інструмент для контролю безпеки харчування дітей поза межами дому. На відміну від дорослих, у малечі немає вибору, де харчуватися і як харчуватися, тому, адміністрація цих установ зобов'язана на законодавчому рівні розробити, впровадити і постійно підтримувати принципи системи «НАССР». В закладах дошкільної освіти та освітніх установах - це не просто міра для проходження перевірок контролюючих органів, а важливий інструмент для контролю безпеки харчування дітей поза домом. На відміну від дорослих, у малечі немає вибору де і як харчуватися, тому адміністрація цих установ зобов'язана на законодавчому рівні розробити, впровадити та постійно підтримувати принципи системи НАССР. Реалізація згаданої концепції дозволяє домогтися наступних позитивних моментів: 

*В обов'язковому порядку контролюється сировина, що поставляється в ЗДО для приготування їжі для дітей; 

*Існує можливість документального контролю, які проби проходила сировина, перед тим, як потрапити на стіл до дитини;

 * Здійснюється жорсткий контроль за умовами її приготування в частині дотримання вимог санітарії та гігієни;

 *Своєчасна і якісна дезінфекція інвентарю, приміщення їдальні і кухні; 

*Особиста гігієна персоналу; *Правильне прибирання відходів і сміття; *Відсутність комах; 

*Продукти, які не відповідають за якістю тим, з яких дозволено готувати їжу дітям, повертаються постачальникам або утилізуються; 

*Жорсткий контроль за зберіганням продуктів і напівфабрикатів.Комплекс цих заходів допомагає захистити дитину від різних захворювань, включаючи харчові та алергічні отруєння. 

Комплекс цих заходів допомагає захистити дитину від різних захворювань, включаючи харчові та алергічні отруєння. Головним завданням системи HACCP є аналіз небезпек і проведення поетапного контролю над усіма етапами приготування страв і продуктів харчування, починаючи від прийому продуктів на склад і до моменту подачі готової страви. 

Контроль, що реалізується в рамках створеної системи менеджменту, передбачає відпрацювання пакету документів і їх неухильного виконання. Сюди входять: 

* Вимоги, яким повинні відповідати наявні в харчоблоці ЗДО посуд, кухонний інвентар і обладнання; 

* Вимоги, які пред'являються до кулінарних виробів і харчових продуктів на етапах споживання, приготування, зберігання; 

* Вимоги, які регламентують безпеку на етапах приготування їжі (за видами харчової продукції). 

Перелік ККТ (критичних контрольних точок) на етапах виготовлення харчової продукції

* Придбання харчової сировини; * Контролю упаковки, в якій надходять продукти;

 * Порядок контролю ККТ на етапі приготування їжі; 

*Алгоритм дії посадової особи при виявленні відхилень фактичних параметрів від встановлених. 

Нормативно-правові акти, які зобов’язують операторів ринку розробити та впровадити систему НАССР: – Закон України № 771 «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (ст..20, 21); – Закон України № 2042 «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин»; – Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України № 590 від 01.10.2012 «Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)». Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 429 від 17.10.2015; – Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України № 41 від 06.02.2017 «Про затвердження форми акту, складеного за результатами аудиту щодо додержання операторами ринку вимог законодавства стосовно постійно діючих процедур, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів»; – Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України № 42 від 06.02.2017 «Про затвердження форми акту, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю стосовно додержання операторами ринку гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами»; – Постанова Кабінету міністрів України №896 від 31 жовтня 2018р. «Порядок визначення періодичності здійснення планових заходів державного контролю відповідності діяльності операторів ринку (потужностей) вимогам законодавства про харчові продукти, корми, здоров’я та благополуччя тварин, які здійснюються Державною службою з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, та критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від її провадження» .

Сьогодні 11.02.2019 року почався Тиждень "Здорове харчування" в ЗДО "Зернятко". В четвер - День відкритих дверей. Батьки, які бажають ознайомитись з харчуванням своїх діточок, запрошуємо відвідати наш заклад під час сніданку, обіду та полуденку. З собою мати бахіли, а спецодягом ми Вас забезпечимо. Чекаємо на зустріч 14.02.2019 року. 

З метою вивчення побажань батьків щодо організації харчування в садочку, просимо Вас шановні батьки, прийняти активну участь у проведенні анкетування "Що любить Ваша дитина?" Анкетування проводять вихователі груп. 

Робота закладу та його філій в умовах карантину згідно Постанови МОЗ України № 55 від 22.09.2020 року