Поради фахівців

Як допомогти дитині, яка страждає на аутизм

У батьків є багато способів допомогти дитині з розладом аутистичного спектру. Однак при цьому важливо забезпечити собі необхідну підтримку. Коли ви виховуєте дитину з даним розладом, турбота про себе - не розкіш і не прояв егоїзму, а необхідність. Сила духу допоможе вам стати найкращими батьками. Рекомендації, запропоновані нижче, допоможуть вам полегшити життя з дитиною, яка страждає на аутизм.

Поради батькам про підтримку та лікування дитини з аутизмом

Якщо вашій дитині недавно поставили діагноз «розлад аутистичного спектру», найімовірніше, ви відчуваєте тривогу з приводу майбутнього. Ніхто не готовий почути, що його дитина нездужає й нещаслива, і діагноз «розлад аутистичного спектру» звучить загрозливо. Ви можете не знати, як найкраще допомогти дитині, або відчувати себе збитими з пантелику суперечливими порадами про лікування. Або, можливо, розмови про невиліковність аутизму переповнюють вас думками про марність будь-яких зусиль.

Хоча розлади аутистичного спектру й не можна «перерости», є багато способів допомогти дитині засвоїти нові навички та подолати труднощі розвитку. Державні програми, навчання вдома, поведінкова терапія, спеціальні програми шкільного навчання - усі ці заходи можуть задовольнити потреби дитини. Дотримуючись наміченого плану лікування, а також відчуваючи любов і підтримку, дитина зможе ефективно вчитися, рости й розвиватися.

Не чекайте, поки діагноз підтвердиться

Як батьки дитини з розладом аутистичного спектру, найкраще, що ви можете зробити, - почати лікування безпосередньо зараз. Шукайте допомогу, як тільки ви запідозрили, що з дитиною щось не так. Не чекайте, поки симптоми пройдуть самі або дитина їх переросте. Не чекайте й офіційного діагнозу. Чим раніше дитина з розладами аутистичного спектру отримає допомогу, тим більше вона отримає шансів на успішне лікування. Раннє втручання - найбільш ефективний спосіб прискорити розвиток дитини та зменшити частоту проявів аутизму протягом усього життя.

Якщо ваша дитина страждає на аутизм

Рекомендація 1. Створіть розпорядок і безпечну обстановку

Вивчення всієї наявної інформації про аутизм і участь в його лікуванні - тривалий процес. Для полегшення життя і собі, і дитині дотримуйтеся таких рекомендацій.

Рекомендація 2: Знайдіть способи невербального спілкування з дитиною

Зв'язок з дитиною, яка страждає на розлад аутистичного спектру, встановити складно. Але якщо не розмовляти або навіть не торкатися до дитини, з нею можна встановити спілкування за допомогою інших способів. Спілкування відбувається, коли ви дивитеся на дитину, коли змінюєте тон голосу або використовує мову тіла. Те, як ви торкаєтеся до малюка - важливий спосіб комунікації, навіть якщо він ніколи не говорить. Потрібно тільки вивчити мову, за допомогою якої малюк спілкується з вами.

Рекомендація 3. Розробіть персональний план лікування

Сьогодні є так багато методів лікування аутизму, що іноді буває складно вибрати той, що підходить саме вашій дитині. Ви почуєте безліч різних, іноді навіть суперечливих порад від батьків, учителів і лікарів. Розробляючи для дитини план лікування, пам'ятайте про те, що немає єдиного засобу, який підійшов би всім. Кожна людина, яка страждає на розлад аутистичного спектру, унікальна, зі своїми слабкостями й сильними сторонами.

Ефективний план лікування:

Лікування дитини повинно відповідати її індивідуальним потребам. Ви знаєте свою дитину краще, ніж будь-хто інший, тому краще за інших розбираєтеся в її потребах. Поставте собі такі запитання:

Нарешті, запам'ятайте: неважливо, який план лікування ви виберете, важливо те, наскільки ви самі будете брати участь у цьому процесі. Ви дуже допоможете дитині, якщо братимете участь у лікуванні разом із психологом, дотримуючись його рекомендації вдома. Тому для позитивного результату важливе й ваше хороше самопочуття.


Увага! Дуже важливо!

Похваліть дитину зранку, якомога раніше! І похвала на ніч (або просто поцілунок) теж не зашкодить…

10 золотих правил виховання щасливих дітей

1. Формуйте самоповагу

2. Навчіть дитину спілкуватися

3. Пильнуйте, щоб дитина не стала "телеманом"

4. Виховуйте відповідальність і порядність

5. Навчіть дитину шанувати сім'ю

6. Живіть у хорошому оточенні

7. Будьте вимогливими

8. Привчайте дитину до праці

9. Не робіть за дітей те, що вони можуть самі

10. Розвивайте інтелект дитини

ДИТЯЧІ ЗАПОВІДІ ДЛЯ БАТЬКІВ, БАБУСІВ І ДІДУСІВ

1. Дорогі батьки, пам'ятайте, що ви самі запросили мене до своєї родини. Колись я залишу батьківську оселю, але до того часу навчіть мене, будь ласка, мистецтва бути людиною.

2. У моїх очах світ виглядає інакше, ніж у ваших. Прошу вас, поясніть мені: Що? Коли? Чому?- кожен із нас у ньому має робити.

3. Мої ручки ще маленькі - не очікуйте від мене досконалості, коли я застилаю ліжко, малюю, пишу або кидаю м'яча.

4. Мої почуття ще недозрілі - прошу, будьте чуйними до моїх потреб.

5. Щоб розвиватися, мені потрібне ваше заохочення, а не тиск. Лагідно критикуйте і оцінюйте, але не мене - лише мої вчинки.

6. Дайте мені трохи самостійності, дозвольте робити помилки, щоб я на них учився. Тоді я зможу самостійно приймати рішення у дорослому житті.

7. Прошу, не робіть усього за мене, бо я виросту переконаним у своїй неспроможності виконувати завдання згідно з вашим очікуванням.

8. Я вчусь у вас усього: слів, інтонацій голосу, манер. Ваші слова, почуття і вчинки повертатимуться до вас через мене. Тому навчіть мене, будь ласка, найкращого. Пам'ятайте що ми разом не випадково: ми маємо допомагати один одному.

9. Я хочу відчути вашу любов, хочу, щоб ви частіше брали мене на руки, пригортали, цілували. Але будьте уважні, щоб ваша любов не перетворилася на милиці, які заважатимуть мені робити самостійні кроки.

10. Любі мої, я вас дуже люблю! Покажіть мені, що ви також мене любите.


  АДАПТАЦІЯ ДО ДИТЯЧОГО САДКА

Багатьом із нас знайома ситуація: малюк починає відвідувати дитячий садок, і ця подія стає справжнім випробуванням для всієї родини. Дитина плаче, вередує, відмовляється їсти й залишатися в групі.

    Як полегшити адаптацію малюка до дошкільного закладу? У якому віці дитина готова ходити в дитсадок? Яких фраз варто уникати в розмові з дошкільником, аби звикання до нових умов відбулося легко й безболісно?

    Пропонуємо розібратися разом.

    Як почувається дитина в процесі адаптації до дитячого садка?

    В період звикання до нових обставин психіка та організм малюка перебувають у сильному напруженні. Дитина переживає стрес, що проявляється у вигляді:

    До того ж, у період адаптації до садочка, як правило, в дітей виникає багато страхів. Найбільш поширеними є:

    1. Страх розлучатися з мамою.

    2. Тривога й дискомфорт від перебування в нових умовах.

    3. Страх залишатися з незнайомими, чужими людьми.

    4. Тривога, що батьки можуть не прийти.

    Ці страхи дитини є обґрунтованими, але ресурс на подолання тривог — у кожного дошкільника різний.

    Скільки триває адаптаційний період?

    Тривалість адаптаційного періоду залежить від багатьох факторів:

    1. Підготовки до відвідування садка (розповіді про нього, знайомство з вихователями тощо).

    2. Фізичного здоров’я (відсутність хронічних хвороб, схильності до застуд).

    3. Навичок самостійності (одягання, ходіння «на горщик», володіння виделкою).

    4. Режиму дня.

  Та в середньому терміни звикання становлять:

    Однак варто пам’ятати, що кожна дитина — унікальна, й штучно вводити її в заздалегідь встановлені рамки непотрібно. Можливо, вашій дитині знадобиться більше часу, аби звикнути до умов садочка. Якщо ж адаптаційний період затягнувся (триває більше трьох місяців), варто звернутися до дитячого психолога.

  Як полегшити адаптацію дитини до садочка?

    Саме від батьків залежить те, як дитина буде сприймати дошкільний заклад і наскільки швидко пройде адаптація до нього. Рекомендуємо вам такі кроки:

    1. Насамперед вгамуйте власну тривогу й докори сумління через рішення вийти на роботу. Якщо мама впевнена, що з її дитиною в дитсадку все буде гаразд, — так і буде.

    2. Поясніть дитині, що таке дитячий садочок і навіщо туди ходять діти:

 3. Познайомте дитину з обраним дитячим садком під час прогулянки. Можна спочатку ненадовго заходити з малюком на територію закладу, в групу, щоб він поступово звикав до садочка.

    4. Завчасно ознайомтеся з розпорядком дня в дитсадку й поступово вводьте цей режим дня вдома, а також навчайте дитину тому, що може знадобитися в садочку (самостійно одягатися, умиватися, їсти).

    5. Заздалегідь познайомте дитину з вихователем групи, до якої ходитиме ваш малюк. Повідомте лікаря й вихователів про особливості стану його здоров’я та характеру.

    6. У перші два-три тижні залишайте дитину лише на кілька годин в дитячому садочку, поступово збільшуючи цей час. Якщо у вас є така можливість, перші кілька днів ви можете разом з дитиною ходити в дошкільний заклад (залишайтеся там на 2-3 години).

    7. Дайте малюку із собою «талісман»: улюблену іграшку тощо. Вигадайте ритуали прощання (адже все, що відбувається регулярно, — заспокоює). Поцілуйте в кожну щічку, обійміть, дайте «п’ять» чи вигадайте щось особливе й тільки ваше.

    8. На честь важливої події в житті дитини (першого походу в садочок) влаштуйте домашнє свято, дозвольте їй відчути радість від дорослішання.

    9. Щовечора запитуйте в дитини про те, як пройшов день, що сталося нового й цікавого. Обговорюйте з нею останні події в садочку, розпитуйте про друзів, ігри, заняття, екскурсії.

    10. У період адаптації проводьте більше часу разом з малюком, намагайтеся після дитсадка погуляти, почитати книгу разом. Дитина отримає нові враження й зможе відволіктися від негативних переживань. Дуже важливо обіймати дитину (тісний контакт в період адаптації є обов’язковим), говорити, як ви її любите й сумуєте під час розлуки

 Що не можна говорити дитині, яка йде в дитячий садок?

    Дитячий психолог Ольга Крамаревич радить звернути увагу на фрази, здатні посилити стрес від перебування дитини в дитячому садку:

    Думаю, ви погодитеся, що відвідування дитячого садка — важливий етап у житті дитини. І, звісно, вашому малюку знадобиться час для прийняття змін, що сталися з ним. Тому будьте терплячі та уважні, підтримуйте свою дитину й пам’ятайте, що адаптаційний період — тимчасове явище, і ви здатні допомогти дитині його подолати.