Сторінка соціального педагога

З учнями старших класів було проведено урок "Діагностика професійних нахилів".

На уроці було актуалізовано проблему успішного вибору професії  та проведено діагностичну роботу "Мотиви вибору професії". 

30 січня громадська організація «Дівчата» у співпраці з ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» розпочали цикл вебінарів для соціальних педагогів закладів освіти щодо плекання їх резилієнтності та розширення компетенцій у надані психосоціальної підтримки здобувачам освіти та їхнім родинам під час війни в Україні. Сьогодні було розглянуто - Робота з випадками гендерно зумовленого насильства з фокусом на перенаправлення та повноваження соціальних педагогів.

❗Сьогодні (23 січня) українці почали отримувати повідомлення нібито від ДСНС щодо плану евакуації мешканців з підозрілими посиланнями

Офіційно повідомляємо: це робота кібершахраїв! ДСНС не здійснювала розсилку цих повідомлень, а переходити за посиланнями вкрай небезпечно!

Довіряйте лише перевіреним джерелам і пам’ятайте: вся актуальна інформація завжди розміщується на нашому офіційному сайті та сторінках ДСНС у соціальних мережах!

Поради учням «Як протидіяти булінгу»

​ Корисні правила-поради для  профілактики і подолання кібер-булінгу, для дітей:

1.  Не поспішай

         Не поспішай, не виплескуй свій  негатив у кібер-простір. Важливо домовитись із  дитиною, щоб вона не відповідала на вразливі повідомлення до того, як порадиться з дорослими. Старшим дітям запропонуйте правило: перед тим, як писати і відправляти повідомлення, потрібно заспокоїтись, притишити роздратування, злість, образу, гнів. Емоції – погані порадники, вони минають, а написане і відправлене в Інтернет продовжує нести і помножувати негатив уже без Вашої волі і контролю.

2.  Будуй свою репутацію

         Будуй власну онлайн-репутацію, не провокуйся ілюзією анонімності. Інтернет – це особливе середовище із своїми правилами поведінки - «нетикетом» (новоутворення від англ. net –мережа і «етикет»).  Хоча кібер-простір і надає додаткові можливості відчути свободу і розкутість завдяки анонімності, дитині потрібно роз’яснити, що існують способи довідатись, хто саме відправив повідомлення, хто стоїть за певним ніком (анонімним псевдонімом). І якщо некоректні дії у віртуальному просторі призводять до реальної шкоди – від анонімності залишається лише ілюзія: все тайне стає явним. У віртуальному просторі, як і в реальному, діє золоте правило: стався і дій стосовно інших так, як хотів би, щоб ставились до тебе. Крім того, Інтернет фіксує історію, яка складається із публічних дій учасників і визначає його онлайн-репутацію – накопичений образ особистості в очах інших учасників: заплямувати її легко, виправити – важко.

3.  Поважай факти

         Зберігати підтвердження факту нападів. Потрібно роз’яснити дитині: якщо її неприємно вразило якесь повідомлення чи картинка на сайті (фото, відео, будь що), правильна реакція – вимкнути екран (щоб зупинити негативний вплив, але не комп’ютер!) і негайно звернутись до батьків за порадою. Старші діти можуть зберегти чи роздрукувати сторінку самостійно, щоб порадитись з батьками в зручний час.

            Що ігнорувати

         Доречно ігнорувати поодинокий  негатив. Одноразові образливі повідомлення найкраще ігнорувати, часто в результаті цього кібер-буллінг  на початковій стадії і зупиняться. Досвідчені форумчани послуговуються правилом: «найкращий спосіб боротьби з неадекватами – ігнор».  Якщо ж реагувати на негативні коментарі, комунікація продовжується.

            Коли ігнорувати не варто

         Не дивлячись на те, що відправник Вам не відомий, якщо листи систематично містять загрози життю і здоров’ю, або порнографічні сюжети, варто поставити до відома телефонного або Інтернет-провайдера, інспектора місцевого відділку міліції із роботи з неповнолітніми (для цього й важливо копіювати повідомлення із загрозами). Якщо образлива інформація розміщена на сайті, варто зробити запит адміністратору щодо видалення цієї інформації.

Нижче наведено ще декілька порад на випадок, якщо вас залякують або переслідують у мережі:

Почувайтеся безпечно в мережі, використовуючи наведені нижче поради щодо запобігання залякуванню:

1 грудня світ відзначає день боротьби з СНІДом та толерантності з ВІЛ-позитивними людьми. 

Сьогодні, у Всесвітній день боротьби зі СНІДом в нашому ліцеї пройшли години спілкування, інформаційні хвилинки, під час яких учні дізналися більше про СНІД, про способи передачі цієї страшної хвороби. Учням було запропоновано перегляд фільму та проходження вікторини "Що ти знаєш про ВІЛ/СНІД?".

Тож бережіть себе і будьте здорові!

16 листопада у всьому світі відзначається Міжнародний день відмови від куріння, що був запроваджений Всесвітньою організацією охорони здоров’я ще в 1987 році. Перед світовою спільнотою було поставлено завдання досягнути того, щоб в XXI столітті проблема тютюнопаління стала другорядною.

    Студенти нашого коледжу негативно висловились щодо куріння за допомогою постерів та малюнків. Приємно спостерігати, що більшість студентів не лишилась осторонь цієї проблеми та взяла активну участь у цьому заході. 

    У сучасному світі модно бути здоровою, доглянутою ззовні і зсередини людиною, вести правильний спосіб життя, займатися спортом та не вживати жодних шкідливих речовин. Куріння негативно впливає на зовнішній вигляд людини та його самопочуття.  Шкідливим є і пасивне куріння, коли людина, яка не курить, змушена дихати тютюновим димом, знаходячись біля курця, і таким чином також наражає своє здоров’я на небезпеку. Потрібно усвідомити, що паління – це не просто погана звичка, вона викликає залежність, що в майбутньому може призвести навіть до трагічних наслідків.

    Отже, ми кажемо курінню - ні! Дякуємо тим студентам, які не лишились байдужими, взявши участь у Конкурсі постерів та малюнків, приурочених Міжнародному дню відмови від куріння.


У ліцеї часто проходять заходи, що до профорієнтації учнів.

Нещодавно з учнями було проведено урок профорієнтації "Вибір професії"

6  ЗАБОРОНЕНИХ ТЕМ ПРИ ДИТИНІ

Обговорювати та критикувати вихователів чи вчителів

Діти швидко зчитують Ваше настроювання.  Особливо це небезпечно робити на етапі адаптації.

ВАЖЛИВО: при цьому допустимо обговорювати вчинки вихователя, роз'яснювати їх для дитини і навіть критикувати... ВСТУП, не вихователя.  Більш того, такі діалоги можна використовувати для демонстрації позиції, що КОЖНИЙ має право на помилку.

«Поливати брудом» колишнього чоловіка

Так, Ваші стосунки можуть бути кошмарними, він цілком міг підло обійтися з Вами.  Але він залишається батьком Вашої дитини та Ваше першочергове завдання – допомогти їм налагодити та підтримувати контакт.  Робіть це не для нього, а для дитини.

Обговорювати СВОЄ або чиєсь інтимне життя

З дітьми потрібно і ВАЖЛИВО говорити про секс.  Але робиться це не через особисті подробиці.  Більше того, якщо в обговореннях прослизає щось «гидке, брудне» або неприємне в розмові про секс - це загрожує проблемами у спілкуванні з протилежною статтю.

Методи виховання Вашого чоловіка, якщо Ви з ним не згодні!

Так, у Вас можуть бути різні позиції.  Але займатися перетягуванням ковдри – НЕ ВАРІАНТ.  Більше того, дитина швидко зм'якне та почнуться маніпуляції.

Обговорювати катастроф, масових (і не тільки масових) вбивств, якихось трагедій... якщо те, що сталося:

 - не торкнулося самої дитини;

- дитина сама не ставить запитання на цю тему.

Критикувати свекруху

Пам'ятайте - вона для Вашої дитини - бабуся, рідна та близька людина.  Не потрібно налаштовувати дитину проти неї.

Ну на цьому, мабуть все... з того, що перше спадає на думку.


Техніка «Роботи з тривогою та страхами» підлітки /дорослі

Техніка допомагає усвідомити та навчитися долати базові внутрішні тривоги та переживання, які порушують алгоритм подолання.

Що потрібно: природний ландшафт, папір АЗ, кольорові олівці.

30-40 хв

Алгоритм:

Яка твоя мета, чого ти хочеш?

Якщо уявити, що людина має завдання з пункту А потрапити до пункту Б, то які природні перепони, перешкоди та небезпеки можуть виникнути на його шляху, уяви таку ситуацію і опиши ті перепони, які виникають у твоїй уяві?

Склади список можливих перешкод, які тобі представилися.

Напроти кожної перешкоди напиши емоцію, з якою вона в тебе асоціюється. Далі клієнту пропонується попрацювати із таблицею. Ось зразок (див. фото)

Якщо подумати про шлях до твоєї мети, то які перешкоди, перешкоди та перешкоди зможуть викликати в тебе емоцію №1, №2, №3 тощо.

Якщо уявити, що всі свої реальні перешкоди можна об'єднати у дві групи:

Я можу на це вплинути:

Я не можу на це вплинути:

Очевидно, що про перешкоди другої групи думати немає сенсу, оскільки вони знаходяться поза зоною твого впливу.

Склади перелік дій, які допоможуть запобігти впливу перешкод з першої групи, мінімізують втрати та підвищать твою стійкість.

Буде добре, якщо вкажеш термін реалізації кожної дії.

Перешкоди, емоції, реальна небезпека:

1. Пожар, оніміння, жорстка критика

2. Дощ, печаль, легкі невдачі

3. Ущілля, ризик, влетіти на гроші

4. Глибоке море, безнадійність, відмова в допомозі


Офіційний сайт проєкту "Як ти?"

Психічне здоров'я під ударом - як відновити відчуття самоспрямування

 Нові психічні захворювання, такі як комплексний ПТСР та затяжний розлад горя, які включені до МКХ-11

 Як здійснювати діагностику цих захворювань

 Ключові рекомендації щодо надання психіатричної допомоги

Авторки:

 Саскія Ешенбахер (Prof. Dr. Saskia Eschenbacher) та  Маріса Пширембель (Prof. Dr. Marisa Przyrembel) з Акконського університету гуманітарних наук (Берлін, Німеччина).

https://open.spotify.com/episode/2wkukJQs4IKqVuLF6yfZXp...

Подкаст українською мовою, який допомогає українським лікарям впоратися з щоденними викликами, пов'язаними з наданням медичної допомоги в умовах воєнного часу тепер доступний і в Apple Podcasts.

Проект втілюється Інститутом досліджень міжнародної допомоги (IRIA) в Акконському університеті гуманітарних наук (Берлін, Німеччина).

Підписуйтесь, слухайте, насолоджуйтесь!

https://apple.co/3qdChT7


Поради батькам

Пам'ятка безпечної поведінки під час літніх канікул для учнів

Ось і розпочинаються літні канікули. Як завжди, кожен з нас проведе їх по-різному. Подорожі, екскурсії, море, гори, походи, багато друзів - все це чекає на вас влітку. Бажаємо усім гарного відпочинку, яскравих вражень, незабутніх зустрічей, захоплюючих мандрівок!

    Але також закликаємо Вас завжди пам`ятати елементарні правила безпеки, щоб літній відпочинок не був зіпсований:

ØГуляти й гратися можна в місцях, які призначені для цього.

ØНебезпечними для ігор можуть бути сходи, підвали, горища, будівельні майданчики, ліфти.

ØПід час ігор у небезпечних місцях можна одержати травми й каліцтва різного ступеня тяжкості.

ØПід час ігор не варто демонструвати свою хоробрість одноліткам, стрибаючи з великої висоти, пірнаючи з крутих схилів на велику глибину, здираючись якнайвище на дерева.

ØПід час літнього відпочинку слід поводитися так, щоб не мати дорікань із боку дорослих.

ØПід час канікул слід, як і раніше, дотримуватися правил техніки пожежної безпеки.

ØНе можна брати в руки незнайомі предмети, кидати їх у вогонь, гратися ними. Найкраще повідомити про місце їхнього знаходження дорослим.


Поради соціального педагога для батьків, вчителів та учнів перед виконанням ЗНО/НМТ 2023  

·      Будь сконцентрованим. Не звертай уваги на поведінку оточуючих. Для тебе повинен існувати лише текст завдань і годинник.

·      Дій швидко, але не поспішай.  Перед тим як дати остаточну відповідь , двічі прочитай завдання, переконайся, що ти правильно зрозумів, що від тебе вимагається.

·      Спочатку берись за ті завдання, у правильності відповідей на які ти не сумніваєшся.

·      Пропускай!  Потрібно навчитися швидко пропускати важкі  і незрозумілі завдання, щоб згодом до них повернутися.

·      Якщо ви впевнені у виборі, але інтуїтивно можете віддати перевагу якійсь відповіді перед іншими, то інтуїції варто довіряти. Така довіра, як правило, призводить до приросту балів.

·      Читай завжди уважно завдання до кінця.  Розуміти завдання з перших слів і добудовувати закінчення за допомогою власної уяви – це надійний шлях до помилок.

·      Думай лише про поточне завдання. Коли ти бачиш нове завдання, забудь про попереднє.

·      Якщо попереднє завдання тобі не під силу, забудь про цю проблему. Наступне завдання це шанс набрати додаткові бали.

·      Використовуй методику виключення.  Якщо не знаєш правильної відповіді , то можна розпізнати усі невірні відповіді в силу їхньої абсурдності.  Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати відразу правильну відповідь, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє концентрувати увагу всього на одній-двох ознаках (а це легше), а не відразу на п’ятьох-сімох (що набагато складніше) .

·      Заплануй два круги. Завжди перевіряй себе. Навіть якщо відповідь легка і однозначна на перший погляд.

·      Вгадуй. Довірся власній інтуїції і вона разом із твоїм  логічним мисленням  допоможе тобі.

Є й деякі психологічні особливості, які слід ураховувати при вивченні матеріалу.

«Ефект краю». Найкраще запам’ятовується інформація, вкладена на початку й наприкінці тексту. Тому під час запам’ятовування слід напружувати свої пізнавальні здібності саме при вивченні середини.

Повторювати матеріал теж слід вдумливо, адже якщо після «завантаження у мозок» не повторити цю інформацію, 20-30% її втрачається впродовж перших 10 годин. Щоб цього не сталося, слід працювати з текстом так: спочатку прочитати його, потім повторити вдруге, через 20 хвилин – утретє, а через 8-10 годин – учетверте, і ще раз – через добу.

Наявність власної стратегії та пошуку і відбору інформації, свого інтелектуального стилю полегшує вивчення. Так, знаючи особливості своєї пам’яті, можна вивчати матеріал візуально, можна проговорювати його вголос, або переказувати комусь, а іноді допомагає потрібна річ – шпаргалка.

Аутогенне тренування та власні формули заспокоєння налаштують учнів на впевнений лад та оптимізм.


Корисні підказки – це унікальна енциклопедія у мультиках для успішної соціалізації, емпатійної грамотності, набуття соціальної компетентності, безпечне входження у соціум.


ІНТЕРНЕТ- ТА ГАДЖЕТОЗАЛЕЖНІСТЬ

Ознаки інтернет-залежності у дитини

1. Дитина користується Інтернетом як засобом від стресу.

2. Він або вона часто втрачає рахунок часу, поки знаходиться в мережі.

3. Дитина з легкістю жертвує сном заради можливості провести більше часу он-лайн.

4. Дитина, як правило, віддає перевагу витрачати власний час на Інтернет, ніж на сім’ю або друзів.

5. Дитина обманює друзів або членів сім’ї, коли мова заходить про кількість часу, проведеному в мережі Інтернет.

6. Дитина яро протестує або стає дратівливою, коли йому (їй) не дозволяють підключатися до мережі.

7. Дитина перевіряє по кілька разів за день (іноді - кілька десятків разів) свій Інстаграм і (або) інші соцмережі. 

8. Він або вона помітно втратив (а) інтерес до улюблених раніше занять, які сприймав (а), як приємне проведення часу до того, як отримав (а) доступ до Інтернету.

9. Дитина "сидить в телефоні" більше 4-х годин щодня.

10. Дитина зав’язує відносини з людьми, яких зустрічає в онлайн.

11. Дитина ігнорує строки, встановлені вами на користування Інтернетом.

12. Він або вона часто їсть, сидячи за комп’ютером або смартфоном чи планшетом.

13. Після тривалого невикористання мережі Інтернет у дитини можна спостерігати симптоми ломки, зокрема: занепокоєння; невгамовність; тремтіння рук.

14. Дитина думає про Інтернет постійно.

15. Дитина перестає бачити відмінності між віртуальним і реальним світом.

Гаджетозалежність (залежність від смартфонів, планшетів, ноутбуків тощо) 


Пам’ятка для батьків

«Що та як слід забороняти дитині»

1.    Коли Ви щось забороняєте дитині, обов’язково поясніть причину заборони, поговоріть із дитиною про можливі наслідки її вчинку.

   2.    Розумно обмежуйте кількість заборон та надавайте дитині можливість активно діяти і пізнавати світ.

   3.    Заборони мають засвоюватись дитиною поступово та свідомо. Вимоги батьків мають бути узгоджені.

  4.    Уникайте узагальнених заборон типу: «Не смій більше бути таким поганим!» (а яким?), «Ніколи не роби більше так, щоб не доводилося тебе лаяти!» (а як саме не робити?). такі заборони для дітей незрозумілі.

  5.    Завжди пам’ятайте, що в будь-якому конфлікті як мінімум двоє учасників і що важко не тільки нам з дитиною, але і їй з нами. Адже вона слабкіша, менша, менш досвідчена.


Пам`ятка для батьків: «Як уникнути суїциду»


Суїцид – це навмисне самопошкодження зі смертельним фіналом,

це є виключно людський акт,

який зустрічається в усіх культурах.

Передумовами до самогубства підлітків виступають:

• невміння підлітка розуміти та проявляти свої почуття, пояснювати свої переживання;

• особливість відчуття свого місця у світі: з одного боку – вже не дитина (переживає дорослі бажання),

а з іншого – індивід, який залежить від сім’ї (яка, в свою чергу, стає менш значимою, ніж однолітки);

• нестійкість самооцінки, неадекватне уявлення про власну компетентність;

• максималізм у оцінюванні себе та інших, нездатність прогнозувати наслідки своїх дій.

Шляхи профілактики:

• вживайте заходи, які могли б упорядкувати життя дитини, організуйте життя в сім’ї так,

щоб воно стало більш передбаченим, менш напруженим;

• любіть його зі всією доступною вам силою, підтвердіть свою любов,

але уникайте істеричних форм її прояву;

• поліпшення розуміння в сім’ях (з’ясування особливостей ставлення батьків до підлітка,

виховних впливів, які застосовуються в родині,

а також аналіз сімейної ситуації очима самого підлітка, ступінь комфорту в родині;

• формування у дитини життєвих цінностей та цінності власного життя.


Шляхи розв’язання:

• не залишати дитину з вантажем недомовленого;

• проявляйте до дитини любов та підтримку, виховуйте дитину

в атмосфері любові, турботи та розуміння;

• спрямовуйте думки дитини в конструктивне русло (потрібно допомогти дитині побачити яскравіші,

позитивні моменти життя ,запропонувати дитині нове заняття, поїздку);

• звільніть від депресії (можна запропонувати допомогти іншим);

• зарядіть дитину почуттям внутрішньої гідності,

відчуттям не самотності, захищеності взаєморозуміння);

• учіть дитину релаксації (розслабленню);

• не демонстративно, але з явними проявами задоволення для себе –

зробіть дитині подарунок, влаштуйте свято;

• перегляньте свої відносини з дитиною, більше їй довіряйте,

сприймайте її як самостійну дорослу особу

з її індивідуальним світоглядом;

не принижуйте гідності дитини;

• не проявляйте байдужість до проблем дитини, намагайтесь її зрозуміти

та допомогти у вирішенні проблеми;

• розповідайте дитині, що безвихідних ситуацій не буває!