Інклюзивно-ресурсний центр       Токмацької міської ради Запорізької області

                                    м.Токмак, вул. Шевченка 9А 

                          т. 4-51-35 

                         Портал ІРЦ: https://ircenter.gov.ua/

                         Відеоінструкція для батьків:  www.youtube.com/watch? 

Всеукраїнський день психолога відзначається в Україні 23 квітня. Офіційне визнання психологія отримала менш як півтора століття тому — 1879 року німецький психолог В.Вундт відкрив у Лейпцигу першу лабораторію експериментальної психології. За минулий час психологія накопичила безліч фактів і даних, які наголошують, що знання людини про себе змінюють її стан і почуття. Психологію можна назвати наукою, що створює людину через пізнання.

Також досить часто можна почути думку, що психологія — це наука про душу, з якої виключено дослідження душі. Психологія відповідає на питання про те, навіщо і чому людина поводиться так чи інакше.

«ЛЮДИ ДОЩУ» – ХТО ВОНИ? АБО ЩО ВИ ЗНАЄТЕ ПРО АУТИЗМ?

Аутизм (розлади аутистичного спектру (РАС) – це стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування. 

Розлади аутистичного спектру починаються у дитинстві, проте зберігаються у підлітковому і дорослому віці. У більшості випадків ці стани проявляються у перші 5 років життя.

Люди з аутизмом можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно набагато більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому. Рівні розумової діяльності у людей з РАС варіюють в надзвичайно широких межах – від важкого порушення функцій до чудових невербальних когнітивних навичок. Такі діти проявляють здібності, іноді просто геніальні до малювання, музики, конструювання, математики тощо. При цьому інші сфери життя не будуть цікавити дитину. Аутизм у чотири рази частіше вражає хлопчиків, ніж дівчаток.

«Люди дощу» часто наражаються на стигму і дискримінацію, вони можуть бути несправедливо обділені увагою як у сфері медичного обслуговування, так і в сфері освіти, в можливостях брати участь в житті місцевих громад. Тому їм дуже потрібна наша підтримка і розуміння. Аутизм неможливо вилікувати, проте з часом можна адаптувати таку людину до соціального життя.

      21 березня в Україні і світі відзначається Всесвітній день людей із синдромом Дауна.

Вперше цей день був проведений у 2006 році, його ініціаторами були Європейська асоціація Даун-синдром (EDSA) та Всесвітня асоціація Даун-синдром (IDSA).

Людям з синдромом Дауна притаманна відкритість, життєрадісність та добродушність. Вони можуть бути обдаровані художніми, музичними, артистичними, спортивними талантами. Відзначається, що чим більше такі діти спілкуються з однолітками, чого вони найчастіше щиро прагнуть, тим менш помітним стає відставання їх у психічному та фізичному розвитку.

Щоб подолати стереотипи у сприйнятті «сонячних людей» (саме так називають осіб із синдромом Дауна), потрібно більше про них говорити, показуючи різні сторони їхнього життя. Лише за такої умови така людина перестане бути незвичайним явищем, ставши повноцінним членом суспільства.

Ці люди потребують нашої допомоги, любові, розуміння та взаємної поваги.

До уваги батьків та вчителів❗❗❗

Цей день ще називають корінням української єдності. Традиційно ми згадуємо події, які відбулися на Софіївській площі 22 січня 1919 року.

Тоді було підписано Акт Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки. Цей документ став епохальною історичною подією. Він увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України — Наддніпрянщини та Наддністрянщини.

Акт Злуки об’єднав в одне державне ціле всі землі, які заселяє українська нація. А також засвідчив духовну консолідацію народу незалежно від національності. Зрештою, став фундаментом побудови демократичної держави та запорукою виживання й існування нації.

Щороку 3 грудня разом із світовою спільнотою Україна відзначає день людей з інвалідністю. Разом з нами живуть люди, фізичні можливості яких обмежені. Це ті, хто з певних причин не може повноцінно забезпечувати себе, доглядати за собою. Інвалідність може бути вродженою і набутою в результаті травм, інфекцій, тощо.

Міжнародний день людей із інвалідністю не є святом, а покликаний привернути увагу до проблем цих людей, захисту їхніх прав, гідності і благополуччя, акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі людей з інвалідністю у політичному, соціальному, економічному і культурному житті. Цей день є нагадуванням людству про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства – людей із інвалідністю.


Плакати, коли болить. Радіти приємним речам. Піклуватись про себе, займаючись спортом, використовуючи техніки самодопомоги, витримуючи баланс роботи та відпочинку.

Все це – про ментальне здоров’я

Спеціально для комунікаційної кампанії «Ти як?» українська ілюстраторка Ольга Дегтярьова створила цикл картинок, які через різних героїв, зрозумілі сюжетні лінії та короткі описи розкривають поняття ментального здоров’я.

Ілюстрації можна завантажити на сторінці Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як?

Також ними можна поділитися з головної сторінки «Довідника безбар’єрності» https://bf.in.ua (потрібно натиснути на значок «Поділитися» та обрати бажану соціальну мережу або месенджер).

Комунікаційна кампанія «Ти як?» реалізується у межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я – ініціативи першої леді Олена Зеленська.

#тияк #worldmentalhealthday #howareyou

Психологічний тренажер для підлітків

У зв'язку з подіями в країні вкрай актуальним є надання комплексної та своєчасної допомоги дітям, які виховуються в сім'ях, що опинилися у складних життєвих обставинах, потребують соціальнох підтримки, тимчасово переміщеним (евакуйованим), дітям, батьки яких загинули, які постраждали від різних форм насильства та поліпшення соціально-психологічного стану дітей в цілому, профілактики вчинення суїцидів та нанесення самоушкоджень, зниження стресових та депресивних станів у дітей та підлітків.

У межах співпраці між Управлінням ювенальної провенції та благодійної організації "Благогійний фонд" "ХепіМайндХелп", яка має сталий досвід співпраці з Міністерством освіти і науки України, є членом групи охорони  психічного здоров'я при Всесвітній організації охорони здоров'я в Україні, створено онлайн-тренажер "Психологічний тренажер для підлітків", який також може стати в нагоді й дорослим, оскільки містить розділи із вправами для різних вікових категрій. 

додаток до Листа психолог. тренажер (1).docx

10.10.2023  - Всесвітній день психічного здоров’я, який відзначається з 1992 року за ініціативою Всесвітньої федерації психічного здоров’я. Його метою є привернення уваги суспільства до проблем людей, які страждають на психічні розлади і поширення інформації  про ефективні методи профілактики психічних відхилень, медичного лікування, запобігання соціальної дезадаптації.

1 жовтня День захисників і захисниць України 2023


Україна 24 серпня відзначає 32-гу річницю проголошення Незалежності.


Як допомогти дитині, якщо після травматичної події вона відчуває страх.

Публікація підготована в межах проєкту "Безпечний простір: комплексна психосоціальна підтримка українських шкіл в умовах війни", який реалізовується ГО "Слова допомагають" та спеціалістами Центр психічного здоров'я НаУКМА за підтримки Plan International. Проєкт фінансується Іспанським агентством міжнародного співробітництва та розвитку (AECID). Публікація відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Plan International.

23 квітня - Всеукраїнський день психолога.

  Психологія - це прикладна й академічна наука, що вивчає поведінку, психіку і психічні процеси людини. Наукова психологія постійно розвивається і є система теоретичних, експериментальних і методичних властивостей пізнання. Дослідження психічних явищ є фундаментальною основою сучасної психології. 

    Щорічно 2 квітня відзначається Всесвітній день поширення інформації про проблему аутизму.  Цей День був встановлений резолюцією 62/139 Генеральної Асамблеї ООН від 18 грудня 2007 року, в якій вказується на необхідність забезпечення дітям і дорослим з аутизмом “можливості жити повним і змістовним життям”. Мета Дня – привернути увагу громадськості до необхідності допомагати людям з аутизмом і підвищувати якість їх життя.

    


21 березня - Всесвітній день людей із синдромом Дауна 

     Генеральна Асамблея ООН у 2011 році прийняла рішення щороку 21 березня відзначати Всесвітній день людей із синдромом Дауна. Двадцять перший день третього місяця року був обраний свідомо, це пов’язано з тим, що захворювання являє собою трисомію за 21‑ою хромосомою. Такі люди мають 47 хромосом у каріотипі замість звичних 46. Першим у кінці ХІХ століття на цей недуг звернув увагу англійський лікар Джон Ленґдон Даун, його прізвище й дало назву хворобі. 

  Синдром Дауна, який є вродженою генетичною аномалією, розповсюджений в усьому світі і це не залежить від раси, місця проживання, способу життя або соціального становища батьків. За даними ВООЗ у світі щороку народжується від трьох до п’яти тисяч дітей із синдромом Дауна, це одна дитина на 1000-1100 здорових немовлят. В Україні «дітей Сонця», так називають малюків із синдромом Дауна,  народжується щороку понад 400, це кожна 700 дитина.

Не знаєте які підібрати слова для людини, що фізично або психологічно постраждала внаслідок бойових дій? Розділ електронного довідника «Безбар’єрність» – «У воєнний час» містить поради та відповіді на питання, які турбують українців в умовах повномасштабної війни. 

16 лютого в Україні відзначають День єднання. Це молоде свято, воно було засноване лише торік. 

Головна мета цього дня — показати єдність українського народу на тлі військової загрози


Педагоги та психологи створили Телеграм-канал для підтримки дітей у складні часи легкими вправами, які можна виконувати під час перебування у сховищі чи вдома.

Це дуже важливо, аби мінімізувати можливі наслідки психологічної травми. Підписатися можна за посиланням


Війна принесла чимало змін, невизначеності та непередбачуваних обставин. Тривога — типова реакція на це. Вона характерна і для батьків, і для дітей. Для того, щоб допомогти впоратися з тривогою дитині, виконуйте рекомендації від Світлана Ройз. 


 Всеукраїнська інформаційно - просвітницької кампанія

"ДЛЯ ДІТЕЙ суспільство без бар'єрів"


Прийняття№1.mp4
Прийняття№2.mp4

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2017 року № 545 ухвалено рішення щодо створення Інклюзивно - ресурсних центрів та затверджено типове Положення про їх діяльність. 

На виконання цієї Постанови, рішенням п’ятдесят першої сесії сьомого скликання Токмацької міської ради від 21 грудня 2017р. №10, створено Комунальну установу «Токмацький інклюзивно-ресурсний центр», та затверджено її статут.

З вересня 2018 року почав працювати КУ «Токмацький інклюзивно-ресурсний центр», який створений з метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі у професійно-технічних навчальних закладах. Така дитина зможе пройти комплексну оцінку з метою визначення рівня її загального розвитку, відповідності віковим нормам та отримати кваліфіковану допомогу від спеціалістів.

Після проведеного обстеження батькам надається висновок з рекомендаціями. У разі встановлення фахівцями центру наявності у дитини особливих освітніх потреб висновок про комплексну оцінку є підставою для складення для неї індивідуальної програми розвитку та надання їй психолого-педагогічної допомоги.

До фахівців центру можуть звернутися всі бажаючі за консультацією, а також ті, хто має необхідність в отриманні корекційно-розвиткових послуг, але за відсутності відповідних спеціалістів в навчальних закладах, не отримує їх. Всі послуги безкоштовні. 


ЩО РОБЛЯТЬ ІНКЛЮЗИВНО-РЕСУРСНІ ЦЕНТРИ

ЯК ПРОЙТИ КОМПЛЕКСНУ ОЦІНКУ РОЗВИТКУ ДИТИНИ В ІНКЛЮЗИВНО-РЕСУРСНОМУ ЦЕНТРІ

Подати заявку на відвідування інклюзивно-ресурсного центру та отримати запрошення на консультацію можна онлайн за допомогою  порталу https://ircenter.gov.ua/. На цьому порталі можна обрати найближчий ІРЦ, зареєструватись і прийти на прийом у призначений час без черг та очікування.


 ЯК САМЕ ПРОВОДИТЬСЯ  КОМПЛЕКСНА ОЦІНКА РОЗВИТКУ ДИТИНИ

Комплексна оцінка проводиться індивідуально за такими напрямами:

У разі потреби фахівці інклюзивно-ресурсного центру можуть проводити комплексну оцінку за іншими напрямами, зокрема, визначення рівня соціальної адаптації, взаємовідносин із однолітками, дорослими.


ЯК ЧАСТО НЕОБХІДНО ПОВТОРЮВАТИ КОМПЛЕКСНУ ОЦІНКУ РОЗВИТКУ ДИТИНИ

Повторна комплексна оцінка фахівцями інклюзивно-ресурсного центру проводиться у разі:


ЩО ТАКЕ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНІ ТА КОРЕКЦІЙНО-РОЗВИТКОВІ ПОСЛУГИ

Психолого-педагогічні послуги – це групові та індивідуальні заняття, направлені на розвиток дитини з особливими освітніми потребами.

Корекційно-розвиткові послуги – це групові та індивідуальні заняття, що спрямовані на корекцію порушень шляхом розвитку особистості дитини з особливими освітніми потребами, її пізнавальної діяльності, емоційно-вольової сфери та мовлення.

Психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги спрямовані на:






Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2017 року № 545 ухвалено рішення щодо створення Інклюзивно - ресурсних центрів та затверджено типове Положення про їх діяльність. 

На виконання цієї Постанови, рішенням п’ятдесят першої сесії сьомого скликання Токмацької міської ради від 21 грудня 2017р. №10, створено Комунальну установу «Токмацький інклюзивно-ресурсний центр», та затверджено її статут.

З вересня 2018 року почав працювати КУ «Токмацький інклюзивно-ресурсний центр», який створений з метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі у професійно-технічних навчальних закладах. Така дитина зможе пройти комплексну оцінку з метою визначення рівня її загального розвитку, відповідності віковим нормам та отримати кваліфіковану допомогу від спеціалістів.

Після проведеного обстеження батькам надається висновок з рекомендаціями. У разі встановлення фахівцями центру наявності у дитини особливих освітніх потреб висновок про комплексну оцінку є підставою для складення для неї індивідуальної програми розвитку та надання їй психолого-педагогічної допомоги.

До фахівців центру можуть звернутися всі бажаючі за консультацією, а також ті, хто має необхідність в отриманні корекційно-розвиткових послуг, але за відсутності відповідних спеціалістів в навчальних закладах, не отримує їх. Всі послуги безкоштовні. 


ЩО РОБЛЯТЬ ІНКЛЮЗИВНО-РЕСУРСНІ ЦЕНТРИ

ЯК ПРОЙТИ КОМПЛЕКСНУ ОЦІНКУ РОЗВИТКУ ДИТИНИ В ІНКЛЮЗИВНО-РЕСУРСНОМУ ЦЕНТРІ

Подати заявку на відвідування інклюзивно-ресурсного центру та отримати запрошення на консультацію можна онлайн за допомогою  порталу https://ircenter.gov.ua/. На цьому порталі можна обрати найближчий ІРЦ, зареєструватись і прийти на прийом у призначений час без черг та очікування.


 ЯК САМЕ ПРОВОДИТЬСЯ  КОМПЛЕКСНА ОЦІНКА РОЗВИТКУ ДИТИНИ

Комплексна оцінка проводиться індивідуально за такими напрямами:

У разі потреби фахівці інклюзивно-ресурсного центру можуть проводити комплексну оцінку за іншими напрямами, зокрема, визначення рівня соціальної адаптації, взаємовідносин із однолітками, дорослими.


ЯК ЧАСТО НЕОБХІДНО ПОВТОРЮВАТИ КОМПЛЕКСНУ ОЦІНКУ РОЗВИТКУ ДИТИНИ

Повторна комплексна оцінка фахівцями інклюзивно-ресурсного центру проводиться у разі:


ЩО ТАКЕ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНІ ТА КОРЕКЦІЙНО-РОЗВИТКОВІ ПОСЛУГИ

Психолого-педагогічні послуги – це групові та індивідуальні заняття, направлені на розвиток дитини з особливими освітніми потребами.

Корекційно-розвиткові послуги – це групові та індивідуальні заняття, що спрямовані на корекцію порушень шляхом розвитку особистості дитини з особливими освітніми потребами, її пізнавальної діяльності, емоційно-вольової сфери та мовлення.

Психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги спрямовані на:






Звернення особливих дітей до тих, хто поруч

В один прекрасний день я з’явився на світ, ставши найбільшою радістю і невимовним болем моїх батьків. Бо я – ОСОБЛИВИЙ. Я так хочу знайти своє місце у житті. А для цього мені потрібна підтримка людей, що живуть поруч.

Перш за все прошу вас подарувати мені справжнє дитинство, яке неможливе без друзів. Я ж маю на це право? Мої однолітки веселою юрбою ходять до школи, граються на перервах, читають книжки, яких я, можливо, ніколи не прочитаю і не зрозумію. Але чия в цьому вина?

Вони катаються на велосипедах, лижах та ковзанах, ходять один до одного в гості, їздять відпочивати у табори, бачать такі незвідані горизонти, які мені навіть не сняться.

Я ж прошу так мало. Просто дайте мені бути серед вас і почуватися не таким самотнім у цьому жорстокому світі.

СПРИЙМАЙТЕ мене таким, який я є. Бо я член суспільства з самого народження.

НЕ ІГНОРУЙТЕ і не робіть вигляд, що мене взагалі не існує.

НЕ НАСМІХАЙТЕСЯ, бо ніхто, крім моїх батьків, не знає, як боляче буває від колючих слів.

НЕ НЕХТУЙТЕ моїми проблемами. Бо тільки з вашою допомогою я зможу їх вирішити.

ДАЙТЕ мені можливість стати вашим другом. Ви зрозумієте, як я вмію дружити, ділитися бодай мріями, співпереживати і співчувати.

ПОВАЖАЙТЕ мене, бо я маю на це право, адже я – ЛЮДИНА.

ВІДКРИЙТЕ своє серце для мене і таких як я. Озирніться навколо і ви побачите, що нас не так мало навколо вас. Теплий погляд, посмішка, щире співчуття та рука, простягнута назустріч, зробить наш світ добрішим, світлішим, кращим.

І тоді заспіває моя душа. Я так хочу, щоб ви почули цю пісню. В ній сплелися біль і радість, розпач і надія, сльози і сміх. Всі ці щирі емоції живуть у кожному з нас. Вони роблять людину чистішою, щирішою, добрішою. Я вірю, що разом з вами ми зможемо зробити цей світ хоч трішки щасливішим.

Адже лише палке серце, небайдужа душа, ясні очі і міцні руки обертають землю. А я так хочу жити на квітучій, добрій і відкритій для ОСОБЛИВИХ дітей землі.