Мета. Ознайомити дітей із правами, що гарантуються законом, сприяти формуванню правового світогляду, системи теоретичних поглядів на права дитини, формувати активну позицію дітей щодо реалізації себе та своїх прав у житті, правову свідомість. Розвивати логічне мислення, інтерес до правових знань, навички самореалізації і самовиховання. Виховувати пошану до законів України, вчити користуватися своїми правами.
Хід заняття
1. Організаційна частина.
Таємничо-чарівна хвилина.
- У мене в руках чарівна скринька, у ній – найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити, може зазирнути, але поки що не розповідати, кого він там побачив і мовчати аж доки всі найдопитливіші та найсміливіші не зазирнуть на дно скриньки.
(Звучить музика. Діти по черзі заглядають у скриньку).
- То кого ви побачили у чарівній скриньці?
(Діти називають себе, бо на дні скриньки – дзеркало).
- Так, ви побачили в чарівному дзеркалі кожен себе. Людина – найцінніший скарб.
Відомий поет України В. Симоненко, який прожив життя-спалах (28 років), написав вірш «Ти знаєш, що ти – людина?».
Ти знаєш, що ти – людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя – єдина,
Очі твої – одні.
Більше тебе не буде
Завтра на цій землі.
Інші ходитимуть люди –
Добрі, ласкаві і злі.
Сьогодні усе для тебе:
Озера, гаї, степи.
І жити спішити треба –
Гляди ж не проспи.
Бо ти на Землі – людина,
І хочеш того чи ні –
Усмішка твоя – єдина,
Мука твою – єдина.
Очі твої – одні.
- У своєму вірші поет говорить про неповторність кожної людини. Кожен із вас особистість, і саме такої людини, як ви, немає на землі і не може бути. Кожна людина є єдиною і унікальною. Ви говорите по-різному, по-різному думаєте і висловлюєтеся, мирно живете, іноді сперечаєтеся, але завжди повинні пам’ятати, що всі люди на землі мають однакові права.
- А що таке право?
(Право – система обов’язкових для всіх, формально визначених правил поведінки, які встановлюються державою).
- Дитина, як і кожна людська істота, від народження має права.
2. Повідомлення теми і мети тренінгу.
- Отже, наша година спілкування буде присвячена правам дітей і називається «Знай свої права», а проведемо ми її у формі тренінгу.
Знати права – означає вже наполовину володіти ними.
3. Основна частина.
- Дитина, як і кожна людська істота, від народження має права.
Послухайте: Дитя моє! Бог дав тобі життя,
І щоб ніхто не заподіяв шкоди
Тобі, маленький громадянин.
Бог дав закони нашому народу.
Від дня народження, від іменин –
Він твій, цей світ широкий за вікном,
Ти на життя і щастя маєш право
Під золото-блакитним знаменом
Своєї Української держави.
(Витяг із «Конвенції про права дитини»)
Стаття 6. Кожна дитина має невід’ємне право на життя.
Вихователь. Не меркнуть зорі,
Йдуть у небуття,
Бо мають право вік світити.
Я ж маю право на життя,
Я гідно мушу жити.
- Про яке право йде мова?
Правильно! Життя кожної дитини є найціннішим. І ніхто не може бути свавільно позбавлений життя.
Отже, перше найголовніше, невід’ємне право - на життя.
(На дошці прикріплюється напис: ПРАВО НА ЖИТТЯ).
Стаття 7. Кожна дитина має право на ім’я.
Гомер сказав: «Немає між живих людей та й не може бути безіменних».
Тобто кожна дитина після народження має бути зареєстрована в державному органі з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Ім’я має велике значення в житті кожного з нас, воно супроводить усіх, мов вірний друг.
Як маленьке немовля у світ двері відчиня,
То дарують йому слово, слово це – його ім’я.
Підростає немовлятко – чи дівчатко, чи хлоп’я,
Разом з ним іде це слово, слово це – його ім’я.
Кожен дружить із цим словом протягом всього життя.
Здогадались, що за слово? Слово це – його ім’я.
Ми маєм право на ім’я: і ти, і він, і ми, і я.
У кожного воно своє, до того ж зміст у нього є.
(На дошці прикріплюються таблички з іменами і фото дітей).
Вправа «Знайомство».
Зараз ми проведемо вправу «Знайомство», де кожен назве своє ім’я і розкриє його значення.
(Діти по черзі встають, називають ім’я та його значення).
Анастасія – переселення;
Артем – цілий, непошкоджений;
Антон – той, що вступає до бою;
Максим – найбільший;
Василь – царський;
Віктор – перемога.
- Всім подобаються власні імена?
- У нашій країні згідно зі статтями Сімейного і Цивільного кодексу по досягненні 16 років громадянин України має право змінити своє ім’я.
Стаття 9. Кожна дитина має право не розлучатися з батьками.
Ім’я змінити можна, але не можна змінити людей, які дали тобі життя. Хто це?. Правильно. Ви маєте право виховуватися в сім’ї.
(Прикріплюється на дошці табличка – сім’я, малюнок).
- Розкажіть про свою сім’ю.
Стаття 27. Право на повноцінне харчування.
У сім’ї ми маєм право на добре харчування.
Від того, що і як їмо, залежить і здоров’я, і навчання.
І дуже корисно для нас вживати вітаміни,
Бо це впливає на здоров’я кожної дитини.
Вітаміни – добра справа, це доказує наука.
Харчування повноцінне для дитини незамінне.
Вітамінів як дадуть – діти всі умить ростуть,
А щоб в школі добре вчитись, і у армії служити,
Та здоров’я добре мати, треба добре харчуватись.
- Як ви думаєте, про яке право розповіли діти?
(Прикріплюється напис на дошці).
Наша держава піклується про наше здоров’я. Ви безкоштовно харчуєтеся в школі.
Стаття 28. Кожна дитина має право на освіту.
- А для чого ви ходите до школи?
- Як називається наша школа?
- Хто керує школою?
- Дитина має право на освіту. і обов’язок держави – забезпечити доступну для кожної дитини безкоштовну обов’язкову освіту.
Бо всім відомо, що без школи, без знань, що мусиш там набуть,
Не станеш у житті ніколи тим, ким з дитинства мрієш буть.
Стаття 23. Право на працю.
- А ким ви мрієте бути? (Відповіді дітей).
Майбутня професія – важливий це крок,
Обрати для себе, щоб був з мене толк.
Лікарем стати – це мрія моя!
Здається мені, що вмію завжди
Пораду надати і вихід знайти.
Я не граюся із током, а працюю з молотком,
Тепловоз новий майструю, а змайструю – розмалюю.
Побіжить по рейсах з свистом, а я в ньому – машиністом.
Мрію я, як підросту, космонавтом стати.
На космічних кораблях до зірок літати.
Ти, матусю, не сумуй, не журися, тату,
Звідтіля я привезу зірочок багато.
- У будь-якому випадку держава повинна зробити так, щоб люди могли отримати професію та працювати. А різних професій багато. Спробуйте здогадатися, про яку ітиметься.
Хто завжди по полю ходить?
Хто пильнує за зерном?
Провіряє перші сходи.
Це, звичайно,…(агроном)
Дітвору він добре знає,
Її щедро пригощає,
Бо уміє готувати,
Ще й уміє подавати. (Кухар)
У пору літню, час осінній,
Навесні – гарячий час –
Косять, жнуть вони і сіють,
Орють лан у котрий раз! (Хлібороби)
Цей робітник доторкнувся хмарини,
Дім нам будує – не має й хвилини.
Рівно виводить він стіни в будові,
Кран є підйомний напоготові. (Будівельник)
Є паличка в нього чарівна –
За мить сто машин зупиняє.
Ось паличку ловко він вгору підняв,
Одразу «Москвич», як укопаний, став. (Міліціонер)
- Порядок застосування праці дітей визначається законодавством України про працю. Прийняття дитини на роботу допускається з 16 років. Діти, які досягли 16-річного віку, можуть прийматися на роботу, що не завдає шкоди їхньому здоров’ю і навчанню.
- То яке право ви маєте з досягненням 16-річного віку?
(Прикріплюється напис).
Стаття 31. Кожна дитина має право на відпочинок і дозвілля.
Вихователь. Трішки ми попрацювали,
Наші сили підупали.
Отже, слід нам відпочити,
Знову сили відновити.
(Фізкультхвилинка)
- Відпочили? Всі веселі? От чудово. А тепер до праці знову.
- Яке право ми щойно використали?
(Прикріплюється напис)
Стаття 24. Право на здоров’я та медичну допомогу.
Уч. Відпочинок дуже важливий для організму.
Якщо ж погано стало нам,
Батьки заб’ють тривогу.
Для цього право є у нас
На медичну допомогу.
Уч. Бо хворому не милий світ,
Усе йому байдуже.
Тож бережи з маленьких літ
Своє здоров’я, друже!
- У школі про ваше здоров’я піклується медсестра.
Стаття 29. Освіта дитини має бути спрямована на розвиток особистості, талантів.
- Коли ви здорові, тоді хочеться співати, малювати, танцювати, ліпити, тобто розвивати свої таланти.
Кожна дитина талановита. Хто від народження, а хто розвив свої таланти під час навчання в школі. Бо освіта дитини має бути спрямована на розвиток особистості, талантів.
Стаття 2. Усі рівні у правах.
- У своїх правах усі рівні, а це теж право.
(Прикріплюється напис)
- Скільки прав ми сьогодні розглянули?
Це, діти, тільки п’ята частина всіх прав.
- То скільки всього прав, якщо 10 становить п’яту частину?
- А які права ви ще знаєте?
Вихователь. Потреба у особистому захисті дитини була проголошена у Декларації, у Конвенції, у Законі про охорону дитинства і у Конституції.
Декларація – це документ, у якому викладено важливі правила, обов’язки для всіх людей. Дітям у різні епохи жити було нелегко, не було законів, які б оберігали їхнє життя.
У 1959 році було прийнято «Декларацію прав дитини».
Конвенція – головний міжнародний документ щодо захисту дітей. В 1989 році всі прогресивні країни світу підписали «Конвенцію прав дитини».
Конвенція ООН має 54 статті, написані шістьма мовами.
Книга прав дитини – це закон,
Вона називається Конвенція ООН.
Закон – документ, нормативний акт, прийнятий вищим органом державної влади.
На основі Конвенції Україна у 1991 році прийняла Закон «Про охорону дитинства».
Конституція – це Основний Закон, де записані всі права та обов’язки громадян України.
Від Конституції залежить щастя й доля нашого народу й кожної людини.
Є у мене мама й тато,
Є сестра й молодший братик.
Ми щодня встаєм раненько
І збираємось хутенько.
Тато – лікар у лікарні.
Мама – пекар у пекарні,
Я й сестра до школи йдемо,
Брата в дитсадок ведемо.
В нас людина кожна знає,
Чим займатись вона має.
Гарантує нам це право
Основний Закон держави.
Він дає дорослим й дітям
Вільно і щасливо жити.
Всі його повинні знати,
І вивчати, й шанувати.
Звуть закон цей в Україні –
Конституція країни
- Сьогодні ми говоримо про права дитини, які записані в Конвенції. Зараз перевіримо, чи добре ви їх запам’ятали. Вам пропонується тест «Чи добре знаю я свої права?»
1. Усі діти мають право на любов і турботу.
2. Усі діти рівні у своїх правах.
3. Кожна дитина має право їсти тільки цукерки, морозиво і чіпси.
4. Усі діти мають право на повноцінне харчування.
5. Усі діти мають право відмовлятися від обіду.
6. Усі діти мають право на освіту.
7. Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля.
8. Кожна дитина має право одержувати сніданок в ліжко.
9. Жодна дитина не повинна мити посуд.
10. Усі діти мають право на здоров’я та медичну допомогу.
11. Діти мають право на інформацію.
12. Жодна дитина не повинна прибирати власну кімнату.
13. Діти мають право висловлювати свої погляди.
14. Кожна дитина має право на життя.
- Молодці! Ви справились із цим завданням.
- Ви – громадяни своєї Батьківщини, України. Вас захищає не лише родина, а й вся держава.