geografia kl. 6

ROK SZKOLNY 2020/2021

17.05.2021

Witam serdecznie. Na dzisiejszej lekcji omówimy atrakcje turystyczne i kulturowe Czech i Słowacji.

Temat: Poznam atrakcje turystyczne Czech i Słowacji.

NaCoBeZu:

  1. Położenie geograficzne Czech i Słowacji.

  2. Walory przyrodnicze i kulturowe Słowacji.

  3. Walory przyrodnicze i kulturowe Czech.

Kolejni nasi sąsiedzi, więc trzeba coś o nich wiedzieć. W Czechach dwa lata temu część naszej szkoły była na wycieczce. Zwiedziliśmy stolicę Czech - Pragę, ale byliśmy też w Skalnym Mieście, położonym niedaleko granicy w czeskiej części Gór Stołowych. Przypomnę, że to naturalny labirynt skalny wyżłobiony w piaskowcu. Chodziliśmy wyznaczonymi szlakami turystycznymi i podziwialiśmy niesamowite kształty skał (wiele z nich przypomina postacie lub zwierzęta), a potem płynęliśmy niesamowicie groźną rzeką ze strasznym piratem ;)

Na Słowację? - mieliśmy takie plany i być może w przyszłym roku...

Jak wiecie, atrakcjami turystycznymi mogą być zarówno warunki przyrodnicze: góry, morze, przyjemny klimat, jak i zabytki historyczne, ciekawe wydarzenia lub wyjątkowo smaczna kuchnia regionalna, czyli walory kulturowe. Na dzisiejszej lekcji zastanowimy się, jakie atrakcje przyciągają turystów do naszych południowych sąsiadów: Czech i Słowacji. Kraje te w XX w., zrzeszając dwa narody bliskie pod względem języka i kultury, tworzyły Czechosłowację, jednak państwo to rozpadło się w 1993 r.

Lekcję zaczną chłopcy przedstawiając nam te dwa kraje.

Podsumowanie, czyli najważniejsze informacje:

  • Zarówno Czechy, jak i Słowacja dzięki swojemu górzystemu położeniu są atrakcyjnym regionem do uprawiania wędrówek górskich, wspinaczki skałkowej oraz sportów zimowych: narciarstwa i snowboardingu.

  • Dużą atrakcję przyrodniczą stanowią formy skalne, np. w Skalnym Mieście w Czechach, Słowackim i Czeskim Raju, a także liczne jaskinie krasowe, np. w Morawskim Krasie w Czechach.

  • Oprócz walorów przyrodniczych, turystów zachęcają do przyjazdu zabytki architektury oraz miejsca związane z historią Czech i Słowacji, w szczególności Hradczany w Pradze, Ceský Krumlov oraz słowackie zamki Spiski i Orawski.

  • Wiele zabytków ma wartość ogólnoświatową, o czym świadczy wpisanie ich na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Praga, Ceský Krumlov, Słowacki Kras, Lewocza, Vlkolínec to tylko wybrane przykłady.

  • Magnesem przyciągającym turystów do naszych południowych sąsiadów są także liczne baseny termalne i parki wodne oraz smaczne potrawy kuchni regionalnej.

A dla utrwalenia wiedzy zalecam obejrzeć film dokładnie dotyczący naszego tematu:




I do wykonania mamy ćwiczenia z ćwiczeniówki - str. 85 - 88




Do zobaczenia i usłyszenia :)

10.05.2021

Temat: Zdobędę podstawowe informacje o Niemczech.

NaCoBeZu:

  1. Położenie geograficzne Niemiec.

  2. Cechy niemieckiego przemysłu.

  3. Zmiany w przemyśle w Nadrenii Północnej-Westfalii.

  4. Bawarska technopolia.

Jak doskonale wszyscy wiemy, Polska ma siedem krajów sąsiadujących. W tym rozdziale omówimy krótko każdy z tych krajów. Na początek - Niemcy.

Otwórzcie podręcznik na str. 130 i na podstawie mapy określcie położenie Niemiec. Potem zapoznajcie się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego kraju.

Temat, z którym należy się zapoznać znajduje się w podręczniku na str. 131 - 135. Przeczytamy tam o tym, co sprawiło, że Niemcy są jedną z największych potęg gospodarczych na świecie (czwartą, po USA, Chinach i Japonii) oraz jak zmienił się kierunek rozwoju przemysłu. Dowiecie się również (jeśli będziecie uważnie czytać) skąd pochodzi nazwa samochodu Volkswagen ;)

Potem proponuję trochę pozwiedzać i pozachwycać się widokami i pięknymi miejscami w Niemczech (str. 136 - 137).

Podsumowanie:

  • Nadrenia Północna-Westfalia ma długie tradycje przemysłowe sięgające XIX w. Pierwsze zakłady wykorzystywały przede wszystkim węgiel i rudy żelaza.

  • Fabryki działające do lat 60. XX w. zatrudniały bardzo wielu pracowników i miały negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze.

  • W drugiej połowie XX w. zakłady przemysłu ciężkiego przestały przynosić dochody. Część z nich, w tym większość kopalń, została zamknięta. Pozostałe musiały zmienić metody produkcji i ograniczyć liczbę zatrudnionych.

  • Działające dzisiaj zakłady przemysłowe wykorzystują najnowsze zdobycze techniki i wyniki badań naukowych. Produkcja jest zautomatyzowana i skomputeryzowana.


No i oczywiście poszerzamy naszą wiedzę o informacje z epodreczniki.pl


A teraz praca domowa.


ćwiczeniówka str. 82 - 84 (dla dociekliwych - dla chętnych, chociaż postaramy się to zrobić na lekcji online).



Do zobaczenia i usłyszenia :)

26.04.2021

Temat: Powtórzę wiadomości z działu: Gospodarka Europy.

Na początek zalecam przejrzeć wszystkie lekcje z tego działu z witryny. Jeśli nie bardzo uczyliście się na bieżąco to musicie teraz to nadrobić, a jeśli ktoś rzetelnie pracował to myślę, że wystarczy przeczytanie podsumowania (str. 125) i zrobienie "Sprawdź się" wraz ze sprawdzeniem z kluczem (na końcu podręcznika).

Teraz proponuję poczytać i pooglądać informacje o Francji (z tej strony umieszczałam Wam wiadomości np. o rolnictwie Danii i Węgier oraz o turystyce w Europie Południowej).

Na lekcji wspólnie wykonamy ćwiczenia podsumowujące z ćwiczeniówki, a potem sprawdzian.

Do zobaczenia :)

19.04.2021

Temat: Omówię atrakcje turystyczne wybranych krajów śródziemnomorskich.

NaCoBeZu:

  1. Co to jest turystyka:

  • infrastruktura turystyczna

  • rodzaje turystyki

  1. Walory przyrodnicze Europy Południowej.

  2. Walory kulturowe Europy Południowej.

  3. Wybrane atrakcje turystyczne:

  • Wenecja,

  • Rzym

  • Lazurowe Wybrzeże

  • Jeziora Plitwickie

  1. Rola turystyki w gospodarce krajów Europy Południowej.

Przepisujemy do zeszytu.

Część z Was odpoczywała i zwiedzała już te miejsca i kraje, o których będziemy dzisiaj mówić. O jakich krajach mówimy? Przede wszystkim o Hiszpanii, Francji, Włoszech, Chorwacji, Serbii, Bułgarii, Czarnogórze, Grecji, Albanii. Zastanówcie się, co sprawia, że tak chętnie podróżujemy do tych krajów? Większość pewnie myśli o ciepłym morzu, plażach, pięknej, słonecznej pogodzie, cudownych widokach i krajobrazach. Oczywiście macie racje. To wszystko, to walory przyrodnicze. Ale są jeszcze walory kulturowe, czyli zabytki, malownicze starówki, pozostałości po starożytnych cywilizacjach Grecji i Rzymu, czy folklor (np. potrawy, tańce, muzyka). Przeczytajcie więcej o tym z podręcznika (str.120 - 124) i pooglądajcie zdjęcia. Odchodzimy na jakiś czas od komputera.

A teraz zalecam zapoznanie się z poniższą stroną. Koniecznie przeczytajcie prezentację, jest bardzo dobra, a potem zapraszam na wycieczkę po Grecji i Chorwacji.



Praca domowa

Oczywiście ćwiczenia z ćwiczeniówki (str. 76 - 79); dla dociekliwych - dla chętnych.


Dodatkowa praca dla chętnych (na dodatkową ocenę, np. na szóstkę :) - na podstawie różnych źródeł sporządź listę pięciu interesujących miejsc w wybranym przez ciebie kraju Europy Południowej z krótkim opisem każdego miejsca. Mogą to być np. zabytki lub malownicze odcinki wybrzeża. Możesz zrobić prezentację multimedialną.






Do zobaczenia :)

12.04.2021

Temat: Poznam sposoby pozyskiwania energii elektrycznej.

NaCoBeZu:

  1. Odnawialne źródła energii (OZE).

  2. Nieodnawialne źródła energii.

  3. Rodzaje elektrowni, ich wady i zalety:

  • cieplne

  • wodne

  • geotermalne

  • wiatrowe

  • słoneczne

  1. Wykorzystywanie OZE w Europie.

  2. Zmiany w stopniu wykorzystania źródeł energii w Europie w XX i XXI w.

Na początek proponuję obejrzeć film o energetyce i wykonać ćwiczenie interaktywne.

Dla rozszerzenia wiedzy proponuję jeszcze epodrecznik.


A jeśli kogoś bardziej interesuje temat elektrowni atomowych, to również zamieszczam temat z epodrecznika.



Praca domowa




Ćwiczenia z ćwiczeniówki (str. 73 - 75), dla dociekliwych - dla chętnych.

Do zobaczenia :)

29.03.2021

Temat: Tajemnicza Wyspa Wielkanocna.

Dzisiaj ostatnia lekcja przed Świętami Wielkanocnymi, więc... będzie ona o pewnej wyspie.

Po obejrzeniu filmu zrobimy quizik (mogą być dobre oceny)

Do zobaczenia :)


ZDROWYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT!








22.03.2021

Temat: Scharakteryzuję rozwój przemysłu i usług we Francji.

NaCoBeZu:

  1. Francja - położenie geograficzne, informacje ogólne.

  2. Czym zajmuje się przemysł?

  3. Rozwój przemysłu we Francji:

  • czynniki wpływające na rozwój

  • przemysł nowoczesny

  • technopolie

  1. Czym zajmują się usługi?

  2. Usługi we Francji:

  • transport

  • usługi badawczo-rozwojowe

  • handel

  • usługi telekomunikacyjne

  • usługi finansowe

  • usługi turystyczne

Temat i NaCoBeZu oczywiście przepisujemy do zeszytu.

I zaczniemy od zapoznania się z Francją, a będzie to możliwe dzięki Hani :)

A teraz zapraszam na wirtualną podróż po tym pięknym kraju. Tak jak w lekcji wcześniejszej wchodźcie w różne interesujące Was zakładki, klikajcie miasta na mapie, które chcecie obejrzeć. Skorzystajcie jak najwięcej. Być może kiedyś odwiedzicie któreś z tych miejsc?

A teraz przejdziemy już do przemysłu i usług.

Jak pamiętacie gospodarka składa się z trzech głównych sektorów: przemysłu, usług i rolnictwa. O rolnictwie była mowa na poprzedniej lekcji. A czym zajmuje się przemysł? Jakie macie pomysły? Porozmawiamy o tym na naszej wideokonferencji. A teraz weźcie podręcznik, odejdźcie od komputera i przeczytajcie str. 107 - 109.

Już?

Czyli już wiecie, że duży wpływ na rozwój przemysłu we Francji mają bogate złoża surowców mineralnych i wysoko rozwinięte rolnictwo. Wiecie też, że największe znaczenie ma obecnie nowoczesny przemysł, czyli np. produkcja samochodów i innych środków transportu, produkcja chemiczna i farmaceutyczna. Dowiedzieliście się też, co to są technopolie. Ze starych działów przemysłu na znaczeniu nie traci ciągle produkcja spożywcza. Francja słynie przecież z serów i win.

Usługi we Francji. Czym się zajmują usługi i jakie mają znaczenie dla gospodarki? Znów pomysłów masę ;)

Przeczytajcie, jakie usługi przede wszystkim rozwijają się we Francji - str. 110 - 111. Odchodzimy na chwilę od komputera.

I podsumowanie, czyli to najważniejsze - lekcja filmowa.


Praca domowa



ćwiczenia z ćwiczeniówki - str. 69 - 72 (dla dociekliwych - dla chętnych).




Do zobaczenia i usłyszenia :)



15.03.2021

Temat: Scharakteryzuję rolnictwo Danii i Węgier.

NaCoBeZu:

  1. Zadania i funkcje rolnictwa.

  2. Przyrodnicze i pozaprzyrodnicze warunki rozwoju rolnictwa.

  3. Rolnictwo Danii:

  • warunki do rozwoju rolnictwa

  • rośliny uprawne i zwierzęta hodowlane o największym znaczeniu.

  1. Rolnictwo Węgier:

  • warunki rozwoju rolnictwa

  • rośliny uprawne i zwierzęta hodowlane o największym znaczeniu.





Praca domowa




Ćwiczenia w ćwiczeniówce (str. 65 - 68); dla dociekliwych - dla chętnych.





Do zobaczenia i usłyszenia

08.03.2021

Temat: Poznam Danię i Węgry.

Rozpoczynamy nowy rozdział, w którym odbywać będziemy podróż po krajach europejskich. Poznawać będziemy je szczególnie pod kątem ich gospodarki.

NaCoBeZu:

  1. Główne sektory gospodarki:

  • rolnictwo

  • przemysł

  • usługi

  1. Dania - położenie geograficzne, ogólne informacje.

  2. Węgry - położenie geograficzne, ogólne informacje.

  3. Co warto zobaczyć w Danii i na Węgrzech?

Na dzisiejszej lekcji Kamil i Madzia przedstawią nam najważniejsze informacje o Danii i Węgrzech.

A potem ja zapraszam Was na wirtualną wycieczkę po tych krajach.

01.03.2021

Temat: Sprawdzian wiadomości - środowisko przyrodnicze i ludność Europy.


https://www.testportal.pl/test.html?t=iYybUVRpuBuW

Link będzie aktywny w poniedziałek.

Powodzenia :)

14.02.2022

22.02.2021

Temat: Powtórzę wiadomości dotyczące środowiska przyrodniczego i ludności Europy.

1. Czytamy sobie podsumowanie – podręcznik str.91.

2. Robimy ustnie „Sprawdź się!” z podręcznika, str.93 – klucz odpowiedzi jest z tyłu.

3. Powtarzamy rozdział według NaCoBeZu z każdej lekcji, czyli rozwijamy każdy punkt opowiadając mamie, tacie, bratu, siostrze, psu, kotu lub …. kto tam się nawinie (kwiaty też są dobrymi słuchaczami – nie przerywają). Jeśli czegoś nie pamiętamy to oczywiście szukamy podpowiedzi w książce.

4. Robimy sobie ten quiz (powtarzamy, aż osiągniemy zadowalający wynik)

link nad lekcją

5. I teraz na koniec wykonujemy temat: „Sprawdź, czy potrafisz” w ćwiczeniówce – str.62 – 64.

Dla tych, którzy jeszcze nie umieją dobrze wskazać położenia państw europejskich i ich stolic przypominam stronę, z której korzystałam - https://online.seterra.com/pl/vgp/3051

I jeszcze super zrobione powtórzenie ze strony lekcje w sieci.

To tyle na ten tydzień. Pamiętajcie, że za tydzień test.

Pozdrawiam ;)

07.02.2022

15.02.2021

Temat: Poznam światowe metropolie - cz. 2.

Wiecie już, co to jest metropolia, czym się charakteryzuje i jakie funkcje pełni miasto, jakie są zalety i wady mieszkania w mieście. Na dzisiejszej lekcji oddaję głos Wam, czyli poznamy: Paryż, Londyn, Barcelonę, Moskwę i Madryt.

NaCoBeZu:

  1. Metropolie światowe.

  2. Podobieństwa Paryża i Londynu:

  • bardzo duża liczba mieszkańców

  • ośrodki gospodarcze i kulturowe o międzynarodowym znaczeniu

  • siedziby wielkich międzynarodowych firm i organizacji

  • ważne ośrodki handlu i przemysłu (dzielnice biznesowe)

  • międzynarodowe węzły komunikacyjne

  • wielokulturowość

  • centra turystyczne

  1. Różnice między Paryżem a Londynem:

  • Paryż - centrum wydarzeń artystycznych i dziedzictwa kulturowego

  • Londyn - centrum finansowe i handlowe (główne siedziby banków, firm ubezpieczeniowych, koncernów prawniczych, najważniejsza w Europie giełda papierów wartościowych, najważniejsze czasopisma biznesowe)

Ponieważ szczególnie poznać musimy Paryż i Francję, dlatego umieszczam film dotyczący tych miast.


Praca domowa


Ćwiczenia 3 - 7/59 - 61 (ćwiczeniówka); dla dociekliwych - dla chętnych


Do zobaczenia i usłyszenia.


07.02.2022

08.02.2021

Temat: Poznam światowe metropolie.

NaCoBeZu:

  1. Największe miasta Europy:

  • Moskwa, Paryż, Londyn, Madryt, Barcelona, Petersburg, Warszawa

  1. Cechy krajobrazu wielkomiejskiego:

  • gęsta, wysoka zabudowa

  • rozbudowana sieć komunikacyjna

  • dużo szkół i uczelni

  • brak pól uprawnych

  • dużo ośrodków kultury

  1. Wady i zalety wielkich miast.

  2. Co to są światowe metropolie?

  • miejsca skupiające rynki finansowe, zarządzające gospodarką światową, wpływające na wielkość produkcji przemysłowej, wymianę handlową i przepływ usług na świecie.

  • metropolie światowe - sterują procesami globalizacji i oddziałują na gospodarkę światową

  • metropolie kontynentalne - oddziałują na swój kontynent, np. Mediolan, Madryt, Monachium, Frankfurt nad Menem, Bruksela, Barcelona, Amsterdam.

Po omówieniu tematu wspólnie wykonamy 1 i 2 ćwiczenie z ćwiczeniówki.

31.01.2022

01.02.2021

Temat: Zdobędę podstawowe informacje dotyczące zróżnicowania ludności Europy.

NaCoBeZu:

  1. Co to są migracje, emigracje i imigracje?

  2. Przyczyny i skutki migracji.

  3. Główne kraje imigracyjne i emigracyjne Europy:

  • imigracyjne: Francja, Niemcy, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania

  • emigracyjne: Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Polska

  1. Grupy ludów zamieszkujących Europę.

  2. Religie Europy.

  3. Skutki zróżnicowania ludności Europy.

  4. Tendencje separatystyczne (dążenie do odłączenia się od reszty kraju).

Temat ten wspólnie omówimy (można wcześniej przeczytać z podręcznika).



Praca domowa



Oczywiście po powtórzeniu, nauczeniu się - wykonujecie ćwiczenia z ćwiczeniówki (str. 54 - 57); dla dociekliwych - dla chętnych.




Do zobaczenia i usłyszenia

25.01.2021

Temat: Zdobędę podstawowe informacje dotyczące rozmieszczenia ludności Europy.

NaCoBeZu:

  1. Czynniki wpływające na rozmieszczenie ludności:

  • przyrodnicze

  • pozaprzyrodnicze

  1. Co to jest gęstość zaludnienia, jak się ją oblicza?

  2. Gęstość zaludnienia Europy.

  3. Rozmieszczenie ludności w Europie.

  4. Piramida płci i wieku.

  5. Przyczyny i skutki starzejącego się społeczeństwa.


Wspólnie omówimy dzisiejszy temat (można się przygotować i przeczytać temat z podręcznika).

I na koniec quiz.


Praca domowa



Jak zwykle, czyli ćwiczenia z ćwiczeniówki dotyczące tematu - str. 50 - 53 (dla dociekliwych - dla chętnych)




Do zobaczenia i usłyszenia

18.01.2021


Temat: Powtórzę wiadomości o podziale politycznym Europy.



Na początek krótki film o podziale politycznym Europy.


Następnie wykonamy wspólnie zadania z ćwiczeniówki.


03.01.2022

21.12.2020

Temat: Poznam podział polityczny Europy.

NaCoBeZu:


  1. Co to jest mapa polityczna?


  1. Kraje europejskie i ich stolice:

  • 47 państw, w tym 3 leżące w większość w Azji (Rosja, Turcja, Kazachstan)

  • najmniejsze państwa

  • największe państwa

  • terytoria zależne


  1. Zmiany na mapie Europy pod koniec XX wieku.


  1. Czym jest Unia Europejska?

  • symbole

  • państwa założycielskie

  • parlament europejski

  • wspólne normy prawne

  • strefa Schengen

Dzisiaj aż dwa filmy ze świnkami ;)

Praca domowa

Jak zwykle ćwiczenia do tematu z ćwiczeniówki.



Nie zapomnijcie jednak, że dawno temu zadałam naukę państw Europy i ich stolic. Po feriach będzie z tego kartkówka.




Do zobaczenia i usłyszenia

20.12.2021

14.12.2020

Temat: Dowiem się, dlaczego klimat Europy jest zróżnicowany.

NaCoBeZu:

  1. Strefy klimatyczne; powody ich występowania (ruch obiegowy Ziemi):

  • równikowe

  • zwrotnikowe

  • podzwrotnikowe

  • umiarkowane

  • okołobiegunowe

  1. Strefy klimatyczne Europy i ich położenie:

  • okołobiegunowa - północne krańce Europy (temperatura ujemna, niskie opady)

  • umiarkowana - największa część Europy (północna część - umiarkowana chłodna; południowa - umiarkowana ciepła)

  • podzwrotnikowa - południowa część Europy (latem wysokie temperatury i niskie opady; zimą temperatura kilka - kilkanaście stopni a opady znaczne)

  1. Konsekwencje położenia Europy między Oceanem Atlantyckim a Azją:

  • klimat zmienia się wraz ze wzrostem odległości od zachodnich wybrzeży

  • ocean - łagodzi warunki klimatyczne

  • klimat morski - zachodnia Europa (łagodne zimy, niezbyt gorące lata, niska średnia roczna amplituda temperatury)

  • klimat kontynentalny - wschodnia Europa (gorące lata, surowe zimy, wysoka roczna amplituda temperatury, niskie sumy opadów)

  • klimat przejściowy - pomiędzy morskim a kontynentalnym

  1. Wpływ prądów morskich (strumienie wody przepływające w morzach i oceanach) na klimat:

  • prądy ciepłe - temperatura wyższa niż wód tej części oceanu, przez który płyną

  • chłodne - temperatura niższa niż wód tej części oceanu, przez który płyną

  • przenoszą wodę między obszarami leżącymi często w innej strefie klimatycznej

  • ciepły Prąd Północnoatlantycki - w pobliżu wybrzeży Europy - niesie wody z okolic Zwrotnika Raka; ociepla klimat Europy

  1. Wpływ ukształtowania powierzchni na klimat Europy.


Praca domowa

Oczywiście po utrwaleniu tematu (czyli przeczytaniu i opowiedzeniu lub obejrzeniu filmu i opowiedzeniu) wykonujecie ćwiczenia z ćwiczeniówki (str.42 - 45); dla dociekliwych - dla chętnych.



Nie zapomnijcie o krajach Europy i ich stolicach!




Do zobaczenia i usłyszenia

07.12.2020

Temat: Gdzie mieszka Święty Mikołaj i inne ciekawostki nie tylko geograficzne na jego temat.

Dzisiaj jednak zmiana - z Waszej inicjatywy ;)

30.11.2020

Temat: Poznam Islandię - wyjątkową wyspę.

NaCoBeZu:

  1. Co to jest litosfera?

  2. Płyty litosfery.

  3. Konsekwencje ruchów płyt litosfery.

  4. Budowa wulkanu.

  5. Położenie geograficzne Islandii i jego skutki.

  6. Atrakcje turystyczne Islandii.


Na początek takie ogólne podstawy teoretyczne do przeczytania i zrozumienia.

Budowa wnętrza Ziemi

W budowie wnętrza Ziemi wyróżnia się 3 główne warstwy:

  • jądro Ziemi (jądro wewnętrzne i jądro zewnętrzne),

  • płaszcz Ziemi (płaszcz dolny i płaszcz górny),

  • skorupę ziemską.

Co to jest litosfera?

Litosfera jest jedną z warstw Ziemi, która składa się ze skorupy ziemskiej i zewnętrznej części płaszcza górnego.

Litosfera tylko z pozoru jest jednolita i nieruchoma. W rzeczywistości przypomina puzzle. Składa się z fragmentów czyli płyt. Jest 7 dużych płyt i kilkanaście mniejszych. Płyty litosfery dzielą się na:

  1. oceaniczne,

  2. kontynentalne.

Płyty litosfery są w nieustannym ruchu. Niektóre z nich nawet o kilkanaście cm rocznie.

Płyty mogą się:

  • rozsuwać,

  • zderzać,

  • przesuwać względem siebie.

Ruchy płyt są przyczyną wielu procesów wewnętrznych.

Wulkany i trzęsienia ziemi

Wulkany i trzęsienia ziemi należą do czynników wewnętrznych kształtujących powierzchnię Ziemi.

Jak powstają wulkany?

Wulkany powstają wskutek wydobywania się magmy na powierzchnię ziemi.

Co to są trzęsienia ziemi?

Trzęsienia ziemi to drgania skorupy ziemskiej wywoływane przesuwaniem się mas skalnych.

Na czym polega wulkanizm?

Wulkanim to wszystkie procesy związane z wydobywaniem się magmy na powierzchnię ziemi w miejscach nazywanych wulkanami.

  • Wulkanizm należy do procesów wewnętrznych (endogenicznych) wywołanych ruchami płyt litosfery.

  • Magmę tworzą roztopione masy skał zawierające różne gazy.

  • Erupcja to wydobywanie się na powierzchnię ziemi produktów wulkanicznych.

  • Produktami wulkanicznymi są:


BUDOWA WULKANU

I lekcja o Islandii z naszymi ulubieńcami :)

Praca domowa


Jak zwykle. Po powtórzeniu treści z lekcji (czytamy temat z podręcznika, komuś go opowiadamy, możemy jeszcze raz obejrzeć filmik) wykonujecie ćwiczenia z ćwiczeniówki (str. 38 - 41) - dla dociekliwych - dla chętnych.





Do zobaczenia i usłyszenia

23.11.2020

Rozpoczynamy nowy rozdział, w którym poznacie najważniejsze informacje dotyczące środowiska przyrodniczego oraz ludności w Europie.

I od dzisiaj zacznijcie się również samodzielnie uczyć państw europejskich i ich stolic. Za około miesiąc musicie już wszystkie znać. Trzeba też wiedzieć, gdzie dane państwo leży. Uprzedzam - nie jest to praca na jedno, dwa, trzy posiedzenia. Żeby się dobrze tego nauczyć musicie wielokrotnie podróżować palcem po mapie. Proponuję Wam zacząć od napisania sobie państw europejskich i ich stolic (razem z 3 krajami, które częściowo leżą też w Azji jest ich 47) i uczenia się na pamięć. Bierzemy jakąś mapę (podręcznik, atlas, Internet) i szukamy tych krajów, zapamiętujemy, gdzie się znajdują, jakich mają sąsiadów.

Potem możecie ćwiczyć przy pomocy różnych aplikacji, np.:

23.11.2020

Temat: Poznam położenie i ukształtowanie powierzchni Europy.

NaCoBeZu:

  1. Położenie geograficzne Europy i jej wielkość.

  2. Granice Europy.

  3. Linia brzegowa Europy.

  4. Ukształtowanie powierzchni.

  5. Podział na 4 wielkie regiony fizycznogeograficzne:

  • Europa Północna

  • Europa Wschodnia

  • Europa Zachodnia

  • Europa Południowa.

Ponieważ Wy lubicie zwierzątka, to dzisiaj taka inna lekcja ;)

I takie podsumowanie pomocne w utrwaleniu tematu i rozwiązaniu pracy domowej.



Praca domowa






Jak zwykle ćwiczenia z ćwiczeniówki (str. 34 - 37); dla dociekliwych -dla chętnych.

Do zobaczenia i usłyszenia :)

16.11.2020

Temat: Utrwalę wiadomości i umiejętności dotyczące ruchów Ziemi. Sprawdzian.

Na lekcji online jeszcze trochę powtórzymy i utrwalimy wiadomości z tego rozdziału, a następnie przystąpicie do sprawdzianu :)

Powodzenia.

Do zobaczenia i usłyszenia.

09.11.2020

Temat: Powtórzę wiadomości dotyczące ruchów Ziemi.

No cóż ten krótki rozdział już się skończył i czas powtórzyć to wszystko, czego się w nim dowiedzieliście. Przeczytajcie sobie te krótkie podsumowania pod każdym tematem i podsumowanie pod rozdziałem - oczywiście dotyczy to tych z Was, którzy na bieżąco uczyli się - pozostali muszą nadrobić ;)

Na lekcji umówimy się na sprawdzian i oczywiście wspólnie powtórzymy najważniejsze wiadomości.

Zamieszczam jeszcze film tłumaczący strefy oświetlenia Ziemi. Oglądnijcie.

Do zobaczenia i usłyszenia.

02.11.2020

Temat: Dowiem się, jakie strefy oświetlenia występują na Ziemi i czym się charakteryzują.

NaCoBeZu:

  1. Jak Słońce oświetla Ziemię?

  • zależność od szerokości geograficznej

  • 5 stref oświetlenia Ziemi

  • długość dni i nocy

  1. Jak oświetlenie Ziemi wpływa na klimat i krajobraz?

Jak wiecie z poprzedniej lekcji oświetlenie Ziemi jest ściśle związane z ruchem obiegowym. Oglądnijcie e-lekcję.

Dla lepszego zrozumienia tematu zalecam przeczytanie tematu z podręcznika (str. 39 - 43).

Podsumowanie:

Zmiany oświetlenia Ziemi w ciągu roku

Oś ziemska jest:

  • zawsze skierowana w tę samą stronę (do Gwiazdy Polarnej),

  • nachylona pod stałym kątem.

Z tego powodu Ziemia jest nierównomiernie oświetlona. Raz jest wystawiona do Słońca półkula północna, a raz – półkula południowa. Te półkule są wtedy lepiej oświetlone i lepiej ogrzane.

Astronomiczne pory roku

Z powodu nierównomiernego oświetlenia na Ziemi występują astronomiczne pory roku.

Ta zależność jest następująca:

stałe nachylenie osi ziemskiej - nierównomierne oświetlanie i ogrzewanie Ziemi - astronomiczne pory roku

Pory roku zmieniają się mniej więcej co 3 miesiące, w 4 szczególne dni:

  • ok. 21 marca – równonoc wiosenna,

  • ok. 22 czerwca – przesilenie letnie,

  • ok. 23 września – równonoc jesienna,

  • ok. 22 grudnia – przesilenie zimowe.

21 III – RÓWNONOC WIOSENNA

  • Półkule N i S są oświetlone jednakowo.

  • Słońce góruje pod kątem 90° (w zenicie) na równiku.

  • Na półkuli N zaczyna się wiosna, na półkuli S – jesień.

22 VI – PRZESILENIE LETNIE

  • Półkula N jest wtedy lepiej oświetlona.

  • Słońce góruje pod kątem 90° (w zenicie) na zwrotniku Raka.

  • Na półkuli N zaczyna się lato, na S – zima.

23 IX – RÓWNONOC JESIENNA

  • Półkule N i S są oświetlone jednakowo.

  • Słońce góruje po kątem 90° (w zenicie) na równiku.

  • Na półkuli N zaczyna się jesień, na półkuli S – wiosna.

22 XII – PRZESILENIE ZIMOWE

  • Półkula S jest wtedy lepiej oświetlona.

  • Słońce góruje pod kątem 90° (w zenicie) na zwrotniku Koziorożca.

  • Na półkuli S zaczyna się lato, na półkuli N – zima.

Strefy oświetlenia Ziemi

Podczas ruchu obiegowego do różnych obszarów na Ziemi dociera ze Słońca inna ilość ciepła. Mają na to wpływ 2 czynniki:

  • długość dnia – im dłużej Słońce świeci, tym więcej ciepła dociera do powierzchni Ziemi,

  • wysokość, na której Słońce góruje – im wyżej góruje, tym mocniej ogrzewa obszar.

Na podstawie różnej ilości docierającego ciepła wyróżniono 5 stref oświetlenia Ziemi:

  • 1 strefa międzyzwrotnikowa (gorąca),

  • 2 strefy umiarkowane,

  • 2 strefy podbiegunowe (zimne).

Na lekcji obejrzymy sobie jeszcze inne filmiki, które pomogą Wam lepiej zrozumieć ten ważny temat.

Oczywiście jako PRACĘ DOMOWĄ wykonujecie (po nauczeniu się tematu!) ćwiczenia z ćwiczeniówki.

Do zobaczenia :)

26.10.2020

ROZPOCZYNAMY ZDALNE NAUCZANIE.

PAMIĘTAJCIE, ŻE UCZYCIE SIĘ DLA SIEBIE!

Temat: Poznam cechy i następstwa ruchu obiegowego Ziemi.

NaCoBeZu:

  1. Co to jest ruch obiegowy Ziemi i ile trwa?

  2. Następstwa ruchu obiegowego Ziemi:

  • zmiany oświetlenia Ziemi - astronomiczne pory roku

  • zmiany wysokości górowania Słońca na poszczególnych obszarach

  • zmiany długości dnia i nocy

  1. Dni górowania Słońca w zenicie (w południe słoneczne promienie padają tam prostopadle, czyli pod kątem 90 stopni do powierzchni Ziemi).

  2. Zmiany długości dnia i nocy w ciągu roku.

Po przepisaniu - przeczytajcie temat z podręcznika, by lepiej zrozumieć treść (str. 34 - 38). Nie pomijajcie ilustracji i pamiętajcie, że nie chodzi o to, żeby przeczytać, tylko o to, żeby zrozumieć.

Następnie obejrzyjcie sobie filmik:

A teraz sprawdźcie, ile umiecie wykonując ćwiczenia z ćwiczeniówki do tego tematu.



Pozdrawiam i miłej nauki życzę :)

Ruch obiegowy Ziemi

Ruch obiegowy Ziemi – co to jest?

Ruch obiegowy Ziemi to ruch naszej planety po orbicie wokół Słońca.

Ile trwa ruch obiegowy Ziemi?

Pełny obieg Ziemi wokół Słońca trwa rok (365 dni, 5 godzin i 49 minut).

Ruch obiegowy Ziemi – następstwa


Są to:

  1. zmiana oświetlenia Ziemi w ciągu roku,

  2. astronomiczne pory roku,

  3. zmiana miejsc wschodu i zachodu Słońca,

  4. zmiana wysokości górowania Słońca,

  5. zmiana długości dnia i nocy.


ROK SZKOLNY 2019/2020

16.03.2020

Temat: Powtórzę wiadomości dotyczące środowiska przyrodniczego i ludności Europy.

1. Czytamy sobie podsumowanie – podręcznik str.91.

2. Robimy ustnie „Sprawdź się!” z podręcznika, str.93 – klucz odpowiedzi jest z tyłu.

3. Powtarzamy rozdział według NaCoBeZu z każdej lekcji, czyli rozwijamy każdy punkt opowiadając mamie, tacie, bratu, siostrze, psu, kotu lub …. kto tam się nawinie (kwiaty też są dobrymi słuchaczami – nie przerywają). Jeśli czegoś nie pamiętamy to oczywiście szukamy podpowiedzi w książce.

4. Robimy sobie ten quiz (powtarzamy, aż osiągniemy zadowalający wynik)

https://www.quizme.pl/q/sprawdzian/sprawdzian-z-geografii-klasa-6-dzial-3-srodowisko-przyrodnicze-i-ludnosc-europy-planeta-nowa


5. I teraz na koniec wykonujemy temat: „Sprawdź, czy potrafisz” w ćwiczeniówce – str.62 – 64. Można przesłać mi na maila (renatachwalik@gmail.com) lub przez messengera zdjęcia stron - będzie ocenka :)

Dla tych, którzy jeszcze nie umieją dobrze wskazać położenia państw europejskich i ich stolic przypominam stronę, z której korzystałam - https://online.seterra.com/pl/vgp/3051


To tyle na ten tydzień. Pozdrawiam ;)

PS Przesyłajcie mi zdjęcie lub screena wykonanego quizu (Konrad już przesłał – gratuluje!)


23.03.2020

Witam Was serdecznie w nowym tygodniu, w ten piękny słoneczny poranek :)

Dzisiaj poznamy dwa europejskie państwa - Danię i Węgry. Najpierw ogólnie zapoznamy się z tymi krajami, ale najwięcej czasu poświęcimy na omówienie rozwoju rolnictwa.

Temat: Scharakteryzuję rolnictwo Danii i Węgier.

NaCoBeZu:

  1. Dania - położenie geograficzne, ogólne informacje o kraju.

  2. Węgry - położenie geograficzne, ogólne informacje o kraju.

  3. Zadania i funkcje rolnictwa.

  4. Przyrodnicze i pozaprzyrodnicze warunki rozwoju rolnictwa.

  5. Rolnictwo Danii:

  • warunki do rozwoju rolnictwa

  • rośliny uprawne i zwierzęta hodowlane o największym znaczeniu.

  1. Rolnictwo Węgier:

  • warunki rozwoju rolnictwa

  • rośliny uprawne i zwierzęta hodowlane o największym znaczeniu.

Jak zwykle temat i NaCoBeZu przepisujemy do zeszytu i teraz postaramy się rozwinąć każdy z tych punktów.

Uwaga do przeprowadzenia przez Was lekcji. Nie musicie robić całości na raz. Podzielcie sobie na części. Jest tu dużo filmików, interaktywny spacer, sporo zdjęć. Możecie wchodzić z tych stron, które umieściłam na podstrony (jeśli Was coś zaciekawi), więc żeby nie było to za dużo na raz. Pamiętajcie o higienie pracy i o tym, że zbyt długie siedzenie przed komputerem jest niezdrowe. Dlatego, jeśli macie przeczytać tekst z podręcznika to odejdźcie od komputera. I róbcie sobie przerwy.

Otwieramy podręcznik na str.96 i zapoznajemy się z ogólnymi wiadomościami o Danii. Patrzymy również na mapę odszukując te wszystkie wyspy, morza i miasta, o których mowa. A teraz przeczytajcie i oglądnijcie zdjęcia:


Możecie na tej stronie trochę pobyć i zapoznać się z innymi ciekawostkami geograficznymi i nie tylko.

A teraz Węgry. I znów najpierw zapoznajemy się z tekstem z podręcznika i analizujemy mapę (str. 97)

Pospacerujmy troszkę po Węgrzech, czytając informacje. Zwróćcie uwagę, że najeżdżając na mapę na jakieś miasto możecie kliknąć i pojawią się o nim informacje, zdjęcia a nawet filmy. Koniecznie zobaczcie Budapeszt. Zwiedzałam go nie tylko wirtualnie i bardzo mi się podobał. Nawet bardziej niż Praga, ale to moje indywidualne odczucie i zdanie. Ciekawa jestem, jakie wrażenie zrobi na Was. Może byśmy... ;) Miłej podróży (na razie wirtualnej) :)


Na tej samej stronie (zielonamapa.pl) możecie odwiedzić też inne kraje, np. Danię.

No to starczy tego wstępu. Przystępujemy do tematu właściwego, czyli rolnictwa.

Jak wiecie jest to jeden z trzech sektorów gospodarki (obok usług i przemysłu). Jakie funkcje pełni i jakie ma zadania? Zastanówcie się a potem sprawdźcie, czy dobrze myśleliście (podręcznik str. 98).

A jakie warunki przyrodnicze i pozaprzyrodnicze wpływają na rozwój rolnictwa? O tym już mówiliśmy więc chyba nie ma problemów z ich wymienieniem? Zresztą Wam pomysłów nigdy nie brakuje, a nawet jest ich oj, oj, oj - duuużo. Dla ich sprawdzenia przeczytajcie str. 99.

Czas przejść do konkretów. Rolnictwo Danii - czy są sprzyjające warunki przyrodnicze? A pozaprzyrodnicze? Na pewno macie swoje zdania na ten temat. Potwierdźcie je jednak z informacjami ze str. 100.

A teraz rolnictwo Węgier. Tu będzie troszkę inaczej, bo...? No właśnie? Jak i dlaczego? - str.101 i 102.

I na koniec analizując wykresy porównajmy wydajność rolnictwa Danii i Węgier (str. 103).

No i podsumowanie. Macie tu w pigułce fajnie podsumowane podobieństwa i różnice w rozwoju rolnictwa Danii i Węgier. Pod koniec są filmy o tych krajach. Koniecznie je obejrzyjcie, są ciekawe. A znacie powiedzenie: "Polak i Węgier dwa bratanki..."? Dlaczego i jak brzmi dalej? A jak brzmi po węgiersku? Tego dowiecie się m.in. z filmu.

A wiecie, że 23.03 jest ustalony jako dzień przyjaźni polsko-węgierskiej? Właśnie w ten dzień przygotowuję tę lekcję, chociaż umieszczę ją chyba jutro :(


Oj, jaką mam ochotę przygotować kartę pracy z tych filmików. Ile tu ciekawostek!

Ale w ćwiczeniówce jest aż 7 ćwiczeń do tego tematu :( I jest to oczywiście Wasza praca domowa ;) - str. 65 - 68. Zdjęcia wykonanych ćwiczeń przesyłamy do 30.03.2020 r. (messenger lub mail)

Oczywiście wszelkie pytania, problemy, uwagi możecie zgłaszać bezpośrednio do mnie pisząc na messengerze lub na maila (renatachwalik@gmail.com)

Pozdrawiam i życzę przyjemnej nauki ;)

30.03.2020

Witam na kolejnej lekcji dotyczącej gospodarki w Europie. Dzisiaj zajmiemy się dwoma kolejnymi gałęziami, czyli przemysłem i usługami. Omówimy ich rozwój we Francji.

Temat: Scharakteryzuję rozwój przemysłu i usług we Francji.

NaCoBeZu:

  1. Francja - położenie geograficzne, informacje ogólne.

  2. Czym zajmuje się przemysł?

  3. Rozwój przemysłu we Francji:

  • czynniki wpływające na rozwój

  • przemysł nowoczesny

  • technopolie

  1. Czym zajmują się usługi?

  2. Usługi we Francji:

  • transport

  • usługi badawczo-rozwojowe

  • handel

  • usługi telekomunikacyjne

  • usługi finansowe

  • usługi turystyczne

Temat i NaCoBeZu oczywiście przepisujemy do zeszytu.

I zaczniemy od zapoznania się z Francji. Otwieramy podręczniki na str. 106, patrzymy na mapę i czytamy ogólne informacje o Francji.

A teraz zapraszam na wirtualną podróż po tym pięknym kraju. Tak jak w lekcji wcześniejszej wchodźcie w różne interesujące Was zakładki, klikajcie miasta na mapie, które chcecie obejrzeć. Skorzystajcie jak najwięcej. Być może kiedyś odwiedzicie któreś z tych miejsc?



A teraz przejdziemy już do przemysłu i usług.

Jak pamiętacie gospodarka składa się z trzech głównych sektorów: przemysłu, usług i rolnictwa. O rolnictwie była mowa na poprzedniej lekcji. A czym zajmuje się przemysł? Jakie macie pomysły? Porozmawiamy o tym na naszej wideokonferencji. A teraz weźcie podręcznik, odejdźcie od komputera i przeczytajcie str. 107 - 109.

Już?

Czyli już wiecie, że duży wpływ na rozwój przemysłu we Francji mają bogate złoża surowców mineralnych i wysoko rozwinięte rolnictwo. Wiecie też, że największe znaczenie ma obecnie nowoczesny przemysł, czyli np. produkcja samochodów i innych środków transportu, produkcja chemiczna i farmaceutyczna. Dowiedzieliście się też, co to są technopolie. Ze starych działów przemysłu na znaczeniu nie traci ciągle produkcja spożywcza. Francja słynie przecież z serów i win.

Usługi we Francji. Czym się zajmują usługi i jakie mają znaczenie dla gospodarki? Znów pomysłów masę ;)

Przeczytajcie, jakie usługi przede wszystkim rozwijają się we Francji - str. 110 - 111. Odchodzimy na chwilę od komputera.

I podsumowanie, czyli to najważniejsze.

Jako pracę domową wykonajcie ćwiczenia do tego tematu z ćwiczeniówki - str. 69 - 72 (dla dociekliwych - dla chętnych).

Pamiętajcie, że na naszym spotkaniu online powiem, kto wysyła pracę domową do sprawdzenia.

Pozdrawiam i zdrowia wszystkim życzę :)

06.04.2020

Witam Was bardzo ciepło na ostatniej lekcji przed świętami. Dzisiaj dowiecie się, skąd czerpiemy energię elektryczną.

Temat: Poznam sposoby pozyskiwania energii elektrycznej.

NaCoBeZu:

  1. Odnawialne źródła energii (OZE).

  2. Nieodnawialne źródła energii.

  3. Rodzaje elektrowni, ich wady i zalety:

  • cieplne

  • wodne

  • geotermalne

  • wiatrowe

  • słoneczne

  1. Wykorzystywanie OZE w Europie.

  2. Zmiany w stopniu wykorzystania źródeł energii w Europie w XX i XXI w.

Na początek proponuję obejrzeć film o energetyce.

https://epodreczniki.pl/a/interaktywne-cwiczenia-multimedialne/DBhopvoSP

Mam nadzieję, że film Wam się otworzył, uważnie go obejrzeliście i wykonaliście interaktywne ćwiczenie znajdujące się pod nim (odesłanie mi screena to plusik).

A teraz odejdźcie od komputera i przeczytajcie temat z podręcznika (str. 114 - 119) analizując wszelkie wykresy i schematy.

Dla rozszerzenia wiedzy proponuję jeszcze epodreczniki:

https://epodreczniki.pl/a/odnawialne-i-nieodnawialne-zrodla-energii-i-jej-oszczedzanie/DXgcliG2B


A jeśli kogoś bardziej interesuje temat elektrowni atomowych, to:

https://epodreczniki.pl/a/dzialanie-elektrowni-jadrowej/D2WueFLpG


I na koniec kilka ciekawostek. Wiecie skąd jeszcze naukowcy próbują uzyskać energię elektryczną? Zobaczcie.


Pracy domowej nie ma, bo święta!!!



Więc z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Wam przede wszystkim zdrowia, ale i też radości z wiosny, cierpliwości i wytrwałości w tym trudnym okresie. Trzymajcie się i bądźcie rozsądni.

Pozdrawiam i do szybkiego zobaczenia (mam nadzieję)


20.04.2020

Witam na kolejnej i już ostatniej lekcji z tego rozdziału.

Temat: Omówię atrakcje turystyczne wybranych krajów śródziemnomorskich.

NaCoBeZu:

  1. Walory przyrodnicze Europy Południowej.

  2. Walory kulturowe Europy Południowej.

  3. Infrastruktura turystyczna krajów śródziemnomorskich.

  4. Wybrane atrakcje turystyczne:

  • Wenecja,

  • Rzym

  • Lazurowe Wybrzeże

  • Jeziora Plitwickie

  1. Rola turystyki w gospodarce krajów Europy Południowej.

Przepisujemy do zeszytu.

Część z Was odpoczywała i zwiedzała już te miejsca i kraje, o których będziemy dzisiaj mówić. O jakich krajach mówimy? Przede wszystkim o Hiszpanii, Francji, Włoszech, Chorwacji, Serbii, Bułgarii, Czarnogórze, Grecji, Albanii. Zastanówcie się, co sprawia, że tak chętnie podróżujemy do tych krajów? Większość pewnie myśli o ciepłym morzu, plażach, pięknej, słonecznej pogodzie, cudownych widokach i krajobrazach. Oczywiście macie racje. To wszystko, to walory przyrodnicze. Ale są jeszcze walory kulturowe, czyli zabytki, malownicze starówki, pozostałości po starożytnych cywilizacjach Grecji i Rzymu, czy folklor (np. potrawy, tańce, muzyka). Przeczytajcie więcej o tym z podręcznika (str.120 - 124) i pooglądajcie zdjęcia. Odchodzimy na jakiś czas od komputera.

A teraz zalecam zapoznanie się z poniższą stroną. Koniecznie przeczytajcie prezentację, jest bardzo dobra. Karty pracy nie robicie.

I to tyle. Na naszym spotkaniu online omówimy to wszystko szybciutko i będziemy wirtualnie podróżować przy pomocy strony Google Earth.



Oczywiście praca domowa, to ćwiczenia do tematu z ćwiczeniówki, czyli ze str. 76 - 79 (dla dociekliwych - dla chętnych).



Pozdrawiam i miłej nauki życzę ;)

27.04.2020

Witam na ostatniej lekcji z działu "Gospodarka Europy"

Temat: Powtórzę wiadomości z działu: Gospodarka Europy.

Na początek zalecam przejrzeć wszystkie lekcje z tego działu z witryny. Jeśli nie bardzo uczyliście się na bieżąco to musicie teraz to nadrobić, a jeśli ktoś rzetelnie pracował to myślę, że wystarczy przeczytanie podsumowania (str. 125) i zrobienie "Sprawdź się" wraz ze sprawdzeniem z kluczem (na końcu podręcznika).

Teraz proponuję poczytać i pooglądać informacje o Francji (z tej strony umieszczałam Wam wiadomości np. o rolnictwie Danii i Węgier oraz o turystyce w Europie Południowej).



Nie zaszkodzi również powtórzyć wiadomości z epodreczniki.pl. Tu jest nie tylko o gospodarce, ale też powtórzenie z poprzedniego rozdziału, czyli środowisko przyrodonicze Europy.


I teraz możemy przejść do ćwiczeniówki. Temat: "Sprawdź, czy potrafisz" zrobimy razem na lekcji online, ale oczywiście można się wcześniej przygotować.

Pracy domowej nie ma, ale przed nami sprawdzianik online ;)

Do zobaczenia i usłyszenia :)

04.05.2020

Temat: Zdobędę podstawowe informacje o Niemczech.

NaCoBeZu:

  1. Położenie geograficzne Niemiec.

  2. Cechy niemieckiego przemysłu.

  3. Zmiany w przemyśle w Nadrenii Północnej-Westfalii.

  4. Bawarska technopolia.

Jak doskonale wszyscy wiemy, Polska ma siedem krajów sąsiadujących. W tym rozdziale omówimy krótko każdy z tych krajów. Na początek - Niemcy.

Otwórzcie podręcznik na str. 130 i na podstawie mapy określcie położenie Niemiec. Potem zapoznajcie się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego kraju.

Temat, z którym należy się zapoznać znajduje się w podręczniku na str. 131 - 135. Przeczytamy tam o tym, co sprawiło, że Niemcy są jedną z największych potęg gospodarczych na świecie (czwartą, po USA, Chinach i Japonii) oraz jak zmienił się kierunek rozwoju przemysłu. Dowiecie się również (jeśli będziecie uważnie czytać) skąd pochodzi nazwa samochodu Volkswagen ;)

Potem proponuję trochę pozwiedzać i pozachwycać się widokami i pięknymi miejscami w Niemczech (str. 136 - 137).

Podsumowanie:

  • Nadrenia Północna-Westfalia ma długie tradycje przemysłowe sięgające XIX w. Pierwsze zakłady wykorzystywały przede wszystkim węgiel i rudy żelaza.

  • Fabryki działające do lat 60. XX w. zatrudniały bardzo wielu pracowników i miały negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze.

  • W drugiej połowie XX w. zakłady przemysłu ciężkiego przestały przynosić dochody. Część z nich, w tym większość kopalń, została zamknięta. Pozostałe musiały zmienić metody produkcji i ograniczyć liczbę zatrudnionych.

  • Działające dzisiaj zakłady przemysłowe wykorzystują najnowsze zdobycze techniki i wyniki badań naukowych. Produkcja jest zautomatyzowana i skomputeryzowana.


No i oczywiście poszerzamy naszą wiedzę o informacje z epodreczniki.pl

Polecam również obejrzeć ten film. Jest tam wszystko zebrane, podsumowane i pokazane w ciekawy sposób. I trwa niecałe 20 min.




A teraz praca domowa.


ćwiczeniówka str. 82 - 84 (dla dociekliwych - dla chętnych, chociaż postaramy się to zrobić na lekcji online).



Do zobaczenia i usłyszenia :)

11.05.2020

Witam serdecznie. Na dzisiejszej lekcji omówimy atrakcje turystyczne i kulturowe Czech i Słowacji.

Temat: Poznam atrakcje turystyczne Czech i Słowacji.

NaCoBeZu:

  1. Położenie geograficzne Czech i Słowacji.

  2. Walory przyrodnicze i kulturowe Słowacji.

  3. Walory przyrodnicze i kulturowe Czech.

Kolejni nasi sąsiedzi, więc trzeba coś o nich wiedzieć. W Czechach większość z nas była w zeszłym roku na wycieczce szkolnej. Zwiedziliśmy stolicę Czech - Pragę, ale byliśmy też w Skalnym Mieście, położonym niedaleko granicy w czeskiej części Gór Stołowych. Przypomnę, że to naturalny labirynt skalny wyżłobiony w piaskowcu. Chodziliśmy wyznaczonymi szlakami turystycznymi i podziwialiśmy niesamowite kształty skał (wiele z nich przypomina postacie lub zwierzęta), a potem płynęliśmy niesamowicie groźną rzeką ze strasznym piratem ;)

Na Słowację? - mieliśmy takie plany i być może w przyszłym roku...

Jak wiecie, atrakcjami turystycznymi mogą być zarówno warunki przyrodnicze: góry, morze, przyjemny klimat, jak i zabytki historyczne, ciekawe wydarzenia lub wyjątkowo smaczna kuchnia regionalna, czyli walory kulturowe. Na dzisiejszej lekcji zastanowimy się, jakie atrakcje przyciągają turystów do naszych południowych sąsiadów: Czech i Słowacji. Kraje te w XX w., zrzeszając dwa narody bliskie pod względem języka i kultury, tworzyły Czechosłowację, jednak państwo to rozpadło się w 1993 r.

Zapoznajcie się teraz z tematem w podręczniku (str. 138 - 144). Myślę, że ćwiczenia w ćwiczeniówce tym razem wykonamy razem na lekcji online (kogo nie będzie, musi wykonać sam).

Podsumowanie, czyli najważniejsze informacje:

  • Zarówno Czechy, jak i Słowacja dzięki swojemu górzystemu położeniu są atrakcyjnym regionem do uprawiania wędrówek górskich, wspinaczki skałkowej oraz sportów zimowych: narciarstwa i snowboardingu.

  • Dużą atrakcję przyrodniczą stanowią formy skalne, np. w Skalnym Mieście w Czechach, Słowackim i Czeskim Raju, a także liczne jaskinie krasowe, np. w Morawskim Krasie w Czechach.

  • Oprócz walorów przyrodniczych, turystów zachęcają do przyjazdu zabytki architektury oraz miejsca związane z historią Czech i Słowacji, w szczególności Hradczany w Pradze, Ceský Krumlov oraz słowackie zamki Spiski i Orawski.

  • Wiele zabytków ma wartość ogólnoświatową, o czym świadczy wpisanie ich na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Praga, Ceský Krumlov, Słowacki Kras, Lewocza, Vlkolínec to tylko wybrane przykłady.

  • Magnesem przyciągającym turystów do naszych południowych sąsiadów są także liczne baseny termalne i parki wodne oraz smaczne potrawy kuchni regionalnej.

A dla utrwalenia wiedzy zalecam obejrzeć film dokładnie dotyczący naszego tematu:

18.05.2020

Kolejny tydzień i nasi kolejni sąsiedzi - Litwa i Białoruś.

Temat: Poznam walory turystyczne Litwy i Białorusi.

NaCoBeZu:

  1. Położenie geograficzne i ogólne informacje o Litwie.

  2. Położenie geograficzne i ogólne informacje o Białorusi.

  3. Wspólna przeszłość Litwy i Białorusi.

  4. Środowisko przyrodnicze Litwy i Białorusi - walory przyrodnicze.

  5. Walory kulturowe Litwy i Białorusi.

Wszystkie kraje sąsiadujące z Polską są ciekawe i warte odwiedzenia. Jednak za cel swoich podróży mieszkańcy Polski najczęściej obierają Niemcy, Czechy i Słowację. Wschodnie kierunki pozostają trochę niedoceniane. Dzięki tej lekcji poznacie niektóre walory i atrakcje turystyczne Litwy i Białorusi.

Od połowy XVI w. tereny Litwy i Białorusi wraz z Koroną Królestwa Polskiego tworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Wielu mieszkańców, szczególnie w większych miastach, posługiwało się językiem polskim. Ślady polskości przetrwały w wielu miejscach do dzisiaj. Już choćby z tego powodu podróż do ojczyzny Adama Mickiewicza wydaje się bardzo ciekawa. Litwa i Białoruś mają jednak znacznie więcej do zaoferowania. Bogactwo świata przyrody, cenne zabytki, smaczna kuchnia i możliwość aktywnego spędzania czasu powinny skutecznie zachęcić do odwiedzenia naszych wschodnich sąsiadów.

Po II wojnie światowej Litwa i Białoruś znalazły się na terenie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, a po rozpadzie ZSRR w 1991 r. stały się oddzielnymi państwami.

Na początek wnikliwie zapoznajcie się z ogólnymi informacjami o tych krajach - podręcznik str. 145 - 146.

Następnie przeczytajcie temat z podręcznika - str.147 - 151 (nie zapomnijcie o fotografiach i podpisach pod nimi).

Podsumowanie:

  • Litwa i Białoruś były w przeszłości związane z Polską. Także dzisiaj wielu Polaków zamieszkuje te kraje.

  • Stolica Litwy – Wilno – aż do zakończenia II wojny światowej była ważnym ośrodkiem polskiej kultury i nauki. Wielu słynnych Polaków jest związanych z tym miastem.

  • Litwa i Białoruś posiadają wiele atrakcji turystycznych – zarówno przyrodniczych, jak i tych stworzonych przez człowieka.

  • W obu krajach zobaczyć możemy cenne zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


WARTO WIEDZIEĆ

Język litewski wraz z łotewskim zaliczają się do grupy języków bałtyckich, które są dla Polaków zupełnie niezrozumiałe. Większość naszych sąsiadów – Czesi, Słowacy, Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie – tak jak my posługuje się językami słowiańskimi, które zawierają wiele podobnych cech i słów, dlatego możemy je zrozumieć. Na przykład zaimki osobowe (ja, ty, on, ona, oni, my, wy) czy dzierżawcze (moje, twoje, jej, jego, ich, nasze, wasze) we wszystkich językach słowiańskich brzmią tak samo lub bardzo podobnie. Jest też wiele innych słów dobrze rozumianych przez wszystkich Słowian, np. stary, wielki, czarny, las, dom, brat itp. Choć trzeba tu uważać na pułapki językowe, np. rosyjski „djadja” (дядя) to po polsku wujek, choć mogło by się nam wydawać, że to dziadek; z kolei czeski květen to polski maj, a nie kwiecień.

A wracając do republik nadbałtyckich, to trzeci używany tam język – estoński – zalicza się do grupy ugrofińskiej, do której należą też języki uralskie, fiński i… węgierski.

I na koniec film do obejrzenia.

I coś dla chcących wiedzieć więcej, czyli dla wszystkich :)

I jeszcze tylko


praca domowa


ćwiczenia w ćwiczeniówce (jak zwykle po przyswojeniu wiadomości) - str. 89 - 92 (dla dociekliwych - dla chętnych).



Pozdrawiam i miłej nauki życzę :)

25.05.2005

Witam serdecznie. Dzisiaj porozmawiamy o naszym południowo-wschodnim sąsiedzie, czyli o Ukrainie.

Temat: Poznam współczesne problemy Ukrainy.

NaCoBeZu:

  1. Położenie geograficzne i ogólne informacje.

  2. Warunki do rozwoju gospodarki.

  3. Trudności Ukrainy po 1991r.

  4. Przemiany gospodarcze.

  5. Konflikty:

  • "pomarańczowa rewolucja"

  • ukraińska rewolucja

  • spór o Krym

  • konflikty na wschodzie (obwód doniecki i ługański)

  1. Konsekwencje konfliktów.

  2. Problemy społeczeństwa.

Ukraina do 1991 r. nie była suwerennym (odrębnym) państwem. Stanowiła część Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). W kraju nie odbywały się demokratyczne wybory, a wszystkie istotne decyzje podejmowane były przez komunistyczne władze w Moskwie.

Ukrainę uważano za drugą po Rosji najważniejszą republikę ZSRR. Swoją pozycję zawdzięczała znacznej liczbie ludności, strategicznemu położeniu geograficznemu i wysokiemu poziomowi rozwoju gospodarczego (w porównaniu z innymi republikami). Jej gospodarka nie była nowoczesna, ale dostarczała bardzo potrzebnych produktów. Szczególne znaczenie miała produkcja rolna (zbóż, buraków cukrowych). Z kolei przemysł zaopatrywał ZSRR w stal, węgiel oraz różnego rodzaju maszyny i sprzęt wojskowy.

Rozwiązanie ZSRR było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Ukrainy. Kraj stanął przed szansą budowy swojej niezależności. Jednak warunki, w których mieszkańcy podejmowali to wielkie wyzwanie, nie były do końca sprzyjające. Młode państwo musiało się zmagać z wieloma przeciwnościami. Skutki ówczesnych zmian są do dziś widoczne w społeczeństwie i gospodarce byłej republiki socjalistycznej.

To tyle tytułem wstępu. Teraz przejdźcie do podręcznika i przeczytajcie temat wnikliwie. (152 - 159)

Przygotujcie się, żeby na lekcji aktywnie uczestniczyć, mieć swoje przemyślenia.

Podsumowanie:

  • Obszar obecnej Ukrainy przez wiele lat był częścią Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W tym czasie jej gospodarka miała duże znaczenie dla republik związkowych, ale produkowane towary nie były nowoczesne.

  • Po 1991 r. Ukraina zaczęła od podstaw budować struktury państwa. Było to bardzo trudne zadanie i do dzisiaj wiele problemów pozostaje nierozwiązanych.

  • Przemiany gospodarcze na Ukrainie zachodziły o wiele wolniej niż w Polsce. Poważnym hamulcem rozwoju były i są konflikty polityczne i korupcja.

  • Znaczenie prywatnych przedsiębiorstw systematycznie wzrasta, ale nadal wiele zakładów pozostaje w rękach rządzących lub ludzi z nimi związanych.

  • Wschodnia część Ukrainy jest zamieszkana przez wielu Rosjan. W 2014 r. należąca do Ukrainy Republika Autonomiczna Krymu została anektowana przez Rosję. Inne ukraińskie regiony graniczące z Federacją Rosyjską próbują się do niej przyłączyć. Działania te czynnie wspiera rosyjskie wojsko. Doprowadziło to do konfliktu zbrojnego, który wywiera bardzo negatywny wpływ na całe państwo.

  • Zły stan ukraińskiej gospodarki i brak perspektyw na lepszą przyszłość przekładają się na negatywne nastroje społeczne. Wiele osób, w obawie o swoje życie i zdrowie, opuszcza kraj i próbuje znaleźć nowy dom za granicą, m.in. w Polsce.

I teraz jeszcze film z cyklu, który znacie. Koniecznie obejrzyjcie!

No i oczywiście praca domowa

ćwiczeniówka str. 93 - 96 (dla dociekliwych - dla chętnych)


Zadam również kolejny zestaw ćwiczeń na wsipnecie.


Pozdrawiam i przyjemnej nauki życzę :)

Do zobaczenia

ŻYCZĘ WAM SAMYCH RADOSNYCH CHWIL Z OKAZJI DNIA DZIECKA!

:)









01.06.2020

Temat: Poznam największy kraj świata - Rosję.

NaCoBeZu:

  1. Położenie geograficzne i ogólne informacje.

  2. Ukształtowanie powierzchni.

  3. Rozciągłość równoleżnikowa i jej konsekwencje.

  4. Rozciągłość południkowa i jej konsekwencje.

  5. Wody powierzchniowe Rosji.

  6. Roślinność.

  7. Gospodarka Rosji:

  • przemysł (największe znaczenie)

  • rolnictwo (najsłabiej rozwinięty sektor gospodarki)

  • usługi (rozwija się dynamicznie)

  1. Ludność Rosji.

  2. Wpływ konfliktów z Ukrainą.

Rosja to największy kraj na świecie. Jej powierzchnia wynosi 17 mln km2, czyli mieści w sobie 54 obszary Polski. Jest jednym z naszych sąsiadów, choć wspólną granicę mamy tylko z należącym do niej niewielkim obwodem kaliningradzkim. Terytorium tej rosyjskiej eksklawy należało do Niemiec, ale w 1945 r. Rosjanie zajęli je i wysiedlili mieszkańców, uzyskawszy w ten sposób dostęp do południowego Bałtyku.

Rosja ma bardzo dużą rozciągłość równoleżnikową – od wschodnich do zachodnich krańców dzieli ją aż 9 tys. km. Ma to swoje konsekwencje – moment wschodu Słońca w najbardziej oddalonych od siebie miejscach kraju różni się aż o 11,5 godziny. W czasie, kiedy mieszkańcy wschodnich terenów wracają po pracy do domów, ich rodacy przy granicy zachodniej dopiero się budzą. Aby ułatwić życie obywatelom, w Rosji wprowadzono 11 stref czasowych. Podróżując przez ten kraj, należy pamiętać o przestawianiu zegarka, podobnie jak robi się to podczas wyjazdu z Polski na Ukrainę.

Rosja jest niezwykle zróżnicowana przyrodniczo. Na jej terytorium można podziwiać rozległe niziny, wyżyny oraz wysokie góry. Na północnych krańcach znajdują się całkowicie pokryte lodowcami wyspy, a na południu - stepy. Obszar ten kryje też bogate złoża surowców mineralnych.

A więcej na temat tego potężnego kraju przeczytajcie w podręczniku (str. 160 - 167).

Podsumowanie:

  • Rosja zajmuje powierzchnię 17 mln km2, dzięki czemu jest największym krajem świata.

  • Trzy największe krainy geograficzne to Nizina Wschodnioeuropejska, Nizina Zachodniosyberyjska oraz Wyżyna Środkowosyberyjska.

  • W Rosji panuje klimat umiarkowany (ciepły i chłodny) oraz okołobiegunowy. Na jej północnych obszarach występuje wieloletnia zmarzlina.

  • Rolnictwo skupia się głównie w południowej części kraju, na północy uprawa jest ograniczona przez warunki klimatyczno-glebowe.

  • Podstawę gospodarki państwa stanowią wydobycie i eksport surowców mineralnych: ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla, rud metali oraz diamentów.

  • Poziom życia mieszkańców – z wyjątkiem wąskiej grupy biznesmenów i polityków – jest przeważnie niższy niż w większości wysoko rozwiniętych krajów świata.

A teraz dwa filmy do obejrzenia:

Mam nadzieję, że zapoznacie się z umieszczonym przeze mnie materiałem i wspólnie będziemy mogli porozmawiać o Rosji na naszej lekcji online.


Jeszcze tylko praca domowa

Ćwiczeniówka str. 97 - 100 (dla dociekliwych - dla chętnych)



Pozdrawiam i miłej nauki życzę ;)

8.06.2020

Temat: Dowiem się, jakie są relacje Polski z sąsiadami.

NaCoBeZu:

  1. Relacje Polski z Rosją.

  2. Relacje Polski z Litwą.

  3. Relacje Polski z Białorusią.

  4. Relacje Polski z Ukrainą.

  5. Relacje Polski z Czechami i Słowacją.

  6. Relacje Polski z Niemcami.

  7. Euroregiony.

  8. Międzynarodowe organizacje:

  • UE

  • strefa Schengen

  • NATO

  • Grupa Wyszehradzka.

Los każdego państwa w dużym stopniu zależy od jego relacji z sąsiednimi krajami. Dotyczy to także Polski. Niestety przez kilka stuleci stosunki z dwoma europejskimi mocarstwami – Rosją i Niemcami (wcześniej Prusami) – nie układały się najlepiej. Dzieje naszego kraju naznaczone są wojnami i aktami zajmowania terytorium Polski przez rozrastające się imperia. Przyniosło to katastrofalne skutki dla Rzeczypospolitej, łącznie z całkowitą utratą niepodległości.

W dzisiejszych czasach, tak samo jak w ubiegłych stuleciach, aby zapewnić bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy kraju, należy dążyć do zgodnego współistnienia z sąsiadami. Jednak nie zawsze jest to łatwe zadanie. Czasami interesy krajów bywają ze sobą sprzeczne. Co więcej, kością niezgody pozostają problemy z przeszłości. Sąsiadujące ze sobą narody mogą mieć różne punkty widzenia na wspólną historię. To, co dla jednych było porażką, dla innych stanowiło zwycięstwo. Dzisiaj najważniejsze jest, aby z historii wyciągać wnioski i wspólnie działać na rzecz lepszej, pokojowej przyszłości. Relacje pomiędzy Polską i Niemcami są dowodem na to, że budowa porozumienia jest możliwa.

Jak w obecnej chwili wyglądają wzajemne stosunki Polski z sąsiadami? Przeczytajcie w podręczniku (str. 168 - 172).

Potem zróbcie ćwiczenia w ćwiczeniówce dotyczącego tego tematu (101 - 103).

Podsumowanie:

  • Polska utrzymuje co najmniej poprawne stosunki z wszystkimi sąsiadami. W niektórych przypadkach są to relacje bardzo bliskie, oparte na wspólnych celach, współpracy i wzajemnej pomocy. W innych – władze państwowe ograniczają się do informowania się nawzajem o swoich stanowiskach.

  • Najlepsze relacje Polska utrzymuje z państwami będącymi członkami Unii Europejskiej i NATO: Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą.

  • Stosunki Polski z Ukrainą są również przyjazne, a Polska wspiera stabilizację polityczną i gospodarczą tego kraju w nadziei na jego integrację ze Wspólnotą Europejską.

  • Budowanie i utrzymywanie dobrych relacji z sąsiadami jest bardzo ważne. Od zgodnej współpracy w dużej mierze zależą pokój i dobrobyt w naszym kraju.


I oczywiście filmik ;)

15.06.2020

Temat: Powtórzę wiadomości o krajach sąsiadujących z Polską.

I przyszedł koniec ostatniego rozdziału. Na tej lekcji powtórzymy sobie wiadomości o krajach, z którymi sąsiadujemy.

Zalecam przeczytać sobie chociaż podsumowanie z książki, a jeśli coś słabo pamiętacie - wrócić do tematu. Można również obejrzeć fimiki, które dołączałam do każdej lekcji.

Na lekcji online zrobimy wspólnie podsumowanie z ćwiczeniówki (Sprawdź, czy potrafisz).

I quizik dla sprawdzenia swojej wiedzy.

Do zobaczenia i usłyszenia ;)

22.06.2020

Temat: Gry geograficzne.

Witam na ostatniej lekcji w tym roku szkolnym.

Dzisiaj proponuję Wam trochę quizów i innych zabaw geograficznych.

Miłej zabawy ;)


Do zobaczenia w nowym roku szkolnym.

Odpoczywajcie dobrze i bezpiecznie :)