Методична та науково-методична діяльність
11 жовтня 2023 року відбувся обласний семінар "Протидія дезінформації в умовах російсько-української війни як інструмент подолання розриву довіри", в якому взяли участь 49 вчителів історії Запорізької області.
В межах семінару його учасники розглянули питання наративів російсько-української війни, сутність ІПСО та її види, відпрацювали уміння аналізу медіатекстів на наявність маніпулятивних, дезінформаціних матеріалів, мови ворожнечі.
18, 25 та 27 квітня 2023 року відбулася серія науково-методичних обласних семінарів "Економічний патріотизм: соціально-історичний контекст" (керівники семінару: Олена Варецька - доктор педагогічних наук, професор, проректор КЗ "ЗОІППО" ЗОР з науково-методичної роботи та Ольга Сирцова - кандидат історичних наук, доцент). У заході взяли участь 346 педагогів, які працюють в дошкільних навчальних завладах, початковій школі та викладают в середній та старшій школі.
Під час заходу вчителі опрацювали поняття "патріотизм", "економічний патріотизм", "неопротекціонізм", "духовно-економічне виховання"; визначиили можливості інтеграції духовно-економічного виховання до викладання навчальних предметів.
7 лютого 2023 року педагогічні працівники Запорізької гімназії № 55 ЗМР взяли участь в навчально-методичному семінарі з основ міжнародного гуманітарного права.
Під час заходу педагоги опрацювали теоретичний матеріал, ознайомилися з істориєю, принципами та основними положеннями МГП, а також визначили можливості інтеграції інформації з міжнародного гуманітарного права до змісту навчальних дисциплін.
25 січня 2023 року відбувся обласний семінар для керівників відділів та закладів освіти з теми "Міжнародне гуманітарне право: основні теоретичні засади та можливості викладання в закладах освіти". Керівники заходу проректорка з науково-методичної роботи, докторка педагогічних наук, професорка Олена Варецька, доцентка кафедри філософії та суспільно-гуманітарних наук, кандидатка історичних наук, доцентка Ольга Сирцова та завідувачка методичного відділу Вікторія Іванова звернули увагу керівників на нормативно-правову базу запровадження курсу "Вивчаючи міжнародне гуманітарне право", охарактеризували його навчально-методичне та дидактичне забезпечення. Під час заходу його учасники мали можливість розширити знання щодо основних понять та принципів МГП.
Форма проведення: онлайн.
Матеріали семінару:
навчально-методична література
наукова та науково-популярна література
Сертифікати
28 листопада 2022 року відбувся облсний навчально-методичний семінар "Міжнародне гуманітарне право: основні теоретичні засади та методика викладання в закладах загальної середньої освіти" для вчителів історії, правознавства та курсу "Громадянська освіта", в якому взяли участь 29 педагогів регіону. В ході заходу його учасниками були розглянуті наступні питання: співвідношення міжнародного права прав людини та міжнародного гуманітарного права; сутність міжнародного гуманітарного права. принцип гуманності, жертви війни; «Право Женеви»: захист жертв війни.;«Право Гааги»: обмеження засобів та методів ведення війни; Звичаєві норми та принципи міжнародного гуманітарного права; кластерний підхід з наданням гуманітарної допомоги;Міжнародний Рух Червоного Хреста та Червоного Півмісяця; джерела інформації з МГП; можливості вивчення МГП на уроках історії, громадянської освіти та основ правознавства; навчально-методичні посібники з курсу.
Форма проведення: zoom-конференція.
Матеріали семінару:
навчально-методична література
29 серпня 2022 року в межах обласної виставки "Освіта Запорізького регіону - 2022" відбувся майстер-клас "Застосування когнітивних методів навчання в умовах інтеграції матеріалу суспільно-гуманітарних дисцплін як методична проблема", в якому взяло участь 62 вчителя історії Запорізького регіону. Захід проведено вчителем-методистом Мариною Дашко (Запорізька гімназія № 25 гуманітарного профіля Запорізької міської ради ЗО).
В ході заходу Марина Дашко ознайомила присутність із власним педагогічним досвідом, організувала та провела практичне заняття щодо аналізу компетеністного потенціалу запропонованих навчальних завдань для учнів.
16 грудня 2021 року відбувся навчально-методичний семінар «Педагогічні засоби формування інфомедійної грамотності здобувачів освіти» для педагогічних працівників закладів освіти Водянської сільської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області.
В ході семінару розглянуто питання сутності інфомедійної грамотності та її складових, відпрацьовано уміння учасників семінару розрізняти факти та судження, які містяться в межіаповідомленні, уміння аналізу медіаконтенту на наявність маніпуляцій, уміння здійснювати фактчекінг та визначати можливості формування інфо-медійної грамотності здобувачів освіти на уроках та позакласних виховних заходах.
Сертифікати
24.11. 2021 відбувся дистанційний навчально-методичний семінар «Інфомедійна грамотність здобувачів освіти: складові, можливості формування на уроках суспільствознавчих дисциплін».
В ході семінару було розглянуто сутність поняття "інфомедійна грамотність", вивчено питання чи закладено формування цієї грамотності як обов'язкового результату навчальної діяльності здобувачів освіти в чинних Державних стандартах базової середньої освіти, відпрацьовано уміння учасників семінару щодо розрізнення фактів та суджень, аналізу медіаконтенту на наявність маніпуляцій та токсичних матеріалів, мови ненависті (ворожнечі), створення власного медійного продукту, а також визначено можливості формування цих умінь у здобувачів освіти на уроках суспільствознавчих дисциплін.
Семінар проводився як звіт роботи обласної творчої групи вчителів історії та правознавства. Своїм досвідом поділилися вчителі-практики, які є активними учасниками Всеукраїнського проєкту "Вивчай та розрізняй: формування інфо-медійної грамотності" (IREX) та авторами методичних розробок із зазначеної теми, які перемогли на конкурсах на всеукраїнському рівні.
Отримання сертифікату є можливим за умови участі у вебінарі та виконанні творчої роботи. Загальна кількість годин: 8 год.
Навчально-практичний семінар «Компетентність щодо педагогічного партнерства вчителя: сутність, складові, можливості розвитку»
Дата проведення: 26 березня 2021 року
Категорія учасників: педагогічні працівники Водянської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Водянської територіальної громади Запорізької області
Матеріали семінару:
В рамках участі в проєкті «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», який виконується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за підтримки Посольств США та Великої Британії, у партнерстві з Міністерством освіти і науки України та Академією Української преси, було розроблено у співавторстві дві освітні програми підвищення кваліфікації педагогічних працівників. Програми пройшли відповідну експертизу та у березні 2021 року були сертифіковані.
Перелік програм:
«ІНФОМЕДІЙНА ГРАМОТНІСТЬ У КОНТЕКСТІ ВИКЛАДАННЯ СУСПІЛЬНО-ГУМАНІТАРНИХ ДИСЦИПЛІН В УМОВАХ РЕАЛІЗАЦІЇ КОНЦЕПЦІЇ НУШ», підготовлена КОРИЦЬКОЮ Г.Р., СИРЦОВОЮ О.М.;
«ІНФОМЕДІЙНА ГРАМОТНІСТЬ ЯК НЕОБХІДНА СКЛАДОВА ПРОФЕСІЙНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ПЕДАГОГІЧНОГО ПРАЦІВНИКА/БІБЛІОТЕКАРЯ», підготовлена ГУРОЮ С.П., СИРЦОВОЮ О.М.
24 лютого 2021 року відбулося чергове засідання обласної творчої групи вчителів історії та правознавства з теми "Формування інфомедійної грамотності на уроках суспільствознавчих дисциплін" у форматі Zoom-конференції.
В ході засідання Зоя Похмельник (Запорізький навчально-виховний оздоровчий комплекс № 110 ЗМР ЗО), Ганна Дубасова (Запорізька гімназія № 45 ЗМР ЗО), Марина Дашко (Запорізька гімназія гуманітарного профіля № 25 ЗМР ЗО) ознайомили членів творчої групи зі своїм досвідом роботи з проблеми формування інфомедійної грамотності учнів.
Особлива увага була звернена на методичні аспекти формування навички аналізування медіатекстів, розвитку творчих здібностей здобувачів освіти засобами створення власних медіаповідомлень на історичну тематику.
9 лютого 2021 року відбулася чергова зустріч керівників та членів творчих груп, адміністраторів, експертів та науково-педагогічних працівників Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Розробниками контенту та адміністраторами було обговорено можливості систематизації навчальних матеріалів та матеріалів для перевірки знань учнів з історії України та всесвітньої історії. В ході зустрічі продемонстровано можливості застосування певних видів організації діяльності учнів на платформі Moodle. Проведено майстер-клас із створення такого виду діяльності як "Книга". Адміністратор сторінки "Вступ до історії. 5 клас" Андрій Денисенко продемонстрував приклад такої розробки з теми "Практичне заняття. Розповідь про пам'ятку історії або пам'ятник, установлений у рідному місті".
Пілотний проєкт «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність» (Діяльність відбувається на основі Протоколу про наміри між МОН України та Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (США) від 22.12.2017 р.)