Листопад

   Міжнаро́дний день толера́нтності — свято, яке відзначається 16 листопада в усьому світі. Його запровадили у 1995 році за рішенням ЮНЕСКО. Саме цього дня ухвалили Декларацію принципів терпимості. У ній йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхньої раси, статі, мови, національної належності, релігії або стану здоров’я. Ці принципи закріпили у Загальній декларації прав людини, що проголошує неприйняття усіх форм дискримінації, недопущення геноциду і покарання за нього. 

   Формуванню толерантності сприяють знання, відкритість, спілкування та свобода думки, совісті й переконань. 16 листопада 2023 для учнів 5-7 класів в Гімназії №5 психологічна служба провела тренинг . 

   З 13 листопада по 17 листопада 2023 в Україні проходить ІІ етап Тижня безпеки дорожнього руху.

Під час Тижня відбувається  низка заходів, покликаних привернути увагу суспільства до проблем травматизму та смертності на українських дорогах.

Наша гімназія проводить активну роботу , метою якої є профілактика дорожньо-транспортного травматизму за участі дітей та усвідомлення необхідності вироблення навичок дотримання правил поведінки на дорозі. В рамках тижня класними керівниками були проведені тематичні уроки та бесіди з використанням відеопрезентацій та навчальних мультфільмів.

  16 листопада 2023 року учні 1-4х класів зустрілися з поліцейським національної превенції ГУНП в Луганській області  Легенченко Кариною Іванівною, капітаном поліції, старшим інспектором відділу ювенальної превенції УПД ГУНП в Луганській області . В цікавій ігровій формі дітям  розповіли про правила дорожнього руху під час вимкнення електрики, переглянули мультфільм про дорожні знаки. 

  20 листопада відзначається Всесвітній день дитини. Дата обрана не просто так. Саме у цей день у 1959 році Генеральна Асамблея прийняла Декларацію прав дитини, а у 1989 році – Конвенцію про права дитини. Метою проведення цього дня є захист прав дітей та розвитку середовища, дружнього стосовно дітей у всьому світі, а також святкування глобальної єдності та взаєморозуміння між дітьми, підтримки ініціатив, спрямованих на забезпечення добробуту дітей у всьому світі.

  Всесвітній день дитини – як ще одне нагадування про те, що благополуччя дітей має бути пріоритетом у кожному куточку планети. У цей день ми віддаємо шану їхньому щастю, радості та невимушеності. Ми згадуємо про те, що діти – це майбутнє нашого світу, і що ми повинні зробити все можливе, щоб вони росли в мирі, любові та достатку.

В Гімназії №5  були проведені години спілкування, присвячені Всесвітньому дню дитини.

21 листопада,  українці відзначають День Гідності та Свободи. Це –  цінності, що визначають фундамент української нації і крізь століття вели покоління наших предків до своєї мети – незалежної держави. Цінності, що плекали мрію, будували шлях для її втілення і нині дають силу і мужність, щоб захищати свою Батьківщину від ворога.Гідність і свобода – це портрет українця. Це незмінна характеристика нас усіх як народу. Нині ми ще дужче гуртуємося перед нашою мрією і завданням – бути самостійним господарем на власній землі. 

Посилання на відео: https://youtu.be/aAByUy-pJj0

   В Гімназії №5 до Дня Гідності та Свободи вшанували громадянський подвиг, патріотизм і мужність людей, що виступили на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.  В усіх класних колективах відбулися інформаційні хвилинки,уроки мужності, години спілкування, де згадали події Майдану і вшанували пам'ять загиблих в ті дні, запаливши свічку.

   Учні Гімназії №5 брали участь  у Всеукраїнському конкурсі на написання есе «Війна за СВІЙ шлях»(дитячий погляд). Конкурс проводився з метою активізації національно – патріотичного виховання, пошуку та розкриття юних талантів, формування активної життєвої позиції, готовності бути захисником України, брати участь у суспільному і культурному житті країни.

   Вітаємо Прядкіну Кіру, Фоменко Валерію з зайнятим ІІІ місцем в "Всеукраїнському конкурсі на написання есе «Війна за СВІЙ шлях» (дитячий погляд)" та Свистуна Михайла за участь в конкурсі.


    Щороку четверта субота листопада – день великого суму та скорботи для всіх українців. Ця пам’ятна дата має нагадувати про жахливі події, пов’язані з геноцидом, вчиненим стосовно українського народу. Цей, сповнений скорботи день, названо Днем пам’яті жертв Голодомору. 

     24 листопада 2023 року у Гімназії № 5 провели уроки "Пам'яті" приурочені  до 90-х роковин однієї з найбільших трагедій в історії нашого народу. Такі заходи сприяють більш ґрунтовним знанням учнів про історичне минуле власної країни та вшануванню пам’яті людей, які загинули внаслідок цієї трагедії, а також викликають неймовірні емоції, щирий патріотизм та бажання зберегти найцінніше – життя українців і нашу ідентичність.

  Голодомор – одна з найстрашніших катастроф в історії людства. За своїм вражаючим масштабом Голодомор можна порівняти тільки з втратами нашого народу від Другої світової війни.  Сьогодні голодомор – не історична давнина, а глибока духовна рана, яка нестерпним болем пронизує пам’ять і його очевидців, і сучасне покоління.

   Схилімо голови в глибокій жалобі за тими людьми, які загинули голодною смертю. Запалімо свічу пам’яті у власній оселі та у своїй душі! 

Посилання на відео: https://youtu.be/Upa4gbwO2Nk

                                                           ЗАПАЛИМО СВІЧКУ ПАМ'ЯТІ 

Посилання на відео: https://youtu.be/RQZ-0EPS50g

27 листопада - 160 років від дня народження української письменниці Ольги Кобилянської


   27 листопада українці вшановують 160-ліття від дня народження найвідомішої української письменниці, громадської діячки та важливої постаті раннього модернізму в українській літературі – Ольги Юліанівни Кобилянської. Авторка повістей та оповідань про проблеми українського жіноцтва та буковинського села на межі століть, щоденника та листів.

Маючи лише 4 класи офіційної освіти, Кобилянська гостро відчувала нерівноправне становище жінки. Про себе Ольга Кобилянська говорила, що закінчила в народній школі лише чотири класи, тобто мала основу для «подальшого розумового розвитку», багато займалася самонавчанням.

   Ольга Кобилянська одна з перших в українській літературі звернулася до змалювання жінок-інтелігенток, які намагаються вирватися з буржуазного оточення. І при всьому тому вона залишалася справжньою жінкою.

На честь Ольги Кобилянської назвали літературно-мистецьку премію, а за її творами знято фільми. Кращі твори письменниці вийшли у перекладах багатьма мовами, відіграли й відіграють важливу роль у світовій літературі, піднімаючи міжнародний престиж українського художнього слова.


      29 листопада – 200 років із   дня    

       народження    Матвія Номиса  

     29 листопада – 200 років від дня народження Матвія Симонова.

Свої праці Матвій Симонов підписував «М. Номис» – цей псевдонім утворений від частини (без -ов) справжнього прізвища, прочитаного у зворотному порядку.

   Матвій Номис (1823–1901), етнограф, фольклорист, письменник, педагог. Учителював у Ніжинській і Немирівській гімназіях, був директором Лубенської чоловічої гімназії. Протягом життя збирав цінні матеріали про народний побут, звичаї та обряди, записав чимало зразків усної народної творчості. Написав оповідання з народного життя: «Тітка Настя», «Дід Мина і баба Миниха», «Автобіографія Василя Петровича Білокопитенка», «Різдвяні свята». Цікавою є його праця «Українські приказки, прислів’я.

   Гарні знання української мови і мовознавчі дослідження М. Номиса стали в нагоді під час створення словника української мови, над яким українські культурні та наукові діячі працювали майже протягом всієї другої половини ХІХ ст. Результатом цієї роботи було видання «Словника української мови» за редакцією Бориса Грінченка у 1907–1909р.

   Травма війни, психологічне напруження, тривога в дитини - це реалії сьогодення. Соціально-психологічна служба Гімназії 5 провела протягом жовтня-листопада програму тренінгових занять "Діти і війна. Навчання технікам зцілення".

Пропонована методика «Діти і війна: навчання технік зцілення» є  ефективним підходом. Вона розроблена на основі доказового когнітивно-поведінкового підходу терапії посттравматичних розладів у дітей, вона була реалізована у ряді країн, що були охоплені війною, і клінічні дослідження, проведені щодо її застосування, показали її ефективність.

На групових заняттях діти вчилися працювати зі своїми травматичними спогадами за допомогою таких технік, як:

1. EMDR ( підхід у психотерапії, під час якої людина згадує травматичну подію і, одночасно, її мозок стимулюють за допомогою візуальних, слухових чи тактильних подразників, як наприклад, рух руками вперед-назад, постукування по долонях або звукові спалахи).

2. Техніка прогресивної м'язової релаксації Якобсона.

3. Техніки роботи з образами, звуками, запахами.

4. Арт-терапевтичні техніки (малювання свого страху, поганого сну) та ін.

Діти опанували на заняттях багато різних та дієвих інструментів, які допоможуть їм у подальшому житті та зможуть навчити своїх близьких також опановувати свої травматичні спогади.

Дякуємо за плідну працю на заняттях!