6. ročník

Celé sebehodnocení

Poslech Prašiny mě docela bavil ale přišlo mi to zdlouhavé. A tím myslím, že třeba ta předposlední kapitola trvala 53 minut a bylo pro mě těžké udržet pozornost. A říkala jsem si, že tomu vůbec nerozumím. Ale většinou jsem měla pocit, že opravdu se všemi sedím ve třídě a poslouchám Janu, jak nám čte. A to byl dost příjemný pocit ,,sedět” se všemi.

Myslím si, že jsem se zlepšila v psaní iy íý a splnila si přitom i výzvu Rozumím významu vyjmenovaných slov, rozpoznám slova příbuzná. No takže teď už se v tom trochu vyznám. Třeba teď už vím, že mýval se píše s tvrdým Y, protože si myje tlapky nebo tak. Při plnění výzvy Pádové otázky jsem se naučila pádové otázky a to, jak je používat. Nejprve jsem si říkala, že tomu vůbec nerozumím a že se to asi nenaučím - a prostě mi to nic neříkalo. No a teď už to umím.

V matice jsem se za karanténu o dost zlepšila možná hlavně proto, že jsem na to měla svůj klid. Splnila jsem si jádro Jednotky a odhady a taky jádro Vyřeším si to sám. Myslím si, že tyto dvě jádra jsem si zasloužila, ale nevím. No začneme prve jádrem jednotky a odhady. Při plnění tohoto jádra jsem se naučila jednotky plochy, objemu, délky, času a hmotnosti teda alespoň myslím. Podle mě mi to šlo docela od ruky. Až na pár výjimek jsem úkoly odevzdávala včas. Tak a nyní jádro Vyřeším si to sám. Toto jádro spočívá v tom, že vyřeším úlohu sám, což jsem si za karanténu splnila v podstatě automaticky. Ale pro jistotu: myslím si, že řešit úlohy mi docela šlo, někdy mi trošičku pomohl táta, což myslím nevadí. Takže až na pár výjimek jsem si všechno vyřešila sama.

Při projektu Změním to jsem se naučila organizovat takovou akci jako je třeba darování peněz do útulku. Bylo to něco, co mě moc bavilo. Petra se mnou moc nespolupracovala, ale to nevadí, zvládly jsme to obě. Zkombinovala jsem dvě věci, které mám ráda: pečení a zvířata. Vydělávaly jsme pečením na pejsky do útulku. A to bylo super. Asi bych na něj šla znovu, ale chtělo by se zlepšit v organizaci a spolupráci s kolegy.

Při výzvě Umím si poradit jsem byla venku, ale i uvnitř. Konečně jsem natřela truhlík před domem, který tam vybledlý stál strašně dlouho a kazil dojem. Ale teď je krásně natřený. Nebo jsem třeba mámě konečně přidělala chňapky na lednici, takže jsem pomohla a splnila jsi u toho i výzvu.

Doma jsem se mnohem víc začala věnovat sama sobě, začala jsem cvičit, pravidelně si čistit obličej, chodila jsem na procházky a taky jsem našla Trello, ve kterém jsem začala plánovat snad úplně všechno a které mi bylo doporučeno. Víc jsem začala péct, číst, psát si deník a i víc se učit. Pak jsem taky namalovala myslím dva nádherné obrázky. A mnohem víc se začala věnovat úklidu.

Projekt Dílny byl ten nej. Pracovala jsem na dřevěné hlavě, používala jsem: brusku, kladivo, dláto, chtěla jsem použít i barvu, ale bohužel jsem to nedokončila, má hlava je nedokončená!!! :(

KOMPETENCE

Dobré vztahy: V karanténě jsem měla pár situací, kdy jsem si s tím nevěděla rady. Ale našla jsem si dobrou techniku, jak se uklidnit a pak jsem se i omluvila. A pomoc lidem jsem nabízela víc = nosila jsem mámě svačinu, ségře jsem udělala svačinu, pomáhala se snídaní, vyklidila jsem myčku, vysávala, vytřela, setřela schody atd….

Sebehodnocení: Protože jsem za karanténu napsala hodně sebehodnocení. Tak si myslím, že jsem se naučila sama sebe lépe hodnotit. Ale určitě se mám v čem zlepšovat.

Plánování: V plánování mi hodně pomohlo již několikrát zmiňované Trello, pak můj běžný diář a pak jeden takoví plánovač od mámy. Na začátku roku jsem si naplánovala vizi a za tou jsem si šla.

Samostatnost: V rámci karantény jsem jaksi musela být samostatná. Rodiče se věnovali vaření práci a ségře a já jsem si sem tam řekla o malou výpomoc, ale jinak jsem se osamostatnila hodně. Plány na dokončení úkolů a ani na osobní plány jsem nikoho nepotřebovala. A úkoly jsem plnila na včas až na pár výjimek. V případě, že jsem nestíhala, napsala jsem průvodci, že nestíhám.

Pořádek a péče o věci: Během karantény se mi taky povedlo mít pořád uklizeno. Táta jednou ráno přišel s tím, že má koronavirus zvláštní vliv na děti, že máme obě v pokoji uklizeno. Také jsem si založila nedatovaný diář z jednoho krásného sešitu a taky sešit na poznámky z jednoho starého sešitu.

Dílčí ukázky

Líbil se mi projekt Cyber punk, protože jsem programoval pomocí her, které mě baví. Naučil jsem se jednoduché zadávací kódy. Zjistil jsem, jak na internetu vyhledávat informace a rozpoznat dezinformace, které mě chtějí ovlivnit. Také se mi líbil projekt Genius loci, protože jsem psal o svém bydlišti a místě, na které rád chodím. Naučil jsem se popisovat přírodu a místa pomocí pocitů a emocí. Příští rok bych chtěl takovéhle další výzvy a projekty, při kterých mohu psát o tom, co chci já.

Během období karantény jsem se koukala na Netflix (stranger things). Naučila jsem se koukat do 3:00 ráno.Nejvíc mě bavilo Stranger things, The end of the f****** world.

Na koleji jsem se naučil zdobení a péči o školu. Celý mě to celkově bavilo. Inspirovalo mě v tom, že chci vylepšovat i okolí svého domu a můj pokoj. Příští rok bych chtěl pokračovat ve vylepšování školy. Jsem rád, když je má práce vidět a ostatní z ní mohou mít radost.

Myslím si, že jsem se hodně zlepšil jako člověk v tomto roce. Hlavně v samostatnosti a plánování. V páté třídě jsem začal prokrastinovat a v tomto roce jsem se snažil přestat a zlepšilo se to. V samostatnosti jsme se zlepšili všichni kvůli online škole.