ЩО ТАКЕ ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА

Інклюзивна освіта дає можливість усім учням у повному обсязі брати участь у шкільному житті.

Інклюзивне навчання — це система освітніх послуг, що базується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права навчатися за місцем проживання, яка передбачає навчання в умовах загальноосвітнього закладу.

Інклюзивна освіта — це процес, у якому школа намагається задовольнити потреби всіх учнів, вносить необхідні зміни до навчальної програми та ресурсів, щоб забезпечити рівні можливості.


2023-2024 н.р.

Безбар'єрність - головний принцип сучасного суспільства. 

В цьому переконалися здобувачі освіти 8-В класу на тематичній класній годині. 

Сьогодні знову говорили про безбарʼєрність. Маленькі ліцеїсти 1-А класу переглянули і проаналізували навчальний мультфільм «Мені це потрібно, адже я - такий, як ти!»

 Підсумком стало складання памʼятки спілкування з «особливими» дітками.

Тренінг «Мені це потрібно, адже Я – такий як ти!» 

Протягом вересня, в рамках реалізації національної стратегії зі створення безбарʹєрного простору в Україні, класними керівниками 11-х класів було проведено тренінг «Мені це потрібно, адже Я – такий як ти!». Під час тренінгу ознайомилися з проблемами людей з особливими потребами, вчилися виховувати в собі почуття співчуття, доброти, прагнення допомогти тим, хто потребує допомоги, пропрацювали навички тактовного ставлення до людей з особливими потребами. 

2022-2023 н.р.

Протягом 30.05.2023-31.05.2023р. в ліцеї відбулися засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП в 3Б, 3В, 4Б, 5А класах. Було підведено підсумки навчання цих дітей за 2 семестр, обговорено результати засвоєння навчальної програми, взаємний обмін інформацією: аналіз успіхів, наявність труднощів під час освітнього процесу, наявність динаміки\прогресу\регресу, поведінкових особливостей дітей.

Онлайн-захід «Безбар`єрність – це…»

В рамках проведення інформаційної кампанії «Україна без барʹєрів», 9 лютого 2023 року, для ліцеїстів 5-В класу, було проведено онлайн-захід «Безбар`єрність – це…». Метою проведення якого було привернути увагу на права дітей з обмеженими можливостями, навчити оволодіти мистецтвом спілкування та навичками взаємодопомоги, усвідомлення життєвих проблем людей, які потребують уваги і милосердя, сприяння розвитку милосердя, доброчинності, чуйності, співчуття, гуманного ставлення до людей із порушеннями, виховвання поваги до людей з обмеженими можливостями.

Переглянули «Довідник безбарʹєрності» та айдентику, створену в рамках ініціативи першої леді України Олени Зеленської «Без барʹєрів».

Онлайн тренінг "Друзі з особливими потребами"

30 січня 2023 року, класний керівник, Полив'ян Л. В., зі своїми ліцеїстами 4-А класу провели онлайн тренінг "Друзі з особливими потребами", з метою розвитку емпатії і поваги до людей з вадами здоровʼя. Розглянуті питання на заході мотивували дітей надавати підтримку дітям з особливими потребами, пілкування людям, які мають вади здоровʼя, навчили бути доброзичливими і тактовними. Підсумком було створення спільної пам'ятки, як правильно товаришувати з особливими дітьми та виготовлення сердечок-побажань. 

Засідання команд психолого-педагогічної підримки дітей з особливими освітніми проблемами

Протягом тижня в ліцеї №40 відбулися засідання команд психолого-педагогічної підримки дітей з особливими освітніми проблемами (дистанційно) 3Б, 3В, 4Б, 5А класів. Під час наради вчителі, які працюють в інклюзивних класах, були ознайомлені з Висновками ІРЦ№2 щодо психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини (повторними). Також був опрацьований Лист МОН України від 06.09.2022 № 1\10258-22 «Про організацію освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами у 2022/2023 навчальному році». Батьки дітей з ООП мали змогу задати питання вчителям, вчителі-надати рекомендації батькам щодо освітнього процесу їх дітей.

Засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами 

З 05.01. по 12.01.  в  ліцеї пройшли спільні засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами (2-Б кл., 2-В кл., 3-Б кл., 4-А кл., 5-Б кл., 9-В кл. – інклюзивні класи) і фахівців Інклюзивно-ресурсного центру №2. Були підведені підсумки навчання, виховання дітей з ООП за І семестр, визначена динаміка розвитку дітей, виконання цілей, поставлених перед здобувачами освіти в попередній ІПР, виявлені труднощі в досягненні поставлених задач. Під час круглого столу мав змогу висловитися кожен, а саме: батьки дитини, класний керівник, асистент вчителя, вчителі-предметники, дефектолог-логопед. Фахівці ІРЦ №2 ознайомили присутніх щодо критеріїв визначення рівнів підтримки дітей з ООП в освітньому процесі, умовами забезпечення підтримки, індивідуальною освітньою  траєкторією, механізмом її реалізації, облаштуванням освітнього середовища тощо. Наприкінці засідання були визначені рівні підтримки кожної окремої дитини з ООП, окреслені шляхи подальшого навчання в ІІ семестрі, надані поради батькам і вчителям- предметникам.

Засідання методичного об'єднання асистентів вчителів інклюзивних класів

Сьогодні, 29.12.2021р, в школі відбулося засідання методичного об'єднання асистентів вчителів інклюзивних класів. Мета засідання – опрацювання Постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021р «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти», яка набирає чинності 01.01.2022 р. Під керівництвом ЗДНВР Бойко С.С. асистенти вчителів Бреславська О.В. (2-Б кл.), Зелинська Р.Б. (2-В кл.), Зайцева І.В. (3-Б кл.), Цуканова О.О. (4-А кл.), Семенчук М.С. (5-Б кл.), Котляр І.М. (9-В кл.) були обговорені особливості  надання дітям з ООП різних рівнів підтримки в освітньому процесі, умови забезпечення підтримки, особливості індивідуальної освітньої траєкторії, її механізму,  проведення поточного, семестрового та  річного оцінювання дітей з різними рівнями підтримки. Було вирішено зв'язатися з представниками ІРЦ№2 щодо проведення в січні 2022 р. спільного засідання команд ППС дітей з ООП з метою переведення здобувачів освіти з ООП на різні рівні підтримки в освітньому процесі.

9 березня 2021 року в інклюзивному 2-Б класі (класний керівник - Штиль Л.І., асистент вчителя – Зайцева І.В.) було проведено свято до дня народження Т.Г.Шевченка «Шевченківське слово не вмре, не загине».

Захід був проведений з метою підведення підсумків одержаних знань учнів про життя і творчість Т.Г.Шевченка; продовження ознайомлення учнів з красою, неповторністю, чарівністю слова Великого Кобзаря, багатогранним талантом художника; викликання бажання глибше пізнати його творчість; удосконалення вміння виразного читання поетичних творів; розвитку пам’яті, мислення, усного мовлення, читацьких інтересів та творчих здібностей дітей; виховування в учнів любов і шани до народного поета, почуття співпереживання та шанобливого ставлення до надбань української культури.

Під час проведення свята вчителем та учнями були прочитані вірші Великого Кобзаря, твори про його долю інших авторів, прозвучали пісні на слова Т.Шевченка у виконанні сучасних співаків.

Діти з цікавістю слухали виразне декламування віршів однокласниками.

Всі діти від свята отримали позитивні емоції, гарний настрій і вирішили започаткувати в нашому класі щорічне святкування дня народження Т.Г.Шевченка.

Сьогодні, 20.01.2021р, відбулося організаційне засідання команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами, здобувача освіти 1-В класу Тараненка Максима (дистанційно через платформу ZOOM). Присутні (класовод 1-В класу Іванова Л.М., вчитель англійської мови Чамбул Ю.Ю, вчитель музичного мистецтва Шаховська А.В, практичний психолог школи Грознова Є.О, ЗДНВР Бойко С.С.) були ознайомлені з висновком ІРЦ №2 про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку Тараненка Максима, робочим навчальним планом; способами адаптації освітнього середовища, навчальних матеріалів, з особливостями складання індивідуальної програми розвитку дитини з ООП.

На початку січня відбулося дистанційне засідання команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами, здобувачем освіти 2-Б класу Качалова Олександра. Були підведені підсумки роботи за 1 семестр, окреслені шляхи подальшої роботи. Вчителі-предметники, які викладають у 2-Б класі, отримали дієві поради щодо роботи з дитиною з ООП від практичного психолога школи Грознової О.О

Дистанційне засідання команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами, здобувача освіти 7-Б класу Саргсяна  Еріка. На засіданні були підведені підсумки роботи за І семестр, накреслені шляхи подальшої роботи для складання індивідуальної програми розвитку Еріка на 2 семестр.

ПЕРЕВАГИ ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ

Переваги для дітей без особливих потреб:

Переваги для родин:

Переваги для вчителів та інших фахівців:

Інклюзія в нашій школі означає розкриття кожного учня.

Інклюзія враховує потреби дітей, створюються спеціальні умови, підтримка необхідні учням і вчителям для досягнення успіху.