Přání dětí

Natan (6): Snížit hluk ve třídách i o přestávkách na chodbách. Aby si děti nedělaly naschvály a aby učitelé dodržovali přestávky a nepřetahovali hodiny.

Maty (7) by omezil počet hodin češtiny, protože ta ho fakt nebaví.

D (8): Vice hlídat chování zlobivých děti které ubližují ostatním. A i když jde o jedno dítě, tak najít možnost ho ochránit. Řešit to vážně, a ne “zametat pod koberec”.

Filip (8): Aby ve škole bylo víc těžších úkolů, pro každého kolik potřebuje.

Olbram (9 let): Chtěl bych poprosit učitele, aby nedávali trest všem když pravidla nedodržely jen některé děti. Mně taky vadí, když spolužáci zlobí a vyrušují, ale nemám jak jim v tom zabránit.

Elinora (9 let): Nejvíc bych chtěla změnit, aby paní učitelky chodily do třídy včas a aby se ve škole pořád nemuselo na něco čekat. Někdy učitelka přijde až třeba před koncem hodiny. (...) Pan ředitel nám řekl, že s tím nemůže nic dělat, protože jiné učitelky tady nesežene.

Hoho12 (10): Párkrát za rok by si mohli učitelé sednout s dětmi dohromady, aby mohly děti samy mluvit o tom, co jim vadí, nejde, co je trápí a aby se nemusely bát o tom mluvit. A bylo by fajn, aby to ti učitelé vzali a snažili se to zrealizovat kvůli nám, dětem.

Matěj (10): Aby děti nedělaly takový hluk o přestávkách. A aby učitelé udělali výuku zábavnější, aby všichni dávali pozor a nemuselo se půlku vyučování opakovat, na jaké stránce v pracovním sešitu zrovna jsme.

A (11) Víc rozvíjet kreativitu a to, co dětem jde. Ve výtvarce nenutit dĕti malovat to stejné přesně podle zadání. A nedávat pak špatné známky. Když někdo namaluje místo skřítka vílu, neměl by za to dostat dvojku nebo trojku. Nebo když se něco učitelce nelíbí. Třeba umí něco jiného, a to nikdo neocení.

Julča (12): Aby šlo do hodin nosit knížky. Aby se domácí úkoly zadávaly na začátku hodiny, abychom si ho mohli udělat, když už to celé umíme, a nemuseli čekat, až to vysvětlí ostatním. Víc chodit na exkurze, třeba do muzeí, nebo při biologii si jít ukázat něco ven. Ve fyzice víc pokusů nebo chodit víc do knihovny.

Dan (12 let): Já bych potřeboval změnit, aby mi někdo pomohl, když se mi spolužáci posmívají. A abych měl před nimi kam se schovat, aby za mnou nemohli. Jednou jsem kvůli tomu utekl ze školy. (Řekl jsi to někomu? - Dlouho jsem váhal, ale pak jsem šel za naším panem ředitelem. - A jak Ti pomohl? - Řekl, že si jich nemám všímat, že mi jen závidí. Ale to nejde si jich ve třídě nevšímat!)

Týna (13): (...) Zrušila bych povinné předměty. Nechala bych češtinu, angličtinu a matiku, a zbytek by sis musela vybrat.

Fany (13): Aby škola byla spíš místem na učení v dobré atmosféře, a ne místem, kam se bojíme jít. Snížila bych počet velkých testů a raději bych psala menší písemky. Domácí úkoly by se nemusely zadávat na všech hodinách. Někteří učitelé by se mohli více snažit žáky podpořit a neshazovat je tolik. 

Š (13) by chtěl týdenní počet hodin, třeba 30 nebo víc, přičemž povinná by byla v plném rozsahu čeština, matematika a cizí jazyk a zbytek by si mohl nakombinovat podle toho, co ho baví.

K (14): Rád bych si vybral, abych nemusel mít méně "významné" předměty typu výtvarka, hudebka a občanka a místo nich si vzít, co baví, třeba matematiku, informatiku nebo chemii.

Majda (15): Učitelé by nemuseli žáky urážet a ponižovat. Naopak si cením porozumění. Učitel, a hlavně třídní, by měl být oporou pro své žáky. Předloni jsem měla problémy doma. Do toho se mi přimíchaly problémy s kamarády. Přišla za mnou jedna paní učitelka a zeptala se mne, co se děje. Vše jsem jí řekla a ona mi pomohla. Myslím, že by takových učitelů mělo být více.

R (15): Změnil bych učební plány, aby se děti učily něco smysluplného. Třeba místo češtiny bych dal občanku.

LeJa (16): Myslím si, že by vzdělávání nemělo být povinné. Ať si každý studuje jak chce a kdy chce a pokud chce. Zredukovat předměty podle zájmu a potřeb každého. Lepší by byly spíše praktické věci ze života a pro život, možnost být samostatný, soběstačný, využívat moderní technologie moderním způsobem. Pedagogové by měli odrážet ve svém vzdělávání potřeby doby, dětí a být spíš rádci.

Linda (16): Měl by se změnit celý systém, nejen kvůli nadaným. Přístup učitelů k žákům, ke každému zvlášť. Poměr suché teorie a jejího aplikování do praxe, do života. Méně hodin strávených v lavici a jejich efektivní využití. V některých předmětech rozdělení podle výkonnosti. 

V (19): {Změnit by bylo potřeba} přístup pedagogů, aby byli profesionálové a kvalitní. Zatraktivnit povolání, aby učitel byl nejžádanější profese a vybírali se ti nejlepší z nejlepších. Pak by nebyla ani potřeba podpůrných opatření tolik, jen by bylo super dělat menší třídy, aby se dostalo všem individuální přístup, o kterém se pořád jen mluví.

Šimon (19): Větší aktivita učitelů, kteří by měli nabízet různé projekty otevírající zájem o různé obory.

Jana (21): Dělat více věcí, nejet stále tak pomalu. Nejlepší by bylo si se studentem sednout a zkusit zjistit, co by mu vyhovovalo či pomohlo. Někdo má problém se sociálními vazbami, někdo ne. Někdo potřebuje vnější motivaci. Dále navrhuji benevolenci studijního plánu ve smyslu navýšení požadavků. Možnost být trochu mimo ostatní, protože je to zpomalující prostředí. Velmi osobní přístup k nadaným - věřte mi, většina z nich to moc ocení. Možnost studovat střední, jako by to byla vysoká škola. 


Anonymní přání: