Argumentář

V České republice je hodnota zmařeného (neskončeného) lidského života při absolutním vyřazení ze všech sfér společenského zapojení stanovena na 400násobek průměrné mzdy za kalendářní rok předcházející roku, v němž se ustálil zdravotní stav poškozeného. (Ceska-Justice.cz)

V roce 2023 se tedy jedná o více než 16 milionů korun za jeden zmařený lidský život. A to je řeč o hodnotně lidského života jako takového. Ta nezahrnuje společenskou ztrátu přínosu mimořádně nadaných vědců, lékařů, umělců, politiků, vizionářů či podnikatelů, která je z pochopitelných důvodů nevyčíslitelná. Každoroční ztráta způsobená zanedbáváním péče o mimořádně nadané a vysoce citlivé děti a dospívající se pohybuje v řádu stamilionů (zatímco adekvátní péče by stála nanejvýš jednotky milionů). 

Podle zástupců gymnázií byly v nultých a desátých letech vážným (stresovým) poškozením duševního zdraví ohroženy pouze vzácně jednotky těch nejcitlivějších žáků. V posledních letech však ze středních škol předčasně odchází (nebo je dokončí s vážně poškozeným duševním zdravím) celá procenta vysokopotenciálových žáků - jde tedy řádově o stovky školou/systémem vážně poškozených mladých dospělých. Do kategorie "absolutně vyřazených" však spadají i děti, které kvůli nalomenému duševnímu zdraví na SŠ ani nenastoupily nebo svůj život ukončily ještě před nástupem.

V kontextu povinné školní docházky jsou mnozí rodiče mimořádně nadaných dětí nuceni volit, jestli tím "vyřazeným" bude život jejich dítěte (zničený chronickým traumatem z frustrace potřeb a neadekvátní zátěže ve školním prostředí) nebo zda se obětují sami. Pokud nemají štěstí (a dostatek peněz) na vyváženě-inkluzivní školu a nemohou se za ní ani přestěhovat (třeba do zahraničí), nezbývá jim, než požádat o individuální vzdělávání - vzdát svou kariéru a zůstat s dětmi doma. V obou případech je tak přímým následkem nepřizpůsobení škol potřebám mimořádně nadaných a vysoce citlivých dětí zmaření života společensky vysoce užitečných lidí a jejich proměna na osoby plně závislé - na svém okolí, společnosti a veřejných rozpočtech. Každé jedno nadané dítě, které je ve státním školství vystaveno nesnesitelnému útlaku, znamená ve výsledku ztrátu ztrátu nejméně 16 milionů. (A naopak: Každé jedno náročné nadané dítě, které se nám podaří udržet nad vodou, je výhrou šestnácti milionů pro společnost!)

Argumenty a řeč čísel v5_disk.pdf

Proč podepisujeme Výzvu za rovné šance pro nadané?

Vojtěch P.: "Protože nechci, aby dnešní mládež musela procházet stejně zničujícím martýriem, jaké jsem zažil v devadesátých letech."

Lucie N.: "Mám zkušenosti s mým synem, který si prošel základním a středním systémem vzdělávání a s jeho následky včetně demotivace a psychickým strádáním včetně šikany."

Pavla V.: "... si myslim, ze nadane deti nejsou na zakladnich skolach stale dobre podporovany. My jako ucitele se o to casto snazime, ale tez mame v mnohem svazene ruce."

Veronika Č.: "Podepisuji, protože můj syn trpí a nechci, aby to stejné musel zažívat někdo další. Děkuji autorům."

Renáta H.: "Mám MiND dítě a plně souhlasím se vším výše uvedeným."

Lenka O.: "Máme nadané dítě a bojujeme s přístupem některých učitelů (asi většiny) v naší ZŠ."

Jitka F.: "Já i moje dvě děti jsme MIND a roky základní školní výuky zažíváme absolutní nepochopení vzdělávacích potřeb a socio-emočních nároků v systému českého základního školství. Místo aby byl podpořen jejich potenciál rozvoje - který může být celospolečensky dlouhodobě velmi prospěšný - systém ZŠ děti násilně zadupe “zarovnáním” do průměru. Upoznámkuje, uupomínkuje, vezme nadaným dětem elán učit se, chuť žít a často i samotný smysl života! Je alarmující, že nadané děti ČASTO NECHTĚJÍ ŽÍT v tak kruté a nerespektující společnosti, jakou jsme jim připravili."

Petr Š.: "Mám z dětství zkušenosti odpovídající popisu výše."

Zdeňka N.: "Z vlastní učitelské i rodičovské praxe vím, že nadané děti jsou vzdělávacím systémem mnohdy přehlíženy, jejich specifika bagatelizována a jejich právo na bezpečné prostření a touha po vzdělávání nenaplněny."

Petra M.: "Protože mé děti byly z výše zmíněných důvodů prakticky vyloučeny z bezplatného vzdělávání. Na soukromé škole nemají nárok ani na pitomý příspěvek na oběd, natož na podpůrná opatření."

Lenka F.: "Mám MIND syna a ráda bych, aby měl ty nejlepší možné podmínky pro rozvoj sebe sama i svých schopností."

Jana T.: "Souhlasím a přeji si pro nadané děti vyšší míru podpory rozvoje. Nyní mrháme potenciálem."

Radomíra T.: "Učila jsem na škole, kde nadaní nebyli prioritou, kterou je potřeba řešit. I z tohoto důvodu jsem přešla do jiné, menší soukromé školy, kde se s kolegyní zabýváme podporou nadaných. Vedení je pro, i kolegyně. Tímto chci vyjádřit podporu hlavně dětem, aby měla šanci se k nim dostat."

Dana R.: "Moje zkušenosti s ceskym vzdělávacím systémem a nerespektování potřeb nadaných děti jsou naprosto otřesné. PPP v Čimicích píše posudky na objednávku základním školám a nadanym žákům není umožněno adekvátní vzdělávání. Mnozí tito žáci nakonec skončí demotivováni a šikanováni a již na prvním stupni nenávidí školu a někteří mají i psychické problémy, že do školy odmítají chodit."

Ivana Č.: "Sami "bojujeme" a mnohdy máme pocit že s větrnými mlýny."

Zuzana K.: "... protože nemají rovná práva."

Eva D.: "Je nutné tuto nerovnováhu vybalancovat.
Je potřeba zastat se znevýhodněných.
Je zásadní umožnit naší společnosti posun a rozvoj."

Diana R.: "Souhlasím s výše uvedenými body."

Šárka Ž.: "Mám nadané dítě."

Aneta Z.: "Jsem matka nadané prvňačky a učitelka. A vidím, že ačkoli jsou nadané děti oficiálně děti se speciálními vzdělávacími potřebami, nikdo jejich potřeby pořádně neřeší."

Petra K.: "Jsem matkou nadaného dítě - diagnóza v PPP."

Helena K.: "Jsem rodič nadaného dítěte."

Romana P.: "Podepisuji, protože v českém vzdělávacím systému zatím jen někteří nadaní mají to štěstí, že potkají učitele, kteří je chápou a podpoří. Není to zaručeno a mělo by být."

Simona B.: "Podepisují, protože mám nadaného syna a bohužel ve školství není pochopen ze strany pedagogů a dětí ve škole. Je vyčleněn z kolektivu, přesto že je to viditelné pedagogové to přehlíží."

Martina Č.: "Nadané děti vyžadují nejen pro svou vysokou citlivost a schopnost empatie speciální přístup."

Karolien S.: "Mám nadané dítě, které v klasickým školství nefunguje (je nepochopené až šikanované, potřebuje celý jiný systém vycházející z jeho zájmů a tempa)."

Jiřina K.: "...vnímám tento problém stejně jako autoři petice."

Andrea H.: "Mám vlastní zkušenost v rodině."

Petra Z.: "... jsem se s podobným žákem potkala ve své praxi a zmíněné problémy se u něj jednoznačně projevovaly, protože znám situaci a možnosti rodiny z okolí, kde řeší vzdělávání mimořádně nadaného roky dopředu i proto, že znám podrobnou situaci i z rodiny."

Alena T.: "Jsem matkou nadaného dítěte a chtěla bych, aby se změnil systém vzdělávání nadaných dětí."

Soňa M.: "Téma je mi velmi blízké, pro oba syny se snažím získat podporu v oblasti jejich nadání, ale PPP nás dlouho odmítalo vzít, a od další návštěvy nás odrazuje. Zájem odhalit a podpořit nadání není."

Jiří F.: "Kdybychom věnovali 1/4 peněz, které jdou na inkluzi, na podporu nadaných a mimořádně nadaných (výzkum, diagnostiku i přímou podporu) a vydrželi to dělat třeba 4 volební období, byli bychom mnohem dál..."

Miroslava B.: "Přála bych si, aby i nadaným dětem byla věnována péče, kterou potřebují. Máme zkušenosti, že učitelé s nadanými dětmi často neumějí a nebo nechtějí pracovat a primárně se řeší problémy, které vznikají jako vedlejší produkt toho, že školy neví, jak s nadanými dětmi pracovat a ani že je nějaká nadstandardní péče potřeba. Bohužel ani doporučení z PPP leckdy nepomůže a i přes toto doporučení se ve škole řeší hlavně následky a ne příčiny problémů, které dítě ve škole má."

Jindřiška K.: "Podepisují, protože souzním."

Daniela P.: "Jsem matka nadaného dítě a sama jsem nadaná. Systémem jsme byli přinuceni přejít do domácího vzdělávání."

Vlasta Z.: "Mám dvě mimořádně nadané děti. Vyjmutí dětí s mimořádným nadáním ze skupiny žáků se speciálními vzdělávacími potřebami vnímám jako diskriminaci."

Klára L.: "Podobně (doporučením přechodu na jinou ZŠ nebo individuál) je "problematika" nadaných dětí údajně řešena i na naší spádové ZŠ. V našich silách ovšem takové řešení nebude a syn (projevující znaky nadaného dítěte) bude odkázán na naši ZŠ."

Hanna V.: "Jsem rodičem mimořádně nadaného dítěte."

Simona V.: "Protože podpora nadaných dětí v dnešní době není dostačující, spíše žádná."2

Vlasta F.: "Vyjímečně nadaní vždy posouvali společnost, a to v nejrůznějších oblastech, zároveň mnohdy trpěli nepochopením. Proč si nedovedeme vážit těch nejlepších? V dobrém slova smyslu do nich investovat?"

Anna D.: "Souhlasím s náplní petice a protože dochází k diskriminaci nadaných ve státním vzdělávacím systému."

Eva K.: "Naprosto souhlasím s důvodným vyjádřením PETICE. Nadané děti se berou ve společnosti tak, že ony jsou vlastně chytré a nepotřebují podporu a pozornost :-( Mají ale zase naprosto jiné "problémy". Je to takto moc špatně!"

Veronika M.: "Podepisuji petici, protože systém efektivní podpory nadání se v českém školství se objevuje velice zřídka. IVP bývají vědomě ignorovány, socioemoční potřeby bagatelizovány a šikana těchto dětí přehlížena. Nadané děti jsou budoucnost nás všech a je nutné jim věnovat patřičný respekt a podporu. Konečně."

Andrea G.: "Se s textem naprosto ztotožňuji."

Kristýna R.: "I vysoké IQ je hendikepem, pokud dítě není správně stimulováno, každé dítě si zaslouží dobrý start do života."

Martina M.: "Podepisuji, protože mi není jedno, jakým způsobem školský systém zachází s nadanými dětmi."

Pavla Ď.: "Na nadané děti se velmi často zapomíná a velmi málo škol dokáže takové dítě nejen identifikovat, ale především s ním pracovat."

Andrea V.: "Jsem obeznámena s problematikou života s nadáním, který není v mnoha ohledech jednoduchý."

Anna H.: "Souhlasím. Mám doma nadané traumatizované a demotivované dítě."

Kamila S.: "Mám nadané dítě a chci aby mělo možnost se vzdělávat ve státní škole i vzhledem k náročnosti jeho potřeb."

Šárka P.: "Škola málem zničila psychiku mého syna, díky tomu že má nadprůměrné nadání byl nevyhovující, školy v dnešní době jsou hodně špatné. 😡"
Katerina S.: "Sama jsem a mám hypersenzitivní a pravděpodobně nadané dítě."

Martina T.: "Podepisuji protože souhlasím, že nadaní žáci potřebují ve škole více péče - více možností, příležitostí k seberozvoji než dostávají."

Alena C.: "...moje nadaná dcera byla školou znechucená již v první třídě. Ani přesto, že byla v péči školní psycholožky a že měla potvrzení z PPP o mimořádném nadání a mnoho doporučení, v praxi se nezměnilo vůbec nic. Dnes (v 6. třídě) během školního roku často trpí krátkými psychosomatickými nemocemi a ve škole vyučování příliš nevnímá. Žije ve svém světě a přežívá."

Karolina F.: "Mam syna adhd s emocni nestabilitou."

Martina V.: "Jde o naši budoucnost."

Hana M.: "Podepisuji, protože máme v rodině nadané dítě."

Helena H. M.: "Nadané děti by měly patřit mezi žáky se speciálními vzdělávacími potřebami."

Vladana Z.: "Podepisuji, protože chci podpořit nadané děti. Děkuji všem, kteří jim pomáhají."

Jana R.: "Mám MiND dítě. Ve škole se mu vzhledem k neznalosti problematiky dostalo především nepochopení, nepřijetí, neustálé řešení kázeňských problémů, prakticky nezažil pocit úspěchu."

Kristína D.: "Sama mám nadané dítě a vidím nezájem ze strany školy, již druhé..."

Šárka D.: "Podepisují protože moje nadané dítě zažívá přesně to, co je v petici popsáno. Abychom mu zajistili adekvátní vzdělání, jsme nuceni přestoupit na školu soukromou."

Proč se věnovat nadaným a jejich potřebám?

Sbírka odpovědí od mentorů škol z projektu Synapse (2022-2023).

Zdravý a harmonický vývoj má mít každé dítě.

Nadané děti jsou pro společnost příslibem pokroku.

Právo na rozvoj a osobnostní růst každého jednotlivce v systému vzdělávání.
Z toho vychází růst celé společnosti.

Abychom zamezili jejich frustraci, rozvoji psychické nepohody, následně nemocí.

Když se jim nebudeme věnovat, můžeme (ve škole) ublížit.

Nadaní potřebují pochopit, že nejsou „vadní“.

Bez toho nadaní nevěří světu...

Pro doplnění (zkompletování) systému péče o každého žáka.

Nadané děti nebudou narušovat výuku, budou spokojené.

Nadané děti využijí naplno svůj potenciál.

Nadaní jsou často skrytí za projevy (nežádoucími) a řeší se pseudoproblémy, únava třídy, učitele, ředitele.

Nadaní žáci pomoc potřebují stejně jako děti na opačné části spektra, jen to není tak vidět.

Abychom předcházeli frustraci, úzkosti, depresi vyplývající z neuspokojených potřeb.

Zvýšení kreditu školy.

Wellbeing učitelů (smysluplnost práce).

Spokojení žáci a rodiče.

Na uspokojení potřeb, přiměřené výzvy a nějakou základní úroveň wellbeingu má právo i vysoce citlivý žák. I ve škole!

Zdravý a harmonický vývoj všech dětí, včetně dětí s nadáním.

Každé dítě s odlišností (jakoukoliv) si zaslouží respekt a podporu.

Můj osobní argument, proč se věnovat nadaným: Spokojený člověk.

Proč vyvážit inkluzi směrem k nadaným?

Protože je pro společnost výhodnější, když budou nadaní schopni využívat svůj potenciál konstruktivně, než kdyby ho využívali (sebe-) destruktivně.

Jeden nadaný vymyslí a dokáže víc než 10 normálních/průměrných inženýrů.

Nadaní nás budou živit.

Podpora nadání pomůže celému systému.

Protože nadaní křičí o pomoc méně než děti se SVP.

Baví mě mít kolem sebe spokojené, svobodné děti.

Jsem vděčná, když lidé umí přijímat a podporovat moje nadané děti.

Vlastní obohacení pohledem nadaných na svět, na problém, ... na cokoliv.

Myslím si, že každé dítě by mělo dostat, co potřebuje, a nadaní zatím mnohdy nedostávají, co potřebují, nebo dokonce jim stavíme překážky. Chtěla bych, aby se to postupně změnilo.

Obohacení.

Rozvoj všech.

Naplnění potřeb nadaných.

Budoucnost.