Українська хата
Українське народне вбрання
Народні музичні інструменти
Український народний танець козаків "Гопак"
Свято "Різдво Христове"
Масляна
Свято Вербна неділя та Свята Пасха
Свято "Івана Купала"
15.10.2021
Конспект заняття: "Ми маленькі Українці".
Тема: «Ми – маленькі Українці»
Мета: познайомити дітей із предметами українського вбрання; формувати у малюків задатки свідомого ставлення до своєї національної належності; сприяти розвитку логічного мислення, удосконалювати практичні навички самообслуговування; виховувати у малят зацікавлене ставлення до традиційного вбрання українців; прищеплювати естетичний смак.
Матеріали та обладнання: демонстраційні – малюнки із зображенням хлопчика та дівчинки в українських костюмах; роздавальний – картки із зображенням предметів національного вбрання; інші матеріали – указка, лялькові хлопчик та дівчинка і українське вбрання для них; аудіозаписи та обладнання для їх відтворення.
Ключові слова: українці, костюм, вбрання, сорочка-вишиванка, віночок, стрічки, чобітки, шаровари, спідничка, пояс.
Хід заняття
І. Організаційний момент
Струмок серед гаю, мов стрічечка.
На квітці метелик, мов свічечка.
Хвилюють, малюють, квітують поля
Добридень тобі, Україно моя!
Заняття розпочинає веселі українська мелодія «гопачок».
Чуєте, малята, яка гарна музика лунає? Чи подобається вона вам? (відповіді дітей.) Це наша українська мелодія «гопачок». Адже ми з вами – українці, живемо в країні, що має назву Україна. У нас, українців, багато чудових звичаїв та традиції. Чи хотіли б ви дізнатися дещо про них? (так.)
ІІ. Виклад нового матеріалу
1. Розповідь-бесіда «Українське вбрання»
Педагог розташовує перед групою зображення хлопчика та дівчинки в національних костюмах і розповідає.
В и х о в а т е л ь. Діти, кого ви бачите на цих малюнках? (Хлопчика та дівчинку.) Правильно. Ці хлопчик та дівчинка одягнені в українське вбрання. Яке вбрання вдягнули дітки? (Відповідь.) Подивіться, які українські костюми красиві, ошатні, яскраві! У такому вбрані можна піти на будь яке народне свято.
Розглянемо українське вбрання уважніше. І хлопчик, і дівчинка взутті в червоні чобітки. На дітках – білі сорочечки, прикрашенні вишивкою, вишиваними візерунками. Такі українські сорочки називають вишиванками. Як називаються українські сорочки? Чому? (Дорослий допомогає малюкам дати пояснення.) Погляньте, які широкі штанці у хлопчика. Це українські шаровари. Як звуться штани в українському костюмі? (Шаровари.) Хлопчик підперезав свої шаровари широким поясом. А на голові в нього – хутряна овеча шапочка. Пояс та шапка – теж деталі українського чоловічого костюма.
І в дівчинки-українки сорочка оздоблена вишивкою. На голівці в дівчинки – пишний віночок із квітів, ще й з різнобарвними стрічками. Одягнута маленька україночка в червону спідничку та фартушок. Розкажіть, яка дівчинка в українському вбранні. Яке вбрання ви бачите на малій україночці? (Відповіді дітей.) Як ви гадаєте, чи гарні українські костюми? Чому? (Діти роблять висновки з допомогою педагога.)
2. Слухання вірша
Вихователь пояснює, що варто пишатись українським вбранням і ти, що ми всі-країнці.
Педагог читає дітям вірш (уривок).
Ми є діти українські,
Хлопці та дівчата,
Рідний край наш – Україна,
Красна та багата.
Рідне небо, ясне сонце,
Місяць, зорі срібні,
Рідний народ – українці –
Всі до нас подібні.
Запитання до дітей
· Як зветься наш народ?
· Як називається наш рідний край?
· Як ви гадаєте, чи потрібно любити свою рідну землю, поважати її традиції?
3. Гра-практикум «Одягни українку»
Вихователь пропонує дітям убрати ляльок в українські костюми. Педагог дає дітям лялькову дівчинку і відповідні речі – предмети національного вбрання. Малята спершу розглядають кожну річ, розподіляються, що за чим вони вдягатимуть.
Далі діти під керівництвом вихователя одягають ляльку.
По звершенні гри діти ставлять ляльок поряд і відзначають якою гарною стала іграшка в красивому українському костюмі.
4. Музична фізкультхвилинка «Гопачок»
Вихователь розповідає, що всі українці на святах люблять повеселитися, наприклад потанцювати улюблений танець гопачок.
Можна прочитати дітям віршовані рядки В. Вітька.
Гоп-гоп-гопачок,
Гоготить каблучок.
Гуп-гуп-гупотить,
Що під ним земля тремтить.
Ги-ги-гиготушки,
Вибиває дріботушки.
Гай-гай-вигравай,
Дарма часу не гай!
5. Відгадування загадок
Вихователь загадує загадки, діти відгадують і називають частини українського костюму. Педагог показує відповідні картки з малюнками.
Загадки для гри
Ну й гарна сорочина у Іванка:
Сорочка українська …(вишиванка).
Йде українка у стрімки таночок,
А на голівці в дівчини - …(віночок).
Пошила брату сестронька Тамара
Штани козацькі – справжні …(шаровари).
6. Логічна гра «Поміркуй і вибери»
В и х о в а т е л ь. Малята! Лялькові хлопчик та дівчинка, хочуть з вами погратися. Вони приготували для вас цікаві запитання про українське вбрання.
Дорослий спонукає дітей вибрати правильну відповідь із двох запропонованих варіантів.
Матеріал для гри
Який предмет є в українському костюмі хлопчика: брюки чи шаровари? (Шаровари.)
Яке національне вбрання надягають і хлопчики і дівчатка: вишиванку чи кофту? (Вишиванку.)
Чим прикрашають дівчатка україночки голівку: капелюшком чи віночком? (Віночком.)
А який головний убір традиційно носять хлоп’ята-козачата: шапку чи панамку? (Шапку.)
ІІІ. Підсумки заняття
В и х о в а т е л ь. Молодці малята! А тепер розкажіть, про яке вбрання ми сьогодні говорили. (Про українське вбрання.) Сподіваюся, дітки, що ви виростете справжніми українцями: добрими, розумними, сміливими. Чи будете ви любити рідний край та берегти його традиції? (Так.)