Palīdzēt vēstuļu draugiem

Vērot apkārtējo vidi

Saudzēt dabu


Vēstules no meža izmanto naratīva principu, kur bērni sarakstās ar vēstuļu draugiem, kuri stāsta savus piedzīvojumus un lūdz palīdzēt ar dažādiem uzdevumiem. Vēstules var pielāgot attiecīgi sev izvēlētajai mācību tēmai.

Tālāk būs arī pieejami vēstuļu paraugi, kur iespējams nokopēt vēstules tekstu.


Pirmā vēstule

Labdien, bērni!

Agrāk mēs ar māsu gājām jūsu bērnu dārzā. Tagad mācāmies skolā, kur mums ir uzdots pētīt dabu un noskaidrot, kādas dabas veltes piedāvā mežs. Mums ļoti noderētu jūsu palīdzība, lai aplūkotu pēc iespējas vairāk meža resursus. Vai ziniet, kas ir resursi? Tie ir mežā atrodamie augi un koki, ko cilvēki var izmantot pārtikā vai, lai kaut ko būvētu. Šeit ir jautājumi, uz kuriem vēlamies noskaidrot atbildes:

1. Uzrakstiet vai uzzīmējiet, ko mežā atrodamu var ēst un ko nevar?

2. Kā var uzzināt, vai lietas ir ēdamas?

3. Kādi koki ir jūsu apkārtnē?

4. Ko var iegūt no meža kokiem?

5. Kas jums apkārt ir veidots no koka?

Lūdzu palīdziet mums atrast atbildes!

Gaidīsim jūsu atbildes!

Kārlis un Alise


Izdrukājamie materiāli - meža ogas, indīgās ogas, sēnes, darba lapa - meža veltes. Spiediet uz attēliem labo peles taustiņu un izvēlieties lejupielādi.

1.Uzrakstiet vai uzzīmējiet, ko mežā atrodamu var ēst un ko nevar?

  1. Pārrunāt kādas ogas un sēnes var atrast mežā, ko var ēst un kas ir indīgas.

  2. Pa telpu izkārtot attēlus ar sēnēm un ogām un lūgt salikt groziņos tikai ēdamās sēnes un ogas.

Var runāt arī par augiem, ko var ievākt tējai un pavasarī par sulu tecināšanu.

Ogas - mellenes, meža zemenes, brūklenes, dzērvenes, lācenes, meža avenes, kazenes

Pazīstamākās sēnes - baravikas, vilnīši, gailenes, bērzlapes

Tējai- priežu pumpuri, aveņu lapas, meža zemenes

Sulas - Bērzu sulas, kļavu sulas

Indīgas ogas mežā - čūskogas, maijpuķītes, mugurenes ogas, bebrukārkliņš, Eiropas segliņš, irbenes

Indīgās sēnes - zaļā, baltā un sarkanā mušmire

DL -Meža veltes. Kas ēdams aug mežā? Izkrāso to!






Ogu attīstība

Zemeņu dzīves cikls. Uzdevums sakārtot attēlus secībā, kā attīstās ogas un kad tās ir ēdamas, var papildus lūgt pastāstīt, kas notiek katrā posmā. Kur zemenēm atrodas sēkliņas, un kā no saknēm var rasties jauni stādiņi.

Spiediet uz attēliem labo peles taustiņu un izvēlieties lejupielādi.

2. Kā var uzzināt vai ogas un sēnes ir ēdamas?

Var runāt par to, ka drīkst ēst tikai zināmo un vēl drošībai pajautāt pieaugušajiem.

Ja ir pieeja telefonam vai planšetēm, var izmantot augu atpazīšanas aplikācijasGoogle Lens. Var nolikt augus vai augu attēlus un lūgt ar aplikācijas palīdzību censties noteikt, kas tas ir par augu.

Ja ir pieejama tēmai atbilstoša grāmata, var mēģināt atrast tādu pašu attēlu vai augu grāmatā.

Printējamie materiāli - Koku Bingo, koku mizas, koku sēklas. Spiediet uz attēliem labo peles taustiņu un izvēlieties lejupielādi.

3. Kādi koki ir jūsu apkārtnē?

Koku vērošana, spēt noteikt kokus tuvākajā apkārtnē, var salīdzināt mizu, sēklas, lapas.

  1. Koku Bingo. Katram tiek izdalīta viena Bingo lapa, zīmodziņš vai flomāsters. Ar lapām dodas pagalmā, ierobežotā teritorijā vai pa grupiņu, kur izvietoti koku attēli un cenšas atzīmēt redzētos kokus.

  2. Uzdevums. Savienot koku attēlus ar to mizu un sēklām un lapām.

  3. No atrastajiem koku zariem, lapām, čiekuriem izveidot attēlu, kolāžu.

  4. Salīdzināt atrasto zaru, zīļu, čiekuru lielumus. Var veidot sacensību, kurš atradīs vislielāko/mazāko.

  5. Ievāktie zari un citi dabas materiāli vēlāk noderēs kukaiņu viesnīcas būvniecibā.




4. Ko var iegūt no meža kokiem?

Vienā lapā ir attēli, otrā nosaukums. Nosaukumus sagriež un lūdz uzlikt virsū pareizajam attēlam.

Spiediet uz attēliem labo peles taustiņu un izvēlieties lejupielādi.

5. Kas jums apkārt ir veidots no koka?

  1. Var spēlēt Ērgļa acs vai Parole (skatīt mini spēlēs)



Otrā vēstule

Pirms vēstules.Ko iepriekš rakstīja mūsu vēstuļu draugi? Kā viņus sauca? Ko viņi pētīja skolā? Ko viņi palūdza mums izdarīt? Skatīsimies, kā mums sanāca.

Sveika ... grupiņa!

Paldies par jūsu pētījumiem, mēs izskatījām katru no tiem un tagad zinam daudz vairāk par dabas resursiem. Mēs brīvdienās bijām aizbraukuši pie brālēna uz mežu, viņš ir mežsargs. Vai ziniet ar ko nodarbojas mežsargs? Mēs vēlējāmies salīdzināt jūsu atsūtītās atbildes ar to, ko var atrast mežā. Mēs iegājām pa taciņu mežā un jūs nekad neticēsiet, ko mēs tur ieraudzījām. Kaut ko tādu mēs tiešām negaidījām! Varbūt tas bija kāds dzīvnieks, putns, augs, varbūt pavisam kas cits. Kas vēl var būt mežā? Pamēģiniet uzminēt! Lai apskatītos visas iespējas, uztaisiet domu karti/plakātu. Mēs apskatīsim jūsu darbiņu un uzrakstīsim vai jums izdevās uzminēt to ko mēs ieraudzījām.

Gaidīsim jūsu atbildes!

Alise un Kārlis


Uzdevums – mērķtiecīgi meklēt informāciju, sakārtot todomu mākoni vai plakātu.



Iesāktā zīmējuma sagatave. Spiediet uz attēliem labo peles taustiņu un izvēlieties lejupielādi.

Iesāktais zīmējums

Uz iesākto zīmējumu sagatavēm bērniem var lūgt uzzīmēt, kas viņuprāt varētu būt tas, ko vēstuļu draugi atrada mežā.

Domu mākonis

Vispirms kopīgi nolemiet un uz tāfeles uzrakstiet sadaļu virsrakstus. Pēc tam grupās var strādāt pie sadaļu vizuālās papildināšanas. Domu karti veido uz tāfeles, korķa sienas, uz lielas papīra lapas vai atvēlēt laukumu uz grīdas. Katra sadaļa var būt veidota citā tehnikā, piemēram, aplikāciju sēnes, no attēliem izgriezti dzīvnieki, no grāmatās nospiestām lapām veidoti putni utt. Ja iepriekšējā vēstulē runājāt par kokiem, sēnēm un ogām, tad atcerieties šīs sadaļas un pievienojiet jau gatavus darbiņus.

Kolāžas vārdi. Kad tiek plānots domu mākonis/plakāti, visi kopā izdomā sadaļas un pēc tam centriņa ietvaros, katrs izvēlas kādu vārdu, ko mēģinās pa burtiem atrast žurnālos, izgriezt un salikt kopā. Piemēram Anna izvēlās virsrakstu "MEŽS" viņa žurnālos meklē šī vārda burtus, izgriež tos un pielīmē pie savas lapas, Jānis izvēlas vārdu "PUTNI" un dara to pašu.

Grāmatu izpēte un vārdiņu rakstīšana. Ja ir kāda viegli pārskatāma grāmata par sēnēm, kokiem, meža dzīvniekiem, kukaiņiem vai citu ar mežu saitītu tēmu, var uzdot bērniem veikt "izpēti". Skatīties attēlus un izvēlēties kādu nosaukumu, kuru uzrakstīt uz nelielas lapiņas un pievienot lielajam domu mākonim.


Meža velšu nospiedumi. Var doties ārā ievākt dažādas lapas, sūnas, zarus un taisīt to nospiedumus un pievienot sadaļai "augi".


Sēņu adatu spilventiņi. No filca vai krāsainiem audumiem iespējams uzšūt mazus adatu spilventiņus kā sēnītes, ko pēc tam var pievienot sadaļai "sēnes".


Trešā vēstule

Pirms vēstules. Kas notika iepriekšējā reizē? Ko vēstuļu draugi atrada mežā? Kā mums šķita, kas tas varētu būt? Apskatīsimies, ko Kārlis un Alise atrada.

Paldies par jūsu domu karti. Mums ļoti patika, cik daudz darba tajā ieguldījāt un kā sakārtojāt informāciju. Jūs bijāt čakli, pastrādājuši taču nebijāt izdomājuši, ko mēs mežā atradām. Vai esat gatavi dzirdēt mūsu atklājumu? Kad mēs iegājām mežā pētīt kokus, atklājām piknika vietu, kur kāds bija rīkojis ballīti un nebija to pēc tam sakopis. Tur bija izmētātas limonādes pudeles, konservu bundžas, stikla burkas, plastmasas maisiņi un vēl daudz kas cits. Vai esat kaut ko tādu mežā redzējuši? Mums ir plāns rīkot talku, lai visu sakoptu. Varbūt jums arī ir kāda vietiņa, ko sakopt? Tad mēs varētu kopā uzkopt - jūs savu vietiņu, mēs savu. Bet mums vajag plānu. Šodien/šonedēļ lūgsim jums palīdzēt sagatavoties talkai. Pastāstiet mums, kas jāievēro talkas laikā.

Gaidīsim jūsu atbildes!

Alise un Kārlis


Pēc vēstules. Ko jūs dariet, ja jums pēc pārgājiena vai piknika mežā ir palikuši papīri vai citi atkritumi? Ko vajadzētu darīt? Vai esat kārdreiz piedalījušies talkā? Kā pēc tam izskatās vieta, kuru jūs sakopāt? Kas jums bija nepieciešamas, lai sakārotu apkārtējo vidi? Vai jūs šķirojāt atkritumus?

Kas būtu nepieciešams talkai (instrumenti, atkritumu maisi, cimdi, zābaki). Kas jāievēro, lai būtu droši? Kā šķiro atkritumus?

10 atšķirības.

10 atšķirības darba lapas. Spiediet uz attēliem labo peles taustiņu un izvēlieties lejupielādi.


Materiālu īpašības

  1. Eksperiments, kā materiāli sadalās. Ārā iezīmētā laukumiņā novieto dažādus materiālus, un piestiprina tos pie zemes, lai vējš neaizrauj. Var novietot dažādus papīrus, maisiņus, stiklu, metālu, ābolu un pētīt kā tie sadalās pēc vairākām dienām.

  2. Ilgākam eksperimentam var plastmasas ūdens pudelē ievietot zemi, dažādus atkritumus un virs tiem iestādīt kādu augu. Laika gaitā var novērot, kuri atkritumi sadalās un kuri nē, kas notiek ar iestādīto augu.

  3. Ūdens filtrācija. Pārgriež plastmasas pudeli uz pusēm un ievieto augšējo daļu kā piltuvi. Tajā ievieto akmeņus, sūnas, zemi imitējot augsni. Pa virsu tiek uzlikti atkritumi un uzliets ūdens. Bērni novēro kā mainās ūdens kvalitāte tam izfiltrējoties caur dažādiem atkritumiem. Var novērot vai ūdens no atkritumiem iegūst piemaisījumus.

Atkritumu šķirošana

  1. Dizaina centriņā bērni izveido savus atkritumu šķirošanas konteinerus - apzīmējot tos. Ārpusē var pielīmēt vai uzzīmēt lietas, kas jāšķiro. Konteinerus var veidot kā monstriņus, kuri apēd atkritumus.

  2. Atkritumu šķirošanas sacensības var izmantot kā atgriezenisko saiti. Kaudzītē saliek atkritumus (ideālā gadījumā katram sava kaudzīte), kā pasniedzējs dod startu, tā visi atkritumi jāsaliek norādītajās šķirošanas kastēs - papīrs pie papīra, plastmasa pie plastmasas utt. Pēc tam izrunā kur, kas jāievieto un mēģina vēlreiz cenšoties uzlabot savu laiku un precizitāti.

  3. Matemātikas centriņā bērni var pētīt to, cik daudz vietas aizņem nesaplacināti atkritumi, piemēram, plastmasas pudeles, un cik, daudz vietas tās aizņem, ja tās tiek saplacinātas.

Kas nepieciešams drošai talkai

Metode, lai interesantāk izskaidrotu drošības noteikumus, ko būtu jāievēro talkas laikā, var pasniegt kā nepareizos stāstus. Bērni aplūko attēlu vai noklausās situācijas aprakstu un cenšās atrast nepareizas darbības un paskaidro kā būtu pareizi jārīkojas. Pēc katra piemēra visi kopā vēlreiz izrunā noteikumus.

Var runāt par cimdu lietošanu, asiem objektiem, atkritumu maisu cilāšanu, zābaku nepieciešamību, par to kā neplēst/nevērt vaļā vecas pudeles, nenoklīst no pārējiem, par roku mazgāšanu/ dezinficēšanu.

Piemēri.

Baiba un Reinis steidzās pēc dzimšanas dienas palīdzēt talkot mežā. Viņi negribēja zaudēt laiku, tāpēc uzvilka tikai cimdus un talkoja savās baltajās svētku drēbēs. Mamma pēc tam nebija priecīga, kāpēc? Viņi taču darīja labu darbu - palīdzēja sakopt mežu.

Dāvim talkā cildus nevajag, viņš tāpat var visu sakopt un pēc tam nosvinēt - ēdot čipsus.

Katrīna gribēja palīdzēt aiznest lielos atkritumu maisus līdz miskastei. Tie bija ļoti smagi, bet tas nekas, viņa tos vilks pa zemi.


Ceturtā vēstule

Pirms vēstules. Kurš var pastāstīt, kas notika iepriekšējā reizē? Ko vēstuļdraugi atrada un vēlējās izdarīt? Kāds bija mūsu uzdevums, ko mums bija jāpalīdz izdarīt?

Sveika ...grupiņa!

Talka noritēja izcili, mēs visu savācām. Atkritumus, kurus varējām, sašķirojām, visu sagrābām. Mēs gribam nedaudz uzlabot šo vietu. Novietot atkritumu šķirošanas konteinerus un uzzīmēt plakātus, par to, ko mežā nedrīkst darīt. Lūdzu, padalieties ar idejām!


Gaidīsim jūsu atbildes!

Kārlis un Alise


Uzdevums izveidot plakātus, kas jādara mežā. Papildus var izveidot grupiņā vai āra laukumiņā savu dabas stūrīti un pastāstīt par to vēstuļu draugiem.

Labiekārtošanas iespējas

  1. Plakātu izveide. Katram uzdevums izveidot savu plakātu par to, ko drīkst vai nedrīkst darīt mežā. Tas var būt sauklis ar lieliem burtiem, ceļa zīme, norāde, plakāts, kas pašiem bērniem ir saistošāks.

  2. Atkritumu pārstrāde. No izmazgātām piena vai sulas tetrapakām un ūdens pudelēm var veidot putnu barotavas vai piepildot tos ar dabas materiāliem (sūnām, zariem, lapām) var veidot kukaiņu viesnīcas.

  3. Ornamenti, vēja zvani. Izmantojot zarus, nospiestas lapas, koka mizu un citus dabas materiālus var veidot dažādus ornamentus, sapņu ķērājus, vainadziņus, eglītes rotājumus, vēja zvanus utt. Ja ir tuvumā ir mežs vai laukumiņš ar sakritušām lapām, var veidot "dabas izstādes". Grupiņās vai individuāli katrs izveido statuju vai attēlu no lapām, zīlēm vai zariem. Pēc tam ir izstādes atklāšana, kur katrs iepazīstina ar savu mākslas darbu, pastāstot, par to.

  4. Augu stādīšana. Vienmēr ir iespēja kādu mazu gabaliņu no dabas ienest grupiņā. Varbūt tas var būt kāds stādiņš, katrs podiņā var iestādīt mazu kociņu.

Piektā vēstule

Pirms vēstules. Kurš var pastāstīt, kas notika iepriekšējā reizē? Ko vēstuļdraugi atrada un vēlējās izdarīt? Kāds bija mūsu uzdevums, ko mums bija jāpalīdz izdarīt?

Sveika ... grupiņa!

Paldies, mūsu piknika vieta izdevās lieliska. Jūs labi pastrādājāt, vai atcerieties, kas bija pirmais uzdevums? Bija jāpēta … un pēc tam… Tad jūs palīdzējāt sagatavoties talkai un iekārtot mūsu piknika vietiņu. Tagad ir jūsu kārta, atcerieties kādu interesantu atgadījumu vai izvēlieties kādu interesantu tēmu un atstājiet vēstuli ar uzdevumiem nākamajai grupiņai. Ko viņi varētu izpētīt, kādus uzdevumus veikt, un tad paši izmēģiniet, vai to var izdarīt. Lai veicas!

Kopā ar bērniem izdomājiet nākamo pētāmo tēmu. Plānošanas diena!