Projekta mērķis ir izveidot savu pilsētu, iepazīstot dzīvi pilsētā. Būvējot pilsētu tiek apgūtas ģeometriskās figūras. Iepazīstot dažādas ēkas tiek apskatītas arī profesijas. Aplūkojot ceļa satiksmes noteikumus tiek runāts par drošību pilsētā. Projektiņa beigās bērni būs izveidojuši paši savu pilsētu, kurā viņiem būs jāvada ekskursijas.

Vecā celtnieka stāsts

Reiz sen senos laikos, kādā karaļvalstī dzīvoja vecs celtnieks. Viņš zīmēja mājas, rēķināja, cik daudz materiālus vajadzēs, mērija zemes platību un cēla skaistas ēkas. Pēc viņa plāniem būvētās mājas bija pazīstamas tuvās un tālās zemēs. Tās bija gan lielas, varenas ēkas, kas atgādināja pilis un mazas mājiņas, kurās dzīvoja pelītes. Pēc ilgiem gadiem viņš bija piekusis un vēlējās iet pensijā, tādēļ devās pie karaļa lūgt atļauju to darīt. Karalis viņu laipni sagaidīja un teica: “Tu esi labs celtnieks, tavas mājas slavē un godā. Pirms tu aizej no šī darba, es tev palūgšu uzbūvēt vēl vienu, pēdējo māju.” Celtnieks to ļoti nevēlējās darīt, bet beigās piekrita. Viņš jau domāja, cik jauki būs visu dienu sēdēt upes krastā pie savas mazās, vecās mājiņas, makšķerēt un vairāk nebūvēt citiem mājas. Celtnieks tik ļoti negribēja celt šo pēdējo māju, ka viņš arī nepiepūlējās pie tās celtniecības. Sienas sanāca visai šķības, durvis krita ārā no to rāmjiem, viņš negribēja domāt, cik skursteņus mājai vajag, tādēļ meta metamo kauliņu un uzkrita 6. Tātad mājai būs 6 skursteņi. Par logus viņš atcerējās tikai beigās, un ievietoja kādus atrada, dažus maziņus, citus ļoti lielus. Kāpnes uz otro stāvu nācās būvēt ārpusē, jo iekšā nebija vietas. Beigās māja knapi turējās kopā, tā bija šķība un greiza. Bet vecais celtnieks vairs negribēja neko labot un devās ziņot karalim, ka māja ir gatava. Karalis teica: “Tā kā tu visus šos gadus man tik labi kalpoji, es vēlējos Tevi iepriecināt. Šī pēdējā māja, ko tu uzbūvēji – būs tavējā. Es Tev to dāvinu!”


Refleksijas jautājumi

1. Kā jums liekas, vai celtnieks bija laimīgs par šo dāvanu?

2. Kāpēc?

3. Kāda būtu bijusi pareiza rīcība? Ko celtniekam bija jādara, lai viņš varētu priecāties par šo māju?

4. Vai jums arī ir bijis slinkums, kārtīgi pabeigt kādu darbiņu? Kāds bija rezultāts?

5. Kāds būtu rezultāts, ja jūs būtu pacentušies?

Celtnieka jaunā māja

1. Pēc stāsta izlasīšanas var kopā apskatīt pievienoto attēlu un izrunāt no kādām ģeometriskām figūrām māja sastāv. Papildus var izgriezt figūras vai izsniegt jau sagatavotas figūras. Bērni paceļ un nosauc figūru, kuru pasniedzējs norāda zīmējumā. Bērni pa vienam var norādīt uz figūrām un palūgt pārējiem nosaukt tās.

2. Skatoties uz mājas attēlu var censties salikt to kā puzli no darba lapā dotajām figūrām. Katrs var izlozēt vienu figūru un visi kopā veido vienu attēlu, vai katram ir savs komplekts.

3. Darba lapā "Celtnieka jaunā māja" ir uzdevums saskaitīt ģeometriskās figūras.

4. No figūru lapā atrodamajām figūrām vai pašiem zīmējot jāuztaisa sava māja, kādā gribētu dzīvot.

Spiediet uz attēliem labo peles taustiņu un izvēlieties lejupielādi. Pirmo lapu var izmantot krāsošanai un runāt par materiāliem, pārējās ir vienkāršotas firgūras.

Metamo kauliņu māja

Nepieciešams metamais kauliņš, papīra lapa un rakstāmie.

Met metamo kauliņu, kāds skaitlis uzkrīt, to pieraksta pie ģeometriskajām figūrām. Kad katrai figūrai ir pa skaitlim, no tām zīmē māju.

Cits variants. Zīmē māju, metot kauliņu izvēlas, cik logus, durvis, istabas vai skursteņus zīmēs. Pēc tam saskaita zīmējumā figūras.


Spiediet uz attēla labo peles taustiņu un izvēlieties lejupielādi.


Radošais darbiņš - vitrāža

Kad runā par figūrām un mājām, var veidot vitrāžas, ko iekārt logā.

Vitrāžas

Nepieciešams - caurspīdīgas dokumentu kabatiņas, melnie un krāsainie permanetnie marķieri vai flomasteri, kartons vai aplikāciju papīrs, līmlente vai PVA līme.

  1. A4 lapai vidū izgriež taisnstūri atstājot apmēram 2 centimetru platu rāmīti.

  2. Jaunu lapu sagriež strēmelēs un ielīmē rāmī atstājot tukšus laukumus, tādejādi veidojot vitrāžas zīmējumu.

  3. Izveidoto zīmējumu ievieto A4 kabatiņā, ko izkrāso ar krāsainajiem permanentiem marķieriem. Ja nav marķieri kabatiņai var atgriezt vaļā sānu un vienu iekšējo malu izkrāsot ar parastiem, krāsainiem marķieriem un pēc tam ar līmlenti to aizlīmēt ciet, lai nesmērē.

  4. Kad vitrāža gatava, tai var izveidot kartona rāmīti.

Vitrāža no zīdpapīriem

Nepieciešams - zīdpapīri (tissue papper), aplikācijas papīri, līme un šķēres.

Līdzīgi kā iepriekšējā piemērā, izveido vitrāžas pamatbāzi, kurai virsū līmē krāsainus zīdpapīra gabaliņus, izveidojot krāsainu kolāžu, ko ievietot logā.


Ģeometriskā pilsēta

Uzdevums no sagrieztām figūrām uzbūvēt tādu pašu pilsētu kā attēlos.

Variācijas.

  1. Atmiņas procesu trenēšanai. Pilsētas "plāns" atrodas vienā telpas pusē, izejmateriāli otrā, jāmēģina atcerēties, kāda izskatās pilsēta un tādu uzbūvēt. Pārvietojas turp un atpakaļ, kamēr pilsētas kopija ir pabeigta. Šeit var runāt arī par stratēģijām, kā labāk atcerēties.

  2. Pa pāriem sēž viens otram pretī, pa vidu aizsegts laukums. Pirmais cenšas izstāstīt otram, kāda izskatās pilsēta. Otrs tādu būvē.

Spiediet uz attēliem labo peles taustiņu un izvēlieties lejupielādi.

A4 formāta lejupielāde 2lpp

A3 formāta lejupielāde 1lpp

Vai spiediet uz attēliem labo peles taustiņu un izvēlieties lejupielādi.

Krāsainā pilsēta

A3 attēls krāsainā pilsēta piedāvā karti ar dažādām ēkām, ko var izmantot, lai runātu par pilsētu dažādību, profesijām, orientēšanos pilsētā, norāžu došanu un ceļa satiksmes noteikumiem.

Aktivitātes un darba lapas:

1. Salikt kā puzli

Attēlu var izdrukāt un sagriezt vairākos gabalos un izmantot kā puzli. Katram bērnam var izsniegt puzles gabaliņu un lūgt pastāstīt, kas tajā attēlots. Ja grupiņā ir vairāk par 10 bērniem, var izdrukāt 2 puzles, sagriezt tās vienādos gabalos, izsniegt katram pa gabaliņam un lūgt atrast pārīti. Pēc tam kopā saliek 2 puzles.

2. Izrunāt, uzzīmēt profesijas, kas strādā šajā ēkā/vietā.

3. Diena un nakts pilsētā. Kad tiek izrunātas profesijas, var uzspēlēt "diena un nakts" attēlojot norises pilsētā (skatīt mini spēles).

4. Ceļš uz mājām

Uzdevums izstāstīt, kā no vienas kartes lokācijas nonākt otrā. Piemēram, kā no mazās oranžās mājiņas var nonākt līdz pirmsskolai "Pupa", kā no maiznīcas var nonākt līdz rotaļlietu veikalam, kā no autobusa pieturas līdz hotelim utt.

Uzdevums bērniem izstāstīt, kā viņi no mājas nonāk pirmsskolā.

5. DL Atrast norādītos objektus

6. DL Saskaitīt noteiktas lietas

7. DL Iztrūkstošie patskaņi

Spiediet uz attēliem labo peles taustiņu un izvēlieties lejupielādi.

Drošs uz ceļa - teātrīši

Bērni tiek sadalīti nelielās grupiņās un viņiem ir dots neilgs laika posms, kurā jāparāda atgadījums uz ceļa - rādot gan sliktu, gan labu piemēru.

Lai bērniem vieglāk iztēloties ielu, kur notiks atgadījums, var novilkt lentes kā ceļu un ietves. Katra grupiņa var pati salikt krēsliņus un citus nepieciešamos aksesuārus.

Grupiņām var palīdzēt iepriekš sagatavotas tēmas: luksafora gaismas; gājēju pāreja; ātrās palīdzības mašīna, kas brauc pa ielu, kad deg zaļā gaisma; bumbas spēle utt.

Pasauļu valdnieki

Iespējamie materiāli - plastilīns, māls, kartona kastes, smiltis, auduma gabaliņi, dabas materiāli.

Bērni tiek sadalīti grupiņās līdz 5 cilvēkiem katrā. Starp grupām tiek vienlīdzīgi izdalīti materiāli, ierādīta darba vieta, piešķirti nepiecišamie darba rīki un izstāstīti noteikumi.

Uzdevums - izveidot savu ideālo pilsētu/valsti. Kāds būs nosaukums, kādas būs dažādas celtnes, izdomāt, ko varētu pilsētā ražot, kā tiks ražota elektrība, kādi varētu būt pilsētas likumi.

Papildus iespējas:

- slēgt līgumus ar citām pilsētam/ valstīm (no kaimiņu pilsētas mēs pirksim saldējumu, jo viņiem ir saldējuma rūpnīca, viņi no mums zivis, jo mums ir ezers). Uz lapas uzraksta pilsētu nosaukumus, maiņas produktus un abu pilsētu/valstu pārstāvji parakstās;

- karoga izveide (var apskatīties, kādi pasaulē ir karogi, kāds Latvijā);

-izdomāt savas pilsētas/valsts nacionālo putnu, dzīvnieku, ēdienu utt.


Kad pilsētas/valsts gatavas grupiņu pārstāvji iepazīstina ar jauno pilsētu citas grupiņas.



Darbu un apgūtā pašizvērtējums

Pāris reizes tēmas laikā bērniem var lūgt sevi novērtēt. Pie sienas vai tāfeles pielīmē trīs lapas, kuras norāda par izpratnes līmeni. Bērniem tiek iedoti zīmodziņi, uzlīmes ar ko atzīmēt vairākas savas atbildes. Pasniedzējs sauc apgalvojumus, piemēram:

Varu nosaukt visas redzmamās figūras (pasniedzēja parāda figūras)

Zinu, ar ko nodarbojas šīs profesijas (parāda attēlus vai uzrakstus no iepriekšējiem uzdevumiem)

Zinu, cik stūri ir kvadrātam

Zinu, kā šķērsot ielu uz gājēju pārejas

Varu nosaukt ceļa zīmes.

Spiediet uz attēla labo peles taustiņu un izvēlieties lejupielādi.