Соціально-психологічна служба


"Катруся та Маруся": казка для українських діточок про те, як добро перемагає зло.



"Психологічна турбота про дітей"

Під час військових дій діти є однією з найбільш уразливих категорій і потребують психологічної підтримки. На допомогу батькам та вчителям створено відео інструкції, що містять рекомендації та практичні поради для тих батьків, які:

  • перебувають з дітьми в бомбосховищах та укриттях;

  • пересуваються до інших міст;

  • залишаються вдома і чекають на повернення рідних-героїв із зони бойових дій.

Дбаємо про своє психічне здоров'я

Психічно здорова людина:

  • може розрізняти свої емоції, керувати ними та гармонійно функціонувати;

  • здатна спілкуватися і будувати стосунки з іншими;

  • розвивається й навчається;

  • позитивно оцінює себе, приймає та любить;

  • приймає власні тверді рішення;

  • нормально адаптується до нових умов життя;

  • може розв’язувати проблеми.

Щоб не завдати своїй психіці непоправної шкоди, важливо:

- не обезцінювати свої почуття: ви завжди маєте право на негативні емоції та неможна “накопичувати їх у собі”, адже для розвитку такої недуги, як депресія, може бути достатньо всього лише 2-х тижнів;

- відчуваючи психологічний дискомфорт - на роботі, навчанні, в суспільстві з іншими – навчитись визначати, звідки саме він походить, що саме змушує нас відчувати себе погано, і мінімізувати, наскільки це можливо, ці фактори;

- ділитися своїми переживаннями з тими, хто зможе послухати, підтримати і, якщо потрібно, допомогти.


"Дихання по квадрату"

Хочеш швидко заспокоїтись ?

Дихай правильно. "Дихання по квадрату" - одна з найпростіших технік, яка в цьому допоможе.

Що робити?

Потрібно пальцем однієї руки водити по долоні іншої, утворюючи квадрат.

На вертикальних гранях уявного квадрату треба робити вдих/видих, а на горизонтальних паузи.

Вдих – затримка – видих – затримка.

Повторювати поки не заспокоїшся.


Рекомендації учням

під час дистанційного навчання

  1. Дотримуйтесь графіка

Під час карантину важливо підтримувати звичайний розпорядок дня. У вас може виникнути велика спокуса оголосити карантин додатковими канікулами і цілий день сидіти перед екраном телевізора. Але зміна графіка також може викликати стрес. Корисно буде написати на аркуші паперу або на стікерах докладний розпорядок дня і розмістити його так, щоб ви постійно його бачили. Важливо, щоб у вас були чіткі очікування щодо того, що буде відбуватися упродовж дня – коли буде час для навчання, а коли – для читання й відпочинку.

2. Підтримуйте контакт з друзями і близькими

Дуже важливо підтримувати контакт з друзями – це знизить рівень стресу. Також спілкуйтеся з близькими і родичами, яких ви тимчасово не можете відвідати особисто. Використовуйте Viber або інші відеочати, спілкуйтеся в месенджерах і соцмережах.

3. Влаштуйте танцювальну вечірку

Запропонуйте батькам разом з вами влаштувати вечірку.



4. Під час карантину використовуйте електронні пристрої з розумом

До негативного впливу сучасних ґаджетів не відноситься випромінювання, але при неправильному дозуванні екранного часу і неадекватному його розподілі, їх використання може негативно впливати на нервову систему, зір, сприяти ожирінню і неправильному обміну речовин. Отже, треба знати і дотримуватися певних правил використання цифрових ґаджетів, розроблених медичними працівниками та науковцями.

  1. Беріть участь у домашніх справах

Домашні обов'язки потрібні для того, щоб здобути навички, які будуть корисні у дорослому житті. Розвиток цих умінь додасть впевненості в майбутньому.

6. Читайте книги

Читання знижує стрес. Доведено, що лише шість хвилин читання знижує рівень стресу на 65%. Навіть від нудьги рятує. Цікавий сюжет художнього твору відволікає від проблем та заспокоює.


Поради для батьків


Сьогодні діти, так само, як і дорослі, перебувають у напрузі, вони відчувають загальну тривогу від невизначеності, стану батьків, змін звичайного режиму та обмежень. Допоки немає розуміння та ясності цього питання, напруга посилюється.

Діти під час дистанційного навчання і перебування в домашніх умовах потребують батьківської підтримки, вони очікують від батьків психологічної допомоги.

Ідеально, якщо батьки намагаються бути в контакті зі станом дитини та її почуттями, чесно говорять про свої тривоги та відчуття.

Під час карантину не вистачає простих речей: спокійних прогулянок, зміни місць перебування та відвідування своїх друзів та близьких людей.

Слід навчитися таким важливим речам, які слід зробити пріоритетними під час карантину:

✔ вміти зрозуміти і пробачити іншого члена сім’ї;

✔ поважати вибір вашої дитини;

✔ визнавати свою провину, якщо ви не праві;

✔ не розвивати конфлікт, бо кожна сварка віддаляє людей один від одного;

✔ не ображати дитину чи іншого члена сім’ї;

✔ взаємодопомога членам сім’ї.

Гарною ідеєю, від однотипних днів буде започаткування чогось одного, нового кожного тижня, наприклад: тиждень книг, тиждень обіймів, тиждень добрих слів. Все це допоможе розвитку та позитивно вплине на психологічний клімат сім’ї.

Окремо, слід відмітити "тиждень без образ" та „тиждень без критики”. Звісно, що це ідеальний стан людини та сім’ї, коли в ній не ображаються, а постійно підтримують один одного, але в багато сімей лише вчиться такому вмінню та стану. Тому, впроваджуючи, „тиждень без образ” потрібно ще на вихідних перед початком такого тижня, домовитися, що ніхто ні на кого не ображається, тобто будь-яка звична реакція на образливий чинник відразу погашається, не дозволяючи обіді заполонити мозок, а по закінченню тижня обговорити, що було не приємним для кожного члена сім’ї.

Обов’язковим, під час нових реалій життя буде визначення графіку життя сім’ї та дисципліна дотримання його розпорядку. Слід не забувати про час "для себе", оскільки кожен, не залежно від ролі, яку виконує в сім’ї людина, чи то мама чи 5-річна дитина, кожен індивід потребує простору хоч маленького та певного часу, щоб побути на самоті. Головне пам’ятати, що дітей не потрібно весь час розважати.